Go to content

Posiłki dla niemowlęcia – domowe czy ze słoiczka?

Fot. Materiały prasowe

Czy dietę niemowlęcia można rozszerzać gotowymi daniami ze słoiczka? Czy są one w stanie zastąpić mamine obiadki i czy na pewno są bezpieczne? W ustalaniu diety malucha te kwestie wzbudzają zawsze najwięcej wątpliwości wśród mam. Eksperci z Feedo.pl przedstawiają prawdy i mity na ten temat.

Dania gotowe to bez wątpienia wygoda, oszczędność czasu i szeroki wybór smaków. Większość rodziców zadaje sobie pytanie, czy oprócz tych zalet, posiadają również cenne wartości odżywcze, które w ich mniemaniu dają przewagę posiłkom przyrządzanym w domu. Coraz więcej ekspertów potwierdza, że dania w słoiczkach mogą się nawet okazać zdrowsze.

Domowe, nie zawsze bezpieczne

Jakie warunki muszą być spełnione, aby obiadek domowy mógł być uznany za w pełni wartościowy? Poniżej przedstawiamy trzy z nich:

  • Przygotowany z wysokiej jakości produktów, kupionych ze sprawdzonego źródła, najlepiej w sklepach z ekologiczną żywnością.
  • Warzywa i owoce – co do których mamy pewność, że nie zostały poddawane opryskom, a także świeże mięso, najlepiej z hodowli ekologicznych.
  • Gotowy posiłek powinien być zmiksowany lub przetarty przez sitko.

Niestety większość rodziców robi zakupy w supermarketach albo na osiedlowych bazarkach, gdzie produkty nie podlegają ścisłym kontrolom. Obiadek czy inny posiłek dla dziecka, przyrządzony ze słabej jakości składników, może negatywnie wpłynąć na jego zdrowie i rozwój. Nie wszyscy mają łatwy dostęp do sklepów ekologicznych, do tego dochodzą dosyć wysokie ceny. Ponadto przygotowanie domowego obiadu jest czasochłonne, dlatego większość mam ogranicza się do najprostszych przepisów. Dzięki gotowym daniom dziecko ma możliwość poznania nowych smaków, co rozwija jego nawyki żywieniowe w okresie wprowadzania nowych produktów do diety.

Danie z certyfikatem

Wśród mam panuje przekonanie, że gotowe dania dla niemowląt zawierają sztuczne składniki i konserwanty, które podtrzymują ich przydatność do spożycia. Jednak tego typu produkty dla niemowląt zaliczają się do dietetycznych środków spożywczych, w związku z czym spełniają rygorystyczne wymagania i poddawane są ścisłej kontroli, min. Instytutu Żywności i Żywienia.

Mamy kupujące dania ze słoiczka dla swojego malucha mogą mieć czyste sumienie. Takie obiadki w swoim składzie nie zawierają azotanów, metali ciężkich i hormonów, które często stosowane są w jarzynach, czy mięsie kupowanych w zwykłych sklepach. – mówi Martin Molčan, Dyrektor Zarządzający Feedo.pl, sklepu internetowego z artykułami dla niemowląt. Dla ochrony przed szybkim przeterminowaniem, do przecierów i zupek stosuje się witaminę C, która zakwasza danie i chroni je przed psuciem. Są one również sterylizowane i pasteryzowane, co chroni je przed rozwojem bakterii. – dodaje.

Jak wybrać odpowiedni słoiczek?

Na rynku istnieje szeroki wybór posiłków w słoiczkach dla niemowląt i wciąż pojawiają się nowe połączenia smakowe. Jedno danie potrafi składać się z kilku składników, więc o urozmaiconą dietę dziecka rodzice nie muszą się martwić. Aby mieć pewność co do jakości produktów, należy natomiast uważnie czytać etykiety. Przy wyborze dań ze słoiczka kierujmy się rozsądkiem, a nie wyglądem opakowania. Na etykiecie powinny znajdować się wszystkie przydatne informacje, takie jak deklaracje producenta, że danie było poddawane ścisłym kontrolom, data przydatności, a także wiek dziecka, dla którego przeznaczone jest danie. – komentuje Martin Molcan z Feedo.pl.

Gdzie bezpiecznie kupować dania w sieci?

Większość mam, ma pewne opory przed zakupami żywności w sieci. Okazuje się, że takie internetowe zakupy mogą być bezpieczne, jeśli kupujemy je ze sprawdzonego źródła. Takim miejscem w sieci jest sklep Feedo.pl, w którym rodzice znajdą gotowe dania różnych producentów, o różnych smakach, które mogą zamówić z dostawą bezpośrednio do domu. Feedo dba o jakość i świeżość produktów, które na bieżąco są sprawdzane pod kątem przydatności do spożycia. Takie internetowe zakupy pozwalają nie tylko spokojnie wybrać odpowiednie posiłki dla malucha, ale też zaoszczędzić cenny czas. Mama może sobie pozwolić na większe zakupy, bez wychodzenia z domu i noszenia ciężkich toreb. Wszystkie słoiczki są niezwykle starannie pakowane, by całe zamówienie było bezpieczne i nie zostało uszkodzone podczas transportu. Czas spędzony na wielogodzinne zakupy i przygotowywanie własnych, domowych posiłków, mama może przeznaczyć na zabawę z dzieckiem, której maluch w pierwszych latach życia potrzebuje najbardziej!

Poniżej prezentujemy różne dania gotowe dla dzieci, które możecie kupić w promocyjnych cenach na Feedo.pl:

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 

 

Obiadki BoboVita

Nie posiadają żadnych substancji konserwujących, barwników i wzmacniaczy smaku. Idealne dla dzieci od 4 miesiąca życia.

Cena Feedo.pl: 3,39 zł/ szt.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Obiadki Gerber

Również nie zawierają substancji konserwujących i są w pełni bezpieczne dla malucha.

Cena Feedo.pl: 3,99 zł/szt.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Obiadki HiPP

Zawierają cenne kwasy tłuszczowe Omega-3, ważne dla prawidłowego rozwoju mózgu i komórek nerwowych. Wykonane wyłącznie z najwyższej jakości, ekologicznych BIO składników.

Cena Feedo.pl: od 3,99 zł do 9,49 zł/szt.


Artykuł powstał we współpracy z Feedo.pl