Podróże

10 powodów, dla których warto pojechać do Szwajcarii latem

Redakcja
Redakcja
28 maja 2021
 

Szwajcaria jest uważana za turystyczny raj. Nic dziwnego – pomimo niewielkich rozmiarów, skrywa w sobie najwspanialsze skarby przyrody i kultury, zaczynając od malowniczych gór i krystalicznie czystych jezior, aż po zielone alpejskie doliny i baśniowe sylwety średniowiecznych zamków. I choć jest celem głównie zimowych wyjazdów narciarskich, to warto o niej pamiętać także podczas planowania wakacyjnych podróży. Poniżej przedstawiamy 10 miejsc, które warto odwiedzić w Szwajcarii latem.

Interlaken – z widokiem na górskie szczyty

Słynny ośrodek narciarski Interlaken przyciąga tysiące turystów z całego świata, którzy chcą na własne oczy zobaczyć niezwykły masyw Jungfrau i pooddychać świeżym górskim powietrzem, dostępnym niezależnie od pory roku. Ale to nie jedyne zalety tego urokliwego miasteczka. Jak sama nazwa wskazuje, Interlaken położony jest pomiędzy dwoma krystalicznie czystymi jeziorami alpejskimi: Thun i Brienz, które oferują szereg wodnych atrakcji, od orzeźwiających kąpieli po wynajem łodzi czy wodnych rowerów. Warto skorzystać choć z jednej z podanych możliwości, bowiem widoki znad jeziora na długo pozostaną w pamięci! Aby poznać lądową część miasta, warto udać się do słonecznej dzielnicy południowej z pięknym parkiem Hohematte oraz przejść się po bulwarze Hoheweg w kierunku okazałych hoteli w stylu wiktoriańskim i klimatycznych restauracji, które uwodzą smakiem i zapachem raclette, klasycznej szwajcarskiej potrawy wytwarzanej z lokalnego gatunku sera.

Lucerna – jak perła w najpiękniejszej ostrydze

Lucerna, opisana przez Aleksandra Dumasa jako „perła w najpiękniejszej ostrydze świata”, ma wszystkie zalety, jakimi powinien się cechować idealny ośrodek turystyczny – doskonałe położenie, zabytkowe kościoły, tętniące życiem place miejskie i mnóstwo zieleni, która jeszcze bardziej podkreśla urok miasta. Symbolem i najchętniej fotografowanym obiektem jest drewniany most Kapellbrucke z początku XIV wieku, który przyozdabia ponad 100 malowideł przedstawiających postaci świętych patronów miasta, lokalnych bohaterów i sceny z dziejów Szwajcarii. Innym, równie słynnym obiektem jest lwi pomnik, poświęcony pamięci szwajcarskich najemników, którzy zginęli podczas Rewolucji Francuskiej w 1792 roku. W zabytkowej części miasta znajdują się także Museggmauer, czyli fragment najdłuższych i najlepiej zachowanych fortyfikacji w Europie – z jego wieży wybija godziny najstarszy miejski zegar. Jego dźwięk zwiastuje czas na posiłek, najlepiej złożony z lokalnego przysmaku zwanego Luzerner Chügelipastete, czyli ciasta francuskiego z sosem śmietanowym, wypełnionego cielęciną i grzybami.

Lungern – wokół szmaragdowego jeziora

To położone między Lucerną a Interlaken górskie miasteczko jest idealnym miejscem na letnie eskapady, a to ze względu na niesamowite turkusowe jezioro, rozległe kwieciste pastwiska oraz gęstą sieć szlaków wędrownych. Jeżeli poszukujecie miejsca, łączącego wypoczynek wśród dzikiej, nieskażonej przyrody, aktywność sportową i przygodę pośród malowniczego górskiego krajobrazu, Lungern z kantonu Obwalden zapewni wam wiele pozytywnych emocji, niespotykanych w żadnym innym państwie.

INTERLAKEN, Copyright by Interlaken Tourismus Byline: swiss-image.ch/Jost von Allemen

Bazylea – w oparach sztuki (nie tylko) współczesnej

Bazylea jest obowiązkowym punktem programu dla miłośników sztuki, bowiem niewiele miejsc na świecie może rywalizować z artystycznymi skarbami, które skrywa ta granicząca z Francją i Niemcami metropolia. Pierwsze muzeum publiczne w Europie Kunstmuseum, Muzeum Sztuki Współczesnej, Fundacja Beylera z bogatą kolekcją płócien impresjonistycznych, Muzeum Wzornictwa Vitra… – będąc w Bazylei, trzeba przygotować się na podziwianie niezliczonych wystaw, galerii sztuki i wydarzeń artystycznych. Największą renomę budzą międzynarodowe targi sztuki Art Basel, które przyciągają uwagę nie tylko znawców najnowszych trendów artystycznych, ale również turystów dopiero zaczynających swoją przygodę z wielką sztuką. To miejsce, którego nie wolno przegapić!

Genewa – międzynarodowa stolica spokoju

Kosmopolityczna Genewa jest spokojnym, bezpiecznym i opływającym w dostatki, ale na pewno nienudnym miastem! Przepięknie położona, ustrojona w zieleń parków, pełna luksusowych sklepów i równie atrakcyjnych restauracji, nade wszystko zachwyca widokiem pobliskich gór. To niezwykłe sąsiedztwo najprościej można docenić podczas rejsu zabytkową łodzią po Jeziorze Genewskim, lub odwiedzając najwyższy monument i symboliczną ikonę miasta, czyli wodotrysk Jet d’Eau, wyrzucający strumień wody na wysokość aż 40-piętrowego wieżowca! Najwyższym budynkiem na starym mieście jest natomiast katedra św. Piotra z XII wieku, ozdobiona kolumnami klasycystycznymi, które do dziś wzbudzają wiele kontrowersji. Warto wspiąć się na szczyt północnej wieży, z której roztacza się nieziemski widok na miasto i okolicę. W tym na liczne siedziby organizacji i agencji międzynarodowych, jak Światowa Organizacja Zdrowia czy ogromny Pałac Narodów, będący europejską siedzibą ONZ.

Berno – śladami szwajcarskich zegarów i walecznych niedźwiedzi

Spacerując po wąskich, brukowanych uliczkach starówki, dotyka się ośmiu wieków burzliwej historii miasta, od pierwszego pożaru po krwawe walki z Habsburgami i bunty chłopów przeciwko oligarchii. Ten dotyk historii został doceniony przez UNESCO, które wpisało średniowieczną zabudowę miejską na Listę Światowego Dziedzictwa. Ale są też inne zabytki, których nie wolno pominąć podczas spacerów – najstarszego monumentu Berna, słynnej wieży zegarowej Zygloggeturm, która oddaje artyzm szwajcarskiej precyzji zegarmistrzowskiej XVI wieku, oraz … niedźwiedzi. To nie pomyłka, bowiem figurki tych potężnych zwierząt spotyka się na każdym kroku – na pomnikach, fladze, a nawet w naturze (w popularnej Niedźwiedziej Jamie, w której mieszkają niewinne, urocze małe niedźwiedziątka). Jak widać, Berno bez niedźwiedzia jest jako Rzym bez Koloseum.

Verbier – winiarska mekka rowerzystów

Nie ma ani jednego portalu turystycznego, który nie zachwalałby tej uroczej wioski w Alpach Szwajcarskich. Verbier to jeden z najmłodszych i jednocześnie najpopularniejszych szwajcarskich ośrodków sportów narciarskich. Znany z organizacji zawodów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, w okresie letnim oferuje prawie 400 kilometrów szlaków wędrownych i tras rowerowych. Nic dziwnego, że ściągają tu rowerzyści uczestniczący w Tour de France. Tym bardziej, że po udanym przejeździe czeka na nich regionalne wino, którego nie uświadczy się poza granicami kraju. Zatem – do dna!

Rheinfall – w uwielbieniu dla dzikiej szwajcarskiej przyrody

Największy wodospad w Europie – Rheinfall – bywa nazywany małą Niagarą. Ten mierzący 23 metry wysokości i aż 150 metrów szerokości cud natury znajduje się w najbardziej wysuniętej na północ części Szwajcarii, w pobliżu miasta Schaffhausen, które warto odwiedzić ze względu na imponującą twierdzę Munot i bogato zdobione, kolorowe domy starego miasta. Piękno samego wodospadu można podziwiać z kilku tarasów widokowych lub ze statków, dopływających do potężnej skały, znajdującej się w samym centrum tego wodnego widowiska. Przyjeżdżając tu w sierpniu, masz okazję zapewnić sobie podwójną dawkę emocji, uczestnicząc w spektakularnym pokazie sztucznych ogni w ramach obchodów narodowego święta Szwajcarii. To atrakcja godna prawdziwego wielbiciela szwajcarskiej przyrody!

