Lifestyle Macierzyństwo

Współczesne dzieci nic nie cieszy. Dziś wycieczka, jutro człowiek…

Małgorzata Ohme
Małgorzata Ohme
31 maja 2016
Fot. iStock / Nadezhda1906
 

„Z powodu braku chętnych na wycieczkę, z przykrością muszę odwołać planowany wyjazd”- taki SMS przychodzi do nas przed weekendem. Nie rozumiem. Rodzice się nie zgadzają? Za duży koszt? Sprawdzam, dzwonię do wychowawczyni. I co słyszę? Dzieciom nie chce się jechać. Zgłosiło się 10 osób na 25. Wolą zostać w domu.

Albo czegoś nie rozumiem, albo jestem już bardzo stara i wszystko się zmieniło. Wycieczka w moich czasach szkolnych to było coś, na co czekaliśmy cały rok. Ba, pracowaliśmy ciężko, by dobrym zachowaniem na nią zasłużyć. To było coś, co powodowało, że noc wcześniej nie spało się z wrażenia. Pożyczaliśmy aparat fotograficzny od sąsiadki, śpiwór od dziadka ze strychu, z dwóch dostępnych pidżam brało się tę najmniej spraną. Puszki, chleb, sok do rozcieńczania – w autokarze już zaczynała się impreza. „Autokar? – słyszę w szóstej klasie – 5 godzin? Co za nuda!”. Nie wierzę.

I tak sobie myślę, jak mało cieszy nasze dzieci. Przypominam sobie te wszystkie sytuacje, gdy przecieram oczy ze zdumienia, że nie ma entuzjazmu na ich buziach. To nawet nie rozczarowanie, że nie jest tak, jak oczekiwali. To raczej obojętność. Taka pustka, która wypełnia ich rzeczywistość.

Wystarczy przypomnieć sobie święta Bożego Narodzenia. Choinka, Mikołaj, cała ta magia czekania na prezenty cały rok. Piski przy otwieraniu pudełek. Jedno pudełko albo dwa, nie więcej. Rozmawianie w szkole potem, co kto dostał. A teraz? Rozszarpany papier i kolejny. Kolejny. Kolejny. „Mamo, możemy już iść na górę?”. „A weźmiecie prezenty?”. „Poootem”.

Urodziny, imieniny, Komunia, Dzień Dziecka. Jak sprawić radość, gdy brak marzeń? Telefon ma, komputer ma, rower też (dostają tak bez okazji, bo trzeba na czymś jeździć). „Może kolumny do kompa?”. „Fajny prezent, Mamo, na pytanie, co dostałem na komunię, odpowiem, że dwie kolumny”. Rodzice dopytują się wzajemnie, czy ktoś ma jakiś pomysł.

Spacer, lody, pizzeria. Czasami. Wyjazd do Babci na wakacje. Nie, nuda. Zlizywanie z łyżki resztek ciasta. Fuj, co to? Jazda metrem, pociągiem, nawet samolotem – dla wielu dzieci to po prostu podróż, którą trzeba odbyć. Zabawa na podwórku? Gdy prąd wyłączą w domu albo kable znikną z pokoju. Niedzielny obiad u cioci lub kuzyna? „I co ja tam będę robił, siedział tak przy stole jak baran?” Wyjazd zagranicę. Może. Obóz? Czasami i nie wszędzie, raczej tematyczny i starannie wybrany z oferty. Albo po prostu: „Ja nie jadę. To co będziesz robił? Nic”. Gra w karty? Po długich namowach „spróbuj” – nawet fajnie. Chleb z cukrem? HAHAHA.

Nigdy nie zapomnę tego momentu, gdy rodzice wrócili z długiej podróży w Stanach. Spędziłam całe wakacje u Babci układając pasjanse. Marzyłam tylko o tym, by mieć pluszowego psa. Żeby miał takie duże uszy i oczy jak cocker spaniel. Powiedziałam kiedyś o tym mamie. I oni mi tego psa  z Ameryki przywieźli. Popłakałam się ze wzruszenia. Czy ktoś dziś widział, aby jakieś dziecko płakało z radości, że dostało pluszaka?

