Lifestyle Macierzyństwo

5 sposobów, na jakie drukarka pozwoli stać ci się lepszym rodzicem

Małgorzata Ohme
Małgorzata Ohme
26 lipca 2018
Mat. prasowe
 

Tak, dobrze przeczytałeś. Drukarka. Ale nie chodzi tu ani o status społeczny, ani o gadżeciarstwo czy potrzebę nabywania. W rodzicielstwie chodzi za każdym razem o coś innego – i to jest najpiękniejsze!

Kiedy planujemy, że zostaniemy rodzicami, mamy swoje wyobrażenie, jak to będzie wyglądało. Potem konfrontujemy się z rzeczywistością i nierzadko wpadamy w panikę, bo weryfikuje ona nasze założenia. Tymczasem jest tylko jeden przepis na bycie fajnym i zadowolonym z życia rodzicem – bycie sobą. Nazywam to rodzicielstwem mocnych stron. Chodzi o korzystanie z tego, co potrafimy robić najlepiej i co sprawia nam radość. Zamiast użalać się nad brakiem zapału do ręcznego szycia kaftaników, lepiej pochwalić się umiejętnościami, jakie posiadamy. I nie bać się ułatwiać sobie życia rodzica, zwyczajnie, po ludzku.

Zawsze powtarzam, że małe rzeczy mogą rozwiązywać wielkie konflikty. Ot, chociażby domowa drukarka może wybawić cię od codziennych frustracji związanych z masą obowiązków dzieci. A to największy skarb.

5 sposobów, które z pomocą drukarki zrobią z ciebie lepszego rodzica

Daję głowę, że większość z nas ma podobne rodzicielskie dylematy. Co oznacza być „lepszym rodzicem” w tym wypadku? Lepszym, czyli takim, który nie musi się frustrować codziennymi małymi problemami; takim, którego nie zjadają wyrzuty sumienia, bo znów zabrakło czasu na wspólne malowanie kartek świątecznych. Ale przede wszystkim takim, który znajduje rozwiązanie sytuacji, które tego wymagają. Wystarczy, że za ok. 250 zł kupisz urządzenie wielofunkcyjne HP Ink Advantage 3785, a wtedy…

1. Wydrukujesz wreszcie wszystkie zdjęcia

Te z wakacji i świąt u babci, i te, kiedy Jaś czy Zuzia byli jeszcze mali. Co roku to sobie obiecujesz, ale potem nie masz czasu biegać do punktu foto, prawda?

Nie bój się o jakość zdjęć, czasy się zmieniły, jeśli masz dobre urządzenie, to wydrukowana w domu fotka będzie wyglądać tak, jak to prosto od fotografa. Wystarczy kupić odpowiedni papier, np. HP SMS. Zdjęcia możesz wydrukować tradycyjnie, z komputera albo spróbować mobilnego drukowania i zrobić to prosto z telefonu. Jeśli lubisz napisy, dekoracje i inne ozdoby, możesz je dodać za pomocą aplikacji do zdjęć?

2. Zeskanujesz rysunki dzieci zanim o nich zapomnisz

Większość dzieci dużo rysuje… i większość tych prac na wczesnym etapie ich dzieciństwa, należy do gatunku sztuki mocno abstrakcyjnej. Do tego doliczmy wszystkie prace nieskończone, równie ważne i cenne dla dziecka, prace przedszkolne, szkolne, albo pierwsze świadome dzieła sztuki. Wiadomo, że z czystym sumieniem wyrzucić ich nie możemy. W efekcie, w krótkim czasie, teczki, segregatory i pudła pełne „dzieł” zajmują każdy kąt mieszkania, a my pod osłoną nocy, gryząc się z własnym sumieniem, wyrzucamy…

Całkiem niezłym rozwiązaniem jest robienie pamiątkowych zdjęć prac, ale te po wydrukowaniu znacznie odbiegają jakością od prawdziwego rysunku. Zacznijcie skanować obrazki swoich dzieci i stwórzcie im wirtualne archiwum. W razie potrzeby zawsze możecie taki zeskanowany rysunek wydrukować! A może za jakiś czas postanowicie niektóre z nich przenieść na płótno i zawiesić na ścianie?

Wilk syty i owca cała. 😉

3. Nie będziesz się frustrować przygotowaniami do lekcji 

Klasyczna sytuacja gotująca krew w żyłach rodzica. Wieczór, najlepiej po 21-ej. Kończysz myć naczynia po kolacji, gratulując sobie w myślach udanego dnia, gdy do kuchni wpada twoje dziecko i zaczyna od: „bo na jutro trzeba przynieść…”. Jeśli, tak jak ja, jesteś dumnym posiadaczem domowego urządzenia wielofunkcyjnego, masz 50 proc. szans na to, że nie będziesz jechać do całodobowego marketu i szybko ugasisz pożar. Może akurat tym razem, trzeba będzie przynieść do szkoły czy przedszkola informację o zwierzątku/zjawisku, wycinki z gazet, jakiś konkretny obrazek czy wzorzysty papier. Sprzęt, który drukuje, skanuje i kopiuje, właśnie uratował cię od wybuchu i zaoszczędził dwie godziny snu. A do tego wyjdziesz na mamę- superbohaterkę!

