Patronaty

Festiwal Conrada bez dzieci? Nigdy!

Redakcja
Redakcja
20 października 2015
 

Bez dzieci literatura nie ma przyszłości, nie mają jej też siłą rzeczy festiwale literackie. Festiwal Conrada należy do tych inicjatyw, które były tego prostego faktu świadome od samego początku. Stąd też obecność, dodajmy, że konsekwentnie rosnąca, literatury dla dzieci na tym festiwalu. W związku z czym – wszystkie ręce na pokład, kotwicę rwij, żagle staw, książki w dłoń i cała naprzód!

Najmłodszym poświęcimy dwa dni festiwalowe – sobotę i niedzielę. Pierwszego dnia pasmo dla dzieci rozpocznie Mały książę w Kinie pod Baranami w odświeżającym i oryginalnym ujęciu Marka Osborne’a. Później czeka nas spotkanie z Benjaminem Chaudem i Ramoną Bădescu, twórcami serii książek Pomelo­ – opowiedzą, skąd się wziął i jak trafił do dziecięcej wyobraźni.

Podczas warsztatów teatralnych Snuj opowieść! z Wiolettą Szubą-Franczak uczestnicy zostaną zaproszeni do zaimprowizowania własnej opowieści (punktem wyjścia będzie książka Maurice’a Sendaka Tam, gdzie żyją dzikie stwory) o cudownych potworach i stworzenia ilustracji dźwiękowej i ruchowej.

Grzegorz Kasdepke jest (albo powinien!) być znany jako wieloletni redaktor „Świerszczyka” i autor książek dla dzieci. Będzie opowiadał o tym, na czym zna się najlepiej podczas spotkania Bajkopisarz i inne dziwadła. Warto również wybrać się na drugie Literackie Baranki Dzieciom, gdzie pojawią się Przygody Pyzy Mazowieckiej. Co więcej, po seansie odbędą się zajęcia plastyczne dla dzieci.

image description

Źródło: materiały prasowe

 

Pasmo dla dzieci na Festiwalu Conrada organizowane jest we współpracy z Festiwalem Literatury dla Dzieci.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja na wybrane spotkania  pod adresem [email protected] oraz pod numerem telefonu (12) 421–29–41

Więcej informacji na stronach: www.conradfestival.pl


Patronaty

Konturowanie twarzy krok po kroku. Sprawdź jak wykonać samodzielnie makijaż

Monika Głuska-Bagan
Monika Głuska-Bagan
21 października 2015
Konturowanie twarzy
Fot. iStock / heckmannoleg
 

Kolorystyka cieni do oczu, czy nowe barwy szminek zmieniają się co sezon, staram się nadążyć za trendami, więc pędzę do perfumerii. Tam, długo zastanawiam się i w końcu mam tę jedną jedyną pomadkę, zadowolona stwierdzam: „O ten kolor będzie super!”. Wracam do domu, maluję się, bo zaraz mają wpaść goście, przeglądam się w lustrze i… krzyczę ze strachu. Katastrofa! W tej nowej, purpurowej, wyglądam jak wampir, który wyskoczył wprost z horroru na Haloween. W dodatku źle nałożony na twarz podkład, spłaszczył mi twarz. Ścieram brzydki make up i szybko poprawiam sobie humor fajnym trikiem, który niedawno opanowałam. To konturowanie twarzy – technika, dla której oszalał świat makijażu. To nie jest trudne, a buzia wygląda dużo młodziej, smuklej, świeżo, nawet bez szminki.

Konturowanie twarzy

Fot. iStock / GMint

Wszystko czego potrzebujesz

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Gdy się spieszymy, popełniamy błędy, jeden z nich to malowanie twarzy podobnie jak płaskiej kartki papieru, przez co nie umiemy wydobyć jej głębi. Najczęściej nakładamy korektor i podkład w jednym odcieniu, co dodatkowo ją spłaszcza. Trójwymiarowości można jej nadać właśnie przez konturowanie. Każdy kształt twarzy wymaga innego konturowania, ale niezależnie, czy jest owalny, czy okrągły, potrzebujemy tych samych kosmetyków. Konturowanie polega na operowaniu kontrastem i optycznym wydobyciu głębi, dzięki czemu kości policzkowe stają się wyraźniejsze, nos mniejszy, a owal smuklejszy.

