Macierzyństwo

Czwarta edycja kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal” rozpoczęta

Połozna na medal
Połozna na medal
11 kwietnia 2017
Położna z powołania
Fot. iStock / MartinPrescott
 

Rozpoczęła się 4. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal”. Celem kampanii jest podnoszenie świadomości, jaką dzisiaj położne odgrywają w opiece okołoporodowej. Integralnym elementem kampanii jest konkurs na najlepszą położną. Zgłoszenia do konkursu odbywają się od 1 kwietnia do 31 lipca. Głosy można oddawać przez cały czas trwania  kampanii, czyli do 31 grudnia. Nominacje i głosy przyjmowane są na stronie www.poloznanamedal2017.pl 

Startując trzy lata temu z kampanią, chcieliśmy podkreślać rolę położnej w okresie okołoporodowym. Edukować, jakie prawa ma kobieta w ciąży i jakie może mieć oczekiwania. I ten cel nadal się nie zmienił. Promujemy nowoczesne standardy opieki okołoporodowej, zgodne zarówno z przyjętymi wymaganiami przez środowisko położnicze i medyczne, jak i oczekiwaniami pacjentów. Poruszamy tematy, o których nie zawsze mówi się głośno – mówi Iwona Barańska z Akademii Malucha Alantan, pomysłodawcy i organizatora kampanii. Za tymi działaniami stoją położne, to one są wsparciem, pomocą i przyjacielem rodziny. To one są Ambasadorkami naszej kampanii. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Przez 3 edycje wyłoniliśmy 9 najlepszych położnych w Polsce oraz 80 najlepszych położnych w województwach. A przed nami kolejna edycja konkursu i kolejne Położne na medal – dodała Barańska.

Integralnym elementem kampanii, rozpoczętej 1 kwietnia, jest ogólnopolski konkurs, w którym wyłonione zostaną 3 najlepsze położne w kraju oraz po jednej położnej z każdego województwa. W tegorocznej edycji konkursu położne można nominować od 1 kwietnia do 31 lipca, a samo głosowanie trwa od 1 kwietnia do 31 grudnia. Zgłoszenia i głosy przyjmowane są na stronie www.poloznanamedal2017.pl

205x142-loga_CC

Pomysłodawcą kampanii jest Akademia Malucha Alantan, która od lat angażuje się w propagowanie bezpiecznego i zdrowego stylu wśród rodzin i podnoszenie świadomości związanej z opieką okołoporodową i wychowaniem dzieci.

Patronat honorowy na trzecią edycją objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Partnerami merytorycznymi zostali: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.


Macierzyństwo

Badania profilaktyczne w czasie ciąży. Dlaczego to takie ważne?

Połozna na medal
Połozna na medal
12 czerwca 2017
Fot. iStock / AleksandarNakic
 

Radzi położna Anna Sapiejewska, Ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na Medal”.

Badania profilaktyczne kobiet w ciąży pozwalają na szczegółową ocenę zdrowia przyszłej mamy i przychodzącego na świat dziecka. Dzięki tym badaniom można także kontrolować przebieg ciąży i na czas wykryć choroby zagrażające kobiecie ciężarnej i jej dziecku.

Standardy opieki medycznej w czasie ciąży

Ciąża u kobiet  w Polsce prowadzona jest zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 roku oraz terminarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Celem takich rekomendacji jest doskonalenie standardów opieki medycznej nad kobietami w ciąży, które pozwalają na zmniejszenie częstości zachorowań matek, obniżenie odsetka porodów przedwczesnych i urodzeń noworodków o małej masie urodzeniowej.

Kobieta planująca macierzyństwo, powinna przygotować się do tego najlepiej jeszcze  przed zajściem w ciążę. W tym celu, należy udać się do swojej położnej środowiskowo-rodzinnej lub ginekologa, którzy pomogą w przygotowaniach do pobrania cytologii i  wykonaniu badania krwi. Część z tych badań powtarzana jest co miesiąc, a niektóre z nich robione są tylko raz.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Istotne badania profilaktyczne w czasie ciąży

Najważniejsze badania wykonywane już na początku ciąży to badanie grupy krwi oraz badanie obecności w osoczu krwi przeciwciał odpornościowych (anty Rh). Jest to bardzo istotne w profilaktyce  konfliktu serologicznego, związanego z niezgodnością krwi w układach grupowych między matką a płodem, jak również ważne przy  zabezpieczaniu na wypadek wystąpienia  krwotoku u pacjentki. Posiadanie tego badania znacznie ułatwia całą procedurę i umożliwia natychmiastowe podanie pacjentce krwi w momencie, w którym będzie to konieczne.

