Macierzyństwo Psychologia

Inteligentny po mamie! My wiedziałyśmy to wcześniej

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 września 2016
Inteligentny po mamie
Fot. iStock/mediaphotos
 

Nowe badania potwierdzają to, co wiemy od dawna. Według opublikowanego w Psychology Spot raportu, ludzie rodzą się z różnymi uwarunkowaniami genetycznymi, które aktywują się w różny sposób w zależności od tego, czy geny dziedziczymy od matki, czy od ojca. Gdy chodzi o inteligencję, te geny pochodzą od matki. Wszystko dlatego, że większość genów odpowiedzialnych za inteligencję znajduje się w chromosomie X, a to właśnie matki przekazują nam ich w materiale genetycznym aż dwa :).

I nawet jeśli twój ojciec przekaże ci kilka swoich genów inteligencji, raczej nie będą one miały wpływu na twój mózg, bo aktywują się tylko wtedy, gdy pochodzą od matki. „Jeśli ten sam gen jest dziedziczony od ojca, to pozostaje nieaktywny” – donoszą naukowcy. Oczywiście, inne geny działają odwrotnie: są aktywne tylko wtedy, gdy pochodzą od taty.

To nie pierwsze badania potwierdzające fakt dziedziczenia inteligencji po matce. W latach 90. XX w. porównywano geny bardzo inteligentnych ludzi z mniej inteligentnymi. Okazało się, że ci pierwsi częściej posiadają fragment DNA (tzw. „marker genetyczny”), który pochodzić może tylko od komórki jajowej.

Sorry, panowie. Może i piękna po was, ale mądra po mamie!


Źródło: womansday.com


Macierzyństwo Psychologia

CeZik otwiera kanał dla dzieci – DrobNutki

Redakcja
Redakcja
14 września 2016
Fot. Materiały prasowe
 

Cezary Nowak, twórca internetowy, znany między innymi z kultowej przeróbki “Forfiter Blues”, śpiewania od tyłu, jazzowej wersji piosenki “Ona tańczy dla mnie”, czy kanału KlejNuty, postanowił znowu nas zaskoczyć. Tym razem stworzył kanał dla dzieci, na którym śpiewa o owocowym alfabecie, cyferkach i literce A.

Człowiek się starzeje, przestaje rozumieć młodzieżowe trendy internetowe, rodzą mu się dzieci, trzeba się dostosować i właśnie dlatego stworzyłem DrobNutki, kanał z treściami dla najmłodszych – mówi CeZik. – Obserwowałem w sieci treści dla najmłodszych i zwróciłem uwagę na to, że jest ich naprawdę dużo, ale w wielu z nich warstwa muzyczna pozostawia wiele do życzenia. Piosenki są często przaśne i wyrabiają w dzieciach mało wybredny gust muzyczny. Postanowiłem zrobić kanał na YouTube, gdzie bardzo proste animacje komponują się z nieskomplikowaną muzyką, która mam nadzieję, nie jest obciachowa. – A na koniec i tak dzieci w swojej bezkompromisowości ocenią, ile to wszystko jest warte – dodaje.

Fani dawnej twórczości CeZika muszą uzbroić się w cierpliwość:

– Na tą chwilę nic nie wskazuje na to bym stworzył jakieś KlejNuty – mówi Cezary. – Jak nie mam pomysłu, to nie nagrywam. Klip stworzony na siłę nie może być dobry. Każdy z moich filmów wymagał wiele pracy, a nie zawsze był dochodowy. Teraz już nie mogę sobie pozwolić, by robić to tylko i wyłącznie hobbystycznie – dodaje.

Obecnie na kanale DrobNutki można znaleźć trzy piosenki:

ALFABET warzywno-owocowy

Piosenka o CYFERKACH

Piosenka o LITERCE A

Już wkrótce pojawią się kolejne.

Inne kanały CeZika:

https://www.youtube.com/user/ascezik/featured

https://www.youtube.com/channel/UCVnuBv7dEwx65WQBsCWGjmQ


Macierzyństwo Psychologia

5 mitów o szczęśliwych związkach (i dlaczego to bujda!)

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
14 września 2016
5 mitów o szczęśliwych związkach
Fot. iStock / shironosov

Piękni, młodzi, idealni. Zawsze razem, bez kłótni, żyją jakby świat nie istniał. Tacy, którym można tylko zazdrościć… Co pojawia się przed waszymi oczami na hasło „szczęśliwy/udany” związek?

Obalamy mity o szczęściu we dwoje, bo to nie ma nic wspólnego z wizją „piękna ONA, piękny ON”. Sprawdźcie, jak jest naprawdę.

Mit nr 1: Szczęśliwe pary zawsze mają ochotę na seks (zawsze chcą go uprawiać)

OBALONY: Nie ma wzoru na udany seks ani związek. Bez względu na to, czy go uprawiają czy nie, dbają o swoją sypialnię

Bo seks jak wszystko – zmienia się. Na początku każdej relacji jest doprawiony spontanicznością i płomieniem. Z czasem nie tylko charakter łóżkowych spotkań się zmienia, ale i oczekiwania partnerów. Jak każdy człowiek, również te legendarne „udane związki”, mają swoje wzloty i upadki, okresy wzmożonej aktywności i takie,w  których seks przestaje być dla nich rzeczą najważniejszą na świecie. To ściśle wiąże się z dynamiką związku i fizycznością człowieka.

Fakt: Prawdą jest, że ci szczęściarze nie zaniedbują swojego łóżka i partnera.

Dzięki porozumieniu rozwiązują swoje seks-problemy (jak wiele innych), ponieważ intymność i seksualność w związku są bardzo ważne.

