Go to content

WWF zaprasza dzieci do grona „Przyjaciół Pandy”! Rusza program edukacji przyrodniczej

Fot. Materiały prasowe

Edukacja jest kluczem do poznawania i zrozumienia otaczającego nas świata oraz wzbudzenia dla niego szacunku wśród najmłodszych. „Przyjaciele Pandy” to program edukacyjny stworzony przez Fundację WWF Polska uczący dzieci szacunku do przyrody i wspierający uczniów w odkrywaniu jej tajemnic. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Program edukacyjny „Przyjaciele Pandy” został stworzony z myślą o uczniach szkół podstawowych z klas l-lll oraz nauczycielach, którzy chcą w ciekawy sposób przekazywać wiedzę o świecie. Połączenie treści przyrodniczych, polonistycznych, matematycznych oraz  informatycznych z edukacją plastyczną i zabawami wspierającymi aktywność ruchową dziecka umożliwia zaplanowanie atrakcyjnych i angażujących zajęć dla najmłodszych. Program otwiera nieograniczone możliwości prowadzenia ciekawych zajęć, proponując aktywizujące działania edukacyjne i dostarczając zestawy nietuzinkowych pomocy dydaktycznych.

Poprzez program edukacji przyrodniczej chcemy inspirować i zachęcać najmłodszych do dokonywania właściwych wyborów i dbania o lepszą przyszłość naszej planety – mówi Irka Jazukiewicz, koordynatorka programu edukacji przyrodniczej „Przyjaciele Pandy” w Fundacji WWF Polska – Wierzymy, że przygoda z „Przyjaciółmi Pandy” zmobilizuje dzieci  do zaspokajania swojej ciekawości i samodzielnego doświadczania świata przyrody, co łączy się z naturalną  potrzebą jego ochrony.”

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 Program „Przyjaciele Pandy” na rok szkolny 2017/18 jest dostępny w trzech blokach: LasWoda oraz Ja i Środowisko. Każdy z nich zawiera wyjątkowe treści, tematycznie zbliżone do omawianego obszaru. Przykładowo, po zrealizowaniu bloku Las dzieci bez problemu będą mogły wskazać cechy charakterystyczne 12 gatunków ptaków występujących w Polsce. Poza tym, na przykładzie liści, nauczą się dodawania czy mnożenia. Z bloku Woda uczniowie dowiedzą się m. in. jakie zwierzęta żyją w Bałtyku i polskich rzekach oraz jakie znaczenie w życiu człowieka, roślin i zwierząt ma powietrze i woda. Blok Ja i Środowisko jest najbardziej obszerny tematycznie. Dzieci poznają dzięki niemu jak funkcjonuje organizm człowieka i jak prawidłowo o niego zadbać. Przy okazji zajęć o wytwarzaniu odpadów, zaczynają podejmować własne działania na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku, jednocześnie rozumiejąc ich sens.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 Przystępując do programu nauczyciele otrzymują dostęp do platformy internetowej Nauka to Zabawa (zawierającej wciągające quizy) oraz materiały drukowane w postaci książki z instrukcjami dla nauczyciela i atrakcyjnymi kartami pracy. W pakiecie znajduje się również efektowny plakat z zestawem wielorazowych naklejek, cieszący się dużym zainteresowaniem uczniów.

 „Możliwość korzystania przez ucznia z platformy internetowej jest szczególnym atutem programu „Przyjaciele Pandy”. Zachęca ona dzieci do samodzielnego poszukiwania wiedzy oraz zgłębiania zagadnień przyrodniczych. Chcemy, aby dzięki dostępnym technologiom, najmłodsi zafascynowali się różnorodnością przyrody i nauczyli się jej doświadczać również poprzez zabawę.” – dodaje Irka Jazukiewicz.

100% nauczycieli testujących oceniło program „Przyjaciele Pandy” pozytywnie

Ich zdaniem, uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali zaproponowane zadania, ostatecznie oceniając program na piątkę. Program edukacji przyrodniczej „Przyjaciele Pandy” jest zgodny z aktualnie obowiązującą podstawą programową z edukacji przyrodniczej dla klas
I-III szkół podstawowych.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Jak przystąpić do programu? 

Wystarczy wejść na stronę edukacja.wwf.pl, zarejestrować się poprzez wypełnienie formularza wybierając 1 z 3 dostępnych bloków i przekazać jednorazową darowiznę w wysokości 200 zł na rzecz całorocznego programu „Przyjaciele Pandy”. W ciągu kilku dni roboczych Fundacja WWF Polska prześle kurierem materiały drukowane, natomiast drogą mailową zostanie przekazany dostęp do wybranego bloku na platformie internetowej. Program jest znakomitą propozycją edukacyjną na rok szkolny 2017/2018, ale ponieważ dostęp do platformy jest uruchamiany na okres 12 miesięcy, do “Przyjaciół Pandy” można dołączyć w każdej chwili.

Program jest finansowany ze środków Fundacji. Wpłacona darowizna służy pokryciu kosztów produkcji, druku oraz dostarczenia materiałów edukacyjnych, które WWF udostępnia w podziękowaniu za darowiznę. Każda kwota darowizny wpłacona ponad kwotę bazową, zostanie przeznaczona na działalność statutową Fundacji, czyli ochronę przyrody i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt w Polsce i na świecie. Uczniowie, nauczyciele i dyrekcje szkół biorących udział w programie “Przyjaciele Pandy” otrzymają także specjalne dyplomy z podziękowaniem.

Przed zarejestrowaniem się w programie nauczyciele mają możliwość zapoznania się z nim po odwiedzeniu zakładki “Przetestuj program”. Znajdą tam różnorodne materiały, między innymi quizy na platformie online, materiały interaktywne, materiały drukowane, karty pracy i instrukcje dla nauczyciela, jak korzystać z materiałów WWF przy realizacji lekcji o tematyce przyrodniczej.

Gorąco zachęcamy szkoły do przyłączenia się do programu, a dzieci z klas I-III zapraszamy do grona Przyjaciół Pandy! Więcej informacji na edukacja.wwf.pl


 

Źródło: infowire