Go to content

Aktywna majówka. Top 5 najlepszych kierunków na długi weekend w Polsce

Fot, Materiały prasowe

Polska potrafi zaskoczyć nawet najbardziej wytrawnych podróżników. Podczas majówki aktywnie spędzisz tu czas, np. jeżdżąc na rowerze, zdobywając szczyty gór, pływając kajakiem. Gdzie wybrać się na weekend majowy, aby ciekawie spędzić czas? Oto 5 propozycji.

Majówka na rowerze – Żuławy Wiślane i Kanał Elbląski

Jeśli marzysz o wycieczce rowerowej śladami przyrody, architektury i historii, wybierz się w okolice Żuław Wiślanych. Zwiedzisz tam nie tylko zamki krzyżackie (np. Zamek w Malborku), charakterystyczne domy podcieniowe, ale i niezwykłe zakątki przyrody. Polecamy trasę rowerową wzdłuż największego kanału żeglownego w Polsce – Kanału Elbląskiego oraz przez tereny znajdujące się poniżej poziomu morza.

Fot, Materiały prasowe

Żuławy Wiślane – największe atrakcje

Podczas rowerowej majówki na Żuławach Wiślanych będzie okazja, aby zobaczyć liczne kanały wodne, zwodzone mosty, zabytki hydrotechniczne, mennonickie cmentarze, zabytki średniowiecznej architektury Zakonu Krzyżackiego. Trasa rowerowa na tym terenie jest łatwa, najczęściej prowadzi po drogach asfaltowych (ok. 60%) oraz gruntowych (ok. 40%), bez trudnych podjazdów.

Majówka na Mazurach – jachting

Jeżeli marzysz o aktywnym wypoczynku na łonie natury, wybierz się na majówkę na Mazury. Ten region geograficzny oferuje wiele atrakcji, m.in. rejsy jachtami. Jacht na wyłączność to świetna forma spędzenia wolnego czasu dla rodziny oraz grupy przyjaciół. Pływaj po największych jeziorach, takich jak Śniardwy, Mamry, Tałty, jezioro Mikołajskie i zwiedzaj najsłynniejsze miejscowości na Mazurach.

Fot, Materiały prasowe

Mazury – najlepsze atrakcje

Podczas rejsu po Wielkich Jeziorach Mazurskich będziesz mieć okazję nie tylko na aktywny wypoczynek, ale też na naukę żeglowania oraz zdobycie wielu uprawnień, jak kursu sternika motorowodnego czy Międzynarodowego Certyfikatu Szkolenia Żeglarskiego ISSA. Wielką zaletą tego typu wypraw jest obcowanie z przyrodą, zwiedzanie najpiękniejszych miejscowości, nocowanie w kajutach, a także ogniska.

Majówka na Roztoczu – czas wolny w kajaku

Spływy kajakowe to idealna forma spędzania wolnego czasu podczas weekendu majowego. Możesz pływać nie tylko na mazurskich jeziorach, ale i rzekach Roztocza, w tym Wieprzu, Tanwi czy Ładzie. Kajaki nie wymagają imponującej kondycji fizycznej czy grubego portfela. Na Roztoczu do wyboru masz trasy o różnej długości (od 5 do nawet 25 km), a wynajęcie kajaka na wyprawę to koszt ok. 40 PLN/os.

Fot, Materiały prasowe

Roztocze – najciekawsze atrakcje

Na Roztoczu, oprócz wiosłowania, czeka m.in. Roztoczański Park Narodowy. To idealne miejsce na trekking! Co więcej, będziesz mieć szansę odwiedzenia: Szczebrzeszyna, miejsca, gdzie brzmi chrząszcz, Krasnobrodu, Roztoczańskiej Częstochowy czy Józefowa, turystycznej perły Lubelszczyzny. Roztocze to również istny raj dla rowerzystów. Znajdziesz tu wiele szlaków rowerowych.

Majówka w górach – trekking górski

Majówka w górach to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek. Trekking po Tatrach, Bieszczadach, Karkonoszach, a nawet dolinach, takich jak Dolina Kościeliska czy Dolina Chochołowska, zmęczą niejednego turystę. Polskie góry oferują również inne, aktywne atrakcje, których możesz doświadczyć podczas majówki, w tym kajakarstwo, jeździectwo czy spływ Dunajcem na tratwie bądź pontonie.

Fot, Materiały prasowe

Polskie góry – najlepsze miejsca na trekking

Miłośnikom wysokich gór polecamy majówkową wyprawę w Tatry, gdzie będzie okazja do zdobycia najwyższego szczytu Polski, Rysów (2499 m n.p.m.). Jeżeli wolisz łagodniejsze trasy, ale za to dłuższe, wybierz Bieszczady! Tam odpoczniesz od cywilizacji, nacieszysz się przyrodą i połoninami i wejdziesz na Tarnicę. Osobom, które chcą eksplorować jaskinie i spróbować oscypka w bacówce, polecamy Dolinę Kościeliską.

Weekend majowy nad morzem

Mimo że sezon kąpielowy zaczyna się zdecydowanie po majówce, warto wybrać się na długi weekend nad morze. Podczas wycieczki będzie okazja do posmakowania potraw z ryb, zwiedzania nadmorskich miejscowości i parków zdrojowych oraz do wypraw rowerowych, np. trasą R10 wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Wypożyczalnie rowerowe będą już dostępne w każdym większym mieście. Koszt wynajęcia roweru to ok. 40 PLN/dzień.

Fot, Materiały prasowe

Atrakcje nad morzem – Szlak Nadmorski Bałtycki

Szlak Nadmorski przebiega wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. To czerwony szlak turystyczny w województwach zachodniopomorskim i pomorskim, który liczy aż 377,8 km. Trasę polecamy rozpocząć w Świnoujściu, mieście graniczącym z Niemcami. Zobaczysz tam XIX-wieczne forty, nadmorską promenadę, falochrony ze słynną Stawą Młyny oraz zabytkowe wille. To idealna trasa na wyprawę rowerową i spacery!

Majówka to idealny czas na aktywny wypoczynek oraz relaks dla duszy i ciała. W Polsce nie brakuje ciekawych atrakcji, zarówno dla indywidualnych turystów, grup przyjaciół, jak i rodzin z dziećmi. Podróżuj po Polsce i aktywnie spędzaj majówkowy weekend!

Materiał prasowy Travelduck