Macierzyństwo

Facebook, Instagram, Snapchat, Ask.fm – co to takiego?

Bezpiecznie Tu i Tam
Bezpiecznie Tu i Tam
27 maja 2016
facebook
Fot. Pixabay / FirmBee / CC0 Public Domain
 

Portale społecznościowe są obecnie bez wątpienia bardzo popularne. Portale społecznościowe umożliwiają utrzymywanie relacji, budowanie wizerunku oraz pozyskiwanie informacji, które udostępniane są przez użytkowników. Działają one w oparciu o skupioną wokół siebie zbiorowość ludzi, posiadających wspólne hobby czy zainteresowania, lub pełnią określone cele – publikacja filmów, zdjęć, wymianę doświadczeń, zadawanie pytań.

Bez wątpienia jest to funkcja świata wirtualnego, która cały czas się rozwija, podążając w kierunku potrzeb użytkowników. Z tego powodu ich grono cały czas wzrasta, i mało kto nie słyszał o stronach lub aplikacjach typu Facebook, Ask.fm, Instagram lub Snapchat. Ponieważ zainteresowanie nimi rośnie również wśród dzieci i młodzieży, warto wiedzieć, na jakich zasadach działają serwisy tego rodzaju, oraz jakie warunki dziecko musi spełnić, by zachować bezpieczeństwo w sieci.

Facebook, czyli najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie

Facebook jest serwisem pozwalającym na utrzymywanie kontaktu ze znajomymi, obserwowanie różnych osób, stron, wydarzeń, uczestniczenie w funkcjonowaniu różnych grup, oraz dzielenie się wydarzeniami z własnego życia. Pozwala on na zamieszczanie postów, dodawanie zdjęć i filmików, które można zawiesić na tablicy własnej, lub znajomych, a także wysłać prywatne wiadomości. Poza tym, że Facebook daje możliwości komunikacji i wymiany informacji w czasie rzeczywistym, użytkownik jest nie tylko odbiorcą ukazujących się treści, ale także ich twórcą i propagatorem. Wystarczy kliknąć w „lubię to” na danym fan page, aby na naszej tablicy ukazywały się posty ze stron, jakie nas interesują. Można również obserwować wybrane profile, a wtedy w pierwszej kolejności będą się wyświetlały informacje własnie z obserwowanych przez z nas stron. W dodatku możemy wchodzić w interakcje z innymi użytkownikami, komentując ich posty, lubiąc je lub udostępniając dalej. Popularność „fejsa” opiera się także na dostępności gier i aplikacji, w które można nie tylko grać ale i wysyłać zaproszenia do gry innym osobom.

Portale społecznościowe i ich funkcjonalność związaną z błyskawiczną, praktycznie nieskrępowaną wymianą informacji i treści z ogromną liczbą użytkowników, generują również zagrożenia. Udostępnianie zbyt wielu informacji o sobie, może skutkować wykorzystywaniem tych informacji przez osoby do tego nieupoważnione. Zagrożeniem jest nadmierne eksponowanie własnego życia, zamieszczanie zdjęć lub filmików, które nie powinny być dostępne dla każdego. Należy mieć świadomość, że informacja, która raz się pojawi w internecie, już z niego nie zniknie – znajomi mogą skopiować, bądź udostępnić to, co pojawia się na profilu.

Kto może korzystać z Facebooka?

Jak się okazuje, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników, serwis Facebook utworzył regulamin który jasno określa, kto, oraz w jaki sposób może korzystać z jego możliwości. Wymagane jest, by użytkownicy podawali swoje prawdziwe imiona i nazwiska oraz dane, a także by mieli ukończony 13. roku życia. Z portalu nie mogą korzystać osoby skazane za przestępstwa seksualne. Regulamin bywa łamany, zdarza się, że konta zakładają młodsi internauci, bądź też ich rodzice, działający w dobrej wierze. Podczas rejestracji można podać nieprawdziwe dane. Natomiast inni użytkownicy, mogą zgłaszać takie profile administratorom serwisu, aby je czasowo zablokować lub usunąć.

