Go to content

Jedna z najbardziej szkodliwych cech osobowości, jakie może mieć rodzic

fot. anvesh, Unsplash

Brak elastyczności jest jedną z najbardziej szkodliwych cech osobowości, jakie możesz mieć. Może to kosztować cię możliwości, wpływać na przyjaźnie i, co najważniejsze, powodować poważne problemy w twoich związkach. Osoby o nieelastycznym nastawieniu nie są w stanie płynąć z prądem. Są skostniałe w uczuciach, nie potrafią zmienić zdania, szczególnie, gdy coś idzie nie po ich myśli. Pamiętaj, że umiejętność „płynięcia z prądem” czasem może uchronić cię przed katastrofą.

Elastyczność jest jedną z najbardziej korzystnych cech, jakie rodzic może mieć, jeśli chodzi o wychowanie dziecka. Zamiast widzieć tylko czarne albo białe, elastyczni rodzice są w stanie lepiej reagować na swoje dzieci i patrzeć na nie i ich zachowania z różnych perspektyw. Takie nastawienie nie tylko sprawia, że ​​dzieci czują się lepiej wspierane, ale także pozwalają rodzicom odczuwać mniejszy stres, gdy sprawy nie idą zgodnie z ich planem. Dla niektórych rodziców idea bycia elastycznym i odpuszczenia pewnych rzeczy jest sprzeczna z samą ideą rodzicielstwa. Uważają, że elastyczność jest równoznaczna z niekonsekwencją i że dzieci, które są narażone na bardziej zrelaksowane podejście, mogą już nie czuć, że można je zdyscyplinować. Tymczasem nic bardziej mylnego.

Ćwiczenie elastyczności pomoże zażegnać konflikty między dzieckiem a rodzicem i zachować spokój w domu. Dzieci dojrzewają w szybkim tempie i właściwie co dzień wymagają innych umiejętności rodzicielskich. Elastyczność pojawia się, gdy widzisz sytuację taką, jaka jest, a nie taką, jaką chcesz, i akceptujesz te okoliczności.

Bądź otwarty na nowe umiejętności rodzicielskie i zdaj sobie sprawę, że nie osiągniesz tego dobrze za pierwszym razem, ani nawet za drugim czy trzecim. Bycie elastycznym rodzicem wymaga praktyki i może wyprowadzić niektórych ludzi ze strefy komfortu. Ale może wzmocnić więź między rodzicem a dzieckiem na nadchodzące lata.

Rozwijanie bardziej elastycznego sposobu myślenia wymaga wyjścia poza siebie, uważniejszego słuchania, niereagowania natychmiast i stanowczo. Oto, co warto wiedzieć.

Częściej pytaj dzieci o ich punkt widzenia

W przypadku jakiegokolwiek sporu kuszące jest, aby trzymać się swojej strony dyskusji i traktować to jako ostatnie słowo. Ale – to chyba żadna nowość – ważne jest, aby słuchać (i  usłyszeć!), co druga strona ma do powiedzenia. Nawet jeśli nie zmienia to zakresu argumentacji, ważne jest, aby dać poczuć, że jej zdanie jest ważne i zawsze zostanie wysłuchane. Elastyczność może pomóc dzieciom poczuć się sobą, mimo że muszą słuchać rodziców. Minimalizuje strach, jaki odczuwają dzieci, gdy wiedzą, że zrobiły coś złego oraz może zwiększyć prawdopodobieństwo, że będą szczere wobec rodziców.

Znajdź czas, żeby… mieć spokój

Jeśli jesteś niewolnikiem natychmiastowego reagowania na rzeczy wokół ciebie i pozwalasz się porwać emocjom, możesz mieć problem z rozwinięciem w pełni elastycznego sposobu myślenia. Pozostawanie w tym miejscu oznacza, że ​​po prostu pozwalasz, aby wydarzenia się tobie przytrafiały, zamiast przejmować kontrolę. Poświęcenie czasu na spokojne siedzenie przez 20 minut, aby uspokoić myśli, może wydawać się luksusem, ale może zmienić pogląd na to, jak postrzegasz resztę swojego życia. Nastaw budzik trochę wcześniej i wstań, zanim cały dom się obudzi.

Przestań widzieć tylko porażki i sukcesy

Ludzie o nieelastycznym nastawieniu mają tendencję do postrzegania sytuacji jako „dobrych” lub „złych”, „porażek” lub „sukcesów”. I odpowiednio reagują. Jednak nie wszystko jest takie czarno-białe. Osoby o elastycznym nastawieniu postrzegają życie jako szereg możliwości uczenia się i poszukiwania konstruktywnych sposobów pokonywania wyzwań. Innymi słowy, dają perspektywę. Jeśli pomyślisz o niektórych rzeczach, z których jesteś najbardziej dumny w swoim życiu, ile z nich zaczęło się jako „zła sytuacja, którą pokonałeś?”. Wtedz czasie mogło się to wydawać „złe ”, ale zmusiło cię to do przystosowania się i dojścia do tego, kim jesteś teraz.

Akceptuj!

Jak zareagujesz, gdy coś nie pójdzie po twojej myśli? Bardzo często ludzie stawiają pewne oczekiwania co do tego, jak przebiegnie wydarzenie czy spotkanie, ale rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Wtedy często wpadają w złość lub wycofują się, ciągnąc za sobą wszystko i wszystkich. Elastyczny sposób myślenia oznacza wybór i zgodę na to, że plany, które nie moga być zrealizowane, nie wpływają na nas negatywnie.