Nie mówię, że mieliśmy lepiej. Wielu rzeczy nie mieliśmy. Nasi rodzice wychowywali nas intuicyjnie, czasami brakowało im wiedzy. Niektórzy pili, inni krzyczeli, byli i tacy, którzy bili. Więcej było takich rodziców i więcej patologii, na którą przymykało się oczy. Ale bawiliśmy się, graliśmy, rozmawialiśmy, planowaliśmy, czekaliśmy. Mieliśmy trawę, podwórko, kolegów i marzenia. Bardzo wiele marzeń. Będąc biedni, byliśmy bogaci.

Wszystkie dzieci na świecie są do siebie podobne. Czy rodzą się w bogatym kraju czy biednym, czy ich rodzice mieszkają w mieście czy na wsi, czy jest siedemnasty czy dwudziesty pierwszy wiek. Dzieci są z natury ciekawe. Szukają czegoś, na czym zafiksują wzrok, potem uwagę, dalej emocje. Mając zbyt wiele wokół, nie wiedzą gdzie się zatrzymać. Błądzą oczami, uszami, sercem. Są wiecznymi wędrowcami. Nie znajdują spokoju.

Niestety dziś chodzi o wycieczkę, zabawkę, prezent. Jutro może chodzić o drugiego człowieka. Czy wychowując je w ten sposób, nie skazujemy ich na wieczną samotność?


Lifestyle Macierzyństwo

„Naucz się mówić kocham – czynami”. Akcja „List do dziecka”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
31 maja 2016
Fotomontaż istock / Pixabay CC0
 

Kochana córeczko,

Teraz kiedy jesteś już,bo płynących prosto z serca.Zakopałam je na 25 lat a teraz chcę Ci ofiarować na nowa dorosła i za chwilę sama staniesz się Mamą przyjmij ode mnie te kilka słów. Dla mnie najważniejszych droge życia.

Na początku chciałabym Ci powiedziec że kocham Cię najmocniej na świecie . Nosiłam Cię pod sercem całe 41 tygodni, pielęgnowałam i biegałam po ogórki kiszone o północy jeśli miałas na to ochotę. To były piękne czasy. Ja i Twój Taatuś –młodzi studenci,pęłni wiary nadziei i miłości. Razem z dyplomem odebraliśmy największy tytuł wszechczasów mgr.Rodzic! Naszego ślubu nie pamiętasz, bo cały przespałaś i dwa dni wesela.A szkoda ,bo zabawa była przednia. Mam nadzieję, że przenigdy na świecie nie będziesz nam miała za złe, że najpierw zdecydowaliśmy się na Ciebie, a potem na formalności. A właściwie to Ty się na nas zdecydowałaś…dziękujemy Ci za to!Od pierwszej chwili,jak minął szok, bardzo się cieszyliśmy. Do tej pory każdej nocy dziękuję Bogu ,że mi Cię zesłał. Pamiętaj, życie to największy dar, największy cud ,jakiego człowiek może doświadczyć. Szanuj je!

Macierzyństwo to ciężki kawałek chleba. Zawsze powtarzałam, że wolałabym być twoim ojcem, ta rola jest znacznie łatwiejsza. Poród to piękne przeżycie. Dajesz cząstke siebie temu światu. Chwila czasu, kilka parć i już małe komóreczki zlepione miłością lądują na Twej piersi patrząc niebieskimi oczami. Ciąża to tylko 9 miesięcy,więc pamiętaj żeby dbac o siebie w wyjątkowy sposób. Dobrze się odżywiaj,łykaj witaminki i nie rezygnuj z ruchu, ze sportu. I pamiętaj ciążowe kilogramy szybko znikają,gdy masz tuzin obowiązków z noworodkiem.  Pierwszy ząbek,pierwsze kroczki,pierwsze :”MAMA”,nie strać tego. Żadna praca nie da tyle satysfakcji co chwile spędzone z dzieckiem. Chociaż bywało ciężko, niedomyta, niedospana, niedożywiona –lecz zawsze uśmiechnięta witałam Cię porannym uśmiechem!Ale pamiętaj, dziecko jest ważne ale Ty jestes równie ważna. Nie rezygnuj z siebie.Ze swoich planów,z marzeń. Zorganizuj sobie tak życie ,żebys nigdy niczego nie żałowała. Żebyś chodziła z głowa podniesiona do góry,dumna i spełniona.

