Go to content

Najlepsze, co możesz zrobić dla swojego dziecka – podarować mu czas i uważność. Pomysły nie tylko na Dzień Dziecka!

Nie zastąpią go żadne pieniądze i największe prezenty. Twój czas. I uważność kiedy jesteście razem i wspólnie zwyczajnie się bawicie. Nic tak nie smakuje, jak fakt, że jesteście razem. Niezależnie od wielkich dni, świąt, najwazniejsze jest to, żebyście świadomie byli wtedy tu i teraz. Razem ze swoimi dziećmi. Odłóżcie raz na jakiś czas swoje obowiązki, pilne telefony. Bądźcie z nimi tak naprawdę. A my podrzucamy kilka dobrych propozycji na spędzenie czasu razem.

ORIENTARIUM

Największy słoń indyjski w Europie, zagrożone wyginięciem orangutany sumatrzańskie i gigantyczne krokodyle gawialowe – w wolnej chwili wyskoczcie do Azji! 

W Łodzi powstał największy kompleks w Europie prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Ponad 1300 ryb w strefie oceanicznej, najdłuższy tunel podwodny, 35 gatunków zwierząt w samym budynku Orientarium (a w całym zoo ponad 550) – to wszystko można zobaczyć w łódzkim Orientarium.

Część ekspozycyjna została podzielona na 4 części. W pierwszej z nich – słoniarni – zobaczymy największego słonia indyjskiego w Europie, Alexandra oraz jego młodszego kolegę, Taru. Tutaj też znajduje się strefa wolnych lotów. Nad głowami latają między innymi czapelki złotawe.

Druga strefa, zwana Celebes, podzielona jest na dwa wybiegi. Jeden z nich zajmują wyderki orientalne, Marlenka i Vincent, jeżozwierze palawańskie, kur bankiwa oraz anoa nizinne. Na drugim zamieszkała rodzina makaków – Punjub, Calineczka, Naomi oraz Jaya.

W kolejnej części – oceanicznej – znajduje się ponad 1300 ryb, w tym rekiny, rzadko spotykane riny gitarowe, rekiny brodate, żarłacze rafowe czarnopłetwe oraz płaszczki – orlenie plamiste i Himantury. Gatunki te można podziwiać z poziomu największego w Polsce podwodnego tunelu. W mniejszych zbiornikach pływają między innymi koniki morskie, rogatnice, rozdymki oraz apogony.

Ostatnia, najgorętsza strefa Orientarium, to Wyspy Sundajskie. To królestwo kilku gatunków zwierząt. Spotkamy tutaj rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego, Krakena i jego partnerkę, Penelopę, orangutany sumatrzańskie – Ketawę, Budiego i Joko, gibony, langury jawajskie, binturongi, myszojelenie oraz niedźwiedzie malajskie. W tej części także latają azjatyckie ptaki.

W Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym hodowane są zwierzęta, których w żadnym innym zoo w Polsce nie zobaczymy. W samym budynku Orientarium są to między innymi krokodyle gawialowe, orangutany sumatrzańskie, jeżozwierze palawańskie, niedźwiedzie malajskie i riny gitarowe. W strefie oceanicznej znajduje się najdłuższy podwodny tunel. Ma on długość 26 metrów.

Orientarium zajmuje powierzchnię blisko 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. To największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych oraz najnowocześniejszych w Europie.

 

 

CZYTAMY KSIĄŻKI

Jeśli Twoje dziecko lubi czytać książki, a ty razem z nim i potrzebujesz inspiracji książkowych, to bardzo dobrze się składa. Wydawnictwo Znak Emotikon przygotowało wyjątkową grupę na Facebooku!

„Chcemy więcej rozmawiać o książkach dla dzieci! Wymieniać się inspiracjami, dyskutować o tym, co czytają siedmiolatki, jakie książki podobają się maluchom albo jakie wzbudzają największą radość u starszaków. Zapraszamy Was do nowego miejsca w sieci, w którym zbiorą się osoby takie jak my – lubiące czytać książki dziecięce” – zapraszają jego twórcy.

Co oferują na swojej grupie?

  • Książki podzielone na: tematy, wiek, zainteresowania, motyw itp.
  • Co jakiś czas zostanie zorganizowany konkurs dla najbardziej aktywnych osób.
  • Przygotowane zostaną specjalne kody zniżkowe tylko dla członków grupy.
  • Będziecie mogli podzielić się swoimi ostatnimi zachwytami i rozczarowaniami książkowymi.
  • A przede wszystkim będzie możliwość poznania osób, które tworzą Wydawnictwo Znak Emotikon i lubią czytać książki dla dzieci.

