Macierzyństwo

Oblicza depresji – bezpłatne warsztaty dla Rodziców

Redakcja
Redakcja
11 czerwca 2021
 

Wyniki badań pokazują, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do wystąpienia depresji u dzieci i młodzieży lub
znacznie nasiliła wcześniejsze dolegliwości.


Czym różni się smutek od depresji? Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi depresji? Jak reagować na objawy pogarszającego się nastroju? W jakich sytuacjach mówimy o zagrożeniu dla zdrowia i życia danej osoby? Jak wtedy
postępujemy? Czy w każdej sytuacji niezbędna jest farmakoterapia?

Na te i szereg innych pytań chcemy odpowiedzieć podczas organizowanych Warsztatów pt. Oblicza depresji- potrzeby i możliwości.

Aby pomóc dziecku i nastolatkowi w kryzysie psychicznym należy zacząć od zrozumienia czynników
wywołujących depresję. Ważna jest wiedza na temat zapobiegania pojawieniu się zaburzeń nastroju, a w przypadku ich wystąpienia istotne są informacje dotyczące adekwatnego leczenia, a także wspierania dziecka w trudnych dla niego chwilach. Często rodzice czują się bezsilni widząc cierpienie swojego dziecka, a jednocześnie zagubieni w poszukiwaniu odpowiedniego dla niego wsparcia.

Warsztaty poprowadzi Prof. Agnieszka Słopień- Przewodnicząca Zarządu Sekcji Dzieci i Młodzieży Polskiego
Towarzystwa Psychiatrycznego, Konsultant krajowy w dziedzinie psychoterapia dzieci i młodzieży, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Vis-a-Vis.

Wspólnie z zaproszonymi wykładowcami podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, porozmawia na temat wielu stereotypów, podpowie, że pomoc to nie tylko farmakoterapia, ale również psychoterapia i oddziaływania środowiskowe, w tym wsparcie rodziny.

Warsztaty są bezpłatne i odbędą się online w dn. 16 czerwca na www.rodziceidepresjadzieci.ptqv.pl
Program można zobaczyć tutaj http://www.rodziceidepresjadzieci.ptqv.pl/program


Macierzyństwo

Czy herbata może mieć duszę, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o kombuchy

Redakcja
Redakcja
11 czerwca 2021
 

KOMBUCHA – można opisać ją po prostu jako brunatną, lekko mętną i kwaskowatą wersję słodzonej herbaty. Można też przyjrzeć się jej bliżej, by odszukać w niej niezwykłą pasję, prozdrowotne właściwości, oryginalny smak, szlachetną barwę i niezrównane działanie kosmetyczne. Czym jest kombucha, jak jej spożywanie wpływa na nasze zdrowie i dla jakiej skóry przeznaczone są kosmetyki ją zawierające? Sprawdzamy!


KOMBUCHA – co to takiego?

Znana jest jako cudowny eliksir z Dalekiego Wschodu. Legenda głosi, że jej nazwa pochodzi od koreańskiego medyka Kombu, który sfermentowaną herbatą (Cha) miał uzdrowić japońskiego cesarza Inkyo. Jeśli zadajecie sobie pytanie co to jest kombucha, musicie wiedzieć, że pod tą tajemniczą nazwą kryje się tak naprawdę kilka definicji. Warto doprecyzować, co dokładnie mamy na myśli mówiąc o kombuchy.

NAPÓJ KOMBUCHA

Kombuchą przede wszystkim określamy sfermentowany napój sporządzony ze słodzonej herbaty, który jest jednym z najbardziej trendowych produktów żywieniowych ostatniego sezonu, popularną alternatywą dla lemoniady. Napój herbaciany kombucha można kupić w najmodniejszych lokalach i sklepach w wersji klasycznej lub owocowej. Ze względu na właściwości zdrowotne i walory smakowe niezwykle cenione jest też przyrządzanie kombuchy do picia samemu w domu z użyciem tak zwanego grzybka herbacianego. Jak smakuje kombucha? Napój sam w sobie ma słodkawo-kwaśny smak, jest naturalnie lekko gazowany, najlepiej smakuje schłodzony. Smak kombuchy można wzbogacić dodatkiem owoców lub mięty.