Bernina Express, Copyright by Rhaetische Bahn By-line: swiss-image.ch/Christof Sonderegger

Lugano – szwajcarskie dolce vita

Położone nad brzegiem zapierającego dech w piersiach jeziora o tej samej nazwie, Lugano łączy w sobie najlepsze cechy włoskiej i szwajcarskiej kultury. Nic dziwnego, że bywa nazywane „szwajcarskim Monte Carlo” – takiej ilości słonecznych dni w roku (ponad 2000 godzin!) może mu pozazdrościć niejedno śródziemnomorskie księstwo. Oprócz pięknej pogody, czekają nas tutaj liczne muzea, imponujące zabytkowe wille oraz liczne oazy miejskiej zieleni w postaci parków i kwitnących ogrodów. Najważniejszym z nich jest podmiejski Parco Civico-Ciani, gdzie można wypocząć od hałasów miasta, spacerując pośród starych drzew, pięknych kwiatów i licznych posągów. Po tak aktywnym wypoczynku warto udać się do centrum, do Piazza della Riforma, gdzie nad szklaneczką aperitifu lub aromatycznego espresso będziemy rozmyślać o pozostałych czekających na nas atrakcjach.

Zurych – wielkie miasto małych przyjemności

And last but not least – lista powodów, dla których warto pojechać do Szwajcarii latem, byłaby niekompletna bez wzmianki o największym szwajcarskim mieście oraz społeczno-kulturalnym centrum kraju. Mimo statusu ważnego ośrodka finansowego i biznesowego, Zurych jest miastem pełnym niezwykłej energii i przyjaznej aury, co zapewnia mu wysoką lokatę na liście miast najlepszych do życia. W sezonie letnim mieszkańcy korzystają z promenad Jeziora Zuryskiego, gdzie można uprawiać jogging, jeździć na rowerze, poćwiczyć lub po prostu wędrować błądząc myślami po kolejnych fantastycznych zabytkach, jak średniowieczne kościoły, światowej klasy muzea (w tym fenomenalne FIFA World Football Museum!) oraz Łaźni Utoquai z końca XIX wieku, zbudowanych na samym jeziorze. Jeżeli chcesz zobaczyć jak najwięcej miejsc w jak najkrótszym czasie, wskocz na pokład kolejni liniowej Polybahn z XIX wieku, i podziwiaj niesamowite widoki z tarasów głównego budynku politechniki ETH Polyterrasse.

Podróże kształcą – szczególnie takie, które pozwalają połączyć światowej klasy zabytki, zapierające dech w piersiach cuda natury oraz lokalne atrakcje, dostępne wyłącznie mieszkańcom danego regionu. Łatwiejszy dostęp do wyjątkowych atrakcji zyskuje się dzięki noclegom w domach i apartamentach wakacyjnych. Ponad 3000 ofert noclegów w Szwajcarii, idealnych dla osób poszukujących oryginalnych, autentycznych miejsc, znajdziecie na portalu Interhome. Poznajcie prawdziwą Szwajcarię tego lata!

Artykuł partnera


Podróże

TOP 5 zabiegów na opadające powieki

Redakcja
Redakcja
28 maja 2021
Facial Treatment. Portrait Of Beautiful Sexy Woman With Closed Eyes And Black Surgical Lines On Skin. Closeup Of Hands Touching Young Female Face. Plastic Surgery Concept. High Resolution
 

Opadająca powieka, jest dosyć częstym problemem, z którym borykają się głównie kobiety. Oprócz wyglądu estetycznego, problem z nadmierną ilością skóry w okolicy oczu, może powodować problemy zdrowotne. Jak sobie radzić z opadającą powieką? Jakie zabiegi pomogą zniwelować ten problem?

Opadająca powieka – jakie są jej przyczyny?

