Macierzyństwo

Najlepsze, co możesz zrobić dla swojego dziecka – podarować mu czas i uważność. Pomysły nie tylko na Dzień Dziecka!

Redakcja
Redakcja
1 czerwca 2022
 

Nie zastąpią go żadne pieniądze i największe prezenty. Twój czas. I uważność kiedy jesteście razem i wspólnie zwyczajnie się bawicie. Nic tak nie smakuje, jak fakt, że jesteście razem. Niezależnie od wielkich dni, świąt, najwazniejsze jest to, żebyście świadomie byli wtedy tu i teraz. Razem ze swoimi dziećmi. Odłóżcie raz na jakiś czas swoje obowiązki, pilne telefony. Bądźcie z nimi tak naprawdę. A my podrzucamy kilka dobrych propozycji na spędzenie czasu razem.

ORIENTARIUM

Największy słoń indyjski w Europie, zagrożone wyginięciem orangutany sumatrzańskie i gigantyczne krokodyle gawialowe – w wolnej chwili wyskoczcie do Azji! 

W Łodzi powstał największy kompleks w Europie prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Ponad 1300 ryb w strefie oceanicznej, najdłuższy tunel podwodny, 35 gatunków zwierząt w samym budynku Orientarium (a w całym zoo ponad 550) – to wszystko można zobaczyć w łódzkim Orientarium.

Część ekspozycyjna została podzielona na 4 części. W pierwszej z nich – słoniarni – zobaczymy największego słonia indyjskiego w Europie, Alexandra oraz jego młodszego kolegę, Taru. Tutaj też znajduje się strefa wolnych lotów. Nad głowami latają między innymi czapelki złotawe.

Druga strefa, zwana Celebes, podzielona jest na dwa wybiegi. Jeden z nich zajmują wyderki orientalne, Marlenka i Vincent, jeżozwierze palawańskie, kur bankiwa oraz anoa nizinne. Na drugim zamieszkała rodzina makaków – Punjub, Calineczka, Naomi oraz Jaya.

W kolejnej części – oceanicznej – znajduje się ponad 1300 ryb, w tym rekiny, rzadko spotykane riny gitarowe, rekiny brodate, żarłacze rafowe czarnopłetwe oraz płaszczki – orlenie plamiste i Himantury. Gatunki te można podziwiać z poziomu największego w Polsce podwodnego tunelu. W mniejszych zbiornikach pływają między innymi koniki morskie, rogatnice, rozdymki oraz apogony.

Ostatnia, najgorętsza strefa Orientarium, to Wyspy Sundajskie. To królestwo kilku gatunków zwierząt. Spotkamy tutaj rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego, Krakena i jego partnerkę, Penelopę, orangutany sumatrzańskie – Ketawę, Budiego i Joko, gibony, langury jawajskie, binturongi, myszojelenie oraz niedźwiedzie malajskie. W tej części także latają azjatyckie ptaki.

W Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym hodowane są zwierzęta, których w żadnym innym zoo w Polsce nie zobaczymy. W samym budynku Orientarium są to między innymi krokodyle gawialowe, orangutany sumatrzańskie, jeżozwierze palawańskie, niedźwiedzie malajskie i riny gitarowe. W strefie oceanicznej znajduje się najdłuższy podwodny tunel. Ma on długość 26 metrów.

Orientarium zajmuje powierzchnię blisko 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. To największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych oraz najnowocześniejszych w Europie.

 

 

CZYTAMY KSIĄŻKI

Jeśli Twoje dziecko lubi czytać książki, a ty razem z nim i potrzebujesz inspiracji książkowych, to bardzo dobrze się składa. Wydawnictwo Znak Emotikon przygotowało wyjątkową grupę na Facebooku!

