Macierzyństwo

Nawet bardzo MALI mogą mieć WIELKIE przygody!

Oh!Books
Oh!Books
17 maja 2018
Fot. Materiały prasowe
 

Już dziś ukaże się komiks Tomasza Samojlika dla dzieci i dorosłych Zguba zębiełków. Jest to 4 tom z serii Saga o Ryjówce, przedstawiającej świat najmniejszych ssaków w Polsce:  ryjówek, rzęsorków i zębiełków. Niesamowite przygody oraz mnóstwo fascynujących informacji o życiu przyrody czeka na dzieci i ich rodziców!

Tomasz Samojlik powraca. Zguba zębiełków to już czwarta opowieść o ryjówce Dobrzyku i innych mieszkańcach puszczy, ich przygodach i niebezpiecznych zdarzeniach, jakim przyjdzie im stawić czoło. Bycie ryjówką przeznaczenia to nic przyjemnego! Wszędzie czyhają zagrożenia: zaczyna się spełniać starożytna przepowiednia o zagładzie, norki amerykańskie dokonują inwazji na spokojną Dolinę Ryjówek, wreszcie pożar zagraża życiu wszystkich mieszkańców lasu. O dziwo, Dobrzykowi udało się wyjść cało z dotychczasowych opresji, nie bez pomocy wiernej drużyny śmiałków. Co się jednak stanie, kiedy drużyna się rozpadnie? Czy Dobrzyk poradzi sobie z największym do tej pory wyzwaniem? Zima nadchodzi. I nie zna litości!

Czwarty tom bestsellerowej opowieści z życia ryjówek, rzęsorków i zębiełków to mrożąca krew w żyłach przygoda oraz mnóstwo prawdziwych informacji o życiu tych fascynujących zwierząt. Warto poznać komiksy o przygodach Dobrzyka i jego przyjaciół!

Wartka akcja, dużo śmiechu, prawa natury i ekologia. Tomasz Samojlik bawi i uczy. Razem z nim, oprócz przygód Dobrzyka i jego drużyny, poznajemy coraz to więcej ciekawostek z życia zwierząt, nie odczuwając przy tym nudy. To doskonała pozycja dla dzieci i rodziców, będąca nie tylko doskonałą rozrywką, ale też uzupełnieniem wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych.

Tomasz Samojlik jest biologiem – zawodowo zajmuje się badaniem historii wpływu człowieka na środowisko Puszczy Białowieskiej, czyli tego jak człowiek chronił i niszczył Puszczę.

– Chodząc po Puszczy jestem zajęty rozmyślaniem, jakie ślady dawnej obecności i działalności człowieka kryje w sobie dany zakątek lasu, gdzie polowali polscy królowie, którędy wiodły ścieżki wykorzystywane przed wiekami przez bartników… co sprawia, że zwykle potykam się o wystające korzenie lub stukam głową w nisko rosnące konary – opowiada na swojej stronie internetowej Tomasz Samojlik. – Nocami, zamiast spać, przekładam wiedzę przyrodniczą (i nie tylko) na język książek dla najmłodszych, książek obrazkowych i komiksów. Bywam w związku z tym niewyspany, ale warto…

Każdy z tomów serii Ryjówka przeznaczenia wieńczy podsumowanie wiedzy o przedstawionych w historii zwierzętach. Zebrane najważniejsze informacje i ciekawostki stanowią zaproszenie autora dla dzieci, dorosłych i nauczycieli, by wykorzystywać komiksy, jako pomoce do nauki.

Jednak w komiksach o ryjówce obserwujemy nie tylko przygody zwierząt zamieszkujących puszczę, ale również współegzystowanie ich świata ze światem człowieka. Problemy natury z ludźmi są cennym elementem komiksu, uwrażliwiającym dzieci i dorosłych na dbanie o ekologię oraz na świadomość skutków ingerencji człowieka w przyrodę. Palenie śmieciami w piecach – gorący, wciąż aktualny temat z przestrzeni publicznej – zostaje wykorzystany przez autora, jako przykład świadomego zaburzania przez człowieka równowagi w przyrodzie. Jak bohaterowie Zguby zębiełków poradzą sobie z najgroźniejszym efektem tego szkodliwego działania – smogiem, czyli  „morderczą mgłą”? Dowiecie się z komiksu.

Zebielki_3D

Emocje. Świetne postacie. Doskonałe poczucie humoru. Przewrotne nawiązania do popkultury. I mnóstwo konkretnej, biologicznej wiedzy ukrytej w całej historii. Czteroczęściową trylogię ryjówkową za dnia czytamy z dziećmi, a wieczorem – sami.

