Go to content

Sport, to się dziedziczy. Jak wychować odpowiedzialnego i aktywnego młodego człowieka

Fot. Flickr / Thierry Draus / CC BY

„Bo tylko siedzisz przed komputerem” – wyrzucasz swojemu dziecku. Spójrz na siebie i zobacz, co ty robisz w czasie wolnym? Czy twoje dziecko ma skąd czerpać inne wzorce, niż te kanapowe, kiedy po pracy, czy w weekend odpoczywacie przed telewizorem nie mając ochoty, ani nie proponując żadnej innej formy aktywności.

Później mamy pretensje do naszych dzieci, że są mało ambitne, nieodpowiedzialne, że nie potrafią zachować się w grupie. A przecież recepta na to jest bardzo prosta, wystarczy zadbać, by nasze dziecko pokochało sport. No dobrze chociażby polubiło, jakąkolwiek aktywności. Ale by tak się stało, sami musimy dać przykład.

Jeździcie wspólnie na rowerze? Na rolkach? Chodzicie na basen? Gracie w piłkę? Może narty? Cokolwiek? Jeśli nie, nigdy nie jest za późno by to zmienić. Z uprawiania sportu przez dzieci płyną same korzyści, ale by one chciały chociaż spróbować, my musimy dać im dobry przykład.

Stawiajmy w czasie wolnym na wspólną aktywność. Pokazujmy różne dyscypliny sportu – jest tak ciepło, można sprawdzić, czy w waszej okolicy jest możliwość wzięcia udziału w spływie kajakowym. Rozmawiajmy z dziećmi o tym, jak sport jest ważny, jak wiele dobrego może nam dać. A przede wszystkim nie oczekujmy, że nasze dziecko będzie odnosić wielkie sukcesy w sporcie, sport bez presji jest najważniejszy po to, by czerpać z niego radość.

Bo przecież uprawianie sportu:

– zwiększa odporność dziecka

Dzieci, które aktywnie spędzają czas zdecydowanie mniej chorują, rzadziej łapią infekcję. Ich organizm jest silny i zdolny do szybszego zwalczania jakichkolwiek objawów choroby.

– koryguje wady postawy

Basen to idealna forma korygowania postawy u dziecka. Nawet zajęcia korekcyjne mogą stać się świetnym punktem wyjścia do aktywności. A siedząc przed telewizorem? Naszemu dziecku nie rozwijają się mięśnie, krzywi się kręgosłup – musimy o tym wszystkim pamiętać.

Oczywiście oprócz tych prozdrowotnych wartości, jakie daje sport, jest jeszcze cała gama innych, bardzo istotnych, które będą kształtować charakter naszego dziecka na długie lata.

Fot. Flickr / peasap / CC BY

Fot. Flickr / peasap / CC BY

Sport to odpowiedzialność

Jeśli już podejmujemy się uprawiania sportu, to bierzemy na siebie odpowiedzialność za uczestnictwo w treningach, za swoje wyniki. Mamy świadomość, że każdy najmniejszy sukces zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

Sport to samodyscyplina

Nic tak nie uczy dyscypliny jak uprawianie sportu. Bo to regularne treningi, zestaw ćwiczeń do wykonania. Potrzeba bardzo dużo dyscypliny w samym sobie, aby wytrwać, aby chcieć uczestniczyć w powtarzalności i schemacie treningów. Mnie osobiście nic nie nauczyło samodyscypliny, jak właśnie sport, który uprawiałam będąc dzieckiem.

Sport to obrona przed słabościami

A raczej nauka radzenia sobie z nimi. Przecież każdy z nas ma w sobie lenia, nosi różne lęki, przekonania na swój własny temat. Boi się rywalizacji, a w sporcie temu wszystkiemu stawiamy czoła. Nie wiedząc kiedy zaczynamy sobie radzić ze słabościami?

Sport to umiejętność znoszenia porażek

Bo gdzie indziej, jak w sporcie musimy radzić sobie z przegraną, z krytyką. Przecież często sami stawiamy sobie cele, których nie udaje się od czasu do czasu osiągnąć. To właśnie uprawiając sport uczymy się wyciągać wnioski z porażek, nie załamywać się nimi.

Sport to wytrwałość w dążeniu do celu

To małe kroczki, które musimy wykonać chcąc osiągnąć wymarzony sukces. Mój syn chce wygrać turniej singli w siatkówce w tym roku. Już wie, że nie za tydzień, nie za miesiąc, ale żeby odnieść sukces musi do niego dążyć małymi kroczkami, zbierać po drodze swoje umiejętności  i być cierpliwym. Ostatnio zajął drugie miejsce. Radość – bezcenna.

Sport to budowanie poczucia własne wartości

Bo każdy najmniejszy sukces powinniśmy nagradzać. Nie chodzi o zdobywanie najwyższych celów, każda nowa umiejętność, każda szybciej przebiegnięta sekunda, każde wyjście z domu to już sukces, to walka z samym sobą, którą wygrywamy. I czuje to nawet nasze dziecko, choć wiadomo, że nie umie tego nazwać. A kiedy coś się udaje – jesteśmy z siebie dumnie i wiemy, ile jesteśmy warci.

Obawiasz się, że twoje dziecko trafi do galerii „kanapowców” – wyciągnij je w ten długi zresztą weekend na rower, idźcie na spacer, a może to ono zaproponuje ci jakiś aktywny sposób spędzenia czasu. Wchodź w to, mobilizuj siebie i dziecko i zachęcaj do uprawiania sportu.

linia 2px

Pamiętając o bezpieczeństwie swojego dziecka warto przy każdej aktywności  mieć przy sobie choćby minimalnie wyposażoną apteczkę. Małym sportowcom na wszelkie obtarcia i małe rany polecamy plastry dla dzieci firmy VISCOPLAST. Plastry z ulubionymi bohaterami bajek z pewnością dumnie będzie nosić każde dziecko. Poza tym mają one magiczną moc – sprawiają, że rana mniej boli. Nie zapomnijcie powiedzieć o tym swojemu dziecku. 😉

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Warto też mieć w domowej apteczce rodzica aktywnego dziecka steri-strip, które są przeznaczone do zabezpieczania i zamykania ran różnej długości. To świetna pomoc  w leczeniu małych cięć i ran bez konieczności szycia. Steri-strip zamykają i zabezpieczają ranę, łączą brzegi ran, ponadto paski zmniejszają ryzyko powstawania widocznych blizn, co potwierdzają dobre efekty kosmetyczne.

Mat. prasowe

Mat. prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Viscoplast