„Chcemy więcej rozmawiać o książkach dla dzieci! Wymieniać się inspiracjami, dyskutować o tym, co czytają siedmiolatki, jakie książki podobają się maluchom albo jakie wzbudzają największą radość u starszaków. Zapraszamy Was do nowego miejsca w sieci, w którym zbiorą się osoby takie jak my – lubiące czytać książki dziecięce” – zapraszają jego twórcy.

Co oferują na swojej grupie?

  • Książki podzielone na: tematy, wiek, zainteresowania, motyw itp.
  • Co jakiś czas zostanie zorganizowany konkurs dla najbardziej aktywnych osób.
  • Przygotowane zostaną specjalne kody zniżkowe tylko dla członków grupy.
  • Będziecie mogli podzielić się swoimi ostatnimi zachwytami i rozczarowaniami książkowymi.
  • A przede wszystkim będzie możliwość poznania osób, które tworzą Wydawnictwo Znak Emotikon i lubią czytać książki dla dzieci.

RABKOLAND

Dzieciaki uwielbiają odkrywać świat, dlatego na Dzień Dziecka warto sprezentować im niezapomniane doświadczenie. Tego typu podarunek pozostanie z nimi na długo w formie wspomnień.

Ciekawym przeżyciem może być np. wyprawa do Parku Rozrywki Rabkoland, gdzie każde dziecko, zarówno to spokojniejsze jak i lubiące nieco adrenaliny, znajdzie atrakcje dla siebie. Rabkoland to jeden z najpopularniejszych parków rozrywki w Polsce, znajdujący się w miejscowości Rabka-Zdrój (woj. małopolskie).

Wycieczka do Rabkolandu to idealny sposób na spędzenie szalonego dnia z całą rodziną. Nikt nie będzie się nudził, ponieważ w Parku znajduje się aż 5 stref tematycznych: Machinarium, Dolina Trzmiela, Góralsko Dżungla, Wioska Wikingów i Cyrk Luna, a od czerwca 2022 dostępna będzie kolejna kraina – Farma Cioci Maryni. Atrakcje dedykowane są różnym grupom wiekowym: od niemowląt do 12-latków.

 

FUNZEUM

Dzieci uwielbiają kolorowe przestrzenie, twórcze zabawy i możliwość odkrywania świata. Takie możliwości zostały stworzone w Funzeum, gdzie zwiedzanie przypomina ekscytującą przygodę. W tym nietypowym muzeum zajmującym prawie 4 tysiące metrów kwadratowych można dotykać eksponatów, doświadczać niezwykłych efektów wizualnych i uczyć się przez zabawę.

Fluorescencyjny las, pole przerośniętych kwiatów, sala księżycowa wraz z innymi planetami czy „infinity room”, czyli pokój nieskończoności z prawie 300 lampkami zmieniającymi kolory odbitymi wielokrotnie w około 100 m2 luster to tylko niektóre przykłady magicznych scenerii wystawy, której można doświadczać podczas zwiedzania.

Kolor i światło to motyw przewodni Funzeum, wokół którego zbudowano multimedialną wystawę z interaktywnymi elementami. Ich odkrywanie, dotykanie i wykorzystywanie do kreatywnej zabawy przynosi wiele radości. Dzień Dziecka może być dobrą okazją, aby zorganizować wyprawę do Funzeum. Radość, twórcze i wspólne spędzenie czasu z dzieckiem w kolorowej i nietypowej przestrzeni to jeden z pomysłów, który warto rozważyć jako niespodzianką na Dzień Dziecka.

 

NOVAKID DZIECIOM

Najmłodsi uwielbiają gry komputerowe, a dorośli, jak wiadomo, najczęściej zabiegają o to, aby ograniczać im tę formę rozrywki.  Kompromisem w tej odwiecznej niezgodzie może być zaproponowanie wartościowego i zarazem emocjonującego sposobu na spędzenie czasu przed ekranem.

