Macierzyństwo

Znane Polki reagują na słowa prezesa. „Niech pan lepiej się nie wypowiada na temat, o którym nie ma pojęcia”

Redakcja
Redakcja
7 listopada 2022
 

Na słowa Jarosława Kaczyńskiego wypowiedziane w sobotę, w Ełku, zareagowało mnóstwo kobiet. Anna Lewandowska, Ewa Chodakowska, Beata Sadowska, Kinga Rusin, Paulina Smaszcz, Agata Młynarska – mówią dziś jednym głosem: „Dość!” W obronę biorą młode kobiety, które z różnych powodów nie mają dzieci. Bo boją się, że nie będzie ich stać na wychowanie potomstwa. Bo boją się urodzić chore dziecko. Bo świadomie nie chcą mieć dzieci. Bo nie mogą zajść w ciążę, mimo usilnych prób. Na pewno natomiast nie „dają w szyję!”.

Ewa Chodakowska przypomniała, że niektóre kobiety nie chcą mieć dzieci

Jestem proszona przez Was wielokrotnie: „Ewka! Nie mieszaj się do polityki. Niech to miejsce będzie wolne od sporów”. Z kolei parę dni temu, zostałam zapytana: „CO JESZCZE MUSI SIĘ WYDARZYĆ, ŻEBYŚ ZABRAŁA GŁOS?” Dziewczyny! JUŻ DOSYĆ! To, co się dzieje to szczyt nienawiści do nas! Do Kobiet! Przecieram oczy ze zdumienia, obserwując sytuacje w życiu publicznym, kiedy to o nas, o naszych wyborach, decyzjach, naszym życiu, mężczyźni wypowiadają się z taką łatwością i lekkością, snując jednocześnie teorie przyprawiające mnie o mdłości… Kobiety nie rodzą dzieci, bo 2 razy w tygodniu „dają w szyję”?! Chwila! A czy ja nie mam dzieci właśnie z tego powodu?! Nie! Nie mam ich, ponieważ jest to mój świadomy wybór! I do tego świadomego wyboru, do tego, jak chcemy żyć, ma prawo każda z nas!

Kinga Rusin wyliczyła, dlaczego kobiety nie chcą rodzić

Zimno w płd.-zach. Australii, ale temperaturę podniósł mi Kaczyński! […] Według niego jesteśmy patologicznymi pijaczkami niepotrafiącymi zapanować nad pociągiem do butelki. Zasugerował w Ełku, że w Polsce jest dramatycznie niska dzietność, bo… młode kobiety rzekomo piją! I to tyle, co…faceci w ich wieku! Nie no, bo jak chłop „daje w szyję”, nieważne ile ma lat, to dzieci przecież się rodzą! Często niechciane, porzucane, zaniedbane, bite, ale są! Od lat pomagam kobietom z domów samotnej matki, które najczęściej musiały uciekać przed partnerami pijakami i oprawcami. Wiem z czym się muszą mierzyć. Wiem jak im jest cholernie ciężko! Wiem jak bardzo czują się przez polskie państwo marginalizowane i odrzucane! […] To może posłuchaj dziadu, dlaczego kobiety w Polsce nie rodzą! Powiemy Ci! Bo nie czują się w Polsce bezpiecznie! Bo są traktowane jak niepełnosprawne umysłowo inkubatory, za które trzeba myśleć! Bo boją się, że umrą w szpitalu rodząc bezmózgi płód, który zakazałeś im usunąć! […] Kobiety są uprzedmiotawiane, wyśmiewane i poniżane, tak jak to miało miejsce wczoraj w Ełku!