Mit nr 2: Szczęśliwe pary się nie kłócą

OBALONY: Ha, ha, ha! Oczywiście, że się kłócą, ale potrafią rozwiązywac swoje konflikty

Nie ma związków, w których panuje idealny stan zen. W których nie ma sprzeczek, kłótni czy kryzysowych awantur. Różnią się tylko dwiema rzeczami:
– sposobem w jaki te konflikty przebiegają,
– i tym, że udane związki zawsze je rozwiązują!

Brak sprzeczek zazwyczaj świadczy o tym, że ludzie nie żyją ze sobą, a obok siebie. Mijają się bezwiednie, a różnice zdań właściwie im nie przeszkadzają, bo przecież każdy żyje swoim życiem…

W udanych i szczęśliwych związkach partnerzy nigdy nie zapominają o wzajemnym szacunku, a kłótnie i konflikty mają swoje miejsce i czas, by je rozwiązywać. Ale przede wszystkim związek jest dla nich priorytetowy, a „problem” po prostu przeszkodą, którą trzeba w jakiś sposób pokonać. Dlatego dochodzą do porozumienia – ponieważ już na starcie oboje mają jeden wspólny cel.

Fakt: Szczęśliwe pary nigdy nie zapominają o wzajemnym szacunku. Szanują swoją odrębność.

Mit nr 3: Szczęśliwe pary są ze sobą na 100% i nie mogą żyć bez siebie. Mówią sobie o wszystkim i wszystko robią razem

OBALONY: Absolutnie nie! Każdy z nich jest odrębnym bytem, nie wszystkie sfery życia są w związku wspólne

Ponieważ za słowem szczęśliwy lub udany kryje się „zdrowy” dla obojga partnerów, nie ma nic dziwnego w tym, że każdy znich ma w związku przestrzeń na siebie. Czas sam na sam ze sobą i swoje hobby, swoje przyzwyczajenia i ulubione filmy, wreszcie nierzadko „to coś”, co zawsze robi solo, bo partner/ka tego  nie cierpią. Mało romantyczne, ale cholernie ludzkie!

Żyjemy wyobrażeniem dwóch połówek idealne i rumianego jabłuszka. I w tej wizji nie ma miejsca na to, by to „jabłuszko” była prawdziwe – takie obite trochę przez deszcz, nadgryzione przez robaka i bez konserwantów podtrzymujących związek.

Fakt: Nikt nie chce żyć bez ustalonych granic swojej intymności, choć dla każdego leżą one gdzie indziej. Takie życie bardziej przypominałoby związek z terapeutą a nie kochankiem. Żylibyśmy w nieustannej presji i poczuciu obserwacji czy kontroli.

Mit nr 4: Szczęśliwe pary bezwarunkowo i absolutnie się akceptują

OBALONY: Szczęsliwe pary żyją konstruktywną krytyką i dialogiem

Nie ma ludzi idealnych, świętych i tak życiowo znieczulonych, żeby dla dobra sprawy byli wstanie wszystko akceptować jak na taśmie w fabryce. Nie ma. Przypomnijcie sobie zresztą te wszystkie niedokręcone tubki, buty, o które się potknęliście czy irytujący sposób komentowania, które zaatakowały was w waszych związkach… Jest tego trochę. Również w idealnych związkach jest ich całkiem sporo. Bo dobry związek nie rodzi się w sterylnym laboratorium miłości, tylko co rusz potyka się i od czasu do czasu, gdy któryś z partnerów nie zdąży podtrzymać drugiego – upada w błotnistą kałużę…

Dobry związek to chęć do pracy nad sobą po to, by razem żyło się pięknie, dobrze, lepiej. I to gotowość do podejmowania prób. Szczęśliwy związek w tym wypadku jest zaprzeczeniem sloganu „jestem, jaki jestem” i „nie obchodzi mnie, co myślą inni”. Bo w nim zawsze jest miejsce na tę drugą osobę oraz bardzo dużo chęci, żeby zmieściło się „dla ciebie”, „dla nas”, „obchodzi mnie”, i „chcę”…

Konstruktywna krytyka natomiast, to nigdy nie:
– atak
– złośliwości
– zadufanie w sobie
– czy posiadanie jedynej słusznej definicje dobra i zła, mądrości i głupoty.

Fakt: Szczęśliwe pary – zawsze, nieustannie nad sobą pracują.

Mit nr 5: Szczęśliwe i udane związki, tworzą ludzie zdrowi i silni psychicznie

OBALONY: Każdy z nas ma swój bagaż, nie ma takich ludzi

Nie ma ludzi bez skazy, bez lęków, ograniczeń, kompleksów i swoich małych dziwactw. Owszem są zaburzenia, które utrudniają lub uniemożliwiają zwykłą egzystencję, oraz takie, które nie pozwalają stworzyć żadnej trwałej relacji (takie, które wymagają leczenia i profesjonalnej pomocy) – jednak poza nimi, jest cały ogrom naszych małych, codziennych problemów. Każdy z nas niesie plecak wypchany po brzegi swoim życiem, i daję głowę, że w każdym z tych plecaków znajdzie się chociaż jedna zbędna skarpeta bez pary,  lęk czy słabość.

Fakt: Szczęśliwe pary pomgają sobie nieść plecaki, i od czasu do czasu zrobić w nich porządek.


Na podstawie: psychologytoday.com

5 mitów o szczęśliwych związkach


Zobacz także

Kobiety po 40-tce mają dziś dziś większe szanse na zajście w ciążę niż kiedykolwiek

On nie rozumie, co do niego mówisz. Czyli 7 powodów, dla których mężczyzni nas nie słuchają

On nie rozumie, co do niego mówisz. Czyli 7 powodów, dla których mężczyzni nas nie słuchają

8 sposobów by nauczyć twoje dziecko miłości i szacunku dla swojego ciała. To naprawdę ważne