Pewnie masz teraz więcej udogodnień niż my.Może pampersy zmieniają się same,a noworodki od razu sapek english!Ale pamiętaj : dawaj z siebie wszystko.Zawsze na 100%. Dawaj tyle miłości ile twoje dziecko da rade unieśc. Dawaj poczucie bezpieczeństwa, swój czas, szacunek i rozwijaj wyobraźnię. Nie kupuj zabawek a zobaczysz jak dziecko będzie je samo tworzyło z liścia i patyka. A poza tym od rozpieszczania wnuków jestem Ja-Babcia.

Naucz się czerpać radość z małych chwil. Naucz się mówić kocham – czynami. Naucz swój dziecko życia.Naucz kochać i wybaczać. Dawaj dobry przykład. Bądź krok za nim,ale pozwól mu iśc własną drogą. Zachęcaj, motywuj, dawaj kij a nie wędkę. Pozwól popełniac błędy. A ja, Twoja Mama, będę zawsze przy Tobie, choćby mnie na tym świecie już nie było. I będę cię kochała całym sercem. Wybacz mi wszystkie moje niedociągnięcia, wiem, że idealną mama nie jestem. Wybacz mi moje słabości, zaniedbania. Pamiętaj tylko dobre chwile. I wiedz tylko jedno…nikt ani nic na tym świeci nie dało mi tyle szczęścia ile Ty mi ofarowałaś. Dziękuje córeczko! Dziękuję…że jesteś!

Karolina ,mama Julki

 


„Kochana córeczko, najdroższy synku, chcę ci powiedzieć, że…”.
„List do dziecka” – nasza nowa akcja na Dzień Dziecka z super nagrodami

AKCJA DD BANER DO LISTOW

Co trzeba zrobić?

„Napisz list do swojego dziecka (dzieci) i prześlij go do nas. To może być podziękowanie, dobra rada, a może powiedzenie tego, co nie przechodzi przez gardło ze wzruszenia w ważnych dla was momentach. Wszystko co tylko chcesz i czujesz. Miłość rodzica bywa trudna, a rodzicielstwo to jedno z najbardziej bogatych (i w upadki i wzloty) doświadczeń w życiu. To może być list „na tu i teraz” lub taki, który chciał(a)byś, żeby twoje dziecko przeczytało w przyszłości. Czasem taki list do bliskiej osoby pomoże nie tylko jej, ale też tobie.Wszystkie listy opublikujemy. Wybrane nagrodzimy!”. ♥WEŹ UDZIAŁ W ZABAWIE TUTAJ ♥

Zobacz wszystkie listy biorące udział w akcji


Lifestyle Macierzyństwo

„Kochana córeczko, najdroższy synku, chcę ci powiedzieć, że…”. „List do dziecka” – nasza nowa akcja na Dzień Dziecka z super nagrodami

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
30 maja 2016
Akcja "List do dziecka"
Fotomontaż iStock / Materiały prasowe

Kochana córeczko, najdroższy synku, 

Być może przeczytacie ten list, gdy będzie już starsi, może nawet dorośli. Ale z okazji Dnia Dziecka, chciałam wam za kilka rzeczy podziękować.

Dzień Dziecka – to taki niesamowity dzień, gdy wiele rzeczy przestaje się liczyć, gdy dzieci mogą być dziećmi na sto procent – a rodzice rodzicami. Gdy na chwilę my, wiecznie zabiegani, możemy się przy was zatrzymać, patrzeć jak beztrosko chłoniecie świat, sprawić wam wiele radości (i sobie, bo my też czekamy na ten dzień – nie tylko po to, by choć na chwilę zapomnieć o dorosłości).

Dziękuję wam, za to że:
– miałam to szczęście zostać waszą mamą,
– tak cierpliwie uczycie mnie bezwarunkowej miłości, którą my dorośli tak szybko zapominamy pielęgnować
– widzicie więcej, niż byśmy chcieli – i jesteście dla mnie najlepszym wsparciem
– rozśmieszacie mnie, niezrażeni całym światem
– tulicie tak, jakby nikt inny nie istniał
– wybaczacie każdy błąd, każdą porażkę, potknięcie – jakby to zupełnie się już nie liczyło
– zawsze macie dla mnie czas (choć ja nie zawsze potrafię to odwzajemnić)
– jesteście sobą i nie musicie niczego udawać
– pozwalacie mi stąpać twardo po ziemi z całą odpowiedzialnością na moich ramionach – jednocześnie, co rusz chwytając za rękę i wznosząc w obłoki. Bez ciężaru, trudności, jakby cały świat musiał grać nagle według „wymyślonych” reguł

