Psychologia Związek

10 rzeczy na temat miłości, które powinien wiedzieć każdy, kto kocha. Psychologia miłości

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
4 lutego 2018
Fot iStock/Anchiy
 

Co wiemy o miłości? Właściwie wszystko i nic. Próbujemy ją czasami rozłożyć na części pierwsze i pooglądać z bliska, żeby lepiej ją zrozumieć i lepiej zrozumieć nas samych.

Może odpowiedzi na swoje pytania znajdziecie w tych 10 badaniach psychologicznych, które zdaniem psychologów, każdy, kto chce kochać, powinien znać.

Zakochiwanie się zajmuje jedną piątą sekundy

Nieźle, prawda? Potrzeba 1/5 sekundy, aby chemia naszego organizmu odpowiedzialna za wywołanie euforii zaczęła działać na mózg, gdy patrzymy na tę wyjątkową osobę.

Badania na temat miłości dotyczące obrazowania mózgu sugerują, że w to uczucie zaangażowanych jest 12 różnych obszarów mózgu. Patrząc lub myśląc o ukochanej osoby, uwalniamy koktajl neurotransmiterów w mózgu, w tym oksytocynę, dopaminę, wazopresynę i adrenalinę. To jak mała dawka kokainy dla naszego mózgu.

Kochamy i pożądamy

Miłość jest bardzo często mylona z pożądaniem. Czy wiecie, że wyniki badań nad mózgiem pokazały, że jego podobne obszary są aktywowane zarówno przez miłość jak i pożądanie seksualne.

Psychologia miłości sugeruje, że pożądanie seksualne jest czymś więcej niż tylko podstawową emocją, ponieważ wiąże się z motywacją ukierunkowaną na cel i zaangażowaniem bardziej zaawansowanych myśli.

Wybieramy przez całowanie

Dwa nowe badania dowodzą, że całowanie pomaga nam wybrać partnerów. W przeprowadzone ankiecie zwłaszcza kobiety przyznały, że całowanie to bardzo ważny punkt testowania nowego partnera.

Nie możemy jednak zapominać, że całowanie nie jest ważne tylko na początku związku, odgrywa także istotną rolę w jego utrzymaniu. Naukowcy odkryli korelację pomiędzy ilością pocałunków a jakością długoterminowych związków.

Upodabniamy się do siebie po 25 latach

Wiecie, że jedno z badań nad psychologią miłości wykazało, że w ciągu 25 lat małżeństwa rysy twarzy par stały się bardziej do siebie podobne? Może to wynikać z podobieństwa w diecie, środowisku, osobowości, a nawet empatii.

Związku na odległość mogą się udać

Zgodnie z nowymi badaniami, związki na odległość mogą dobrze funkcjonować. Naukowcy dowiedli, że są dwa czynniki, które pomagają utrzymać przy życiu takie relacje. Pierwszy z nich mówienie sobie bardziej intymnych informacji, niż gdy rozmawiamy twarzą w twarz. Drugi, to nieustanne idealizowanie partnera.

W rezultacie ci, którzy są w związkach na odległość, często mają podobny poziom satysfakcji i stabilności relacji, jak ci, którzy są blisko.

Istnieją cztery rzeczy, które zabijają związek

Od ponad 40 lat psycholog profesor John Gottman analizuje psychologię miłości.

Przez dziesięciolecia śledził pary w wielu badaniach psychologicznych, aby sprawdzić, jakie zachowania świadczą o tym, czy pary pozostaną razem.

Są cztery rzeczy, które zabijają związek: powtarzająca się krytyka, pogarda wyrażana często sarkazmem, nieustanne pozostawanie w gotowości do ataku i zaniechanie rozmów.

Współczesne małżeństwa wymagają samospełnienia

Według nowych badań małżeństwa zmieniły się znacząco na przestrzeni lat. Kiedyś bardziej skupialiśmy się na zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności. Teraz bardziej niż kiedykolwiek oczekujemy, że małżeństwo będzie raczej podróżą do samorealizacji. To jednak wymaga od nas poświęcenia wystarczającej ilości czasu i energii, o czym często zapominamy.

Oglądanie filmów może uratować małżeństwo

Kiedy w związku pojawia się kryzys, wcale nie trzeba od razu biec na terapię. Prowadzone przez trzy lata badania pokazują, że mniejszym ryzykiem rozwodu obciążone były pary, które wspólnie oglądały filmy o związkach, później o nich rozmawiając przenosząc poniekąd sytuację na swój własny obszar.