Agata Młynarska zacytowała wiersz taty

Macierzyństwo to bardzo poważna, osobista, intymna decyzja. Na całe życie! Jest to materia wielce delikatna! Każdemu wypowiadającemu się na ten temat doradzam ostrożność i wstrzemięźliwość! (tak przecież zalecaną w kręgach zbliżonych do ołtarza, stołu i łoża) A tym, którzy nie mieli okazji przeżyć 12 godzin z życia kobiety dedykuję tekst Wojciecha Młynarskiego:

„Wstałam o siódmej rano i jest już siódma wieczorem, książkę niedoczytaną z trudem do ręki biorę. Stron mi zostało niewiele, lecz chyba czytać nie będę, przede mną — jak na apelu — stanęło długim rzędem…
Dwanaście zgonionych, zdyszanych godzin z życia kobiety, podobnych do siebie, siostrzanych, straszliwie siostrzanych, niestety.
Ta pierwsza, półsenna, co zaspać się boi, ta druga, kuchenna, co chleb rano kroi, ta trzecia, spóźniona, co mlekiem się parzy, ta czwarta, zmęczona, o snu chwilce marzy, piąta, co wzdycha: „Pół czarnej zaparzcie”, stanęło przede
mną dwanaście, dwanaście…
Ta szósta, ta szósta, tak długa, tak nudna, ze zmarszczką przy ustach ta siódma, ta siódma, i jeszcze ta ósma, dziewiąta, dziesiąta, co goni po sklepach, po domu się krząta, i jeszcze dwie tylko, a każda z nich mruga, jak gdyby mówiła: „Ten pan nam się udał”…

Oj tak, TEN PAN NAM SIĘ UDAŁ!
I niech Pan lepiej się nie wypowiada na temat, o którym nie ma Pan pojęcia!

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Agata Młynarska (@agata_mlynarska)

Paulina Smaszcz przypomniała, kto naprawdę nie ma dzieci

Panie Kaczyński JA NIE DAJĘ W SZYJĘ! Pana słowa wypowiedziane o kobietach w Ełku, świadczą o tym jak nienawidzi pan kobiet, jak wywołują w panu obrzydzenie i niechęć.
Jakie masz prawo wypowiadać się na temat kobiet, jeśli nią nie jesteś?!
Nawet z żadną kobietą nigdy nie byłeś?! Z żadną nie żyłeś?! Żadną się nie opiekowałeś!?
Jakie masz prawo wypowiadać się na temat Matek, jeśli sam nie masz dzieci?!
Jakie masz prawo oceniać decyzje na temat rodzicielstwa, jak sam nie byłeś rodzicem i nigdy nie dowiedziałeś się, co oznacza odpowiedzialność i miłość rodzicielska?!
Pijesz chyba od ponad 20 lat skoro tak skrupulatnie wyliczyłeś wiek alkoholika mężczyzny?!
Ten kraj, dzięki twojej polityce, buduje z roku na rok niechęć do kobiet, którym nawet nie dorastasz do pięt.

 

Anna Lewandowska opowiedziała o problemach z zachodzeniem w ciążę

DOŚĆ❗Jestem zła, gdy widzę, że politycy w niesprawiedliwy sposób oskarżają kobiety, zamiast dostrzegać realne problemy. Jako kobieta i matka czuję się bardzo dotknięta ostatnimi wypowiedziami. Bycie mamą było moim największym marzeniem. Zanim się spełniło niestety, podobnie jak inne kobiety, doświadczyłam także poronienia. Według statystyk co piąta para w Polsce bezskutecznie stara się o dziecko. Stres, problemy ze zdrowiem czy z hormonami powodują, że nie tylko zajście w ciąże jest problemem, ale również jej utrzymanie. Nie oceniajmy zatem kobiet, które często w ciszy, walczą wszelkimi sposobami i środkami, aby na teście ciążowym zobaczyć upragnione dwie kreski…

 


Macierzyństwo

Jak nadać sypialni przytulny charakter?

Redakcja
Redakcja
7 listopada 2022
Jak nadać sypialni przytulny charakter?
 

Sypialnia powinna być przede wszystkim przytulna, ponieważ jest właściwym miejscem odpoczynku. Odpowiednią atmosferę w pokoju można stworzyć zaledwie z pomocą kilku elementów. Pościel, oświetlenie czy dekoracje okien i ścian to wyposażenie, na które warto zwrócić uwagę.

Podstawowe wyposażenie każdej sypialni

Sypialnia to szczególne miejsce każdego domu. Jest to intymna przestrzeń, w której można się zrelaksować i odpocząć. Aby sypialnia spełniała swoje przeznaczenie, musi być odpowiednio zaaranżowana. Projektowanie wnętrza najlepiej zacząć od wybrania podstawowych elementów wyposażenia.

