Go to content

Pani Wodnik mimochodem, Pani Rak idealna. Co o tym, jaką jesteś lub będziesz mamą mówi twój znak zodiaku?

Macierzyństwo i mamy są pod ciągłą obserwacją – psychologów, terapeutów, pediatrów, położnych, wreszcie babć, ciotek i sąsiadek. Dobre rady płyną z każdej strony, wszyscy wiedzą najlepiej, jak powinnyśmy nasze dzieci wychowywać. A gdzie w tym wszystkim my? Jeśli zadręczasz się pytaniami o to, jaką będziesz/jesteś mamą, służymy krótkim zodiakalnym przewodnikiem po macierzyństwie.

Najważniejsze – każda z nas jest/może być świetną mamą. Rozwijajmy mocne strony, nie przejmujmy się tak tymi słabszymi, każdy je ma (nawet teściowa, pani sąsiadka spod ósemki i terapeutka z kobiecego pisma, naprawdę!).

Pani Baran kocha swoje dzieci miłością radosną

Dzieci nie są dla niej balastem ani dom więzieniem. Umiejętnie dzieli czas między rodzinę, a samą siebie. Potrafi zadbać o własne potrzeby i nikt nawet tego nie zauważa, tak dobrze to obmyśla. Praca zawodowa jest dla niej ważna, dlatego niechętnie z niej rezygnuje na rzecz tej wyłącznie w domu.

Bywa impulsywna (znak zodiaku zobowiązuje), nie ma zbyt dużo cierpliwości. Od dzieci oczekuje bycia najlepszymi i dawania z siebie wszystkiego we wszystkim, co robią. Jednocześnie najbardziej jej zależy, żeby po prostu były sobą.

Jedno jest pewne, że dzięki twojemu podejściu do życia, twoim dzieciom nie zabraknie zaradności w przyszłości.

Pani Byk może być wzorem macierzyństwa

Świetnie zajmuje się domem, poświęca swojemu dziecku sporo czasu, dba o to, by miało idealne dzieciństwo. Jest bardzo wyrozumiała i troskliwa. Uczy gospodarności. Daje dzieciom stabilność i bezpieczeństwo. Chroniąc je przez „złym światem” staje się dla nich opoką i przyjacielem. Czasem trudno jej zauważyć, że przekracza granice nadopiekuńczości i jej dziecko zaczyna się dusić.

Moment, w którym jej pociecha stara się nieco usamodzielnić jest dla niej ogromnym dramatem. Nie rozumie, dlaczego dziecko się buntuje. W swej opiekuńczości nie zauważa, ze jej synek ma już 35 lat, żonę i łysinę. Nadal czuje potrzebę robienia mu szalika na drutach i sprawdzania, czy ma oszczędności na czarną godzinę i czy bierze kanapki do pracy.

Pani Bliźniak podchodzi do macierzyństwa zadaniowo

Jest człowiekiem pełnym pasji, dziecko nie może jej w nich ograniczać. Chciałaby, żeby jak najszybciej wydoroślały i potrafiły zająć się swoimi sprawami. Jednocześnie jest na niemal każde ich zawołanie – krzywda, wypadek, nieszczęśliwa miłość – proszę bardzo, pędzi i załatwia sprawę w mgnieniu oka.

Mama Bliźniak bardzo ceni dobre wykształcenie. Będzie dziecku podsuwała co ciekawsze lektury i zachęcała do zdobywania wiedzy.

Twoje macierzyństwo można zdecydowanie określić spontanicznym i kreatywnym, więc twoim dzieciom nie grozi „nic nieróbstwo”.

Pani Rak jest matką idealną

Bycie mamą ma we krwi. Bez trudu łączy życie rodzinne (najważniejsze bez dwóch zdań) i pracę zawodową, która jednak jest jej potrzebna tylko do zarabiania pieniędzy.

Dla dzieci ma czas zawsze. Uczy odróżniać dobro od zła, dużo rozmawiają, czytają najodpowiedniejsze zdaniem mamy lektury. Bezwzględna w kwestiach dostępu do słodyczy, telewizji czy komputera. Zna wszystkie dzieci z przedszkola czy szkoły. Często udziela się w komitetach rodzicielskich. Zawsze przewiduje najgorsze scenariusze i jest przygotowana na wszystko. Jej dzieci mogą się czuć nieco przytłoczone. Z drugiej strony mają w matce przyjaciela i powiernika.

To przy dzieciach przekonujesz się, że życie jest naprawdę piękne.

Pani Lew chciałaby być idealna

Od „chcenia” do „zrobienia” droga bywa daleka… Panie Lwice są z jednej strony troskliwe i wyrozumiałe, ale z drugiej łatwo je zirytować np. wolnym działaniem, a takie często są przecież dzieci. Tak jak ona sama, jej dzieci też muszą być idealne.

Jest wymagająca, ale potrafi też docenić to, że dziecko się stara. Swojego dziecka będzie bronić do upadłego, jak – nomen omen – lwica. Bez trudu rozprawi się z tym, kto jej dziecku uprzykrza życie – czy będzie to niesforny Krzyś z piaskownicy, czy niemiła nauczycielka matematyki.