Jednym z równie ważnych badań jest oznaczenie poziomu TSH – poziomu tyreotropiny we krwi. Jest to badanie podstawowe, gdy chcemy sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo, ponieważ właściwy poziom hormonów tarczycy u matki ma duży wpływ na rozwój dziecka. Ważnym badaniem jest również morfologia krwi, którą wykonuje się co miesiąc – dzięki niej określić można powstanie anemii (niedokrwistość). Wtedy kobieta może wymagać suplementacji żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego, istotnego w procesie wytwarzania hemoglobiny.

Bardzo ważna również w trakcie ciąży jest kontrola i profilaktyka wystąpienia raka szyjki macicy, a więc wykonanie badań cytologicznych, za pomocą których stwierdza się nieprawidłowości związane z szyjką macicy, ocenia się ewentualne stopnie zakażenia i podejmuje odpowiednie leczenie. Należy pamiętać, że kobiety w czasie trwania ciąży również mogą zachorować na raka szyjki macicy, a badanie cytologiczne jest bardzo pomocne we wczesnym jego wykrywaniu. Kolejnym istotnym badaniem jest określenie  poziomu cukru na czczo oraz test obciążenia glukozą, który obowiązkowo wykonuje się u kobiet w ciąży, żeby sprawdzić, czy nie rozwija się u nich cukrzyca ciążowa. Powinny go wykonywać pacjentki, u których poziom cukru we krwi na czczo jest nieco podwyższony lub jest w normie, ale lekarz podejrzewa występowanie cukrzycy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Badania krwi w kierunki oznaczenia czynników infekcyjnych, takich jak poziom przeciwciał toksoplazmozy, cytomegalii, różyczki i ich wczesne wykrycie ,może nie być groźne dla matki, gdyż umożliwia szybkie podjęcie leczenia noworodka tuż po porodzie, tak jak np. w przypadku cytomegalii. Zakażenie wirusem Toksoplazmozy niebezpieczne jest tylko wtedy, kiedy kobieta zachorowała przed ciąża lub w jej początkowym okresie. Wśród badań, które warto zrobić znajdują się jeszcze przeciwciała HIV ,HCV, HBS i WR (kiła) – które umożliwiają rozpoznanie zakażenia i są bardzo przydatne, ponieważ lekarz, który jest świadom, że przyszła mama jest nosicielką któregoś z wirusów, może w niektórych przypadkach zapobiegać transmisji wirusa do płodu, poprzez leczenie w czasie ciąży. Warto przestrzegać terminów wizyt i wykonywania badań, gdyż stosowanie się do zaleceń opiekunów medycznych może ustrzec w porę przed ewentualnymi nieprawidłowościami występującymi zarówno u matki, jak i dziecka.


 

Trzecia edycja kampanii Położna na medal_Partnerzy merytoryczniPołożna na Medal

to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej

w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, czwartej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2017 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2017 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2017.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.

 

 


Macierzyństwo

Najlepsze położne w Polsce nagrodzone po raz trzeci

Połozna na medal
Połozna na medal
21 marca 2017
Fot. Materiały prasowe

W piątek, 17 marca, odbyła się gala podsumowująca 3. edycję kampanii społeczno-edukacyjnej i konkursu „Położna na Medal”, podczas której nagrodzono najlepsze położne z całej Polski. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła położna z Radzymina – Anna Sapiejewska. Galę poprowadziła aktorka Katarzyna Cichopek, a wieczór uświetnił recital Michała Szpaka.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

W piątkowym wydarzeniu w hotelu Radisson Blu Sobieski wzięło udział ponad 180 położnych z całej Polski. Do ubiegłorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepszą położną zgłoszono 324 kandydatki, na które łącznie oddano 63 670 głosów. Tytuł zwyciężczyni odebrała Anna Sapiejewska z Radzymina z łączną liczbą 3 655 głosów. Laureatka w nagrodę otrzymała voucher na wycieczkę w dowolnie wybrane miejsce, ufundowany przez Zakłady Farmaceutyczne Unia oraz Polski Bank Komórek Macierzystych.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

– Chciałabym serdecznie podziękować szczególnie swoim pacjentkom, za ich wsparcie podczas trwania konkursu. Ich słowa otuchy były dla mnie bardzo ważne i pokazały mi, że ja jestem z nimi, a one są ze mną przez cały czas – powiedziała Anna Sapiejewska odbierając pamiątkowy medal dla najlepszej położnej w kraju.

