Go to content

Seniorze – żyj zdrowo i aktywnie!

Już dziś wraz gazetą Nasze Miasto startuje edukacyjny projekt prasowo-internetowy „Życie Seniora – żyj zdrowo i aktywnie”.

Statystyki pokazują, że żyjemy coraz dłużej. Przekłada się to na to, iż społeczeństwo się starzeje i z roku na rok przybywa coraz więcej osób starszych. Jest to etap w życiu, wokół którego powstało wiele stereotypów, między innymi, że wiąże się z chorobami i brakiem aktywności. Postrzegana jest poprzez pryzmat chorób i niesprawności, oraz zależności od osób z otoczenia. Oczywiście, proces starzenia wiąże się tym, iż zwiększa się ryzyko wystąpienia wielu chorób, ale odpowiednia profilaktyka i znajomość tego, co może nas dotknąć, może pomóc nam w tym, aby jesień życia spędzić aktywnie, szczęśliwie i przede wszystkim w zdrowiu.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom pozwalamy sobie przedstawić zaproszenie do publikacji „Życie Seniora – żyj zdrowo i aktywnie”, która składa się z zestawu materiałów współtworzonych przez ekspertów, którzy są autorytetami w danej tematyce, a także osób, których historie inspirują do cieszenia się życiem, niezależnie od wieku, w którym się znajdujemy.

Kampanię wsparła Helena Norowicz – polska aktorka teatralna, która w wieku 80 lat została modelką. Pani Helena to osoba niezwykle aktywna, z wielkim poczuciem humoru i przede wszystkim z pozytywnym nastawieniem do życia. Dla nas zgodziła się opowiedzieć o swojej karierze, którą rozpoczęła na emeryturze, oraz zdradziła nam sekret swojej doskonałej kondycji.

Publikację otwiera wypowiedź prof. dr hab. n. med. Piotra Hoffmana, prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która podkreśla, iż seniorzy szczególnie powinni zadbać o swoje serce. Zaznacza, jak istotna jest edukacja w zakresie chorób sercowo-naczyniowych oraz wskazuje, jak ważna jest profilaktyka, aby się przed nimi uchronić: „Prawidłowa dieta, regularna aktywność fizyczna, niepalenie tytoniu i okresowa kontrola ciśnienia tętniczego oraz poziomu cukru i cholesterolu w surowicy krwi przyczynia się do znaczącej redukcji liczby chorych (…)” – mówi prof. Hoffman.

Bardzo istotne kwestie w kontekście seniorów porusza prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, Przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, która omawia kondycję osób starszych w Polce – mówi o tym, jakie schorzenia często dotykają osoby starsze oraz podkreśla, jak istotna jest jak najlepsza relacja pacjent-lekarz. Ale najważniejsze o czym mówi Pani Profesor, to fakt, iż możliwa jest zdrowa i sprawna starość: „Upływ czasu i proces starzenia się nie muszą się koniecznie wiązać z chorobami, a jest to niestety bardzo często mylone.” – zauważa prof. Wieczorowska-Tobis.

Problemy z prostatą to temat, który ciągle owiany jest tabu. Jest to schorzenie, które dotyka wielu dojrzałych mężczyzn, mimo to, nadal jest to temat krępujący i często spychany na dalszy plan. Lek. med. Matylda Mazur dostrzega, jak ważna jest edukacja w tym zakresie, dlatego w swoim materiale porusza najważniejsze kwestie odnośnie tego schorzenia – dlaczego dochodzi do przerostu gruczołu krokowego, jak wygląda badanie oraz jak należy postępować w przypadku problemów z prostatą.

Najważniejszym tematem poruszanym w publikacji jest problem niedosłuchu, który bardzo często dotyka osoby w starszym wieku. Jest to bardzo istotny temat, ponieważ pogarszanie się słuchu to proces długotrwały, gdzie często osoby zmagające się z tą dolegliwością same nie chcą się przyznać do problemu. A to może doprowadzić do poważnych konsekwencji – obniżenia komfortu życia, zaniechania aktywności, poczucia wyizolowania, a nawet do depresji. W przygotowanym materiale pokazujemy dostępne metody leczenia oraz udzielamy praktycznych wskazówek, jak można uzyskać refundację na urządzenia wspomagające słyszenie. Dodatkowo podkreślamy, iż oprócz samego leczenia bardzo istotna jest rehabilitacja, która pomaga w poprawieniu zdolności komunikacyjnych, oraz wsparcie najbliższych, bez których bardzo często proces leczenia nie byłby możliwy.

Dopełnieniem tego materiału jest inspirująca historia Pana Witolda Wiszniewskiego – tłumacza języków obcych, który cierpi na niedosłuch typu zmysłowo-nerwowego. Pan Witold opisuje swoją walkę o to, aby słyszeć. Wspomina o wątpliwościach i obiekcjach przed wszczepieniem implantu ślimakowego, oraz podkreśla o pozytywach podjęcia tej decyzji. „(…) odzyskałem pewność siebie w kontaktach z ludźmi. Nie potrzebuję pomocy bliskich, żeby załatwić coś w sklepie, aptece, banku. Nie muszę czytać z ust.” – to najlepsza rekomendacja dla osób, które cierpią na niedosłuch a mają wątpliwości przed rozpoczęciem leczenia.

Wraz z upływem lat u osób starszych mogą się pojawić problemy ze sprawnością stawów. Jest to szczególnie uporczywa dolegliwość na wiosnę, kiedy piękna pogoda motywuje do spacerów czy przydomowych porządków. Na pytanie, jak sobie pomóc z tymi dolegliwościami odpowiada mgr Lucyna Sandomierska, fizjoterapeutka. Chcesz się dowiedzieć, jak walczyć z wiosennymi przeciążeniami oraz czym się kierować przy wyborze odpowiedniego preparatu do zwalczenia bólu? Na te i inne pytania, odpowiedź znajdziecie w naszej publikacji.

Najważniejszą rzeczą w naszym życiu, niezależnie od wieku, to czuć się komfortowo. Niestety osoby cierpiące na nietrzymanie moczu najlepiej wiedzą, jak ich dolegliwość wpływa na obniżenie jakości życia. Oprócz poczucia skrępowania i izolacji, pojawiają się również zakażenia układu moczowego czy problemy ze zmianami skórnymi w okolicach intymnych. Aby sobie pomóc w przypadku, kiedy zmagamy się z problemem nietrzymaniem moczu, wystarczą niewielkie zmiany. Aby dowiedzieć się jakie, musisz koniecznie zajrzeć do naszej publikacji.

Publikacja „Życie Seniora – żyj zdrowo i aktywnie” jest dostępna już dziś w gazecie NaszeMiasto, a także na portalu wydawnictwa www.dbajozdrowie.info. A specjalnie dla naszych czytelników, którym nie udało się zapoznać z wersją papierową, publikacja w wersji on-line

http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2017/05/Życie_Seniora_M2.pdf

Zapraszamy!