Go to content

Czujesz, walczysz z absurdem, nie jesteś „sapiącym samcem alfa” i jesteś otwarty? O cholera, jesteś feministą! Nie wiedziałeś?

Fot. iStock / Martin Dimitrov

Feminizm jest dobry dla wszystkich. Nie, nie tylko dla kobiet, dla mężczyzn również. Jak was przekonać, żebyście stali się feministami i stanęli po naszej stronie, gdy wspólnie walczymy o to, co ważne? Może po prostu uświadomić wam, jak wiele zawdzięczacie ideologii, która zakłada równouprawnienie obu płci?

Pomyśleliście kiedyś o tym, że feminizm:

Pozwala wam czuć się dokładnie tak, jak się czujecie

To, że do oczu napływają wam łzy wcale nie oznacza, że jesteście mniej męscy. To, że nie zawsze wiecie „co dalej” nie odbiera wam męskości. Ani to, że pokochacie kogoś do utraty tchu, że zakochacie się bez pamięci i będziecie w tej miłości bezbronni.

Dzięki feminizmowi wiecie, że kiedy czujecie, że nie jesteście w stanie sami czegoś unieść, że coś was przerasta, możecie i powinniście szukać pomocy. „Prawdziwy mężczyzna ” to wcale nie silny macho. Feminizm pokazuje, że nawet w swoich gorszych momentach jesteście przede wszystkim ludźmi i macie prawo okazać słabość.

Pozwala walczyć z nierealistycznymi oczekiwaniami wobec waszych ciał

Presja doskonałego wyglądu – was też to dotyczy, przyznajcie. Oczywiście, to przede wszystkim od kobiet wymaga się wiecznie gładkich twarzy i nienagannej figury dwudziestolatki. Ale mężczyźni coraz częściej padają ofiarami podobnych oczekiwań. Wysportowana, wysoka i zgrabna sylwetka, piękne, gęste włosy i spojrzenie –  uwodzicielskie i władcze – oto ideał, do którego kazano wam dążyć. Feminizm pomaga  uwierzyć w to, że naprawdę ważne jest to jacy jesteście, a nie jak wyglądacie. Nakłania do samodoskonalenia, które zakłada przede wszystkim pracę nad rozwojem osobistym.

Pozwala pozbyć się przekonania, że wszyscy mężczyźni muszą być „trudni” lub „agresywni”

Czy  (z góry przepraszam za niecenzuralne i stereotypowe określenia) zdarzyło wam się kiedyś usłyszeć, że jesteście „ciotą” i miękką pipą”, tylko dlatego, że macie łagodną naturę, albo lubicie nosić koszule w kolorowe wzory?  Feminizm pomaga zwalczać te okropne stereotypy poprzez ponowne zdefiniowanie tego, co to znaczy być człowiekiem (w najbardziej humanistycznym znaczeniu tego słowa). Pozwala wam ubierać się tak jak chcecie i zachowywać zgodnie ze swoim charakterem. Nie musicie nikogo udawać, żeby być mężczyzną.

Sprawia, że wasze życie seksualne jest lepsze

Bo w feminizmie chodzi o równość i otwieranie się na siebie i swoje potrzeby. Feministkom zawdzięczacie łóżkowe rozmowy o seksie  i szacunek dla ciał: waszych i waszych partnerek. Nikt nie oczekuje od was, że skoro jesteście mężczyznami, to  w łóżku musicie zachować się w określony sposób. Wcale nie musicie mieć większego doświadczenia niż wasze partnerki.  Nie musicie też chwalić się dużą ilością partnerek seksualnych, żeby być „dobrym w łóżku”. Tu każdy wygrywa, radość z seksu jest spontaniczna i o wiele bardziej prawdziwa.

Staje po stronie mężczyzn, którzy zaznali przemocy

Zwraca uwagę na to, że mężczyźni również mogą być ofiarami przemocy domowej. I to żaden wstyd. Przemoc na tle seksualnym, czy przemoc domowa jest przerażająca dla każdego, kto jej doświadcza, niezależnie od płci. Często jednak, gdy to mężczyźni zgłaszają się po pomoc jako strona pokrzywdzona,  są ignorowani i wyśmiewani. Feminizm zwalczy mit, że przemoc w rodzinie i molestowanie seksualne jest czymś, co zdarza się tylko kobietom.

Nie nakłada na mężczyznę obowiązku bycia  jedynym  lub głównym żywicielem rodziny

Oczekiwania wobec mężczyzn, że  powinni oni zarabiać więcej niż kobiety i utrzymywać całą rodzinę jest mocno nieaktualne. Dziś zarabiamy podobne kwoty i pracujemy równie ciężko na stanowiskach o tym samym lub  podobnym stopniu odpowiedzialności.  Feminizm pomaga odrzucić pogląd, że mężczyzna nie jest mężczyzną jeśli nie zarabia więcej niż jego partnerka.

Otwiera przed wami mnóstwo możliwości

Feminizm mówi  o tym, że nie ma czegoś takiego jak męski czy kobiecy zawód. Pielęgniarz, asystent, opiekun w przedszkolu… Jeśli to posada waszych marzeń, zróbcie wszystko by ją zdobyć.

Chodźcie z nami! Bądźcie feministami!