Go to content

5 filarów zaufania, czyli jak dbać o uczciwość w związku

Fot. iStock/Geber86

Każdy z nas kłamie. Możemy się zasłaniać, że robimy to w dobrej wierze, że nie chcemy sprawić komuś przykrości, że to było takie małe białe kłamstwo. Prawda jest jednak taka, że kłamstwo to kłamstwo. Jakie by ono nie było, zawsze przyniesie więcej szkody niż pożytku. Pytanie tylko, jak często zdarza ci się kłamać w związku?

Jeśli wierzyć danym przestawianym przez psychologów, pozwalamy sobie na oszukiwanie naszych partnerów zbyt często. Doprowadza to do tego, że zaczynamy żyć w bajce naszych wyobrażeń, złudnej iluzji, przez co brak nam do siebie zaufania. A przecież zaufanie to jeden z najważniejszych (o ile nie najważniejszy) filarów zdrowej relacji. Jak więc zadbać o wzajemną uczciwość, a przez to zwiększyć poziom zaufania i poczucia bezpieczeństwa w związku? Dr Lisa Firestone, kalifornijska psycholog, specjalizująca się w badaniu związków, wyróżnia pięć elementów, które wydają się kluczowe w osiągnięciu tego celu.

5 filarów zaufania w związku:

1. Bądź szczera wobec samej siebie

Nie uda ci się być uczciwą wobec innych ludzi, jeśli najpierw nie będziesz uczciwa wobec samej siebie. Zastanów się nad tym, dlaczego robisz lub mówisz pewne rzeczy. Czy to rzeczywiście wypływa od ciebie? Czy to naprawdę to, co myślisz? A może myślą tak twoi przyjaciele, rodzina, znajomi? Często zdarza się nam robić rzeczy  nie dlatego, że tego chcemy ale dlatego, że „powinniśmy”. Wynieśliśmy to z domu, w którym zawsze jacyś „powinniśmy” być. Te same oczekiwania przenosimy potem na swoich partnerów, bo oni także „powinni” być idealni. Nie powinni. Nikt nie powinien. Dopiero kiedy uczciwie przyznasz przed samą sobą, czego naprawdę pragniesz i oczekujesz, będziesz w stanie być bardziej szczera wobec osób, które cię otaczają.

2. Nie udawaj

Przy dłuższej relacji istnieje duże ryzyko, że zaczniemy udawać. Codzienna monotonia i powtarzanie schematów sprawia, że nawet uczucia zaczynamy okazywać sobie w schematyczny sposób. Naprędce rzucamy tylko standardowe „Kocham cię”, dajemy buziaka i biegniemy każde do swoich zadań. Nie zauważamy, że po pewnym czasie te słowa zaczynają tracić na wartości. Na pozór wszystko jest w porządku. Brak w tym wszystkim jednak autentyczności, prawdziwego zainteresowania drugą osobą. To wprowadza między wami dystans. Oddalacie się od siebie, ale po co mówić, że coś nie gra? Przecież on i tak powie, że wszystko ok, że znowu sobie coś wymyśliłaś. To niczego nie zmieni. Zaczynacie udawać. Dbanie o uczciwość w związku to też bark zgody na tego typu zachowanie. Jeśli coś jest między wami nie tak – powiedz mu o tym.

3. Strzeż się cynizmu

Paradoksalnie, jeśli oczekujesz więcej uczciwości w swoim związku, musisz także nauczyć się czasami przygryzać język. Ważne jest, abyś mówiła to co czujesz, ale ważne też, jak o tym mówisz. W złości zdarza nam się powiedzieć różne rzeczy, czasami bardzo krzywdzące, a nawet okrutne. Dla dobra waszego związku, trzymaj takie ciągoty na wodzy. Tego samego możesz też oczekiwać od niego. Dlatego jeśli boli cię sposób w jaki do ciebie mówi, przyznaj, że tak jest. Jeśli będziesz trzymać to w sobie automatycznie staniesz się bardziej cyniczna. A to już kałasznikow dla waszej relacji.

4. Przyjmuj feedback

Feedback to nie tylko coś, co możesz dostać w pracy. Twój partner także ma ci sporo do powiedzenia na temat twojego zachowania. Zamiast więc bronić się i „odbijać piłeczkę”, przyjmij krytykę, ale też staraj się odkryć co się za nią kryje. Zazwyczaj kłócimy się o drobne rzeczy, na przykład o to, co ktoś gdzieś położył. W kwestii organizacji przedmiotów w domu może nie mieć to zbyt dużego znaczenia, ale w kwestii organizacji waszego związku już tak. Co stara ci się przekazać twój partner? Postaraj się go zrozumieć. Poczucie, że każde z was może swobodnie powiedzieć to, co czuje bardzo zachęca do uczciwości.

5. Zaakceptuj jego odrębność

Nie zawsze w życiu musicie się we wszystkim zgadzać i nie ma w tym nic złego. Jesteście dwojgiem odrębnych, rożnych od siebie ludzi. Każdy ma prawo do własnego zdania. Im szybciej to zaakceptujecie, tym lepiej będzie wam się układać. Przywolenie swojemu partnerowi na to, by był jaki naprawdę jest, nam samym daje do tego prawo. A czy nie o to właśnie w tym wszystkim chodzi? O bycie sobą?

Oparcie swojego związku o te 5 filarów uczciwości nie oznacza, że wasze życie odrazu zacznie przypominać sielankę. Może wam jednak pomóc zbudować dobrą relację. Taką, na której możecie się oprzeć, poczuć się bezpiecznie, spokojnie. Każdy w życiu zasługuje na taki azyl. Ty też.


Źródło: psychalive.org