Go to content

Wczasy w Chorwacji – dlaczego warto? 8 powodów

Chorwacja majówka
Fot. Materiały prasowe

Czy warto spędzić wakacje w Chorwacji? Jak najbardziej tak! Na wczasowiczów czekają tutaj zarówno piaszczyste plaże, jak i historyczne zabytki oraz szereg atrakcji przyrodniczych. Co warto zwiedzić w Chorwacji? Dlaczego jest to idealny pomysł na Majówkę 2019?

Chorwacja – kraj o pięknej pogodzie przez cały rok 

Na jaką pogodę można liczyć w Chorwacji? Słońce i wysokie temperatury panują tutaj niemalże przez cały rok, co czyni z tego kraju nie lada gratkę zarówno dla miłośników letniego plażowania, jak i zwiedzania w sezonie jesiennym. Co warto wiedzieć o pogodzie w Chorwacji? Panują tutaj 2 strefy klimatyczne. W środku kraju jest to umiarkowany klimat kontynentalny charakteryzujący się deszczowym latem i chłodnymi zimami, na wybrzeżu natomiast – śródziemnomorski, gdzie dominują dni ciepłe oraz suche.

Jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o temperaturę w Chorwacji? Tamtejszy sezon podzielić można na 3 główne okresy. Pierwszy z nich to okres między kwietniem a czerwcem, kiedy temperatura powietrza waha się od 17 do 27 stopni Celsjusza, a wody-od 15 do 21 stopni Celsjusza. Drugi okres – lipiec i sierpień (wtedy też najwięcej turystów wybiera się na wycieczkę do Chorwacji) to czas upałów, kiedy temperatury powietrza sięgają nawet 35 stopni Celsjusza, a morza-24 stopni Celsjusza. Słońce świeci wówczas przez 14 godzin dziennie. Trzeci okres to wrzesień i październik. Wtedy to turyści wyjeżdżający do Chorwacji liczyć mogą na temperatury powietrza od 18 do 24 stopni Celsjusza. Woda ma wówczas temperaturę od 20 do 23 stopni Celsjusza.

Ceny w Chorwacji

Czy Chorwacja jest droga? To pytanie zadaje sobie wiele osób planujących majówkę 2019 w tym kraju. Najwyższych cen spodziewać można się w miastach takich, jak Dubrownik czy Zagrzeb. W mniejszych miejscowościach będą one natomiast znacznie bardziej przystępne. Za wodę zapłacimy (w przeliczeniu z kun na złotówki) około 3 złote, chleb 4 złote, piwo 5 złotych, a lokalne wino 25 złotych.

Najpopularniejsze chorwackie przyrodnicze atrakcje turystyczne 

Wybierając się na wczasy w Chorwacji z biurem podróży, warto odwiedzić jedną z poniższych atrakcji przyrodniczych:

  • Park Narodowy Jezior Plitwickich: to najchętniej odwiedzany przez turystów park narodowy w całej Chorwacji. Podziwiać można tu 16 malowniczych jezior otoczonych wodospadami. Miejsce to znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESO. Zwiedzać można je pieszo lub specjalną kolejką czy statkiem.
  • Park Krajobrazowy Kopački Rit: będąc na wakacjach w Chorwacji, warto odwiedzić ten największy w Europie park ornitologiczny. W bezpośrednim jego sąsiedztwie znajduje się pałac Tikveš oraz rezerwat zoologiczny.
  • Jezioro Vransko: to jedno z najbardziej tajemniczych zjawisk przyrodniczych w całym kraju. W niecce tego jeziora miesza się ze sobą słodka woda z jeziora oraz słona woda morska. Na uwagę zasługuje tutaj również mnogość gatunków ptaków oraz bujna roślinność śródziemnomorska.

Co zwiedzić w Chorwacji?

Szukając  pomysłu na majówkę 2019, warto rozważyć wizytę w jednym z poniższych miast:

  • Dubrownik: nie bez powodu nazywany jest on „Perłą Adriatyku.” Największą atrakcją jest tu stare miasto pełne zabytkowych kamienic i świątyń. W 1979 roku Dubrownik został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Rovinij: będąc na wczasach w Chorwacji, warto odwiedzić również „małe Saint Tropez.” Obowiązkowymi do zobaczenia zabytkami w tej urokliwej chorwackiej miejscowości są: kościół Św. Eufemii, kaplica Świętej Trójcy oraz Klasztor Franciszkanów.
  • Split: to drugie co do wielkości miasto Chorwacji. Co zwiedzać w tym chorwackim miasteczku? Największą lokalną atrakcją są pozostałości pałacu cesarza Dioklecjana, które zajmują obszar całej starówki.
  • Novigrad: zwiedzić to chorwackie miasto powinni przede wszystkim wszyscy miłośnicy wypoczynku z dala od turystycznego zgiełku. Jako że kurort leży na skalistym brzegu wpadającym do Morza Adriatyckiego, całość prezentuje się niezwykle malowniczo.

Nie macie jeszcze pomysłu na urlop? Majówka 2019 w Chorwacji to idealne rozwiązanie!

Artykuł sponsorowany