Go to content

Żywienie niemowlaków – jak powinno wyglądać?

Kwestia żywienia niemowląt budzi wśród młodych rodziców wiele kontrowersji. Wszystko dlatego, że co jakiś pojawiają się nowe wytyczne, które często są całkowicie sprzeczne z tym, co  rekomendowano dotychczas. Jak powinno wyglądać żywienie niemowląt w praktyce?

Żywienie dzieci do 6. miesiąca życia

Noworodki oraz niemowlęta do 6. miesiąca życia powinny spożywać wyłącznie mleko matki bądź mleko modyfikowane. Najlepszym sposobem karmienia niemowląt wciąż pozostaje karmienie  naturalne, dlatego warto kontynuować je tak długo, jak tylko jest to możliwe. Matka przekazuje dziecku wraz z mlekiem nie tylko cenne składniki odżywcze, ale również liczne przeciwciała, dzięki którym może ono efektywnie walczyć z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Czasami wprowadzanie nowych pokarmów do diety malucha można rozpocząć nieco wcześniej, bo już po 4. miesiącu życia.

Niemniej jednak decyzja odnośnie zmiany sposobu żywienia dziecka powinna być podjęta wspólnie z lekarzem pediatrą. Zbyt wczesne wprowadzanie poszczególnych składników do diety może bowiem spowodować nadmierne obciążenie układu pokarmowego.

Jak rozszerzać dietę niemowlaka?

Prawidłowe żywienie dziecka polega na stopniowym wprowadzaniu do jego diety kolejnych pokarmów. Na początek należy zacząć od warzyw, następnie można podawać owoce. Bardzo ważne, aby wybrany produkt podawać dziecku przez kilka dni, a dopiero później zaproponować mu następny. Dzięki temu można zawczasu zaobserwować wystąpienie reakcji alergicznej. Po warzywach i owocach pora na mięso oraz produkty zbożowe. Na samym początku rodzice powinni zaproponować maluszkowi jeden dodatkowy posiłek dziennie. Z czasem ich ilość można stopniowo zwiększać, zwłaszcza jeśli dziecko chętnie zabiera się do jedzenia pokarmów stałych. Ważne, aby podawać mu posiłki o różnych konsystencjach. Do picia warto zaproponować dziecku wodę, ewentualnie także lekkie herbatki owocowe. Pozostaje jeszcze pytanie, co z mlekiem, które większość niemowlaków nadal bardzo chętnie spożywa? Otóż mleko dla dzieci powinno stanowić podstawę diety do ukończenia pierwszego roku życia. Proponowane posiłki stałe mają służyć jedynie jej uzupełnieniu i poznawaniu nowych smaków przez maluszka.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść?

W początkowych etapach rozszerzania diety maluszek może nie być chętny do współpracy. Oznacza to, że nie będzie on chciał przyjmować posiłków, a wręcz przeciwnie – może je traktować nawet jako zabawkę. Warto od początku pokazywać dziecku, jak w prawidłowy sposób przyjmować posiłki, jednak nie należy zmuszać malucha do zjadania zbyt dużych ilości. Dziecko początkowo będzie próbować nowych rzeczy, lecz z czasem zacznie wybierać sobie te, które lubi najbardziej. W okolicach pierwszego roku życia może stać się bardzo wybredne i przyjmować jedynie te posiłki, które najbardziej mu smakują. Warto więc urozmaicać dietę maluszka, tak aby zawsze proponować mu coś smacznego. Co więcej, początkowo lepiej nie wprowadzać do jadłospisu posiłków słodkich, gdyż cukier ma działanie uzależniające.