Tuż za położną z Radzymina, z liczbą 3 590 głosów, uplasowała się warszawska położna Agnieszka Mińko. Odbierając nagrodę za drugie miejsce – laptop Apple MacBook Air, ufundowany przez firmę Natalis – Agnieszko Mińko dziękowała swoim pacjentkom przede wszystkim za wsparcie, dzięki któremu ma siłę, żeby jeszcze mocniej angażować się w przygotowanie przyszłych mam do nowej roli. Trzecie miejsce w plebiscycie zajęła Arleta Kwiatkowska–Król na którą oddano łącznie 1 636 głosów. Położna z Gniezna w nagrodę otrzymała nowoczesny smartfon firmy HTC.

Wieczorne wydarzenie było również okazją do uhonorowania najlepszych położnych z poszczególnych województw, a także położnych które wyróżniły się współpracą z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Wieczorną galę otworzył Jacek Drapała, Prezes zarządu Zakładów Farmaceutycznych UNIA, zwracając uwagę na nieocenioną rolę położnych w życiu każdej kobiety – To państwo jesteście wartością tej kampanii. Oddaliśmy głos kobietom, bo to one mają największy kontakt z położnymi i to one wybrały położne, które przyczyniły się do ich szczęścia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Kluczową rolę położnych w życiu kobiet podkreślała również profesor Beata Pięta, Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych, zwracając również uwagę na konieczność adaptacji do dynamicznie zmieniającego się otoczenia – Celem wysokiej opieki jest konieczność adaptacji i odpowiedzi na potrzeby oraz problemy zdrowotne. Należy sprawić, żeby położne miały godne warunki pracy. Koszty emocjonalne przerastają korzyści, dlatego ważne jest szukanie przeciwwagi. Dzisiejszy wieczór jest powodem do dumy i radości, bo praca położnej zostaje zauważona i doceniona.

Ambasadorzy_Akademi_Malucha_Alantan_i_Katarzyna_Cichopek

ROLA POŁOŻNYCH NIE ZAMYKA SIĘ W SALI PORODOWEJ

Piątkowe, wieczorne wydarzenie poprzedziła poranna konferencja prasowa, na której dyskutowano o roli położnej w kontekście opieki nam dzieckiem, matka i rodziną. Laureatka 3. edycji konkursu, Anna Sapiejewska, zwracała uwagę na konieczność opieki i wsparcia nie tylko w trakcie ciąży. – Moja praca nie polega na tym, że pracuję wyłącznie na sali porodowej. Wychodzę i odwiedzam swoje pacjentki, udzielam porad, służę pomocą i opieką. Rola położnej nie zamyka się do sali porodowej. Ona trwa tak naprawdę na każdym etapie edukacji, która jest niezwykle ważna nie tylko przed, ale i po porodzie.

Wiąże się to z definicją zawodu położnej, na którą zwracała uwagę Ewa Janiuk, Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i PołożnychPołożna to specjalista, który jest odpowiedzialny za całość świadczonych usług w ramach udzielania porad, wsparcia i zapewnienia opieki noworodkom i niemowlętom. Istotna jest współpraca między położną, a matką narodzonego dziecka i zapewnienie im odpowiedniej edukacji i opieki.

Pomysłodawcą i organizatorem kampanii i konkursu „Położna na Medal” jest istniejąca od 2009 roku Akademia Malucha Alantan, inicjatywa mająca na celu propagowanie zdrowego i bezpiecznego stylu codziennego życia wśród rodzin.

Partnerami merytorycznymi trzeciej edycji byli: Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Położnych,  Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni.

Start czwartej edycji kampanii i konkursu „Położna na Medal” zaplanowano na 1 kwietnia br. Zgłaszanie położnych i oddawanie głosów będą możliwe pod nowych adresem strony www kampanii – www.poloznanamedal2017.pl

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe