Moda

Converse – buty, które nie wychodzą z mody

Redakcja
Redakcja
9 marca 2021
Fot. Materiały prasowe
 

Kilkadziesiąt lat temu zakup markowych butów był nie do pomyślenia dla przeciętnego Kowalskiego. Na ten luksus mogli pozwolić sobie nielicznie, wzbudzając zazdrość wśród nieco mniej zamożnych znajomych. Dziś w kultowych trampkach Converse paradują zwolennicy wygodnego miejskiego stylu, których każdego roku przybywa. Jak to się stało, że marka od lat doświadcza pasma sukcesów?

Nieprzemijająca moda

Flagowym produktem Converse od samego początku są trampki. Każdego roku wraz z nadejściem wiosennego sezonu przybywa kolejnych posiadaczy tego modelu ze słynną gwiazdką. Co takiego ma w sobie para trampek, że wszyscy chcą je mieć w swojej kolekcji?

Na początek warto przyjrzeć się modelowi, który zrobił największą furorę wśród użytkowników. Białe, krótkie trampki do kostki są po prostu uniwersalne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Ci ostatni zestawiają je z każdym modelem jeansów i dowolną koszulą. Świetnie wyglądają zarówno w wersji sportowej, jak i w nieco bardziej klasycznej stylizacji. Przedstawicielki płci pięknej noszą natomiast trampki dosłownie do wszystkiego. Buty efektownie wyglądają w zestawieniu ze zwiewną sukienką, sportową spódnicą czy leginsami. Uniwersalność to ponadczasowa cecha, która okazała się kluczowym punktem w strategii całej marki.

Doceniając komfort

Każdy, kto szuka sezonowego obuwia, zwraca szczególną uwagę na wygodę. Przecież nie chodzi o to, by narobić sobie odcisków i rzucić buty w kąt. Popularne Conversy uważane są za jedne z najwygodniejszych butów, raz na zawsze obalając mity związane z noszeniem trampek. W przypadku butów Converse opowieści o obtarciach i bolesnych pęcherzach można włożyć między bajki. Trampki są tak komfortowe w noszeniu, że z powodzeniem można zabierać je na wycieczki o charakterze turystycznym – pokonanie kilku kilometrów pieszo dziennie w żaden sposób nie powinno wpłynąć na kondycję stóp. Za tę cechę fani marki Converse pokochali ją najbardziej.

Jak to się zaczęło?

Historia marki ma ponad 100-letnią tradycję, której początki zupełnie nie wskazywały na tak spektakularny sukces. Wszystko powstało z pasji do obróbki gumy, do której pałał niejaki Marquise Converse. Wulkanizator szybko odkrył, że możliwości tego materiału są znacznie większe, niż tylko produkcja opon. Wkrótce wdrożył swój materiał w pierwsze modele butów, które kilka lat później są już znane w wielu miejscach na świecie.

Przełomem dla marki była współpraca z koszykarzem Chuckiem Taylorem. Współpraca z gwiazdą sportu przyniosła oczekiwane rezultaty – ulepszony model obuwia obiegł świat, a w szczególności środowisko sportowe. Kolejne lata upływały na rewolucyjnych stylizacjach. Trampki Converse opanowywały kolejne grupy. Do zdeklarowanych miłośników markowego obuwia należeli już hipisi i gwiazdy rocka, produktem zainteresowało się także wojsko amerykańskie, dla którego powstała specjalna linia obuwia oraz skafandrów.

Dziś trampki Converse to synonim popkultury, który stanowi nieodłączny element codziennych stylizacji.

Partnerem materiału jest Eastend – Twoje buty Converse.


Artykuł sponsorowany


Moda

Jak zorganizować dzień osobie chorej na Alzheimera? Zbiór porad

Redakcja
Redakcja
9 marca 2021
Fot. Materiały prasowe
 

Choroba Alzheimera jest jedną z najbardziej tajemniczych i niebezpiecznych chorób XXI wieku. Dlaczego? Ponieważ wraz z postępującymi, trwałymi zmianami nijako wymusza zmiany w codziennym życiu chorego. Niegdyś znane obowiązki powoli zastępują nowe czynności i nowy schemat dnia. O ile w pierwszej fazie zmiany te nie muszą być rewolucyjne, o tyle z czasem wymagają diametralnych i znaczących kroków. Organizując więc nowe życie i planując nowy rozkład dnia osobie chorej na Alzheimera należy przestrzegać kilku, podstawowych zasad i reguł. Oprócz odpowiedniej dawki aktywności umysłowej i fizycznej należy redukować stres i ryzyko niebezpiecznych, zagrażających zdrowiu sytuacji. O tym jak poprawnie zorganizować dzień osobie chorej przeczytasz w poniższym materiale.

O Alzheimerze słów kilka

Zacznijmy jednak od początku. Alzheimer (https://magdalenka.org/alzheimer/) jest chorobą zwyrodnieniową układu nerwowego, nazywaną często neurodegeneracyjną. To ona, na skutek licznych i nieodwracalnych zmian neurologicznych prowadzi do otępienia, a w ostateczności – do śmierci pacjenta. Jej przyczyny i etymologia do dziś nie do końca są znane. Pomimo coraz większej świadomości, nadal wiele pytań pozostało bez odpowiedzi, co z pewnością czyni ją jeszcze niebezpieczniejszą. Na Alzheimera najczęściej chorują osoby, które ukończyły 65 rok życia, dlatego też schorzenie to często utożsamiane jest ze zmianami wynikającymi z podeszłego wieku.