GRZYB KOMBUCHA

To właśnie ten grzyb herbaciany nazywany jest również potocznie kombuchą. Inne jego nazwy to grzyb japoński czy SCOBY (symbiotic growth of acetic acid bacteria and osmophilic yeast). Ze względu na swoje cudowne działanie, znany jest również jako grzyb długowieczności. Ściśle rzecz biorąc, SCOBY z botanicznego punktu widzenia tak naprawdę nie należy do królestwa grzybów. Zwyczajowa nazwa grzyb pochodzi od jego wyglądu i formy – na wierzchu herbaty poddanej fermentacji tworzą się celulozowe, galaretowane warstwy, które przypominają grzybka. SCOBY stanowi tak naprawdę symbiotyczna kultura bakterii i drożdży. Do samodzielnego sporządzenia kombuchy niezbędny jest grzyb herbaciany. Gdzie go kupić? Najłatwiej dostępny jest w sklepach internetowych lub ze zdrową żywnością.

KOMBUCHA W KOSMETYCE

Ze względu na swoją rosnącą popularność w branży spożywczej oraz niekwestionowaną skuteczność w pielęgnacji, kombucha znalazła zastosowanie również jako składnik naturalnych kosmetyków, m.in. jest główną bohaterką linii przeciw niedoskonałościom firmy OnlyBio. W jakiej postaci jest wykorzystywana kombucha w przemyśle kosmetycznym?

– Kombucha, którą wykorzystujemy do produkcji kosmetyków z linii OnlyBio to odfiltrowany i oczyszczony fermentowany napar herbaciany, zawierający skondensowaną dawkę witaminy C i witamin z grupy B, kwasów organicznych, minerałów i przeciwutleniaczy w tym polifenoli – mówi Robert Pluskota, mikrobiolog odpowiedzialny m.in. za sporządzenie kombuchy do produkcji kosmetyków OnlyBio.

– W naszym laboratorium samodzielnie przeprowadzamy cały proces fermentacji kombuchy z grzybka herbacianego. Następnie materiał poddajemy filtracji membranowej przepuszczając kombuchę przez pory o wielkości 0,22 µm, co daje nam pewność, że tworzony przez nas surowiec pozbawiony jest naturalnie występujących w nim bakterii i grzybów, aby spełniał standardy mikrobiologiczne właściwe produktom kosmetycznym. To, co znajdziemy w formulacjach kosmetycznych jest więc oczyszczonym wyciągiem, esencją najbardziej wartościowych substancji, jakie oferuje nam kombucha, by zapewnić skórze wszystko to, co najlepsze.

KOMBUCHA – właściwości

OCHRONA MIKROBIOMU

Kombucha to przede wszystkim bardzo skuteczny, naturalny probiotyk, który chroni mikrobiom naszego organizmu od wewnątrz, gdy spożywamy ją w postaci cudownego napoju herbacianego. Zaś zastosowana w kosmetykach OnlyBio kombucha dba o mikrobiom skóry, zapobiega naruszaniu delikatnej warstwy ochronnej naskórka, dzięki czego skóra zachowuje swoją równowagę i odpowiedni poziom nawilżenia. To bardzo ważne zwłaszcza przy cerze skłonnej do niedoskonałości. Tę funkcję doskonale pełni Lekki krem matująco-nawilżający do twarzy z kombuchą i aloesem.

ZWALCZANIE NIEDOSKONAŁOŚCI

Kombucha działa też antybakteryjnie i detoksykująco. Oczyszcza, zapewniając skórze detoks i reguluje nadmierne wydzielanie sebum, dzięki czemu pomaga przeciwdziałać podrażnieniom i wypryskom, zarówno w okresie trądziku młodzieńczego, jak i przy cerze dorosłych ze skłonnością do nawracających niedoskonałości lub zmian powstałych w wyniku noszenia maseczek (maskne). To właśnie dlatego w serii Kombucha od OnlyBio znajdziemy kilka produktów do oczyszczania skóry: matujący płyn micelarny, puszystą piankę do mycia twarzy, tonik przeciw niedoskonałościom z niacynamidem i hydrolatem z zielonej herbaty i pastę peelingującą z pestkami moreli i papainą.

WYGŁADZENIE, ODŻYWIENIE I UKOJENIE

Dzięki bogactwu witamin i minerałów kombucha głęboko odżywia naskórek i wzmacnia jego odporność na czynniki zewnętrzne. Skóra jest wygładzona, miękka i pełna naturalnego blasku, a jej równowaga jest przywrócona. Niezwykle cenne w kombuchy jest również działanie łagodzące i detoksykujące – właśnie takie właściwości wykazuje Wygładzająca maska przecie niedoskonałościom z zieloną glinką, aloesem i olejkiem cytrynowym.