Z pomocą przychodzi tutaj platforma do nauki języka angielskiego online dla dzieci w wieku 4-12 lat – Novakid, której metodologia opiera się m.in. na grywalizacji. Świat Gier Novakid to edukacyjne, innowacyjne środowisko oparte na fabule z animowanymi komiksami, przepełnionymi przyciągającymi wzrok postaciami. Na proces nauki składają się indywidualne lekcje angielskiego z native-speakerem, minigry, które pozwalają uczniom na interakcję z treścią i ćwiczenie nowej wiedzy w zabawny sposób oraz zadania domowe. Wszystkie te
elementy osadzone są w angażującej fabule przewodniej, dzięki czemu nauka języka angielskiego łączy rozwój z rozrywką. Zgrywalizowane treści nauczania w połączeniu z pracą nauczyciela dają niesamowite rezultaty: dziecko wchodzi w interakcję z prowadzoną opowieścią na wiele sposobów przed i po lekcji oraz omawia ją z nauczycielem podczas zajęć.

Bon podarunkowy Novakid można zakupić tutaj – to świetny pomysł na prezent Dzień Dziecka, który nie tylko rozwija, ale również dostarcza sporej dawki uśmiechu.

 

 


Macierzyństwo

Toksyczna rodzina – 7 cech, które powinny cię co najmniej zaniepokoić

Redakcja
Redakcja
1 czerwca 2022
fot. Elena Medvedeva/iStock
 

Rodzina powinna być przystanią i wsparciem i zachętą. Niestety nie zawsze tak jest. Zamiast miłości i wsparcia, mamy z ośmieszanie i toksyczność. To niezwykle trudna sytuacja, szczególnie, że często członkowie takiej rodziny nie dopuszczają do siebie myśli, że coś jest nie tak. Czasem nawet nie mają takiej świadomości. Kiedy dorastasz w otoczeniu toksycznych ludzi, możesz się do tego przyzwyczaić, że nawet nie zdajesz sobie sprawy, że to nie jest normalne. W głębi duszy jednak prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że coś jest nie tak.

 Oto 7 oznak toksycznej rodziny. Co robią jej członkowie?

1. Ostro krytykują

Jednym jest konstruktywna krytyka, a czym innym ostra krytyka każdego naszego ruchu. Toksyczni członkowie rodziny mają tendencję do robienia tego ostatniego i zawsze zauważą i wytkną każdą wadę najbliższych im osób. Ci, którzy żyją w takim otoczeniu, pozostają w poczuciu beznadziei, a ich samoocena jest bardzo niska.

2. Są niezwykle samolubni

Uważaj na ludzi, którzy skupiają się na sobie. O ile niektórzy mogą być stosunkowo nieszkodliwi (choć nadal samolubni), posiadanie samolubnego członka rodziny może być czymś zupełnie innym. Zwłaszcza, jeśli manipulują lub depczą po wszystkich wokół siebie, aby osiągnąć swój cel.

3. Dramatyzują

Toksyczni członkowie rodziny zawsze tworzą dramaty. Nawet jeśli nie ma takiej potrzeby, znajdą jakiś temat, który rozdmuchują do granic absurdu. Uważaj, aby nie powiedzieć takiej osobie nic, co dotyczy jakiejś twojej prywatnej sprawy, nie zdradzaj tajemnic. Na bank użyje tego przeciwko tobie.

4. Zawsze to oni są ofiarami

Jeśli chodzi o toksycznych ludzi: miej oczy szeroko otwarte na ludzi, którzy zawsze są ofiarami. Jeśli ktoś jest zawsze w środku jakiegoś dramatu, w którym (oczywiście) jest ofiarą, coś jest nie tak.

5. Grożą

Toksyczni grożą, a nawet szantażują innych członków rodziny. Nie mają moralnego kompasu, mogą więc być niebezpieczni.

6. Nadużywają

Niezależnie od tego, czy jest to przemoc fizyczna, emocjonalna czy jakakolwiek inna, UCIEKAJ OD CZŁONKÓW RODZINY, KTÓRZY CIĘ WYKORZYSTUJĄ. Nie pozwól, aby ktoś nadal wyrządzał ci krzywdę i niszczył twój spokój. Nikt na to nie zasługuje.