Instagram – tu rządzi fotografia

Instagram to popularny serwis, który umożliwia użytkownikom szybką wymianę zdjęć i filmów robionych smartfonami, w dowolnym miejscu i czasie. Pozwala ona także na łatwe dodawanie do nich różnego rodzaju filtrów, dzięki czemu można tworzyć ze zwykłego zdjęcia, niezwykłe fotografie. Możliwość ich szybkiego udostępniania, sprawia, że możemy dzielić się ze wszystkimi chwilami, które inspirują lub zachwycają. Zdjęcia umieszczane na Instagramie można polubić, oznaczać znajomych oraz komentować, a także udostępniać na serwisach typu Facebook i Twitter. To narzędzie jest szczególnie popularne wśród gwiazd, które w ten sposób przyciągają swoich fanów, dzieląc się zdjęciami. Niebezpieczeństwo, jakie tkwi w Instagramie,  jest takie, że młody internauta pokaże zdjęcia zbyt intymne, lub ośmieszające, narażając się na przykre konsekwencje. Aby korzystać z możliwości Instagramu, należy mieć ukończone 13 lat.

Snapchat, „znikające” wiadomości

Jego założenie polega na szybkiej wymianie plików multimedialnych między jego użytkownikami. To co odróżnia go od innych komunikatorów, jest zasada automatycznego kasowania zamieszczonych treści w serwisie, po upływie od 1 do 10 sekund. To daje podstawę do niezobowiązującej zabawy, która umożliwia wrzucanie różnych filmików. Niestety, niesie to również ryzyko pojawiania się filmików o charakterze obraźliwym, kontrowersyjnym lub erotycznym. Snapchat daje również możliwość wirtualnej rozmowy z użytkownikami i prowadzenia rozmów wideo. Z aplikacji nie mogą korzystać użytkownicy, którzy nie ukończyli 13. roku życia.

Ask.fm, łotewski portal, który podbija świat

Jest to portal społecznościowy, działający na zasadzie zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na nie. Zabawa polega na tym, że użytkownik zadaje pytania ograniczone do 300 znaków obserwowanym osobom, które udzielają odpowiedzi. Można również dodawać filmiki i zdjęcia, komentować, wyrażać swoją opinię i dzielić się tym z innymi użytkownikami. Ponieważ na portalu można zadawać pytani anonimowo, często pojawiają się na nim treści nieodpowiednie, obraźliwe czy wulgarne. Może zarejestrować się na nim młodzież, która ukończyła 13 rok życia, ale zdarzają się także użytkownicy poniżej 10 roku życia.

Jeśli jesteście rodzicami dziecka, które ukończyło 13. rok życia, i zgodnie z regulaminami portali lub aplikacji może funkcjonować w ich przestrzeni, porozmawiajcie z dziećmi o możliwościach i zagrożeniach, jakie z tego wynikają. Gdy młodsze dziecko poprosi o założenie konta na wybranym profilu społecznościowym,wyjaśnij mu, dlaczego wymagany jest pewien limit wieku, aby móc swobodnie korzystać z różnych form komunikatorów i portali społecznościowych. Wytłumacz także funkcjonowanie portali społecznościowych i powiedź o możliwościach i ryzykach, jakie niesie ze sobą ich użytkowanie, wyjaśnij, czym jest cyberprzemoc i seksting oraz jak dbać o bezpieczeństwo w sieci.

Jeśli chcesz aby Twoje dziecko w sieci było  Bezpiecznie Tu i Tam , sprawdź swoją wiedzę, skorzystaj z  porad przygotowanych dla rodziców i opiekunów przez Fundację Orange na specjalnej platformie e-learningowej.

 


Macierzyństwo

Kontrola rodzicielska w sieci – czy umiesz z niej korzystać?

