Go to content

Chcesz, by twoje dziecko było szczęśliwe? 14 umiejętności, których każdy rodzic powinien nauczyć swoje dziecko

Fot. iStock

Ile razy pytaliście siebie, co jest najważniejsze w wychowaniu dzieci? By były zdrowie, bezpieczne, szczęśliwe? Jak to osiągnąć? Dać im umiejętności niezbędne do rozwoju. I nie mówię tylko o nauce czytania czy prowadzenia samochodu. Chodzi o coś więcej, co każde dziecko potrzebuje, by móc zbudować swoje dorosłe życie szczęśliwym.

14 umiejętności, których każdy rodzic powinien nauczyć swoje dziecko

Jak grzecznie odmówić

Wielu dorosłych ma problem z odmawianiem, byciem asertywnym i tego właśnie powinniśmy uczyć nasze dzieci. Niech potrafią wyznaczać swoje granice i nie dopuszczać, by ktoś je przekraczał wbrew ich woli.

Jak i kiedy przeprosić

Istnieje duża różnica między wykrzykiwaniem słowa „przepraszam” na placu zabaw a szczerymi, szczerymi przeprosinami. Biorąc pod uwagę jak szczere przepraszam łagodzi napięcie, warto tego nauczyć dziecko. Równie ważne jest jednak nauczenie dzieci, kiedy przepraszać – przepraszanie za rzeczy, które wydarzyły się ie z ich winy, może szybko stać się poważnym problemem.

Jak radzić sobie z przytłaczającymi emocjami

Trudne emocje stanowią wyzwanie dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice nauczyli swoje dzieci, jak radzić sobie uczuciami takimi jak gniew, smutek, niepokój w zdrowy sposób.

Jak zaakceptować rozczarowanie

Niezależnie od tego, czy masz 5 czy 65 lat, życie przynosi nam zawsze rozczarowania. Tak więc im wcześniej dzieci będą się uczyły z nimi radzić, tym lepiej zniosą je w dorosłym życiu. Świat nie jest doskonały, a rozczarowanie to chwilowe uczucie, które nas nie określa, więc pozwólmy dzieciom go doświadczać.

Jak ufać własnym instynktom

Uczenie dzieci, jak podążać za instynktem, może pomóc im zachować bezpieczeństwo, zdrowie i szczęście zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu. Niech ufają sobie, temu co podpowiada im instynkt, tylko tak będą iść za własnymi pragnieniami i potrzebami, które są niezbędne dla własnego rozwoju.

Jak być empatycznym dla innych

Podczas gdy wielu rodziców próbuje nauczyć swoje dzieci bycia twardym, większość zapomina, że empatia jest równie ważna dla ich dobrego samopoczucia – jeśli nie bardziej.

Ważne jest, abyśmy szanowali naturalną empatię dzieci, pielęgnowali ją oraz rozwijali. Warto zachęcać dziecko do pomocy innym.

Jak skutecznie słuchać

Istnieje ogromna różnica między prawdziwym słuchaniem, a czekaniem jedynie na swoją kolej, by móc coś powiedzieć. W jaki sposób doskonalić tę umiejętność? Wspólne czytanie książek, oglądanie filmów, opowiadanie historii pomaga w nauce skutecznego słuchania.

Jak pracować nad długoterminowymi celami

Natychmiastowa gratyfikacja może być przyjemna, ale nauczenie dzieci pracy w kierunku długoterminowych celów będzie nieocenione w okresie dojrzewania i dorosłości. Naucz dziecko wytrwałości i nierezygnowania z tego, co jest dla niego ważne.

Jak poznawać nowych ludzi

Nie każde dziecko jest ekstrawertykiem i to jest w porządku! Ale powinno poznać wartość spotykania nowych ludzi na swojej drodze. Naucz dziecko, by nie bało się podejść do nieznanego rówieśnika na placu zabaw i spytać, czy może się z nim pobawić. Takie doświadczenia odbiją się szerokim echem w późniejszych latach.

Jak rozwiązywać problemy bez pomocy rodzica

Rozwiązywanie problemów to umiejętność, która zazwyczaj doskonalona jest przez całe życie, ale posiadanie dzieci, które zajmują się swoimi problemami, zaczynając od najmłodszych lat, nieuchronnie ułatwi im późniejsze życie. Ma problem z nauczycielem – przygotuj dziecko do rozmowy z nim, podobnie jak z kolegą, z którym nie może się dogadać. Nadskakiwanie, by uratować dziecko przed niewygodnymi sytuacjami pozbawia ich możliwości pracy poprzez wyzwania i konflikty.

Jak ciężko pracować

Praca w każdym wieku może być ogromnym źródłem stresu. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice uczyli swoje dzieci, jak ciężko pracować – a także radzić sobie w sytuacjach stresujących.

Jeśli nauczymy dzieci wartości pracy w młodym wieku, ten prezent przyniesie im korzyści na całe życie, niezależnie od branży, w której będą pracować.

Jak dbać o dom

Badania wykazują, że dzieci bardzo często nie mają pojęcia, jak dbać o dom. Nie potrafią odkurzyć, zetrzeć kurzy, umyć podłogi, wstawić prania, nie mówiąc już o jego powieszeniu. Dotyczy to zwłaszcza chłopców. Pamiętajmy, że wychowujemy ich na dorosłych mężczyzn.

Jak praktykować wdzięczność

Nauka wdzięczności będzie służyć dzieciom przez całe lata. Możesz uczyć tego swoje dziecko przygotowując podziękowania za prezenty, za obecność podczas uroczystości.

Jak wyrażać miłość do innych

Mówienie „Kocham cię” to nie jedyny sposób, aby wyrazić swoją miłość do drugiej osoby. Troska o innych, robienie dla nich miłych rzeczy i mówienie tych trzech słów do platonicznych przyjaciół może pomóc dzieciom czuć się spełnionym emocjonalnie w dzieciństwie i poza nim.