Go to content

Rodzice, którzy wychowują „dobre” dzieci robią kilka ważnych rzeczy. Nigdy o nich nie zapominaj! Akcja Oh!Szkoło, wyzwanie #4

Fot. iStock

„Dobre” czyli jakie? Czy dzieci mogą być w ogóle inne? Nie! Nie ma dzieci złych. Są tylko dzieci smutne, samotne, sfrustrowane, zranione, wystraszone, skrzywdzone, niewysłuchane, zbyt dorosłe, nie dość dobre dla kogoś ważnego, wciąż krytykowane. Goniące za perfekcją. Wciąż, na nowo. Po kolejny pasek, nagrodę, pochwałę, chwilę uwagi. Jak więc wychować „dobre” dziecko? Kochać i być na nie uważnym. Nie zapominać, że to, co my, rodzice, robimy dla naszych dzieci, ma ogromne znaczenie.

Psychologowie z Uniwersytetu Harvarda wyodrębnili pięć elementów, które według nich są kluczem do dobrego wychowania i pozwalają na sukces rodzicielski. Zdaniem naukowców, rodzice wychowujący szczęśliwe, odnoszące sukcesy rzeczy robią te pięć rzeczy, które choć z pozoru proste i oczywiste, są bardzo ważne:

6 rzeczy, które robią szczęśliwe rodziny

Spędzają ze sobą czas… tak naprawdę

Bądź. Nie tylko fizycznie, ale także emocjonalnie. Słuchanie dziecka i zwykłe rozmawianie z nimi to podstawa więzi. Wyłącz ekrany, odłóż swój telefon i daj dziecku siebie. Nauczysz dziecko bycia bardziej troskliwą i rozważną osobą.

Są dla dzieci wzorem do naśladowania

Dzieci uczą się z tego, co widzą i czego doświadczają. Wielu rodziców może nie zauważyć, jak wiele z ich zachowania widzą i rozumieją małe dzieci. Dlatego powinieneś pomyśleć o swoich słowach i czynach. Kiedy popełniasz błędy, przyznaj się do nich i przeproś. Bądź przykładem, jakim chcesz, aby stało się twoje dziecko.

Kiedy wychowujemy córkę, nasze zadanie staje się wyjątkowo ważne. Same nosimy w sobie znamię naszych czasów, piętno nigdy dość dobrej. Nauczmy nasze córki zwykłego kochania siebie. Akceptowania swojego ciała, niedoskonałości, zmęczenia.

Szanują się wzajemnie

Kolejną ważną rzeczą jest szacunek, na który można tylko zasłużyć szacunkiem. Dlatego zawsze bądź szczery, pokaż, że ty też jesteś człowiekiem i  też popełniasz błędy. Pokaż dziecku, że z błędów należy wyciągnąć lekcję, że to szansa na rozwój, coś naturalnego. Pokaż dziecku, że w waszej rodzinie wszyscy są tak samo ważni

Są wobec siebie i innych troskliwi

Badanie przeprowadzone na Harvardzie wykazało, że troska o innych jest tak samo ważna, jak szczęście. Uwzględnianie uczuć innych ludzi i bycie bezinteresownym to podstawowa cecha, która może przynieść korzyści w przyszłości. Nikt nie rodzi się wyposażony w wysoką empatię. Uczymy się rozumieć świat, ludzi i emocje. Niewiele trzeba. Pielęgnuj w waszej rodzinie przekonanie, że dobro wraca.

Są wdzięczne

Naucz swoje dzieci doceniać ludzi i rzeczy w ich życiu. Opowiedz im, że nie zawsze tak jest.  Daj szansę zrozumieć,  jakie mają szczęście. Naucz ich, aby nie brali swojego życia i możliwości za coś oczywistego.

Pokazują dzieciom szerszą perspektywę

Nie od dziś wiadomo, że dzieciom zależy na wąskim gronie rodziny i przyjaciół. To normalne, ale trudnym wyzwaniem jest nauczenie ich empatii wobec ludzi spoza najbliższego kręgu. Dzieci muszą się nauczyć, że wszystko zaczyna się od ludzi i że mogą mieć duży wpływ na czyjeś życie.

Dlatego ważne jest, aby okazywać życzliwość ludziom, których nie znasz zbyt dobrze. To twoja postawa jest tu najważniejsza – od ciebie uczy się, czy są lepsi i gorsi. Ucz ich życzliwości, a będzie im się żyło o niebo lepiej.