Bezpiecznie Tu i Tam
Bezpiecznie Tu i Tam
12 czerwca 2016
kontrola rodzicielska
Fot. Pixabay / fancycrave1 / CC0 Public Domain
 

Kontrola rodzicielska dotycząca poczynań dziecka w internecie, jest działaniem niezwykle istotnym. Pomaga obserwować strony odwiedzane przez dziecko, określić programy lub gry z których może korzystać, ograniczyć dostęp do nieodpowiednich dla dziecka stron internetowych, a także monitorować działania podjęte na komputerze. 

Mimo, że samo słowo „kontrola” kojarzy się nam negatywnie, w kontekście zagrożeń jakie może napotkać dziecko podczas korzystania z internetu, jest niezwykle ważną kwestią. Nie chodzi tu o stałe zaglądanie dziecku przez ramię, ale o zastosowanie odpowiednich narzędzi, które pozwolą na dyskretne sprawdzanie działań dziecka. Warto objąć młodego internautę troską, aby uniknął kontaktu z niebezpiecznymi treściami lub z osobą, która mógłby nadużyć jego zaufania lub skrzywdzić.

Zabezpiecz urządzenia stacjonarne oraz mobilne

Rodzice osiadają możliwość zabezpieczenia dziecko przed dostępem do niepożądanych treści, zarówno na komputerach stacjonarnych jak urządzeniach mobilnych. Warto skorzystać z pełni możliwości programów służących kontroli rodzicielskiej na wszystkich urządzeniach. Wtedy zabezpieczenie będzie pełne, a dziecko, które odejdzie od komputera, nie zetknie się z niepożądanymi treściami w smartfonie lub na tablecie. Na rynku dostępnych jest wiele programów kontroli rodzicielskiej zarówno płatnych jaki bezpłatnych, które bez trudu można dopasować do własnych potrzeb.

W telefonach warto wykorzystać narzędzie Bezpieczny Starter (bezpieczna karta  Sim),  dzięki czemu zablokowane zostaną treści online dla dorosłych, np. strony pornograficzne oraz strony promujące przemoc. Bezpieczny Starter ma też funkcję blokady połączeń z numerami specjalnymi rozmów i SMSów o podwyższonej opłacie.

Odpowiednie programy spełniają kilka opcji zwiększających bezpieczeństwo korzystania z internetu:

 • stałe lub czasowe ograniczanie dostępu do określonych programów i opcji urządzenia,
 • monitorowanie i raportowanie aktywności dziecka w sieci,
 • określenie czasu (długości i częstotliwości) korzystania z urządzenia i internetu,
 • blokada wybranych usług: komunikatorów, list dyskusyjnych, e-maili, pobierania programów, zakupu aplikacji itp.
 • ochrona hasłem zmiany ustawień, dzięki czemu rodzic ma pewność, że dziecko korzysta z profilu stworzonego specjalnie dla niego

Warto skorzystać z następujących narzędzi kontroli rodzicielskiej dla różnych systemów operacyjnych:

Narzędzia kontroli rodzicielskiej  w Windows

 • Funkcja Kontrola rodzicielska w systemie operacyjnym Windows 7 pozwala na określenie limitu czasu spędzanego przez dzieci przed komputerem oraz wskazanie programów i gier, których mogą używać. Dzięki programowi Windows Media Center można też zablokować dostęp do budzących zastrzeżenia programów telewizyjnych i filmów.
 • Zainstalowanie bezpłatnego programu Filtr rodzinny w ramach usługi Windows Live, pozwala określić, jakie witryny mogą odwiedzać dzieci oraz z kim mogą rozmawiać przez internet. Program udostępnia także raporty dotyczące aktywności dzieci w internecie.
 • Posiadacze urządzeń z systemem Windows Phone 8  mogą skorzystać z wbudowanej funkcji Kącik dziecięcy, dzięki której dzieciom udostępniane są  wybrane treści i funkcje, takie jak: gry, muzyka, czy aplikacje.
 • Pobierając aplikacje w Market Place, warto przyjrzeć się propozycjom programów w  kategorii „dzieci + rodzina”. Dostępna w witrynie Windows Phone usługa Moja rodzina umożliwia zarządzanie pobieraniem gier i aplikacji przez dzieci oraz ich klasyfikowanie.