Wystarczy kilka sprawdzonych produktów i konturowanie staje się całkiem proste.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Podstawą jest kredka konturująca do twarzy SEPHORA. To produkt 2 w 1 z dwoma uzupełniającymi się odcieniami, z jednej strony rozświetlającym, z drugiej rzeźbiącym. Do kredki dołączony jest samouczek, który prowadzi krok po kroku i uczy jak aplikować produkt. W konturowaniu niezbędny jest też zestaw do modelowania twarzy SMASHBOX, to wszystko, czego potrzebujemy do profesjonalnego wykonania tego makijażu. Ten zestaw cenią i uwielbiają wizażyści, bo pozwala idealnie podkreślać kości policzkowe, modelować nos i stworzyć idealną linię żuchwy. Trzeci produkt to paleta do konturowania twarzy SEPHORA. która ułatwia modelowanie twarzy i pasuje do każdej karnacji. Paleta zawiera wszystkie podstawowe odcienie do wyrzeźbienia i podkreślenia rysów twarzy. Odcienie można stosować samodzielnie, albo łączyć je ze sobą.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Jak to wydobyć?

Podstawą konturowania jest rozjaśnianie obszarów twarzy, które wychodzą na pierwszy plan, ciemniejsze – pozostają na dalszym. To nadaje kontrastów, przez co buzia wygląda atrakcyjniej. Konturowanie twarzy to kwestia bardzo indywidualna, ale są też patenty które sprawdzają się na wielu z nas. Jeśli się spieszysz, jest szybka i prosta metoda konturowania-  używasz tylko produktów suchych. Przed ważnym spotkaniem lub wielkim wyjściem warto spróbować jednak sposobu bardziej zaawansowanego, który łączy produkty o konsystencji kremowej, zazwyczaj aplikowane sztyftem, z tymi suchymi. To zdecydowanie trudniejsze, ale za to efekt jest spektakularny.

Krok 1

Makijaż zacznij od nałożenia rozświetlacza pod oczy, użyj go też na szczycie nosa, środku czoła i brody. Następnie końcówką brązującą kredki aplikuj ziemisty odcień brązu pod kości policzkowe, na linię żuchwy, szyję, szczyt skroni oraz boki nosa. Preparat  nanoś delikatnie i uważnie, aby wyszczuplić nos i bardziej go zdefiniować.

Konturowanie twarzy

Fot. iStock / GMint

Krok 2

Kolejny krok to rozcieranie – dokładnie rozetrzyj granice produktów pędzlem lub wilgotnym Beauty Blenderem. Efekt utrwal lekkim pudrem. Konturowanie możesz wzmocnić ziemistym bronzerem w kamieniu. Nałóż go pod kości policzkowe, cieplejszy brąz na zewnętrzne partie twarzy, a perłowy rozświetlacz na szczyty policzków i łuk kupidyna.

Konturowanie twarzy

Fot. iStock / GMint

Krok 3

Na koniec możesz dodać odrobinę różu. Teraz spójrz na ostateczny efekt, dzięki konturowaniu twarz stała się bardziej plastyczna, atrakcyjniejsza, a najpiękniejsze elementy twarzy są uwypuklone i „wyciągnięte”.

Pełen filmik instruktażowy, gdzie krok po kroku możesz obejrzeć jak wykonać taki makijaż, znajdziesz na videoblogu Sephora.

 


 

 konsultacja: Ania Galińska, główna makijażystka Sephora Polska.


Patronaty

„Bałam się wyjść do urzędu, zawalałam pracę, nie odbierałam telefonów. To jesień, myślałam”. Trzydziestolatka szczerze o depresji

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
20 października 2015
Fot. iStock / kieferpix

„To słabość, to foch na życie frustratek, albo widzi-mi-się znanych” – tak myślałam o depresji. Ale zrozumiałam – jedno wydarzenie, jedna porażka może popchnąć cię tam, gdzie myślałaś, że lądują tylko słabi” mówi Karolina, 34 lata.

Karolina jest ładna. Kolorowa spódnica, zupełnie niejesienna, kolorowe paznokcie– każdy w innym kolorze. „Nie patrz tak na mnie. Kolory to życie. Za szaro jesteś ubrana. Obudziłaś się w dobrym humorze? Na pewno?! Wiesz, ja też udawałam”.

Karolina ma: 10-letniej córki, kota, mieszkanie. I marzenia. Podobno z tymi marzeniami, to nie do końca tak prosto, bo są momenty, gdy ich nie ma.

A to powinien być sygnał alarmowy.

Karolina nie ma: męża (każe mi napisać, że już, i że uff) i pieniędzy.