Wyzwanie nr 4:

Doświadczenia w szkole bywają trudne, szczególnie, gdy dzieci konfrontują się z czasem zupełnie innymi zasadami lub ich brakiem wśród rówieśników. Widzą i słyszą wiele, doświadczają czegoś nowego każdego dnia. W komentarzu do tego artykułu napisz, co ty dopisałbyś do tej listy. Co pomogło by dzieciom żyć szczęśliwie?

 

⬇ Weź udział w naszej zabawie! ⬇

O akcji

Przez kolejne tygodnie będziemy wspólnie oswajali szkołę, uczyli się odpuszczania i uwalniania własnej głowy od rzeczy, na które nie mamy wpływu. Będziemy brali sprawy w swoje ręce tam, gdzie możemy wiele zdziałać! Ale przede wszystkim, zamienimy szkołę, która jest tylko obowiązkiem, na możliwości.

Wśród wszystkich komentarzy, na zakończenie akcji wybierzemy te, które nagrodzimy 🙂 Bądźcie z nami!

Nagrody:

 

 

 1 x Zestaw Floradix, składający się z:

Polecany dla osób, które chcą utrzymać prawidłowy poziom żelaza we krwi. Polecany w stanach zwiększonego zapotrzebowania organizmu na żelazo – w momentach intensywnego wzrostu organizmu (dzieci), w czasie ciąży, karmienia piersią, a także przy diecie, która zawiera małą ilość tego składnika.

Polecany dla dzieci, których dieta nie jest idealnym odzwierciedleniem zaleceń lekarzy I dietetyków, sięgających po słodycze I słone przekąski, lubiących słodkie gazowane napoje, niejadków. W praktyce – dla większości maluchów.

Polecany dla dzieci powyżej 6 roku życia i dorosłych w okresach wzmożonych zachorowań na przeziębienie i grypę, a także w czasie intensywnej pracy fizycznej i umysłowej.

Wartość zestawu: 171,60 zł

 3 x Zestaw Floradix, składający się z:

Polecany dla dzieci, których dieta nie jest idealnym odzwierciedleniem zaleceń lekarzy I dietetyków, sięgających po słodycze I słone przekąski, lubiących słodkie gazowane napoje, niejadków. W praktyce – dla większości maluchów.

Polecany dla dzieci powyżej 6 roku życia i dorosłych w okresach wzmożonych zachorowań na przeziębienie i grypę, a także w czasie intensywnej pracy fizycznej i umysłowej.

Wartość zestawu: 78,80 zł

1 x Lunch Box NOVEEN LB410 Grey:

 • Elektryczny podgrzewacz żywności – wnętrze INOX
 • Wyjmowane pojemniki z możliwością mycia w zmywarce
 • Zasilanie sieciowe 230V i samochodowe 12V
 • Podgrzewanie posiłków w krótkim czasie: 60° C w ciągu 20 minut!
 • Torba termiczna podtrzymująca temperaturę

Elektryczny podgrzewacz na żywność Lunch Box LB410 Grey to połączenie funkcjonalności i mobilności. Solidnie i estetycznie wykonane urządzenie wyposażone jest w element grzewczy PTC, który umożliwia podgrzanie jedzenia do 60° C w ciągu 20 minut. Podgrzewacz zamykany jest szczelnie na zatrzaski, które blokują dostęp powietrza. Dzięki temu posiłek zachowuje świeżość na dłużej. Lunch Box LB410 Grey to rozwiązanie dla ludzi ceniących aktywność i zdrową dietę. Idealnie sprawdzi się w pracy, na studiach, w podróży, na działce i podczas wakacji na kempingu. Model LB410 posiada dwa źródła zasilania: sieciowe 230 Volt oraz samochodowe 12 Volt.

1 x Blender NOVEEN Sport Mix & Fit SB2000 X-LINE

 • Blender sportowy o dużej mocy 500 W
 • Udoskonalone 6-ramienne ostrza do kruszenia lodu
 • Młynek do rozdrabiania ziół, nasion, orzechów, kawy itp.
 • Trzypoziomowy tryb pracy w tym funkcja PULSE
 • Butelki o ergonomicznym kształcie, zaopatrzone w dziubek „non drip”
 • Subtelne podświetlenie LED
 • Rozbudowany zestaw akcesoriów

Blender Sport Mix & Fit SB2000 X-LINE to idealne połączenie mocy, funkcjonalności i nowoczesnego wyglądu. Wymyślony tak, aby stał się niezbędną pomocą dla każdego, kto ceni aktywność i zdrowe posiłki. Dzięki dodatkowym akcesoriom sprawia, że smakiem ulubionych koktajli można cieszyć się w każdych warunkach.