Związek po rozwodzie nadal trwa

Bywa, że rozwód wcale nie oznacza końca związku, szczególnie gdy są dzieci. Badania nad rozwiedzionymi parami wykazały, że związek może przejść na jeden z pięciu poziomów, z czego trzy uznawane są za funkcjonalne:

– rozwodowe duety, w których (zwykle) znika ojciec

– doskonali kumple – gdy rodzice są przyjaciółmi

– współpracujący koledzy – kiedy funkcjonujemy wspólnie na dobrych zasadach

– walczący po rozwodzie

– wrogowie – kiedy dzieci stają się pionkami w walce między rodzicami.

Miłość karmi się małymi rzeczami

Chociaż w wysoko skomercjalizowanym świecie zachęca się nas do myślenia, że miłość można kupić i sprzedać, to najnowsze badania z psychologii miłości mówią, że najważniejsze są małe gesty. Ponad cztery tysiące dorosłych stwierdziło, że doceniamy w związku i w miłości małe rzeczy, takie jak kawa podana do łóżka, mówienie, że pięknie wyglądamy nago. Te gesty i słowa znaczą dla nas więcej niż kwiaty czy pierścionek z brylantem… choć oczywiście nic nie zaszkodzi, jakbyśmy go dostały. 😉


źródło: spring.org.uk

 


Psychologia Związek

6 warzyw, które mają więcej wartości ugotowane, niż surowe

Redakcja
Redakcja
4 lutego 2018
Fot. iStock/yulkapopkova
 

Dużo się mówi o tym, by warzywa poddawać jak najkrótszej obróbce termicznej, ponieważ w surowej postaci nie tracą cennych witamin. Długotrwałe gotowanie sprawia, że witaminy ulegają w różnym stopniu zniszczeniu (szczególnie nietrwała jest witamina C), a taka potrawa jest mniej odżywcza. Aby straty były mniejsze, wiele osób zachęca do gotowania na parze lub blanszowania.

To sprawia, że warzywa są łatwiejsze do strawienia, niż surowe, ale zawierają więcej witamin, niż długo gotowane.

Nie zawsze jednak gotowanie jest złem, które odbiera cenne właściwości różnym produktom. Są takie warzywa, którym obróbka termiczna wręcz służy, bo w nich składniki łatwiej się wchłaniają i są lepiej przyswajane przez organizm.

6 warzyw, które są zdrowsze ugotowane, niż podane na surowo

1. Szpinak

Jest źródłem wapnia, żelaza, magnezu, luteiny i przeciwutleniaczy. Po ugotowaniu ilość wapnia w szpinaku wzrasta trzykrotnie.

Fot. iStock/knape

Fot. iStock/knape

2. Marchew

Podczas obróbki termicznej miękną błony komórkowe marchwi, dzięki czemu łatwiej przyswajamy beta-karoten. Gotowana marchew zawiera go o 15% więcej niż surowa. Dzięki temu jest znakomitym sprzymierzeńcem zdrowej skóry i ostrego wzroku.

3. Jarmuż 

Surowy jarmuż jest ciężkostrawny, a krótka obróbka termiczna likwiduje ten problem i sprawia, że witaminy, nawet po obróbce, są lepiej przyswajalne.

Fot. Pixabay / mbland / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / mbland / CC0 Public Domain

4. Pomidor

Surowe pomidory dostarczają zaledwie 4% likopenu, który chroni przed chorobami serca i nowotworami. Grube ściany komórkowe pomidorów utrudniają wchłanianie tego składnika, a pomidory gotowane, czy choćby sok, ketchup i koncentrat pomidorowy, dostarczają jego większe ilości.

5. Szparagi

Grube ściany komórkowe szparagów sprawiają, że składniki odżywcze, takie jak witaminy A, C i E są trudno przyswajalne przez nasz organizm. Gotowanie co prawda nie służy witaminom, ale mimo wszystko pozwala w tym przypadku przyswoić ich więcej.