Proces postępującej choroby jest złożony nieregularny. Najczęściej dochodzi do niego etapami, doprowadzając do trwałych uszkodzeń kory mózgowej, co z konsekwencji prowadzi do kłopotów z mową, pamięcią i procesami poznawczymi. Tomografia komputerowa wielokrotnie udowodniła, że Alzheimer dosłownie prowadzi do zaniku mózgu, przez co pacjent zapomina o wydarzeniach i obowiązkach dnia codziennego.

Jak zorganizować dzień osobie chorej? 

Przejdźmy do sedna – do harmonogramu dnia, którego pilnować musi zarówno chory, jak i jego opiekun. Poniższej przedstawiamy trzy, podstawowe reguły, o których warto pamiętać.

Po pierwsze: rutyna

Planując codzienne rytuały, zwyczaje i obowiązki podstawowym elementem w codziennym życiu stanowi… rutyna. Powtarzalność wykonywanych obowiązków, pewne automatyzmy i kontrolowana nuda zapewniają o bezpieczeństwie osoby chorej. To dzięki stałym godzinom posiłków, spacerów czy snu pacjent wie czego może się spodziewać, utrwala sobie te aktywności i w ostateczności – nie reaguje na nie agresywnie czy lękowo. To rutyna pozwala mu odnaleźć się w chaotycznej, nowej rzeczywistości, a w niektórych przypadkach – utrwala zachowania i czynności, pozwalając tym samym na pewną dozę samodzielności.

Po drugie: pamiętaj o codziennych czynnościach

A konkretnie – o zwykłych, codziennych czynnościach, które stanowią o zwyczajnym dniu osoby zdrowej. Pamiętaj – przed chorobą pacjent zajmował się ogrodem, szydełkował, spacerował, bawił się z psami i opiekował wnukami. Wszystkie te czynności nie muszą zniknąć z codziennego harmonogramu – zwłaszcza, jeśli sprawiają mu przyjemność, nawiązują do wykonywanego niegdyś zawodu lub hobby. Zachowanie aktywności i znajomych czynności jest bardzo ważne. Ponownie – stwarzamy w ten sposób bezpieczną strefę oraz udowadniamy, że nasi bliscy nadal są pomocni i potrzebni. Satysfakcja i poczucie pewnej dozy niezależności jest istotna w kontekście dalszych celów i zmagań z postępująca chorobą.

Odwiedzając bliską nam osobę, która znajduje się w domu opieki (np. dom opieki dla osób starszych z chorobą alzheimera pod Wrocławiem https://magdalenka.org/lokalizacja-pod-wroclawiem/) pamiętaj, aby rozmawiać z nią o codziennościach, opowiadać o nowych sytuacjach i powracać do nazwisk i zdarzeń z przeszłości. Nie zamykaj się na chorobę i stwórz pole do wspomnień.

Po trzecie: pozwól na emocje

Planując dzień i nowe obowiązki musisz zrozumieć, że pacjent może zmagać się z trudnymi i nie do końca znajomymi emocjami. Niegdyś spokojna, stonowana i powściągliwa osoba, może nagle okazać się być agresywną lub nerwową. Zmiany te nie wynikają ze złej woli – to efekt choroby.

Dlatego też nie okazuj choremu złości i zniecierpliwiania. Wykazuj się empatią, tłumacz, rozmawiaj i przede wszystkim pozwól na trudne emocje. Nie popędzaj chorego, pozwól by pracował w swoim tempie. Bez względu na utworzony harmonogram musi on być przede wszystkim elastyczny i dostosowany do kondycji w danym dniu.


Artykuł sponsorowany


Moda

Krew w kale – o czym może świadczyć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 marca 2021
Krew w kale - przyczyny, o czym może świadczyć
Fot. iStock

Krew w kale jest sytuacją, która mocno niepokoi i często skłania do wizyty u lekarza. Przyczyn tego stanu może być wiele, od tych bardziej błahych, do bardzo poważnych, dlatego zawsze należy skonsultować jej obecność ze specjalistą. O czym może świadczyć krew w kale?

Krew w kale  

Krew w kale, jednakowo świeża, jak i w postaci skrzepów, może wynikać z krwawienia z odbytu lub ze światła jelita grubego. Jeśli pojawia się żywoczerwona świeża krew, tylko na papierze toaletowym, powleka pasemkami kał lub widać ją w wodzie w muszli, wskazuje to na krwawienie z odbytu. Natomiast krew przemieszana z kałem lub obecne w nim skrzepy krwi są sygnałem obecności krwawienia w świetle jelita. Ciemniejszy kolor krwi jest wynikiem działania soków trawiennych w układzie pokarmowym. Poza widocznym krwawieniem może dojść również do sytuacji, w której stwierdza się obecność krwi utajonej w kale.

