Go to content

Inteligentny po mamie! My wiedziałyśmy to wcześniej

Inteligentny po mamie
Fot. iStock/mediaphotos

Nowe badania potwierdzają to, co wiemy od dawna. Według opublikowanego w Psychology Spot raportu, ludzie rodzą się z różnymi uwarunkowaniami genetycznymi, które aktywują się w różny sposób w zależności od tego, czy geny dziedziczymy od matki, czy od ojca. Gdy chodzi o inteligencję, te geny pochodzą od matki. Wszystko dlatego, że większość genów odpowiedzialnych za inteligencję znajduje się w chromosomie X, a to właśnie matki przekazują nam ich w materiale genetycznym aż dwa :).

I nawet jeśli twój ojciec przekaże ci kilka swoich genów inteligencji, raczej nie będą one miały wpływu na twój mózg, bo aktywują się tylko wtedy, gdy pochodzą od matki. „Jeśli ten sam gen jest dziedziczony od ojca, to pozostaje nieaktywny” – donoszą naukowcy. Oczywiście, inne geny działają odwrotnie: są aktywne tylko wtedy, gdy pochodzą od taty.

To nie pierwsze badania potwierdzające fakt dziedziczenia inteligencji po matce. W latach 90. XX w. porównywano geny bardzo inteligentnych ludzi z mniej inteligentnymi. Okazało się, że ci pierwsi częściej posiadają fragment DNA (tzw. „marker genetyczny”), który pochodzić może tylko od komórki jajowej.

Sorry, panowie. Może i piękna po was, ale mądra po mamie!


Źródło: womansday.com