Macierzyństwo

Czy rodzina w Warszawie może liczyć na wsparcie? Kluby dla rodzin w stolicy

Redakcja
Redakcja
11 czerwca 2021

Jest ich w mieście ponad 20, działają w prawie każdej dzielnicy i od ponad 10 lat niosą pomoc potrzebującym rodzinom. Warszawskie kluby dla rodzin to miejsca, które wspólnie tworzą rodzice, dzieci, opiekunowie, prowadzący i miasto. Już 16 czerwca odbędzie się konferencja „Do jednej bramki” – #razemdlarodzin, podczas której kluby opowiedzą o swoich dobrych praktykach oraz poinformują, jak pracować z rodziną i małymi dziećmi oraz dlaczego warto do nich zajrzeć.

Każdy rodzic czy opiekun zmaga się z trudnością wychowania młodego człowieka. Na różnych etapach tego wyzwania potrzebujemy niekiedy wsparcia – czy to w korepetycjach, konsultacji z psychologiem albo zajęć rozwijających. Nie zawsze jednak rodziców czy opiekunów mogą pozwolić sobie na takie zajęcia lub znaleźć odpowiednich specjalistów. I wtedy z pomocą przychodzą warszawskie kluby dla rodzin.

Zajęcia ogólnorozwojowe, spotkania ze specjalistami, konsultacje psychologiczno-pedagogiczne, warsztaty umiejętności wychowawczych oraz wydarzenia rodzinne – to tylko niektóre z zajęć, na które można uczęszczać bezpłatnie w warszawskich klubach dla rodzin. Te miejsca to przestrzeń do spotkań wzmacniających więzi społeczne i pobudzająca do aktywności społecznej. Użytkownicy klubów na zajęciach uczą się nowych rzeczy, bawią się oraz otrzymują wsparcie. Wszystkie są współfinansowane przez miasto stołeczne Warszawę.

Łączy nas od wielu lat wspólny cel – Rodzina. Rodzina silna, stabilna, odporna na kryzysy, rodzina otwarta, kreatywna i bezpieczna – tak ją widzimy i ku takiej zmierzają nasze wszystkie działania.  Warszawskie Kluby dla Rodzin to nie tylko wspólny cel to również stałe miejsca – bezpieczna przystań, przyjazne wnętrza o charakterze klubowym. To ponad wszystko ludzie i oczywiście również rodziny. Tysiące już osób, którym w różnych momentach życia towarzyszyliśmy i towarzyszymy. Mamy nadzieję, że konferencja Do Jednej Bramki przybliży warszawiakom i warszawiankom nasze zajęcia, specjalistów i ofertę!mówi Robert Smyczyński, Przewodniczący Branżowej Komisji Dialogu Społecznego do spraw Dzieci Młodzieży i Rodziny

#razemdlarodzin

Z jakimi problemami zmagają się rodzice i opiekunowie? Jak najlepiej pomagać rodzinom w potrzebie? Co to tak właściwie znaczy „szczęśliwa rodzina”? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas pierwszej konferencji organizowanej wspólnie przez kluby dla rodzin 16 czerwca online na Facebooku www.facebook.com/razemdlarodzin/ w godz. 12-15. Wykład inauguracyjny wygłosi dr Aleksandra Piotrowska – doktor psychologii, pracownik naukowy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, konsultant dla rodziców i nauczycieli. Współdziała również jako społeczny doradca z Komitetem Ochrony Praw Dziecka i Rzecznikiem Praw Dziecka. Co oprócz wykładu? Warszawskie kluby dla rodzin przedstawią wyniki ewaluacji swojej działalności oraz porozmawiają również o wyzwaniach w rodzicielstwie. Konferencja będzie również świetną okazją do poznania oferty warszawskich klubów dla rodzin, zapoznania się z bezpłatnymi zajęciami i porozmawiania o rozwiązaniach problemów współczesnych rodziców i opiekunów. Wydarzenie jest finansowane przez miasto stołeczne Warszawę.

 

Konferencja warszawskich klubów dla rodzin

Do jednej bramki – #razemdlarodzin

16 czerwca, godz. 12:00-15:00

Wydarzenie online – Facebook Do Jednej Bramki

www.facebook.com/razemdlarodzin/

 

Organizatorem wydarzenia jest Branżowa Komisja Dialogu Społecznego ds. dzieci, młodzieży i rodziny.

 

Patroni medialni

Dziecko w Warszawie

Miasto Dzieci

Radio Dla Ciebie

Warszawa.ngo.pl

Raczkujemy.pl

Ohme.pl


Zobacz także

„Podróżowanie z dziećmi niesamowicie je otwiera” – Kamila Szczawińska o tym, jak wspaniałe mogą być wakacje z maluchami

Siódmy miesiąc ciąży, czyli początek trzeciego trymestru

Siódmy miesiąc ciąży, czyli początek trzeciego trymestru

Twój plan budowania odporności u dziecka