4. Nauczysz dziecko czegoś pożytecznego

Umiejętność skorzystania z drukarki czy skanera jest bardzo przydatna. Drobiazg, pewnie kiedyś samo się nauczy, ale ty możesz zrobić to szybciej, bo to i przydatne, i interesujące. A jak załapie skanowanie, naucz przy okazji dziecko rozsądnego korzystania z drukarki, tak aby nie marnowało papieru. Ucząc je skanować swoje prace plastyczne, nauczysz je organizacji i oszczędzania przestrzeni. Poza tym minęły już czasy, kiedy pralkę włączała tylko mama. Dziś domowe urządzenia powinna używać cała rodzina. Całkiem sporo korzyści, prawda?

5. Wyślesz wszystkim babciom i ciociom kartkę lub laurkę

Co roku obiecujemy sobie, że tym razem znajdziemy czas na wspólne prace plastyczne przed świętami… i bardzo ciężko wywiązać nam się z obietnicy. Szczególnie, gdy po stworzeniu pięknej kartki dla cioci Rózi, nasze dziecko mówi: „to teraz jeszcze zrobimy kartki dla: wujka/babci/dziadka/drugiej babci…” i lista zaczyna obejmować wszystkich członków rodziny. Nie sposób wybierać, kto bardziej zasługuje na kartkę, bo każdy członek rodziny jest równie ważny. Umówcie się na wykonanie odręcznego projektu waszej pracy i zeskanujcie ją. Kartki wydrukujecie w dowolnej liczbie na ładnym, grubszym papierze, można dorzucić też zdjęcie w czapce Mikołaja. A na koniec wystarczy dopisać życzenia. W takim rozwiązaniu jest sporo dobra: wspólnie spędzony czas, podkreślenie wartości rodzinnych więzów, ale będzie też spełnieniem obietnicy.


We współpracy HP & Oh!me 

 


Lifestyle Macierzyństwo

Jesteś zmęczony, bolą cię mięśnie i stawy? Może to brak witaminy D?

Redakcja
Redakcja
26 lipca 2018
Fot. iStock/JohanJK
 

Niedobory witamin stają się coraz powszechniejsze u osób w każdym wieku. Zamiast zmieniać nawyki i diety, wiele osób przyjmuje suplementy mając nadzieję, że to rozwiąże wszystkie problemy. Ale tak właściwie, czy potrafimy te problemy rozpoznać?

Twoje ciało potrzebuje dużej dawki witaminy D. Jeśli jej nie dostanie, możesz zaobserwować u siebie na przykład:

Choroby dziąseł

Kiedy ostatnio byłeś u dentysty? Jeśli minął już rok, czas zadzwonić i zaplanować podstawowy przegląd, sprawdzić stan dziąseł. Zaczerwienienia lub krwawienie po regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu, może oznaczać niedobór witaminy D.

Uczucie zmęczenia przez cały dzień

Czy budzisz rano, nie czując się wypoczęty? Po popołudniowej drzemce czujesz się tak, jakbyś nie spał od wielu dni? Uczucie zmęczenia przez cały dzień jest oznaką niedoboru witaminy D i wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem.

Uczucie przygnębienia lub smutek

Każdy ma lepsze i gorsze dni, w trakcie których czuje się przygnębiony i wolałby zostać w łóżku, niż sprostać codziennym obowiązkom. Jeśli doświadczasz tego uczucia codziennie, to nadszedł czas, aby się przebadać. Kiedy spędzasz odpowiednią ilość czasu na słońcu, twój mózg uwalnia serotoninę, gwarant dobrego samopoczucia. Bez światła słonecznego lub witaminy D jesteśmy narażeni na wahania nastroju i depresję.

Ból

Jeśli cierpisz na przewlekły ból mięśni i stawów, może to być bezpośrednio spowodowane niedoborem witaminy D.

Częste choroby

Osoby z niedoborem witaminy często zapadają na grypę lub infekcje układu oddechowego. Witamina D odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu naszego układu odpornościowego w dobrym stanie.

Niedobory witaminy D mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Ryzyko obejmuje szczególnie zaburzenia funkcjonowania naszych nerek – mogą one nieprawidłowo wchłaniać składniki odżywcze. Nie bagatelizujmy problemu.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Lifestyle Macierzyństwo

Już za dwa dni startuje najsympatyczniejszy festiwal tego lata – 12. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Redakcja
Redakcja
26 lipca 2018
Fot. Materiały prasowe

Dwa Brzegi to gwarancja kina na najwyższym poziomie, gorące spotkania z artystami, wyjątkowe koncerty i  niezapomniane klimatyczne wieczory w Kazimierzu Dolnym, Janowcu i Mięćmierzu. Festiwal rozpoczyna się 28 lipca, a jego gospodynią, jak co roku, jest Grażyna Torbicka.

