Macierzyństwo Zdrowie

Opiekuńcza rola położnej i wsparcie przy karmieniu piersią w pierwszych miesiącach po porodzie

Połozna na medal
Połozna na medal
31 sierpnia 2017
Fot. iStock / SolStock
 

– radzi położna Arleta Kwiatkowska-Król, ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na Medal”

Rola położnej to nie tylko opieka nad dzieckiem, ale również wsparcie młodej mamy w czynnościach związanych z noworodkiem w pierwszych miesiącach po porodzie. Bardzo ważna okazuje się pomoc przy karmieniu piersią. Jak prawidłowo przygotować młodą mamę do karmienia? Czy technika, pozycja i czas karmienia ma duże znaczenie? Jakie mogą być skutki nieprawidłowego karmienia piersią? Na te i inne pytania odpowiada położna, ambasadorka kampanii „Położna na medal” – Arleta Kwiatkowska-Król.

Tuż po porodzie

Według obowiązujących procedur położna środowiskowa musi dotrzeć do młodej matki do 48 godzin po wyjściu ze szpitala. Najczęściej pobyt w szpitalu trwa 2 doby po porodzie fizjologicznym i 3 doby po cięciu cesarskim. Położna świadcząca usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia powinna po porodzie odwiedzić matkę od 4 do 6 razy. W trakcie tych wizyt powinna znaleźć czas na problemy dotyczące laktacji.

Bardzo dużo kobiet boryka się z problemami dotyczącymi karmienia piersią, duża ich część twierdzi, że nie tak wyobrażały sobie swoją „drogę mleczną”.

Narodziny dziecka i okres laktacji są nowym wydarzeniem w życiu kobiety, niejednokrotnie przynoszącym lęk i niepewność. Życzliwość i empatia ze strony położnej, jej wyrozumiałość oraz gotowość do reagowania na wszystkie wezwania, wpływa na rozluźnienie napięcia u pacjentki, likwiduje strach, uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa. Położna, która dociera do kobiety pozostaje z nią w najbliższych kontaktach, relacja powinna być oparta na wzajemnych zaufaniu, chęci otrzymania pomocy i niesienia jej z drugiej strony. Staje się najbliższą powiernicą problemów dnia codziennego.

Dziecko na pierwszym miejscu

Po powrocie ze szpitala problem karmienia dziecka jest tym ,który może wysuwać się na I miejsce. W pierwszych dniach macierzyństwa to położna oswaja położnicę z trudem, jaki należy włożyć w pracę nad rozpoczęciem karmienia naturalnego. To ona, prowadząc pogadanki, przedstawia wszystkie za i przeciw dotyczące karmienia piersią, rozwiewając wszelkie wątpliwości matki. Kobieta musi być świadoma czego oczekiwać od swojej akuszerki, która jest zobligowana do pomocy przy dostawieniu noworodka do piersi.

 

Instruktaż karmienia piersią. Co to takiego?

Rolą położnej we wsparciu młodej mamy przy karmieniu dziecka piersią jest stosowanie i wprowadzenie matki w instruktaż prawidłowego karmienia piersią:

– bardzo ważna jest technika dostawienia

– istotną rolę odgrywa pozycja do karmienia

– ważny jest też czas trwania karmienia

Matka musi wiedzieć co jest stanem fizjologicznym, a co świadczy o problemie, przy którym potrzebna będzie pomoc fachowca oraz gdzie i do kogo się po nią zwrócić. Położna powinna nauczyć kobietę oceniać:

– długość karmienia (20-30min)

– ilość zużytych pieluch (w zależności od wieku dziecka)

– przyrosty wagowe dziecka (określane przedziałami wiekowymi)

– stan ogólny dziecka

Młoda mama musi znać podstawowe pojęcia:

Nawał mleczno-fizjologiczny – to okres, w którym pod wpływem wysokiego stężenia prolaktyny i innych hormonów wyzwalających laktację, gwałtownie zwiększa się ilość pokarmu. Zazwyczaj pojawia się między drugą, a szóstą dobą po porodzie i trwa od 2 do 3 dni.

Bolesność brodawek – najczęstszy problem w czasie karmienia piersią. Brodawka to miejsce bardzo wrażliwe, potrzebujące kilku dni na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji (noworodek wiszący na piersi). Pomocna może okazać się poprawa techniki karmienia, ocena uszkodzenia brodawki, zastosowanie preparatów osłaniających brodawkę i łagodzących objawy podrażnienia, np. użycie Alantan Plus krem. Dzięki alantoinie i d-pantenolowi łagodzi podrażnienia sutków podczas karmienia piersią. Bezpieczny w stosowaniu, ponieważ przeznaczony jest m.in. dla mam w okresie poporodowym.

Obrzęk piersi – stan patologiczny gruczołu piersiowego, charakteryzujący się bolesnym obrzmieniem, wypływ pokarmu jest osłabiony. Można zastosować okład ciepły naprzemiennie z zimnym w celu złagodzenia obrzmienia.