Krew w kale - przyczyny, o czym może świadczyć

Fot. iStock/Krew w kale

Krew utajona w  kale to domieszka krwi w niewielkiej ilości, która nie wpływa na zmianę koloru ani konsystencji kału. Jest niewidoczna gołym okiem i można ją dostrzec jedynie przez zastosowanie metod laboratoryjnych. Krew utajona w kale świadczy o wynaczynieniu niewielkiej ilości krwi w różnych częściach przewodu pokarmowego. Przyczyn pojawienia się krwi utajonej w stolcu jest wiele, jednakowo  ogólnoustrojowych lub miejscowych.

Krew w kale — przyczyny

Pojawiająca się krew w kale może mieć różne przyczyny.

 • choroba hemoroidalna  — w przypadku krwawiących hemoroidów pojawia się świeża, jasnoczerwona krew. Może być ona widoczna na papierze toaletowym, na bieliźnie, lub w muszli, po wypróżnieniu, jeśli choroba hemoroidalna jest zaawansowana;
 • szczelina odbytu — czyli owrzodzenie w dolnej części kanału odbytu, które daje dokuczliwe objawy, w tym krwawienie;
 • polipy — czyli twory powstające na skutek uwypuklenia nabłonka gruczołowego do wnętrza odbytnicy. Polipy mogą dawać objawy takie jak krwawienie, domieszki śluzu w kale, czy problemy z częstym parciem na stolec;
 • rak jelita grubego — rzadko pojawia się u osób przed 40 rokiem życia, zdecydowaną większość chorych stanowią pacjenci powyżej 50 roku życia;
 • zmiany zapalne — mogą dotyczyć zarówno odcinek jelita cienkiego jak i grubego. Krwiste stolce może powodować np. choroba Leśniowskiego-Crohna, zatrucie bakteriami lub innymi drobnoustrojami, a także na skutek działania toksyn;
 • krwawienie z uchyłków — uchyłki stanowią uwypuklenia błony śluzowej i podśluzowej. Krew w kale pojawia się w ich przypadku na skutek zakażenia i procesu zapalnego w obrębie uchyłka i w jego sąsiedztwie;
 • zmiany naczyniowe (angiodysplazja) — spowodowane przez poszerzone naczynia błony podśluzowej i śluzowej w jelicie;
 • alergie pokarmowe — problem może pojawić się u niemowląt i małych dzieci w reakcji na białko mleka krowiego.
Krew w kale - przyczyny, o czym może świadczyć

Fot. iStock/Krew w kale

Co zrobić, gdy się pojawi krwawienie?

Pojawienie się krwi w kale najczęściej spowodowane jest przez niegroźne przyczyny, takie jak hemoroidy, ale zawsze należy skonsultować problem z lekarzem. W gabinecie, poza wywiadem, lekarz przeprowadzi badanie jelita grubego, tzw. per rectum. Polega ono na ocenie sytuacji placem przez odbyt. Może być ono uzupełnione badaniem z użyciem wziernika — anoskopu lub rektoskopu. W przypadku niewykrycia zmian w odbycie (np. hemoroidów), wiek pacjenta powyżej 40 lat, występowanie raka jelita grubego w rodzinie lub stwierdzenie innych, niepokojących objawów, pacjent kierowany jest na kolonoskopię. Badanie to pozwala na ocenę całego jelita grubego.

Krew w kale a rak jelita grubego

Rak jelita grubego, w porównaniu do innych przyczyn, rzadko jest powodem występowania krwi w kale u młodych ludzi. Zauważenie problemu i wizyta u lekarza jest niezwykle istotna, ponieważ choroba rozwija się w utajeniu latami. We wczesnym stadium zazwyczaj nie dzieje się nic mocno niepokojącego, lub mogą pojawiać się bóle brzucha kojarzone ze zwykłymi problemami trawiennymi.

Krew w kale - przyczyny, o czym może świadczyć

Fot. iStock

Z biegiem czasu i zaawansowaniem raka, dołączają kolejne objawy, takie jak:

 • krew w kale;
 • naprzemienne zaparcia i biegunki;
 • zmiana w kształcie i rozmiarach stolca, które wynika z ograniczenia światła jelita i upośledzenia jego drożności;
 • dokuczliwy ból i skurcze brzucha;
 • problem z oddaniem stolca — bezskuteczne parcie.

Im wcześniej wykryty rak jelita grubego, tym większe szanse na wyleczenie choroby. Nie należy ignorować krwawienia z odbytu, gdyż w przypadku poważnej choroby, takiej jak rak jelita grubego, liczy się czas i szybkie wdrożenie leczenia, by otrzymać szansę na powrót do zdrowia.

Leczenie problemu, jakim jest krew w kale, zależy od rozpoznanej przyczyny krwawienia.

źródło:  www.mp.pl 


Zobacz także

Przejdź przez zimne miesiące wygodnie i z elegancją. Daj się uwieść nowej kolekcji jesień/zima 2016/2017 marki Baldowski

5 zegarków damskich z diamentami

Torebki Groove to prawdziwy HIT! Są zrobione z… drewna!