Android

 • Można skorzystać z nieodpłatnej aplikacji Kids Place, dzięki której dzieci będą mogły korzystać tylko ze wskazanych przez opiekunów aplikacji.  Przydatna jest też funkcja timera, która pozwala określić czas, w którym dziecko może korzystać ze smartfona.
 • W Sklepie  Play możliwe jest ustawienie  filtrowania treści, aby kontrolować, jakie aplikacje będą pobierane na dane urządzenie.

iOS

 • Oprogramowanie iOS posiada narzędzia umożliwiające blokadę dostępu do aplikacji np. przeglądarki, iTunes, blokowanie możliwości dokonywania zakupów, instalowania i usuwania aplikacji, ograniczenie dostępu do treści w obrębie filmów, programów i muzyki.
 • Blokując dostęp, możliwe jest wskazanie ograniczeń wiekowych, kryterium oceny lub rodzajów materiałów dostępnych dla dziecka. W systemie iOS nie można filtrować treści w ramach przeglądarki Safari, można jednak zainstalować bezpieczną przeglądarkę.
 • W nowych wersjach oprogramowania można korzystać z funkcji dostęp monitorowany, która pozwala ograniczyć możliwości urządzenia do obsługi jednej wybranej aplikacji.

Zabezpieczenia dla wyszukiwarki Google

Google to bez wątpienia najbardziej popularna wyszukiwarka w internecie. Jako, że jest wykorzystywana niezliczoną ilość razy do wyszukiwania interesujących informacji, warto zainstalować  specjalny filtr Safe Search. Powoduje on usunięcie ze strony wyników wyszukiwania szkodliwych treści, takich jak obrazy i filmy zawierające nagość, obrazowe sceny seksu lub akty seksualne, zdjęcia i filmy artystyczne, których głównym motywem jest nagość lub seks. Niestety, treści przedstawiające przemoc nie są automatycznie filtrowane.

Filtra SafeSearch filtruje jedynie zawartość obrazów i aby włączyć w to również treść,  należy wybrać poziom „Filtrowanie ścisłe”.  Filtr SafeSearch można włączyć w Ustawieniach wyszukiwania (w sekcji filtr SafeSearch pole „Filtruj wyniki o charakterze jednoznacznie seksualnym”), a następnie zapisać zmianę (na dole strony).

Bezpieczne oglądanie w serwisie You Tube

Tryb bezpieczny w serwisie YouTube powoduje ukrycie filmów i komentarzy zawierających nieodpowiednie treści (oznaczonych w ten sposób przez użytkowników).

By go uruchomić, należy zjechać na dół dowolnej strony serwisu YouTube i wybrać kontrolkę „Tryb ograniczonego dostępu”, wybrać opcję „włączony”, a następnie zalogować się na konto. Włączenie trybu bezpiecznego w YouTube powoduje również włączenie Safe-Search w wyszukiwarce Google.

Przede wszystkim rozmawiaj z dzieckiem

Pamiętaj, że narzędzia o charakterze kontroli rodzicielskiej, pomagają chronić dziecko przed szkodliwymi treściami, ale nie zastąpią uwagi rodzica. Bądź obok dziecka, rozmawiaj z nim i obserwuj  jego zachowania. Zwracaj również uwagę na gry i filmy, które dziecko pożycza od swoich kolegów, sprawdzaj oznaczenie wiekowe PEGI (Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa dziecka w internecie, skorzystaj z bezpłatnego kursu internetowego dla rodziców Bezpiecznie Tu i Tam, który przygotowała Fundacja Orange. Kurs dostępny jest pod adresem:http://www.fundacja.orange.pl/kurs.