I nie ma już (każe napisać słowo „chyba”) depresji. Choć rok temu siedziała na krześle w rejonowej przychodni.  Psychiatrze powiedziała, że nie może spać, jeść nie może i żyć jej się nie chce. Czuła wstyd (chyba).  „Nie mam wyjścia, muszę pana prosić o jakieś leki, ale nawet nie wiem czy pan jest dobry”. To było tuż po tym jak zawaliła swój największy i wymarzony projekt. Więc kiedy lekarz zrobił się ostrzejszy („Nie musi pani u mnie siedzieć”) ona zrobiła się milsza. Potrzebowała pomocy.

Ponad miesiąc temu (bo jeszcze było tak ciepło i tak miło) Karolina napisała krótki przewodnik depresji. Chce go wydać. W notatniku zapisała  „Sześć twarzy depresji”.

Pęd

Na początku jest życie pożądane. Szybkie. Masz dwadzieścia parę lat , urodę, możliwości i pewne rzeczy wydają się oczywiste. Szczególnie, jeśli pochodzisz z domu, gdzie rodzice są lekarzami. Ale przecież  nie muszą być lekarzami. W każdym z domów, gdzie nikt nie choruje na depresje. I nikt nigdy nie narzeka. Mama, gdy jest smutna sprząta albo pracuje. Tata…. tata mówi często: „Rób coś,  a smutna nie będziesz”.

Nie zastanawiasz się nad relacjami rodzinnymi. Masz brata, sześć lat młodszego. Tak, kiedyś w gabinecie lekarskim poczujesz, że byłaś o niego zazdrosna. Wcześniej nie masz na takie myślenie czasu. Kończysz studia, wychodzisz za mąż za chłopaka, w którym kochasz się od liceum. Tworzycie dom, rodzisz dziecko. Masz poczucie kontroli. „Ciężka praca w życiu wystarczy”, mówisz sobie. Masz dobrą pracę, dziecko ogarnięte, męża kochanego. Ładny ten obrazek. W domu kwiaty i porządek. Bez chaosu i kurzu. Nie, nikomu nie mówisz, że o drugiej w nocy szorujesz zmywarkę, bo nie zaśniesz bez braku pewności, że lśni. Nikomu (sobie też) nie mówisz, że mąż jednak za dużo piw wypija do kolacji i za dużo siedzi przed komputerem. Jakbyś zaczęła myśleć, to byś przestała biec. A jest tyle rzeczy do zrobienia.

Moja historia nie musi być twoja. Może różnią się szczegóły, ale pamiętaj, jeśli pędzisz zanadto: uważaj. Możesz szybko zderzyć się ze ścianą.

Niepokój

Między tobą i mężem gorzej. Nie, nie ma jakiegoś konfliktu. Jesteście zgodnym małżeństwem. No tak, on za dużo pije. Ale przecież nie upija się. No dobrze, upija się, ale nikomu nie robi krzywdy. Wolisz udawać, że nie widzisz. Wow, grasz w tę grę: „każdy czasem musi się napić” (to o jego alkoholu), „każdy musi pracować”  (o jego pracy), każdy czasem się nie zgadza (o waszej relacji). Tak, rozumiesz, że słowo „zgodne” jest jednak trochę pejoratywne.

W pracy trochę gorzej. Ale naprawdę tylko kapeczkę. Tyci, tyci. Nie nadążasz, jesteś zmęczona. Tyle tego. I mniej pieniędzy. Zupełnie nie wiesz, jak kilka lat wcześniej ogarniałaś tak dużo więcej rzeczy. Unikasz słowa: „wypalenie zawodowe”. Tuż za nim podąża przecież słowo: „przegrana”. O nie, okropne.

Czasem tylko TO  czujesz. To dziwne coś. Zalega w sercu. Albo w żołądku. Albo w brzuchu. Budzi cię w nocy, o ile w ogóle śpisz, wibruje w sklepie, podczas rozmowy telefonicznej. Takie niby nic. A jednak czujesz, że COŚ nie tak. To coś jest zaprzeczeniem spokoju.

Moja historia nie musi być twoja. Ale jeśli za często czujesz niepokój – to nie jest dobrze.