1 x Nawilżacz powietrza NOVEEN UH1800 X-LINE

 

 

 • Nowoczesny wygląd
 • Ekran LED z cyfrowym wyświetlaczem wilgotności
 • Panel dotykowy
 • Funkcja Plasmy, ulepszona jonizacja
 • Automatyczna kontrola wilgotności
 • Możliwość wyboru chłodnej lub ciepłej mgiełki
 • Wymienny filtr redukujący bakterie i nieprzyjemny zapach

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza UH1800 X-LINE to propozycja dla tych, którzy cenią sobie funkcjonalność, skuteczność oraz nowoczesny wygląd. Oryginalne wzornictwo linii X-LINE sprawia, że model ten doskonale wpisuje się w każdą przestrzeń – domową oraz biurową. Urządzenie posiada wymienny filtr redukujący bakterie i nieprzyjemny zapach. Model UH1800 X-LINE wyposażony jest w panel dotykowy oraz ekran LED, który wyświetla informacje o temperaturze i wilgotności powietrza w pomieszczeniu (automatyczny pomiar).

3 x zestaw nagród składający się z: ekologicznego plecaka, powerbanku i gry karcianej „Bezpiecznie tu i tam” dla całej rodziny.

Polskie dzieci spędzają dużo czasu ze smartfonem, tabletem i komputerem. Ale głównie poszukują w internecie rozrywki. Coraz młodsze też sięgają po nowe technologie. Fundacja Orange dba o to, żeby młodzi internauci potrafili korzystać z nich rozważnie, bezpiecznie i z pożytkiem dla swojego rozwoju. Wzmacnia ich cyfrowe kompetencje, bo troszczy się o ich przyszłość. Warto już dziś przygotować dzieci na wyzwania jutra.

MegaMisja dla szkół to 10-miesięczny cykl zajęć dla klas 1-3, w którym dzieci uczą się m.in., jakie treści można publikować w sieci, jak chronić prywatność, dbać o maniery w internetowych kontaktach, zachować równowagę między czasem online i offline, jak tworzyć prostą grafikę i film. Mogą też wziąć udział w zajęciach z podstaw programowania. Fundacja przygotowuje  nauczycieli do prowadzenia tych zajęć w szkołach, a na platformie megamisja.pl udostępnia im szczegółowe scenariusze lekcji, inspiracje, porady ekspertów.

MegaMisja to także:

możliwość skorzystania ze scenariuszy przez każdą szkołę – platforma MegaMisji jest otwarta także dla innych placówek,  które nie zakwalifikowały się do programu. Mogą realizować zajęcia w dowolnej kolejności, część z nich. Nie dostają jednak nagród – tak jak te, które zakwalifikowały się do programu.

→ darmowa aplikacja edukacyjna MegaMisja z Psotnikiem dla dzieci w wieku 6–9 lat. Tu w zabawie z uroczym Psotnikiem dzieci mogą nauczyć się kilku ważnych zasad bezpieczeństwa w internecie. Do użycia na iOS i Android.

→ internetowy kurs dla rodziców Bezpiecznie Tu i Tam i dowiedz się, jak wspierać swoje dziecko w dbaniu o bezpieczeństwo w sieci  oraz porady na https://www.orange.pl/razemwsieci .

 

 10 x zestaw nagród, składający się z:1 torby (ekologiczne płótno), 10 opakowań gum Orbit FOR KIDS! oraz pudełka z zestawem małych gum, idealnych do śniadaniówki

100 000 dzieci weźmie udział w 8. edycji programu „Dziel się Uśmiechem”! Ambasadorka Magdalena Różczka zachęca uczniów do dbania o piękny i zdrowy uśmiech.

Fot. Materiały prasowe

Wraz z nowym rokiem szkolnym rusza kolejna, 8. już edycja programu „Dziel się Uśmiechem”. 100 000 dzieci w całej Polsce pozna zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, a także dowie się jak zapobiegać próchnicy zębów, która dotyczy ponad 80% polskich sześciolatków i dwunastolatków[1]. Działania edukacyjne podejmowane w ramach programu, mają utrwalać u dzieci właściwe nawyki oraz zmniejszać skalę tego problemu w Polsce.


Akcja trwa od  8.09.2020 do 05.10.2020 roku. Wyniki zostaną opublikowana na stronie www.ohme.pl do 15.10.2020 roku. Regulamin jest dostępny tutaj.