Piotr Stanisławski CrazyNauka.pl

Tomasz Samojlik (ur. 1978 w Hajnówce) – polski biolog i popularyzator przyrody oraz rysownik i twórca komiksów. Po ukończeniu studiów w Lublinie, w 2002 podjął pracę w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. W 2007 roku uzyskał stopień doktora nauk biologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako rysownik zadebiutował w 1994, tworząc paski publikowane w lokalnej prasie. Prawdziwą popularność przyniosły mu komiksy edukacyjne, w których popularyzuje naukę i wiedzę o przyrodzie i jej historii. W komiksach wykorzystuje motywy swojej pracy jako biologa, ich bohaterami są zwierzęta, m.in. żubry, czy ryjówki.

Wydawcą serii Ryjówka przeznaczenia jest wydawnictwo Kultura Gniewu. Komiks ukazuje się w ramach serii tytułów dla dzieci Krótkie Gatki.

Ryjowka_1576x394

Tomasz Samojlik spotka się z czytelnikami podczas Warszawskich Targów Książki – będzie podpisywał swoje komiksy na stoisku wydawnictwa Kultura Gniewu (nr 58) w sobotę 19 maja, w godzinach 12:30 – 14:00

ZZs28 ZZs28b ZZs28c


Macierzyństwo

„Wyobraź sobie, że za pomocą potraw możesz wpływać na emocje innych ludzi…”

Oh!Books
Oh!Books
23 maja 2018
Fot. iStock / ferrantraite
 

To niezwykła historia, która potwierdza, że przez żołądek można trafić… w różne miejsca, choćby do pałacu sułtana. Wysmakowane opisy dań, kultury i zwyczajów przenoszą nas do Turcji XVII wieku i pozwalają poczuć aromat miejsca, które do dziś inspiruje nie tylko smakoszy, lecz także artystów. To jedna z tych książek, dzięki której możemy się przenieść w czasie i poczuć zapach, smak oraz zobaczyć kolory orientalnego miasta. Absolutnie do zjedzenia!
Samar Khanafer
Autorka kulinarna

Basza smaku

Basza smaku

Fot. Materiały prasowe

Saygin Ersin
Przekład: Izabella Mazurek
Premiera: 23 maja 2018 

Wyobraź sobie, że za pomocą potraw możesz wpływać na emocje innych ludzi. Wyobraź sobie, że jesteś w stanie odkryć wszystkie istniejące smaki. Jeśli to potrafisz, jesteś… baszą smaku.

Imperium osmańskie, XVII wiek. Młody, wybitnie utalentowany kucharz, dzięki ogromnej biegłości w sztuce przyrządzania dań, dostaje się do pałacowej kuchni. Jego celem nie są jednak uznanie czy bogactwa, ale zemsta. Gdy chłopak przekracza mury pałacu, prawda powoli zaczyna wychodzić na jaw. Czyżby już tu kiedyś był? Stopniowo poznajemy sekrety jego dzieciństwa: brutalna masakra na rodzinie sułtańskiej, ucieczka z pałacu, droga do doskonalenia się w sztuce kulinarnej, niezwykli przewodnicy pomagający zdobyć niecodzienne umiejętności, a także Kamer – jego jedyna miłość i największa strata.

Historia pełna aromatycznych opowieści o pasji gotowania, splendorze tureckiego dworu i wielkiej miłości, dzięki której życie smakuje jeszcze wspanialej.

Informacja o autorze:

Saygin Ersin urodził się w 1975 roku w Manisie w zachodniej Anatolii. Studiował socjologię, a następnie pracował jako dziennikarz, scenarzysta i pisarz. Znany jest przede wszystkim z powieści detektywistycznych. Obecnie mieszka w Izmirze.

Książkę „Basza smaku” kupisz tutaj: sklep-basza-smaku

Wydawca:

Wydawnictwo SQN powstało w połowie 2010 roku. Ideą, która przyświeca założycielom, jest publikowanie książek „z pasją”. Dla jednych pasją jest piłka nożna, dla innych film, trzeci interesuje się sztuką współczesną, a jeszcze kolejny dobrą beletrystyką. Każdy jednak ma możliwość dzielenia się swoją pasją właśnie poprzez książki.

W oparciu o te założenia działa Sine Qua Non. Wśród pozycji, które ukazały się nakładem wydawnictwa, można znaleźć książki między innymi o tematyce sportowej i muzycznej, komiksy oraz fantastykę.

Strona www: www.wsqn.pl


Macierzyństwo

Kobiety przejmują władzę na światem. Jak on mógłby wyglądać? Przeczytajcie najnowszą powieść Naomi Alderman „Siła”

Oh!Books
Oh!Books
9 maja 2018
Fot. iStock/borchee

Wyobrażaliście sobie kiedyś świat, w którym rządzą kobiety. One mają pełną władzę, o wszystkim decydują, do nich należy ostatnie słowo, przejmują najważniejsze stanowiska większości państw.

I wcale nie ma tu mowy o wizji rodem z „Seksmisji”, gdzie kobiety w ogólnym spokoju i harmonii prowadzą swoje życie. Naomi Alderman autorka książki „Siła” rysuje obraz zupełnie odmienny od tych na pozór sielankowych.

Otóż pewnego dnia kobiety odkrywają w sobie niezwykłą siłę. Okazuje się, że w ich ciałach mieszka zwój energii elektrycznej, który pozwala im ranić, a także zabijać innych. Kobiety zaczynają czuć swoją moc. Na początku są przestraszone darem, który otrzymały, ale kiedy zauważają, że jest ich więcej, rodzi się w nich bunt przed zastaną rzeczywistością i chęć zmiany ustalonego porządku, gdzie to mężczyźni nadal są silniejsi, dzięki czemu często decydują o losie kobiet.

Rewolucja dotyka na początek te kraje, w których kobiety były traktowane jak rzeczy, w których były wykorzystywane. W Mołdawii, gdzie od wielu lat kwitł handel kobietami, gdzie wiele z nich zginęło, a te, co uciekły, nie miały gdzie się schronić, rodzi się rebelia, tworzy się armia. Kobiety pokaleczone przez życie dokonują rzeczy makabrycznych przy użyciu swojej siły. Przejmując władze zakazują mężczyznom samodzielnego poruszania się, prowadzenia samochodu, wychodzenia bez swojej opiekunki, której nazwisko powinni mieć wbite do dokumentów.

Powieść łączy trzech bohaterów: Allie – adoptowana dziewczyna, której opiekunowie, choć na pozór bardzo religijni, wyrządzają wielką krzywdę, Allie staje się matką nowej religii, w której to Bóg jest kobietą. Jest też Roxy – wychowana w gangsterskiej rodzinie była świadkiem zamordowania jej matki, kiedy dorasta kieruje nią jedynie żądza zemsty. Okazuje się, że jej moc jest jedną z największych wśród wszystkich kobiet. Trzeci z bohaterów to Tunde, który staje się dziennikarzem i głównym obserwatorem tego, co dzieje się na całym świecie. Kobiety mu zaufały, dzięki czemu może być blisko nich. Niestety tylko do pewnego czasu jest bezpieczny.

I chociaż Alderman buduje nowy porządek bardzo spokojnie, ważąc wszystko to, co może przynieść moc, której doświadczają kobiety, to jednak im bardziej książka wciąga (a wciąga), tym bardziej brutalnymi obrazami jesteśmy karmieni. Świat oszalał. Czy to tysiące lat męskiej dominacji sprawiły, że kobiety chcą odkupienia wszystkich krzywd, które zostały im zadane? Czy może nie są gotowe do tego, by objąć władzę, by sprawić, że świat daleki będzie od agresji, przemocy, wojny i złych doświadczeń. Ale rewolucja się napędza. Mężczyźni choć przestraszeni postanawiają stawić opór sile kobiet. Czy im się to uda? Czy świat, którym rządzą kobiety mógłby wyglądać tak, jak pokazuje nam Alderman? Kto byłby winien tej wizji?

Ta powieść budzi wiele sprzecznych emocji. Z jednej strony zrozumienie dla kobiet, potrzebę sprawiedliwości, z drugiej obrzydzenie i strach, do czego my byśmy były zdolne i czy tak naprawdę płeć ma znaczenie? Bo kiedy zaczynamy dzierżyć w rękach władzę, stajemy się tacy, jak wcześniej nasi prześladowcy.

Polecam. „Siła” choć dla mnie w pewnym momencie brakuje głębszej analizy zastanego świata, to książka po którą bez wątpienia warto sięgnąć i która zostawi w nas kilka ważnych pytań, na które być może odważymy się znaleźć odpowiedź. Podsuńcie ją swoim mężom, braciom, przyjaciołom, partnerom – ta książka to też dla nich ostrzeżenie, jak wielka może być kobieca furia, jeśli mężczyźni się nie opamiętają.

okładka Siła