Zastój pokarmu – stan patologiczny, charakteryzujący się bolesnym obrzmieniem piersi i zaburzeniami wypływu pokarmu (wypływ jest zablokowany). Zazwyczaj występuje między drugą, a dziesiątą dobą po porodzie.

Zapalenie piersi – konsekwencja braku postępowania w zastoju i obrzęku piersi. Może wystąpić na każdym etapie laktacji, najczęściej jednak między drugim, a szóstym tygodniem po porodzie. Szczyt zachorowań przypada na okres drugiego, trzeciego tygodnia po porodzie.

Ropień piersi – wyodrębniony zbiornik treści ropnej, powstający w wyniku zejścia procesu zapalnego leczonego z opóźnieniem i/lub niewłaściwie.

Zatkanie ujścia przewodu mlecznego lub wyprowadzającego – zaczerwienienie fragmentu piersi i bolesność odczuwalna podczas wypływu pokarmu.

W wszystkich tych przypadkach to położna środowiskowa w pierwszych tygodniach po porodzie powinna czuwać nad prawidłowym przebiegiem procesu karmienia naturalnego. Młoda matka powinna mieć z nią kontakt 24 godziny na dobę, co skutkować będzie prawidłowym działaniem i obejdzie się wtedy bez negatywnych skutków ubocznych dla mamy i nowonarodzonego dziecka.


Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej

w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, czwartej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2017 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2017 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2017.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.


Macierzyństwo Zdrowie

Nietrzymanie moczu przez kobiety w ciąży

Połozna na medal
Połozna na medal
21 września 2017
Fot. Materiały prasowe
 

„W czasie ciąży łatwo o infekcje intymne. Sprzyjać temu może również nietrzymanie moczu, dlatego kobieta powinna pamiętać o zadbaniu o higienę intymną, o piciu odpowiedniej ilości płynów, niedopuszczaniu do zaparć, które mogą powodować ucisk na pęcherz moczowy, a mocne parcie na stolec może osłabić mięśnie dna miednicy” – radzi położna Anna Sapiejewska, Ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na Medal”

Nietrzymanie moczu przez kobiety to częsta dolegliwość, która zwykle pojawia się u kobiet w okresie ciąży. Na szczęście, gdy już się pojawi, można jej zapobiegać oraz leczyć na wiele sposobów. Jakie ćwiczenia wykonywać i jak leczyć nietrzymanie moczu u kobiet w ciąży radzi Anna Sapiejewska, położna i Ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Z czym związane jest nietrzymanie moczu?

Wiele kobiet w czasie ciąży ma problemy z nietrzymaniem moczu. To zdarza się niestety dość często. Jest to zwykle bardzo męcząca dolegliwość, związana z mimowolnym wyciekiem moczu przez cewkę moczową. Na szczęście w kilka tygodni (nawet do 6 miesięcy) po porodzie zazwyczaj mija. Najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu w czasie ciąży, jest powiększająca się macica, a ponieważ dziecko rośnie, uciska na pęcherz moczowy, który samoistnie zaczyna się opróżniać. Doprowadza to do tzn. wysiłkowego nietrzymania moczu, czyli odruchowego wydalania moczu podczas wysiłku np. kichania, schylania się. Wyróżniamy jeszcze nietrzymanie moczu z parcia, kiedy nawet niewielka ilość moczu w pęcherzu powoduje uczucie parcia na pęcherz i popuszczanie moczu. Istnieje również nietrzymanie moczu mieszane, które łączy oba wymienione typy nietrzymania moczu.

Do tego dochodzą też zmiany hormonalne w organizmie kobiety, które mają za zadanie między innymi rozluźnianie i rozciąganie mięśni dna miednicy, a tym samym utrudniają kontrolę przez kobietę w ciąży nad powstrzymywanie opróżniania pęcherza moczowego. Mówiąc prostym językiem, kobieta „popuszcza” mocz. Problem ten występuje zazwyczaj w III trymestrze ciąży, kiedy to macica jest już bardzo duża. Niemniej jednak, taka sytuacja może pojawiać się znacznie wcześniej. Dla kobiety jest to dość męczący i wstydliwy problem. W czasie ciąży łatwo o infekcje intymne. Sprzyjać temu może również nietrzymanie moczu, dlatego kobieta powinna pamiętać o zadbaniu o higienę intymną, o piciu odpowiedniej ilości płynów, niedopuszczaniu do zaparć, które mogą powodować ucisk na pęcherz moczowy, a mocne parcie na stolec może osłabić mięśnie dna miednicy.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu?