7. Ignorują twoje granice

Toksyczni ludzie nie mają poczucia granic. Będą raz po raz przekraczać linię. I zazwyczaj nie zatrzymają się, dopóki nie zostaną odcięci.


Macierzyństwo

Rzeczy, które trzeba robić zawsze, żeby pielęgnować w sobie dziecko

Redakcja
Redakcja
1 czerwca 2022
fot.istockphoto

„Zawsze będziesz moim dzieckiem” – mówiła nam mama lub tata głaszcząc nasze pierwsze siwe włosy. Tak, to prawda. Im bardziej będziemy pielęgnować w sobie dziecięcą spontaniczność, autentyczność w pragnieniach, nie zrezygnujemy z marzeń, tym dłużej będziemy cieszyć się życiem. Zrób zatem rachunek sumienia i przyznaj się, kiedy ostatnio:

Skakałaś na trampolinie?

Po co? Żeby chociaż na chwilę zapomnieć o codzienności, wyrzucić z siebie negatywne emocje i zwyczajnie zatracić się w zabawie.

Jeździłaś na hulajnodze?

Nie tylko ominiesz korki, ale dotlenisz organizm i poczujesz się jak dawniej – kiedy miałaś wiatr we włosach i czułaś się beztrosko!

Strzelałaś z łuku?

Kiedyś mama mówiła ci, że to nie dla dziewczynek, zobacz jak to relaksuje i jak uczy precyzji!

Bawiłaś się z przyjaciółmi albo rodziną w podchody

Kto nie pamięta gry, gdy szukało się ukrytego skarbu, a po drodze odnajdywało kolejne karteczki ze wskazówkami, jak do niego dotrzeć, ten nie zna wielkiej radości i ekscytacji.

Wsiadłaś do pociągu byle jakiego…

Kiedy zwyczajnie zrobiłaś sobie wolne? Zostaw samochód, pojedź na dworzec i pomyśl, gdzie chciałabyś się dziś wybrać. A potem po prostu kup bilet i tam się wybierz. Chociaż na kilka godzin. Znów poczujesz zew przygody

Pojechałaś do wesołego miasteczka

Albo do parku rozrywki, wsiądź na karuzelę, wjedź łódką do tunelu strachu, korzystaj z przerażających zjeżdżalni. Nic tak nie relaksuje, jak skupienie się na tu i teraz. I przeżycie kolejnego zjazdu.

Bawiłaś się w chowanego?

Dawno, prawda? A przecież to znakomita zabawa, zwłaszcza z dziećmi. Idealny relaks na weekend, czy pomysł na spędzenie czasu w lesie.

Bujałaś się na huśtawce?

Najlepiej taka okrągła, ze sznurkami. Połóż się, niech cię ktoś rozhuśta, i gap się w niebo…

Rysowałaś kredkami?

Kup sobie piękne kredki i kolorowankę. Może być odstresowująca albo z cyferkami. Ważne, żebyś od czasu do czasu swój umysł zajęła kompletnie czymś innym, niż gotowanie obiadu, zakupy…

Jadłaś watę cukrową?

Jeśli na większość z zapytań odpowiedziałaś „nie”, przytul siebie i obiecaj, że już nigdy nie zapomnisz, że ty również jesteś dzieckiem i potrzebujesz swojej uwagi.


Zobacz także

Wielozadaniowość, czyli multitasking w życiu matki nigdy jest dobrym, długofalowym rozwiązaniem.

Być wszędzie, to być nigdzie – powiedział Seneka. Naprawdę chcesz wierzyć w bajkę o multitaskingu?

drugi rok życia dziecka

500 plus tylko dla zaszczepionych dzieci? To najnowszy pomysł jednego z radnych

Jak przeżyć w upale ciążę i nie zwariować – tak drogie przyszłe mamy, jest to możliwe, ale trzeba to robić z głową…