 


Macierzyństwo

Moda na „selfie” opanowała wirtualny świat. Czy wiesz, jakie zagrożenia niesie dla twojego dziecka wrzucanie do sieci takich zdjęć?

Bezpiecznie Tu i Tam
Bezpiecznie Tu i Tam
27 maja 2016
selfie
Fot. Pixabay / Lilli_23 / CC0 Public Domain

Selfie, to określenie zdjęć, często w towarzystwie innych osób, samodzielnie „z ręki”. Robi się je, trzymając smartfon lub aparat z odległości wyprostowanego ramienia, a następnie wrzuca na różne portale społecznościowe. Aby zdjęcia były bardziej ciekawe, intrygujące, internauci robią je na wiele sposobów – robiąc specyficzne miny, układając usta w tzw „dzióbek”, przyjmując pozy, oraz robiąc zdjęcia na tle różnych budynków lub podczas różnych okoliczności. 

Selfie nie jest domeną jednej grupy wiekowej, robią je młodsi internauci jak i ludzie stateczni. Niektórzy traktują to jak jedną z form autopromocji. Wydaje się być to niewinną zabawą, jednak niekiedy granice pomiędzy zwykłym zdjęciem z ręki, a fotkami, których zamieszczenie w internecie może mieć niepożądane konsekwencje, zacierają się niebezpiecznie. Najczęściej młodzi ludzie czerpią wzorce od swoich idoli, aktorów czy też piosenkarzy, którzy pozwalają sobie na odważniejsze zdjęcia. Powstały nawet specjalne poradniki, jak wykonać selfie idealne.

Nie wszystkie selfie są złe, dla przykładu, zdjęcie zrobione podczas wyjątkowej uroczystości czy koncertu, staje się szybkim uwiecznieniem w jednej chwili naszych wspomnień.  Co ważne,  z portali społecznościowych, mimo wymogów regulaminowych dotyczących wieku użytkowników, korzystają często dzieci poniżej 13 roku życia, które mogą nie zdawać sobie sprawy z zagrożeń, jakie wynikną z pochopnego zamieszczania zdjęć w sieci.

Selfie mogą uzależniać i niszczyć samoocenę

Każdy, kto robi selfie, najczęściej powtarza ujęcie tyle razy, aż uzna, że zdjęcie wyszło perfekcyjnie. Wtedy z marszu wrzuca je na portale społecznościowe. Następnie wystarczy poczekać, ilu znajomych naciśnie „lubię to”, by wyrazić aprobatę dla zdjęcia. Pochlebne komentarze są również mile widziane, choć mogą zdarzyć się i złośliwe, pełne jadu opinie, które mogą krzywdzić i wpędzać w kompleksy. Dla wielu młodych ludzi, brak satysfakcjonującego zainteresowania zdjęciami, jest równoznaczne z klęską. Traktują to jako przejaw braku akceptacji i sympatii ze strony rówieśników. Starają się wtedy na różne sposoby osiągnąć zamierzony cel – odchudzając się, sięgając po bardziej wyzywający makijaż czy kontrowersyjny wygląd, lecząc w ten sposób kompleksy.

Niestety, popularność w świecie wirtualnym, nie zawsze przekłada się na kontakty ze znajomymi w świecie realnym. Tym bardziej, że młodzież kreując swój wizerunek, koloryzując życie jakie prowadzą, obawiają się konfrontacji tego, co pokazują znajomym poprzez internet, z rzeczywistością. Porównywanie się do innych osób, które również mogą koloryzować pokazywane w internecie życie, może powodować negatywne emocje. Atakujące z każdej strony, wyidealizowane zdjęcia znajomych, mogą podkopywać poczucie własnej wartości. To działa również w drugą stronę, gdy dziecko uwierzy, że dzięki temu co pokazuje na zdjęciach i jak na nich wygląda, sprawia że czuje się podbudowane gdy ktoś polubi jego zdjęcie, co może budować w nieprawidłowy sposób poczucie nie tylko własnej wartości, ale i sposób postrzegania i wartościowania siebie i innych.

Można się przez nie wystawić na pośmiewisko

Młodzi ludzie, tak chętnie robiący sobie fotki, zazwyczaj uwagę skupiają na własnym wyglądzie, nie przejmując się otoczeniem – a to co znajduje się w tle fotki, może przynieść sporo wstydu. Bałagan, brudne, porozrzucane skarpetki, czy bielizna, którą nikt nie pochwaliłby się celowo. A jednak selfie pojawiają się tak ekstremalnych miejscach, o których nikt wcześniej nie pomyślałby, że tak można zrobić zdjęcie – w toalecie, przy trumnie zmarłej osoby, na krawędzi skały. Zdjęcie wykonane z zaskoczenia, gdy tylko osoba robiąca zdjęcie jest do tego przygotowana, może spowodować krytyczne lub złośliwe komentarze pod adresem bohaterów drugiego planu. Uchwycona głupia mina, czy mocno odsłonięty dekolt, może stać się przyczyną dokuczania pechowej osobie, która znalazła się w kadrze aparatu.

Selfie a sexting

Młode, nieświadome potencjalnych zagrożeń dziewczyny, chcąc sprawić przyjemność partnerowi, przesyłają mu w prywatnych wiadomościach selfie bez kompletnego ubrania, bądź w erotycznych pozach. Na pierwszy rzut oka, to prywatna sprawa dwojga osób, jednak konsekwencje tego, często ponosi osoba wysyłająca takie zdjęcie. Bywa, że roznegliżowane zdjęcia, przesyłane są dalej do wspólnych znajomych, bądź zamieszane na różnych portalach, także tych o treści erotycznej, bez zgody kobiety. Zdarza się, że ofiara nie ma o tym pojęcia, dopiero złośliwe docinki i niewybredne żarty, uświadamiają jej, że coś niedobrego się dzieje. Niestety, to, co raz pojawiło się w internecie, może nigdy z niego nie zniknąć. A im więcej osób wykaże zainteresowanie danym zdjęciem, tym dłuższy będzie jego żywot w wirtualnej przestrzeni.

Selfie mogą stać się również wskazówkami dla przestępców

Zamiłowanie do wrzucania dużej liczby zdjęć robionych każdego dnia, może stać się doskonałą wskazówką dla przestępców. Robiąc zdjęcia w charakterystycznym miejscu, otoczeniu, ubraniu, fryzurze, często z tymi samymi ludźmi, podajemy wskazówki gdzie i kiedy można nas spotkać. Również chwalenie się dziecka posiadanymi przedmiotami, czy prezentami, może zachęcić nieuczciwą osobę do przestępczego działania.

Dla rodzica ważne jest, by uchronić dziecko przed zagrożeniami, jakie płyną nie tylko z chęci robienia selfie, ale codziennego funkcjonowania w świecie wirtualnym. Należy od początku pokazywać dziecku alternatywę dla wirtualnego życia, edukować je na temat zagrożeń i  zanim popełni błąd, który może negatywnie odbić się na jego psychice. Warto pokazać dziecku, że życie również poza siecią jest równie ważne. Tu nikogo nie trzeba udawać w obawie przed oceną innych. A świat wirtualny, niesie ze sobą zarówno możliwości jak i zagrożenia, których młody internauta powinien być świadomy.

Jeśli chcesz aby Twoje dziecko w sieci było bezpieczne, wejdź na stronę kursu internetowego Bezpiecznie Tu i Tam , sprawdź swoją wiedzę, skorzystaj z  porad przygotowanych dla rodziców i opiekunów przez Fundację Orange na specjalnej platformie e-learningowej.