Mogłabym tak bez końca dziękować wam za każdą lekcję miłości, pokory i puszczania was powoli w świat… dziękuję! A dziś, chciałam życzyć wam, żeby ten najważniejszy Dzień Dziecka, kiedy to wy jesteście najważniejsze, kiedy my, rodzice nie mamy więcej wymówek, kiedy jest czas, kiedy jest cierpliwość i więcej ciepła – trwał już zawsze, codziennie.

Co trzeba zrobić?

„Napisz list do swojego dziecka (dzieci) i prześlij go do nas. To może być podziękowanie, dobra rada, a może powiedzenie tego, co nie przechodzi przez gardło ze wzruszenia w ważnych dla was momentach. Wszystko co tylko chcesz i czujesz. Miłość rodzica bywa trudna, a rodzicielstwo to jedno z najbardziej bogatych (i w upadki i wzloty) doświadczeń w życiu. To może być list „na tu i teraz” lub taki, który chciał(a)byś, żeby twoje dziecko przeczytało w przyszłości. Czasem taki list do bliskiej osoby pomoże nie tylko jej, ale też tobie.Wszystkie listy opublikujemy. Wybrane nagrodzimy!”

List przesyłajcie na adres [email protected] z dopiskiem „List do dziecka” oraz informacją, jak chcecie zostać podpisani.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Zasady:

1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy wykonać zadanie konkursowe.

2. Czas trwania akcji: 30.05. 2016 – 12.06.2016 roku. Wyniki zabawy zostaną opublikowane na łamach ohme.pl do dnia 22.06.2016 roku.

3. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na serwerze pocztowym Organizatora.

4. Jedna osoba, może wygrać jedną nagrodę.

Tym razem mamy dla was nie lada niespodziankę, do naszej akcji włączyli się cudowni Partnerzy i Sponsorzy i… przygotowali dla was  świetne nagrody! Zresztą zobaczcie sami!

PS: Zestawy nagród znajdziecie na dole.

Partnerzy:

WAWEL

Wawel_logo (1)5 x kosz słodyczy Wawel o wartości 150 zł

Fot. Materiały prasowe

Zdjęcie przedstawia przykładowy zestaw słodyczy | Fot. Materiały prasowe

dekoria-logoDEKORIA

5 x bon prezentowy na zakupy z sklepie dekoria.pl o wartości 100 zł

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

logo maziajki balonoweZIAJA

10 x zestaw kosmetyków składający się z:
– mydło do kąpieli bąbelkowa cola 500 ml,
– mydło do kąpieli guma balonowa 500 ml,
– szampon+płyn do mycia lody ciasteczkowo-waniliowe 400 ml,
– szampon do włosów bąbelkowa cola 300 ml,
– szampon do włosów guma balonowa 300 ml,
– żel do zębów bez fluoru smak bąbelkowej coli 50 ml,
– żel do zębów bez fluoru smak gumy balonowej 50 ml,
– pasta do zębów z fluorem dla dzieci 6+ smak lodów ciasteczkowo-waniliowych 50 ml

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Dziś przedstawiamy Wam wyjątkowy film – to opowieść, o tym, że mycie zębów może być przygodą, a maziajki to nie tylko pasty. Sympatyczne małe aktorki, które pojawiły się na ekranie to dzieci pracowników firmy Ziaja. Zapraszamy na seans!