Wkładasz wielki trud w wychowanie dzieci, ale możesz mieć pewność, że kiedy dorosną i odniosą sukces, z pewnością ci podziękują.

Pani Panna ma wszystko dokładnie zaplanowane

Kontrolująca wszystko pani Panna ma życie ułożone, jak od linijki. I tyczy się to wszystkiego – pracy zawodowej, ale też dzieci. Uczy je więc do upadłego porządku i pracowitości. Problemem może być tutaj nie tylko jej perfekcjonizm, ale też to, że… uważa, że nikt nie zrobi tego lepiej niż ona. Bywa, że szuka dziury w całym.

Żywiołowość, a czasem nawet szaleństwo dzieci bywa dla ciebie problemem, ze względu na tendencje do pilnowania organizacji i układania planów.

Pani Waga jest zbyt miękka

Dzieci często po prostu włażą jej na głowę i trudno jej je okiełznać. Pani Waga chce, żeby dom wyglądał wspaniale, a jej rodzina uważana była za idealną. Nie lubi mówić o problemach, zamiata je pod dywan.

Czerpie satysfakcję z opieki nad swoimi pociechami. Ma anielską cierpliwość do odpowiadania na 1000 pytań zadawanych przez dzieci. Mają przy niej sporo swobody – godzi się niemal na wszystko, nawet na kolczyk w nosie czy farbowanie włosów. Dzieci są zadbane, mają świetne ubrania i wymarzone zabawki.

Pani Skorpion albo jest perfekcyjna, albo nie ma instynktu macierzyńskiego

Niezwykle ważne dla Pani Skorpion jest, by dziecko  było solidnie wykształcone i inteligentne. Chętnie poszukuje nowinek na temat wychowania, zapoznaje się z wszelkimi możliwymi teoriami specjalistów i jest gotowa je na swoim dziecku przetestować.

To kobieta intuicyjna, odporna psychicznie, posiadająca silną wolę, która czasem może przerodzić obsesyjność, czy nadmierną potrzebę kontroli.  Aby usunąć przeszkody i problemy z życia dziecka, jest gotowa na wiele. Bywa nadopiekuńcza. Musi znać znajomych dziecka, nie stroni też od grzebania w jego telefonie.

Pani Strzelec jest urodzoną mamą

Jej ulubioną zabawką była lalka bobas. Spełniała się też jako babysitter. O macierzyństwie marzy, wie, jakie powinno być, ma to wszystko „obczajone”. Niestety często oczekiwania niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

Wiele rzeczy ją interesuje i wiele chciałaby robić, a dziecko wymaga uwagi. Dlatego też chętnie korzysta z wykwalifikowanej pomocy opiekunki lub babci.

Dzieci pani Skorpion mają sporo swobody, bardzo im ufa. Oczekuje jednak szczerości. Zawsze stoi za swoim dzieckiem murem. Choćby nie wiem co.

Pani Koziorożec jest mistrzynią organizacji i zachowywania balansu

Dom i rodzina oraz praca zawodowa pani Koziorożec są doskonale ułożone i idealnie ze sobą koegzystują. Wszystko dzieje się wg regulaminu, każdy wie, co do niego należy i każdy ma coś w domu do zrobienia, za coś jest odpowiedzialny.

Zasady dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Jasno wyznaczone granice pozwalają łatwo odnaleźć się w życiu. Pani Koziorożec dba, by dzieci były jak najlepiej wykształcone. Jest blisko dzieci, ale nie żyje ich życiem. Stawia na czyny, a nie słowa i emocje, których okazywania czasem może brakować dzieciom. Można sądzić, że jest chłodna, ale dzieci wiedzą, że mają kochającą mamę.

Pani Wodnik jest mamą „przy okazji”

Ma mnóstwo zainteresowań i matką bywa „przy okazji”. Bardzo kocha swoje dzieci, chociaż zdarza jej się zapomnieć o ich istnieniu. Dzięki temu wzrastają one w poczuciu swobody i wolności. W domu pani Wodnik brak jest jasno wytyczonych granic, jednak są pewne zasady, których przestrzeganie gwarantuje brak konfliktów. Wodniczce brak jest konsekwencji i bywa wybuchowa. Zależy jej na rozwoju dzieci, jednak niekoniecznie wiąże się on ze szkołami i stopniami. Wolą mieć dziecko oczytane i inteligentne, niż kujona.

Pani Ryby jest mamą pełną emocji i wrażliwości

Te cechy odbijają się także na jej macierzyństwie. Jest gotowa zrezygnować z pracy na rzecz wychowywania dzieci. Swoje poświęcenie w tej materii odbiera jako bohaterstwo. Chętnie korzysta z poradników wychowawczych. Z entuzjazmem próbuje nowych metod i sposobów. Unika konfliktów i podnoszenia głosu – woli tłumaczenie i perswazję. Zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa, jest tolerancyjna i uczuciowa. Bywa nieco nieobowiązkowa i niekonsekwentna, często nie kończy tego, co zaczęła. Jej metody wychowawcze z reguły ograniczają się jedynie do starannej opieki nad dzieckiem, a nie do nauki. Dla wyższego (jej zdaniem) dobra może jej się zdarzyć naruszanie prywatność dziecka.