Problem z opadającymi powiekami, może być dosyć uciążliwy, chociażby ze względu na to , iż zaburza on prawidłowe widzenie. Dodatkowo, osoby u których występuje nadmierna ilość skóry w okolicy oka, często wyglądają na zmęczone, niewyspane czy smutne.  Okolica naszych oczu, jest jedną z najbardziej wrażliwych okolic na naszym ciele, skóra w tym miejscu jest delikatna,  cienka, i łatwo się przesusza. Okolice oczu są również bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne, substancje chemiczne, czy nieprawidłową pielęgnację. Jednak do głównych przyczyn opadającej powieki zaliczamy:

 • Podłoże genetyczne
 • Postępujące starzenie się skóry które zmniejsza produkcję włókien kolagenowych i elastyny
 • Osłabione mięśnie dookoła oczu
 • Uszkodzenie nerwu
 • Nadmiar skóry
 • Zmiany nowotworowe
 • Cukrzyca
 • Spadek wagi
 • Stres
 • Nieodpowiednia pielęgnacja

Najczęściej jednak, to proces starzenia się skóry okolicy oka, powoduje problem z opadająca powieką. Szczególnie często problem dotyka kobiet, prócz problemów z widzeniem, opadająca powieka wiąże się również, z trudnościami podczas codziennej pielęgnacji czy wykonywania makijażu. Zdarza się, iż opadająca powieka występują tylko na jednym oku.  Dzisiejsza medycyna estetyczna, jest w stanie w szybki sposób zniwelować problem opadających powiek. Takim zabiegiem jest blefaroplastyka.

Plastyka powieka – jak wygląda taki zabieg?

Większość osób słysząc o plastyce powiek, ma wiele obaw. Sam zabieg jest bezbolesny, szybki, i wykonuje się go w krótkim znieczuleniu miejscowym. Plastyka powiek, czyli blefaroplastyka, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w klinikach medycyny estetycznej. Lekarz wykonujący zabieg, rozpocznie precyzyjne cięcie, które wykonywane jest tak, aby ewentualne blizny były całkowicie niewidoczne w bruzdach oka. Następnym krokiem podczas plastyki powiek, jest usunięcie tkanki tłuszczowej, czasami również wraz z fragmentem mięśnia. Na koniec zostaje usunięty nadmiar skóry, która powodowała opadanie powiek, założone zostają również szwy.

Przeciwwskazaniem do wykonania blefaroplastyki są:

 • Nadciśnienie
 • Niewydolność gruczołów łzowych
 • Cukrzyca
 • Choroby serca
 • Nadczynność tarczycy
 • Ciąża
 • Okres laktacji
 • Skazy naczyniowe
 • Niedokrwistość
 • Infekcje
 • Stany zapalne skóry twarzy
 • Choroby ogólnoustrojowe o ciężkim przebiegu

Przed zabiegiem blefaroplastyki, konieczne jest wykonanie kilku badań, oraz odbycia konsultacji lekarskiej. Badania, jak i sama konsultacja są konieczne, ze względu na dokładne wyjaśnienie przebiegu zabiegu jak i ustalenia efektu końcowego. Pacjent tuż po zabiegu, może wrócić do domu, natomiast nie wskazane jest prowadzenie pojazdów.

Okres rekonwalescencji – jak długo trwa?

Zabieg plastyki powiek jest bezbolesny i trwa maksymalnie 3 godziny, w przypadku usuwania nadmiaru skóry z obu powiek. Jednak w przypadku rekonwalescencji, należy mieć świadomość, że może ona trwać nawet 3 tygodnie. Wszystko związane jest z pojawianiem się obrzęku, siniaków, a nawet strupków. Sam okres po zabiegu, może być uciążliwy, jednak lekarz wykonujący plastykę powiek, dokładnie wytłumaczy jak w tym czasie dbać o oczy, a także blizny. Szwy są ściągane po kilku dniach od zabiegu. Efekty zazwyczaj są widoczne tuż po zabiegu, jednak finalnie zmiany można dostrzec po 10-14 dniach.

Czy są inne sposoby na opadające powieki?