Złość

Za to co wyżej. Okropnie złoszczą cię inni. O nie, nikomu o tym nie mówisz. Czujesz jednak, że za często zaciskasz pięści. W korku, w sklepie, na ulicy. Masz ochotę, żeby wszyscy się odczepili. Telefon brzęczy, zadania się piętrzą, każdy czegoś chce. Jeśli w domu nauczyli cię, że jedną z największych wartości jest opanowanie, nikt nie wie, że tak reagujesz na świat. Ale reagujesz. Za bardzo.  Wybuchasz na męża, na dziecko, koleżankę. Słyszysz: „zmieniłaś się”, „co ci jest?”. A tobie jest wszystko. Drażni cię świat. „Masz problemy?”, pyta przyjaciółka.

Nie, ty nie masz problemów. Mąż nie pije za dużo, dziecko jest wspaniałe, praca cudowna. Przerabiałyśmy to, prawda?

Moja historia nie musi być twoja. Ale nadmierna złość nigdy nie jest normalna. Ludzie szczęśliwi nie są źli.

Poczucie winy

No cóż, prawda jest brutalna. Królowa organizacji przestaje ogarniać. „Zrobiłaś to dla mnie?” „Przygotowałaś?”, toniesz w papierach. Maile zapychają ci skrzynkę, połowy jeszcze nie odczytałaś. Masz tyle do zrobienia, że w końcu boisz się otworzyć komputer. W głowie huczy ci zwrot: „powinnaś”. Nie potrafisz się skupić na zebraniu w szkole, a przecież nie tak dawno byłaś w trójce klasowej i organizowałaś wycieczkę dla wszystkich uczniów. Miałaś w skrzynce setki maili. I ogarniałaś. Czytałaś dziecku bajki, piekłaś ciasto i rysowałaś. Już nie potrafisz rysować. Myślisz za to: „Czy ona nie mogłaby pójść spać”. Sama też myślisz o śnie, dużo myślisz. Ciepła kołdra, w której się zaszyjesz, bez dostępu do nikogo. Tak, nikogo. Seksu też nie pragniesz jak kiedyś. W ogóle go nie chcesz. W bluzie z kapturem zrobisz sobie z kołdry kokon. „Jestem straszna”, myślisz. „Straszna” .

Moja historia nie musi być twoja. Ale poczucie winy jest niszczące. Jeśli czujesz je zbyt często – powinnaś zwrócić się po pomoc.

Strach

Już nie niepokój tylko strach cię budzi. I rzadziej ci pozwala zasnąć. Dwie godziny spania, potem czuwanie, woda w kuchni, telewizja, książka i znów próba. Boisz się. Tak, to dziwne, twoje noce zbudowane są ze strachu. Snujesz wizję dramatów w pracy, w życiu, z dzieckiem, o mężu już nie mówiąc, bo wciąż nie zauważasz, że on za dużo pije.  Boisz się, że już  nie umiesz podjąć decyzji, że musisz pójść jutro do urzędu, zrobić prezentację. Czasem odwołujesz, innym razem wstajesz, kąpiesz się i idziesz robić to, czego tak się bałaś w nocy. W końcu od czego jest nervosol i  ziołowe tabletki na uspokojenie.

Moja historia nie musi być twoja.  Ale strach nie jest wpisany w nasze istnienie. Nie tyle, nie tak często.

Niemoc

Pewnego dnia odprowadzasz córkę do przedszkola, w pracy mówisz, że masz grypę, znów wchodzisz do łóżka. Każda czynność jest trudna. To się ciągnie tygodniami. Nie chce ci się umyć głowy, kupić nowych ciuchów. Po co? Anhedonia– dziwny stan bez emocji. I tych i dobrych, i złych. Już się nie boisz, że jesteś nieodpowiedzialna, nie czujesz, że masz idealne życie. Jest wielkie nic. Twoim jedynym sprzymierzeńcem jest łóżko. Bliscy mówią, że zwariowałaś.

Moja historia nie musi być twoja.  Ale jeśli nie chcesz znaleźć się w punkcie 5 – nie zaniedbuj wyżej wymienionych objawów. Potrzebujesz pomocy.

PS. Karolina. Rok ciężkiej depresji. Proszki, proszeczki, tabletki, amnezje.

Fajna żona, matka, koleżanka. Tylko siebie gdzieś zgubiła. O, znalazła. W łóżku. U psychiatry, w rejonowej przychodni, której kiedyś się tak bała.


Zobacz także

Życie z cukrzycą – jakie jest naprawdę?

Jubileuszowa 5. finałowa Gala kampanii i konkursu „Położna na medal”

Pacjenci walczą o zdrowie – Choroba to nie wyrok!