Warto już przed samą ciążą ćwiczyć mięśnie dna miednicy mniejszej i wykonywać tzw. ćwiczenia Kegla, które mają istotne znacznie w utrzymaniu moczu. Tonus mięśni dna miednicy zapewnia prawidłowe funkcje wydalnicze i zapanowanie nad odruchem mikcji – odruchem oddawania moczu. Ćwiczenia są bardzo proste, każda kobieta powinna bez problemu je wykonać. Ćwiczenia polegają na napinaniu i rozluźnianiu pochwy oraz odbytu (tak jak przy wstrzymywaniu moczu), które posiadają mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu. Napinanie powinno potrwać do około 10 sekund, a czynność tą należy powtarzać w krótkich odstępach czasu, zaczynając od 5 powtórzeń, i kończąc na około 25 powtórzeniach. W taki sposób mięśnie stają się mocniejsze, co ułatwia między innymi poród, zapobiega opuszczaniu się narządów i wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Poprawiają również satysfakcje seksualną kobiet.

 

Ćwiczenia takie można wykonywać praktycznie wszędzie i o każdej porze. Zaleca się również wykonywanie ich tuż po porodzie. Jeśli pomimo ćwiczeń i upływu czasu (do 6 miesięcy po porodzie) kobieta nadal ma problemy z nietrzymaniem moczu, należy zgłosić się do lekarza, gdyż jest to dolegliwość, którą można leczyć. Obecnie specjaliści mają do wyboru kilka metod terapii, dostosowanych do stopnia zaawansowania choroby – od używania specjalnych stożków i wkładek dopochwowych, przez leczenie farmakologiczne, czy operacyjne.

 

Przypadłość nietrzymania moczu jest często skutkiem przebytych chorób lub porodów i najczęściej dotyczy kobiet po 45 roku życia, jednak nie należy przyjmować, że jest to związane wyłącznie ze skutkami chorób i wiekiem pacjentki. Powstawaniu dolegliwości nietrzymania moczy sprzyja brak ruchu, otyłość, częste infekcje układu moczowego, menopauza, liczne schorzenia, czy przyjmowanie niektórych leków np. antydepresantów. Należy więc pamiętać, żeby starać się zapobiegać powstawaniu ewentualnych dolegliwości nie tylko poprzez ćwiczenia, ale również poprzez prowadzenie zdroworozsądkowego trybu życia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________________________________________________

 

Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej

w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, czwartej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2017 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2017 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2017.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.


Macierzyństwo Zdrowie

4. Edycja kampanii i konkursu „POŁOŻNA NA MEDAL” – głosowanie na najlepszą położną trwa

Połozna na medal
Połozna na medal
14 sierpnia 2017
Położna z powołania
Fot. iStock / MartinPrescott

Trwa 4. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal”. W ramach kampanii realizowany jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Z dniem 31 lipca zakończyło się przyjmowanie nominacji. Obecnie na zgłoszone kandydatki można oddawać głosy, dzięki którym zostanie wybrana „Położna na medal”. Do konkursu zgłoszone zostały 432 położne z całej Polski, z czego 16 z nich ma jeszcze potwierdzić swój udział w konkursie.  Głosowanie odbywa się na stronie kampanii www.poloznanamedal2017.pl i trwa do 31 grudnia.

31 lipca minęły cztery miesiące od startu 4. edycji kampanii i konkursu Położna na medal. Dzień ten kończy etap nominowania kandydatek do plebiscytu. W tym okresie do konkursu zostały zgłoszone 432 położne z całej Polski. 16 nominowanych ma potwierdzić swój udział, ponieważ każda kandydatka bierze udział w plebiscycie dopiero po wyrażeniu zgody. Do 31 grudnia trwa oddawanie głosów na położne. Konkurs ma na celu wyłonienie trzech najlepszych położnych w kraju oraz wyróżnienie po jednej położnej w poszczególnych województwach.

Wyłonienie kandydatek to jeden z punktów kampanii „Położna na medal”. Położne, które zostają ambasadorkami kampanii dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dzięki temu kobiety w okresie okołoporodowym mogą czerpać informacje związane z przygotowaniem się do porodu, ciążą oraz wychowaniem nowonarodzonego dziecka. Poznają swoje prawa, oraz rolę położnej w tak ważnym okresie ich życia. Dzięki takim działaniom kampania zatacza koło. Kobiety i ich rodziny, które miały kontakt z położną mogą podziękować jej za włożony trud i zaangażowanie zgłaszając je do konkursu „Położna na medal”

„Kampania wywołuje pozytywne dyskusje w środowisku położnych. Poprzez wyłonienie najlepszej położnej w kraju zwracamy uwagę na jej rolę, wkład i zaangażowanie w opiekę okołoporodową. Przybliżamy sylwetkę, obowiązki i charakter pracy położnej. Praca ta często jest niezauważana i mało doceniana, a kampania i konkurs Położna na medal skupiają się na istotnych dla matki i noworodka, aspektach pracy położnej – mówi Iwona Barańska z Akademii Malucha Alantan, pomysłodawcy i organizatora kampanii „Położna na medal”.

Patronat honorowy na czwartą edycją objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Partnerami merytorycznymi zostali: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus. Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest Akademia Malucha Alantan, która od lat angażuje się w propagowanie bezpiecznego i zdrowego stylu życia wśród rodzin i podnoszenie świadomości związanej z opieką okołoporodową.

poloznanamedal2017