Fot. iStock /Neustockimages

Fot. iStock /Neustockimages

6. Dynia

Najczęściej sięgamy po dynię w wersji pieczonej czy gotowanej, co sprzyja dostarczeniu większej ilości beta-karotenu do organizmu, podobnie jak w przypadku marchwi. Po ugotowaniu dyni wzrasta ilość witamin A i K oraz błonnika.

źródło: portal.abczdrowie.plkuchnia.wp.pl


Psychologia Związek

Co mówi o tobie twój tatuaż?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
4 lutego 2018
Fot. iStock/Rawpixel Ltd

Co mówi o tobie twój tatuaż? Jest to pytanie, które często pojawia się w internecie. Nagłówki sugerują, że posiadanie tatuaży mówi coś znaczącego na temat naszej osobowości lub pozwala mieć wgląd psychologiczny w tych, którzy je noszą.

Rzeczywiście, wiele badań przeprowadzonych przez lata próbowało odpowiedzieć na to pytanie, porównując cechy osobowości osób z tatuażami do tych, którzy ich nie mają. Niezależnie od tego, co potwierdziły poszczególne badania (np. że osoby z tatuażami są bardziej ekstrawertyczne), szersze spojrzenie na badania przeprowadzone w różnych populacjach, pokazuje, że trudno tu o jednoznaczną i spójną odpowiedź.

Weźmy pod uwagę takie sytuacje:

• Po urodzeniu córki 35-letni ojciec robi tatuaż na ramieniu

• 48-letnia instruktorka jogi decyduje się tatuaż mandali na plecach.

• W czasie pobytu w więzieniu 18-latek tatuuje pod oczami łzy.

• 20-latka na wakacjach decyduje się na tatuaż w kształcie motyla na kostce

Co tatuaż tak naprawdę mówi o użytkowniku? Nic. I potencjalnie wszystko.

O co chodzi? Posiadanie tatuażu nie mówi nam nic globalnie o danej osobie, ale przyjrzenie się szczegółowo indywidualnym tatuażom mówi już bardzo dużo i może być bardzo pouczające.

Takie stanowisko opublikowali naukowcy, którzy analizując ostatnie 30 lat badań na psychologią tatuażu wysnuli kilka wniosków.

Tatuaż staje się coraz bardziej normalny

Podczas, gdy tatuaże były historycznie związane z przestępcami, członkami gangu, więźniami i innymi zmarginalizowanymi grupami, tatuowanie jest obecnie częścią naszej kultury. Chociaż niektóre osoby decydują się na tatuaż wyrażając w ten sposób swój bunt i potrzebę unikalności, to posiadanie tatuażu szybko staje się znakiem zgodności z tym kim jestem i co czuję.

Tatuaże niekoniecznie odzwierciedlają dewiacje lub psychopatologię

Kiedyś tatuaż był oznaką przestępczości, perwersji, dewiacji a także choroby psychicznej. I chociaż istnieją dowody na to, że nastolatkowie z tatuażami są bardziej skłonni do podejmowania ryzykownych zachowań, takich jak używanie narkotyków lub mają problemy w szkole, to jest to prawdopodobnie efekt uboczny faktu, że tatuaż jest nielegalny dla nieletnich. Innymi słowy, posiadanie tatuażu przez nastolatka wiąże się z ryzykownymi zachowaniami, ponieważ sygnalizuje, że chciał zrobić coś, co jest niezgodne z prawem.

Samo posiadanie tatuażu nie mówi nam nic o danej osobie

Ale już szczegółowe omówienie czyichś tatuaży może dostarczyć sensownego „okna do jego psychiki”. Znaczenie każdego tatuażu może być zupełnie inne, tak jak to, co motywowało nas do jego wykonania.

Więc jeśli nadal chcecie się doszukać informacji o sobie lub o kimś kto tatuaż posiada, to nie ma czym się skupiać. Jeśli chcecie czegoś się dowiedzieć, spytajcie, co tatuaż oznacza, dlaczego akurat taki, kiedy i dlaczego został zrobiony. Dopiero rozmowa może przynieść nam jakąś prawdę o nas samych lub o drugim człowieku.


źródło: Psychology Today

 


Zobacz także

Jak być lepszym mężem? Krótki poradnik dla panów

Niekochani dorośli – jak brak miłości w dzieciństwie wpływa na nasze życie

Weź w końcu szczęście w swoje ręce i odpuść sobie kilka naprawdę nieistotnych rzeczy. Przecież życie mamy tylko jedno!