RABKOLAND

Dzieciaki uwielbiają odkrywać świat, dlatego na Dzień Dziecka warto sprezentować im niezapomniane doświadczenie. Tego typu podarunek pozostanie z nimi na długo w formie wspomnień.

Ciekawym przeżyciem może być np. wyprawa do Parku Rozrywki Rabkoland, gdzie każde dziecko, zarówno to spokojniejsze jak i lubiące nieco adrenaliny, znajdzie atrakcje dla siebie. Rabkoland to jeden z najpopularniejszych parków rozrywki w Polsce, znajdujący się w miejscowości Rabka-Zdrój (woj. małopolskie).

Wycieczka do Rabkolandu to idealny sposób na spędzenie szalonego dnia z całą rodziną. Nikt nie będzie się nudził, ponieważ w Parku znajduje się aż 5 stref tematycznych: Machinarium, Dolina Trzmiela, Góralsko Dżungla, Wioska Wikingów i Cyrk Luna, a od czerwca 2022 dostępna będzie kolejna kraina – Farma Cioci Maryni. Atrakcje dedykowane są różnym grupom wiekowym: od niemowląt do 12-latków.

 

FUNZEUM

Dzieci uwielbiają kolorowe przestrzenie, twórcze zabawy i możliwość odkrywania świata. Takie możliwości zostały stworzone w Funzeum, gdzie zwiedzanie przypomina ekscytującą przygodę. W tym nietypowym muzeum zajmującym prawie 4 tysiące metrów kwadratowych można dotykać eksponatów, doświadczać niezwykłych efektów wizualnych i uczyć się przez zabawę.

Fluorescencyjny las, pole przerośniętych kwiatów, sala księżycowa wraz z innymi planetami czy „infinity room”, czyli pokój nieskończoności z prawie 300 lampkami zmieniającymi kolory odbitymi wielokrotnie w około 100 m2 luster to tylko niektóre przykłady magicznych scenerii wystawy, której można doświadczać podczas zwiedzania.

Kolor i światło to motyw przewodni Funzeum, wokół którego zbudowano multimedialną wystawę z interaktywnymi elementami. Ich odkrywanie, dotykanie i wykorzystywanie do kreatywnej zabawy przynosi wiele radości. Dzień Dziecka może być dobrą okazją, aby zorganizować wyprawę do Funzeum. Radość, twórcze i wspólne spędzenie czasu z dzieckiem w kolorowej i nietypowej przestrzeni to jeden z pomysłów, który warto rozważyć jako niespodzianką na Dzień Dziecka.

 

NOVAKID DZIECIOM

Najmłodsi uwielbiają gry komputerowe, a dorośli, jak wiadomo, najczęściej zabiegają o to, aby ograniczać im tę formę rozrywki.  Kompromisem w tej odwiecznej niezgodzie może być zaproponowanie wartościowego i zarazem emocjonującego sposobu na spędzenie czasu przed ekranem.

Z pomocą przychodzi tutaj platforma do nauki języka angielskiego online dla dzieci w wieku 4-12 lat – Novakid, której metodologia opiera się m.in. na grywalizacji. Świat Gier Novakid to edukacyjne, innowacyjne środowisko oparte na fabule z animowanymi komiksami, przepełnionymi przyciągającymi wzrok postaciami. Na proces nauki składają się indywidualne lekcje angielskiego z native-speakerem, minigry, które pozwalają uczniom na interakcję z treścią i ćwiczenie nowej wiedzy w zabawny sposób oraz zadania domowe. Wszystkie te
elementy osadzone są w angażującej fabule przewodniej, dzięki czemu nauka języka angielskiego łączy rozwój z rozrywką. Zgrywalizowane treści nauczania w połączeniu z pracą nauczyciela dają niesamowite rezultaty: dziecko wchodzi w interakcję z prowadzoną opowieścią na wiele sposobów przed i po lekcji oraz omawia ją z nauczycielem podczas zajęć.

Bon podarunkowy Novakid można zakupić tutaj – to świetny pomysł na prezent Dzień Dziecka, który nie tylko rozwija, ale również dostarcza sporej dawki uśmiechu.