Centrum sypialni stanowi łóżko. Zazwyczaj nie przybiera ono składanej konstrukcji, a więc pościel znajduje się na widoku i tym samym odgrywa dużą rolę w całej aranżacji. Warto zadbać o to, aby prześcieradła i poszewki na poduszki oraz kołdry były eleganckie, a także dopasowane do kolorystyki całego wnętrza.

Dodatkową ozdobą łóżka są pledy i koce. Narzuta częściowo przykryje pościel i tym samym sprawi, że łóżko będzie wyglądało na starannie zaścielone. Natomiast pled doda całemu wnętrzu nieco elegancji oraz przytulności.

Jakie oświetlenie nada sypialni przytulnej atmosfery?

Prześcieradła, poduszki czy koce to obowiązkowe elementy sypialnianego wnętrza. Jednak wyposażenie samego łóżka nie zbuduje klimatu całego pomieszczenia. Dużą rolę w tworzeniu przytulnej aranżacji odgrywa również oświetlenie.

Warto zamontować w sypialni lampy z żarówkami o ciepłej barwie światła. Taki kolor ma znaczenie, ponieważ bezpośrednio wpływa na samopoczucie, a także nastrój. Żółty odcień pozwala na odprężenie czy zrelaksowanie, które są niezwykle ważne wieczorną porą.

Dodatkowo warto zdecydować się na kilka źródeł światła. W sypialni sprawdzą się zarówno lampa sufitowa, jak i modele stojące, kinkiety czy mniejsze lampki na szafkę nocną. Odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia będzie nie tylko aranżacyjnym strzałem w dziesiątkę, ale także funkcjonalnym rozwiązaniem. Dzięki kilku lampom będzie można zrezygnować z włączania dużego oświetlenia, które nie jest potrzebne np. podczas czytania książki w łóżku.

Dodatki do klimatycznej sypialni

W celu wykreowania pożądanej atmosfery w sypialni warto zatroszczyć się także o dodatkowe elementy dekoracyjne. Przytulny charakter zapewnią m.in. świece zapachowe, obrazy, firany czy lustra z ozdobnymi ramami. Rośliny w pokoju również mogą poprawić jego odbiór. Wybierając odpowiednie kwiaty, da się nawet poprawić komfort swojego snu – niektóre gatunki znakomicie oczyszczają powietrze.


Macierzyństwo

Anna Lewandowska w bardzo osobistym wpisie: doświadczyłam poronienia

Redakcja
Redakcja
7 listopada 2022

Słowa Jarosława Kaczyńskiego wywołały prawdziwą lawinę komentarzy. Media społecznościowe „uginają się” od memów, komentarzy, filmów, apeli, opinii, okrzyków oburzenia. Do tego chóru masowo dołączyły znane Polki, w tym Anna Lewandowska. Trenerka, oprócz słów oburzenia, zdecydowała się podzielić osobistą historią. Opowiedziała o trudach, jakie towarzyszyły jej staraniom o zajście w ciążę. Przyznała, po raz pierwszy, że doświadczyła poronienia.

DOŚĆ❗Jestem zła, gdy widzę, że politycy w niesprawiedliwy sposób oskarżają kobiety, zamiast dostrzegać realne problemy. Jako kobieta i matka czuję się bardzo dotknięta ostatnimi wypowiedziami. Bycie mamą było moim największym marzeniem. Zanim się spełniło niestety, podobnie jak inne kobiety, doświadczyłam także poronienia. Według statystyk co piąta para w Polsce bezskutecznie stara się o dziecko. Stres, problemy ze zdrowiem czy z hormonami powodują, że nie tylko zajście w ciąże jest problemem, ale również jej utrzymanie. Nie oceniajmy zatem kobiet, które często w ciszy, walczą wszelkimi sposobami i środkami, aby na teście ciążowym zobaczyć upragnione dwie kreski…

 

 


Zobacz także

„Nie chcę mieć więcej dzieci!”. Matki jedynaków – bardziej matki czy jednak egoistki?

Niektórzy szczęśliwcy mają już ferie! Sprawdź, jak odpowiednio ubrać dziecko, żeby było mu ciepło i wygodnie

4 błędy wychowawcze, które popełniamy, zwłaszcza, gdy dzieci stają się nastolatkami