Najskuteczniejszym sposobem jest plastyka powiek, jednak są również mniej inwazyjne zabiegi takie jak:

 1. Renuvion – zabieg z wykorzystaniem plazmy helowej
 2. Laser frakcyjny 
 3. Masaż limfatyczny stosowany aby zapobiegać opadaniu powiek
 4. Nici Aptos
 5. Osocze bogatopłytkowe które pobudza regenerację skóry

Opadające powieki sprawiają wrażenie zmęczenia, senności oraz przepracowania. Ukrywanie ich pod makijażem, czy stosowanie różnego rodzaju kremów, czy masażerów, często nie daje oczekiwanych rezultatów. Warto pomyśleć nad rozwiązaniem problemu, ceny zabiegu nie są bardzo wysokie, a osoby, u których występuje ograniczone widzenie, lub inne problemy zdrowotne mogą ubiegać się o zabieg w ramach NFZ. Jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, i zarówno szybszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług kliniki medycyny estetycznej. Warszawska klinika OTCO CLINIC, oferuje nie tylko plastykę powiek, ale także szereg innych zabiegów.

Artykuł partnera


Podróże

Moc natury – odkryj kosmetyki bez chemii!

Redakcja
Redakcja
28 maja 2021

Sztuczne chemiczne dodatki do żywności, a także środków higieny osobistej stanowią coraz większy problem. W czasach, gdy pierwszy lepszy krem do twarzy zawiera w sobie całą tablicę Mendelejewa, znalezienie naturalnych, nieprzetworzonych produktów stanowi nie lada wyzwanie. Nasz sklep, wychodząc naprzeciw rosnącego grona osób, mających dość wszechobecnej chemii, oferuje wiele naturalnych produktów. Sięgnij po kosmetyki bez chemii i odkryj moc naturalnego piękna.

Remedium na alergię

Alergia, bądź nadwrażliwość skóry na substancje chemiczne zawarte w kosmetykach, stanowi niebanalne wyzwanie. Problemy tego rodzaju mogą stanowić domenę nawet 1/3 ludności Europy. Co gorsza, prognozy, pokazują, że w ciągu najbliższych lat liczba alergików może przewyższyć odsetek zdrowych. Sytuacja, w której poranna toaleta, może zamienić się w męki Tantala, nie należy niestety już do rzadkości. Wiele z najbardziej alergogennych substancji ma pochodzenie syntetyczne. Umiejętnie dobrane kosmetyki bez chemii ze sklepu https://nabea.pl/, pozwolą uniknąć przykrych dolegliwości skórnych.

Bądź eko!

Jednym z największych ekologicznych wyzwań współczesnego świata, są generowane przez przemysł odpadki. Rosnące sterty śmieci, coraz częściej stają się nieodłączną częścią miejskiego krajobrazu, oddziałując destrukcyjnie na środowisko. Nasze kosmetyki bez chemii, wyróżniają się nie tylko brakiem sztucznych emulgatorów, barwników i konserwantów, ale też proekologicznością. Produkowane przy maksymalnej możliwej oszczędności zasobów środowiska, mogą być używane z czystym sumieniem także przez największych ekorygorystów. Opakowania dostępnych w naszym sklepie produktów, nadają się do wielokrotnego użytku, a finalnie zużyte łatwo podlegają recyklingowi.

Przyjazne dla zwierząt

Życie zwierząt laboratoryjnych nie należy do najprzyjemniejszych. Wiele spośród oferowanych przez nas produktów, nie była testowana na zwierzętach. Tym samym, nasze produkty to nie tylko kosmetyki bez chemii, ale też bez niepotrzebnego cierpienia naszych braci mniejszych.

Naturalny sposób na cerę

Olbrzymia różnorodność substancji pielęgnacyjnych pochodzenia roślinnego, gwarantuje możliwość dobrania specyfiku do niemalże każdej cery. Jeśli zmagasz się z rzadkimi problemami skórnymi, być może jesteś o krok od ich rozwiązania. Kosmetyki bez chemii to nie tylko naturalna jakość, lecz także bioróżnorodność w całej swojej potędze.

Artykuł partnera


Zobacz także

Najlepsze miejsca na jesienny trekking w Polsce

Blue Diamond, Rzeszów

5 niezbitych dowodów na to, że idealne miejsca do wypoczynku istnieją

Solo Women Travelers – silny kobiecy trend w turystyce. Czym jest i na czym polega?