LogoWilgaGRUPA WYDAWNICZA FOKSAL – Wilga

5 x zestaw książek dla dzieci, składający się z:

– Tupcio Chrupcio. Nie chcę się myć
– Pierwsza encyklopedia. Dinozaury
– Karty kontrastowe. Jakie to ciekawe
– Franek Einstein i elektryczny palec
– Zwariowane rodzinki. Mój tata smok

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

ADAMADA_logoWYDAWNICTWO ADAMADA

5 x zestaw składający się z książki i kolorowanki:

  1. Do czego służy kotlet + Kolorowanka. Maluję i opowiadam. Cudowne wakacje
  2. Gustaw – niestraszny duch + Kolorowanka. Maluję i opowiadam. Księżniczki i rycerze
  3. Strachozagadki + Kolorowanka. Maluję i opowiadam. Kosmiczna podróż
  4. Rikuś + Kolorowanka. Maluję i opowiadam. W dżungli
  5. O Wilku, który trafił do Baśniowego Lasu + Kolorowanka. Maluję i opowiadam. Wesołe miasteczko

 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

MASPEX

PLUSSSZ-Junior-logotyp5 x zestaw składający się z:
– Plusssz JUNIOR,
– Plusssz Zizzz Żelki,
– Plusssz Kobieta,
– PlussszMężczyzna,
– PlussszMłody Jęczmień,
– PlussszWitamina D3,
– PlussszElektrolity.

plusssz_junior_box

logo2TICKLESS

5 x urządzenie przeciwko kleszczom Tickless

SKUTECZNA OCHRONA PRZECIWKO KLESZCZOM ORAZ ROZTOCZOM! TickLess blokuje działanie narządu hallera poprzez emisję ultradzwięków.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Sponsorzy

LOGO klapp cosmeticsKlapp Cosmetics

Zestawy kosmetyków, składające się z:

nr 1.       X-Treme Super Lipid + Immun Sun Repair Concentrate 

nr 2.       Clinical Care Surgery Restructure + Immun Sun Repair Concentrate 

nr 3.       Clinical Care Surgery Restructure + Immun Sun Repair Concentrate 

nr 4.       Hyaluronic Day & Night Cream + Immun Sun Repair Concentrate 

nr 5.       Cuvee Prestige Luminous Serum Concentrate  + Immun Sun Repair Concentrate 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

CUVEE PRESTIGE – LUMINIOUS SERUM CONCENTRATE 50 ml – Serum rozświetlające skórę dla każdego typu cery od 35 r.ż. zawierający ekstrakt królewskich winogron i kompleks QT 40 z dodatkiem złota i kwasu hialuronowego.

HYALURONIC – DAY & NIGHT CREAM 50 ml – Intensywnie nawadniający krem na dzień i noc. 3-krotnie aktywny kompleks kwasu hialuronowego działa w ramach inteligentnego kilkustopniowego systemu, który oddaje kwas hialuronowy w odstępach czasowych do różnych obszarów skóry.

X-TREME – SUPER LIPID 50 ml – Natłuszczający krem dla skóry suchej. Odblokowuje naturalną barierę lipidową skóry wymagającej i zmęczonej. Zawiera ceramidy III oraz witaminy A i C oraz wyciąg z Luffa Cylindrica. Polecany na zimę.

CLINICAL CARE – SURGERY RESTRUCTURE 50+ – REGENERATION SERUM 30 ml – Serum do pielęgnacji skóry powyżej 50-go roku życia z deficytami wynikającymi ze zmian hormonalnych: zaburzona struktura skóry, zanik podskórnej tkanki tłuszczowej, zmarszczki.

IMMUN SUN – REPAIR CONCENTRATE 10 x 2 ml – Efektywna funkcja naprawcza i ochronna dla skóry podrażnionej słońcem.

Nagrody:

Nagrody I stopnia

Dla 5 laureatów. Zestaw nagród składający się z:
jednego zestawu od Wawel, Ziaja i Klapp (zestaw kosmetyków dla każdego zwycięzcy wybrany zostanie losowo spośród zaprezentowanych kompletów).

Nagrody II stopnia

Dla 5 laureatów. Zestaw nagród składający się z:
jednego zestawu od  Dekoria, Tickless, Adamada (zestaw książek dla każdego zwycięzcy wybrany zostanie losowo spośród zaprezentowanych kompletów) i Ziaja.

Nagrody III stopnia

Dla 5 laureatów.

Zestaw nagród składający się z: jednego zestawu nagród od GW Foksal – Wilga i Plusssz.

linia 2px

Zobacz wszystkie listy nadesłane w ramach akcji tutaj

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zobacz także

„Mam kobietę, dziecko, jestem szczęśliwa.” Życie lesbijki w Polsce

Pomysły na fantastyczny manicure w domowym zaciszu

Horoskop zdrady. Które znaki zodiaku zdradzają najczęściej?