Go to content

Co stanie się z twoim ciałem, jeśli odstawisz kofeinę?

Fot. iStock / ArthurHidden

Kawa, kawusia. Jakkolwiek jej nie odmieniać, nazywać czy parzyć, dla większości z nas, jest i będzie ona motorem napędowym po zbyt krótkiej nocy. Poranek bez esencjonalnego naparu? Popołudniowe ciastko czy spotkania na mieście z przyjaciółką bez świeżo parzonej kawy? Być może brzmi ekstremalnie a nawet zbrodniczo, ale są powody, dla których warto zapomnieć, czym jest kawa i kofeina. 

Tak, kochamy kawę i pijemy ją bardzo chętnie dla jej walorów smakowych oraz szybkiego pobudzenia, bez którego nie wyobrażamy sobie zacząć pracy. Nie zastanawiamy się nad negatywnymi skutkami picia kawy w nadmiarze, które prowadzi do uzależnienia.

Fot. iStock / Plateresca

Fot. iStock / Plateresca

Dzień bez kawy dniem straconym?

Jeśli czytając to, nerwowo rozglądasz się za swoim ulubionym kubkiem, koniecznie przeczytaj, co zyskasz po odstawieniu, a nawet ograniczeniu ilości spożywanej kofeiny.

1. Poczujesz się bardziej zrelaksowana i spokojniejsza

Najczęściej wypijasz więcej niż filiżankę kawy dziennie, co staje się silnym nawykiem, wręcz uzależnieniem. A nadużywanie kofeiny zamiast poprawiać humor, negatywnie na niego wpływa. Zdecyduj się na zmniejszenie dużych ilości kawy w ciągu dnia, na rzecz np. wody mineralnej, a zyskasz wiele wymiernych korzyści — będziesz rzadziej biegać do toalety, pozbędziesz się lekkiego drżenia rąk, zapomnisz o niepokoju, który czasem może ci towarzyszyć. W zależności od ilości wypijanej kofeiny, możesz również pożegnać się z problemami typu: bezsenność, napięcie, nadmierne pobudzenie, skoki ciśnienia, zawroty głowy.

P.S. Woda też pomaga w koncentracji, bez jej wystarczającej ilości, mózg nie radzi sobie dobrze ze swoimi zadaniami.

2. Przybędzie ci energii

Nawet, jeśli szczycisz się tym, że kubek kawy przed snem nie utrudnia ci zaśnięcia, nie oznacza to, że śpisz dobrze. Wręcz przeciwnie, kawa pita nawet kilka godzin przed snem, negatywnie wpływa na jakość nocnego wypoczynku. Wiadomo, że ci, którzy kawy nie piją i nie przesadzają z ilością herbaty (tu też jest kofeina) śpią głębiej i lepiej od zadeklarowanych kawoszy. Dzięki temu wysypiają się bardziej, a miłośnicy kawy, nie do końca wyspani pierwsze kroki kierują do kuchni, właśnie po… kawę.

3. Uzdrowisz swój organizm

Kawa, poza niewątpliwymi zaletami, ma też niepożądany wpływ na funkcjonowanie organizmu. Po ograniczeniu jej ilości w ciągu dnia, dasz sobie szansę na uspokojenie ciśnienia i obniżenia temperatury ciała, zapomnisz o przyspieszonym i niemiarowym biciu serca, ominie cię wzrost częstotliwości oddechów, nudności a czasem i problemy z wypróżnianiem.

4. Pozbędziesz się nałogu

Tak, kawa uzależnia i sprawia, ze nie wyobrażamy sobie bez niej życia. Często sięgamy po nią ot tak, bezwiednie i bez konkretnej potrzeby. Kawa jest substancją psychoaktywną, w dodatku notorycznie nadużywaną. Nie wierzysz? Odstaw ją choć na dwa dni, a sama się przekonasz jak wyglądają objawy odstawienia kofeiny – stany depresyjne, ogólne zmęczenie organizmu, bóle głowy i problemy z koncentracją. Tak, jesteś uzależniona!

A gdy przetrwasz te dwa dni, nawet jeśli nie jest specjalnie miło, nie poddawaj się i przynajmniej ogranicz kofeinę (uważaj na herbatę i czekoladę), a twoje ciało i psychika ci za to podziękują.


źródło: www.ofeminin.plwww.psychiatria.pl