Organizatorzy przygotowali w tym roku szereg wizualnych atrakcji. W sekcji „Świat pod namiotem” obejrzymy filmy, które otrzymały nagrody w Berlinie, Cannes, Locarno i Sundance. Festiwal otworzy premierowy obraz nagrodzony Złotą Palmą w Cannes – „Shoplifters” (dystrybutor: Polskie Media SA), wybitnego japońskiego twórcy Hirokazu Koreedy (znanego z filmu „Jak ojciec i syn”), mistrza portretów rodzinnych, przewrotnych, głębokich, zabawnych i wzruszających. Na zamknięcie planowany jest „Dogman” Matteo Garrone z nagrodzonym Złotą Palmą dla najlepszego aktora Marcello Fonte. W programie również pokaz specjalny filmu „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego (zdobywcy Złotej Palmy za reżyserię), z udziałem twórców, w tym Joanny Kulig, która zachwyciła w Cannes krytyków, publiczność i koleżanki po fachu: Julianne Moore i  Cate Blanchett.

Z programu festiwalu canneńskiego organizatorzy wybrali także: „Trzy twarze” („Three Faces”, reż. Jafar Panahi, nagroda za najlepszy scenariusz w konkursie głównym), znakomity film „Donbass” Sergieja Łoznicy, „Sofia” (reż. Meryem Benm’Barek-Aloisi, nagroda za najlepszy scenariusz w sekcji „Inne spojrzenie”), „Arctic” z Mads’em Mikkelsenem (reż. Joe Penna), świetny film „Żniwiarze” ze zdjęciami Michała Englerta („Harvesters”, reż. Etienne Kallos) oraz „Burning” na podstawie prozy Haruki Murakamiego (reż. Lee Chang-dong). Ponadto będzie można zobaczyć premierowo  „Image Book” Jean-Luc Godarda (film-esej mistrza na temat historii kina), a także oryginalny dokument „Searching for Ingmar Bergman” (reż. Margarethe von Trotta).

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

W ofercie festiwalu znalazły się również filmy z Berlinale. W programie Dwóch Brzegów: premiera „7 Days in Entebbe” – świetnego thrillera opartego na faktach, z Danielem Brühlem w roli głównej (reż. José Padilha), „Utoya – 22 lipca” (reż. Erik Poppe), pokazujący tragedię na wyspie Utoya i zamach dokonany przez Andersa Breivika na obóz młodzieży, „Transit” (reż. Christian Petzold), interesujące, niejednoznaczne porównanie europejskich uchodźców z czasów nazistowskich z losami ofiar współczesnego kryzysu migracyjnego. W roli głównej młody gwiazdor kina niemieckiego Franz Rogowski, którego zobaczymy także w filmowej opowieści „Walc w alejkach” (reż. Thomas Stuber), a te romantycznie brzmiące alejki  to… składy towaru na tyłach supermarketu. Premierowo na Dwóch Brzegach nowy film Isabel Coixet „The Bookshop” (nagroda Goya), z dwiema znakomitymi aktorkami Emily Mortimer i Patricią Clarkson (pamiętamy je z ubiegłego roku, z filmu „Party”). Wreszcie „Trzy dni w Quiberon” (reż. Emily Atef), pełen rozedrgania i zachwytu portret pięknej i uwielbianej Romy Schneider.

Isabelle Huppert to mistrzyni w kreowaniu postaci kryjących mroczne tajemnice i taka jest jej „Mrs. Hyde” (reż. Serge Bozon), nagrodzona Złotym Lampartem w Locarno. W Kazimierzu Dolnym film będzie miał polską premierę. Współczesne kino włoskie powraca w swoim klimacie do najlepszych wzorów czyli czasów neorealizmu włoskiego. Oprócz „Dogmana”, którego bohater Marcello, rodem z filmów Vittorio De Sici, wierzy że dobre uczynki mogą zmienić świat na lepszy, pokażemy także obraz „Troppa Grazia” (reż. Gianni Zanasi, sekcja „Directors Fortnight” w Cannes), „Figlia Mia” z Albą Rohrwacher i Valerią Golino (reż. Laura Bispuri, konkurs główny Berlinale), a także „Napoli velata” („Neapol spowity tajemnicą”), thriller wielokrotnie nagradzanego reżysera Ferzana Ozpetek’a.

Sekcja „Inne spojrzenie na węgierskie kino” to przegląd filmów Karoly Makka – klasyka kina węgierskiego – oraz pokaz jego filmu „Inne spojrzenie”, gdzie zagrały Grażyna Szapołowska i Jadwiga Jankowska-Cieślak (nagrodzona za tę rolę Złotą Palmą w Cannes). Obie aktorki będą gośćmi specjalnymi pokazu na Dwóch Brzegach. Klasyk Karoly Makk porównany zostanie z młodym pokoleniem twórców węgierskich, takich jak Bogdan Arpad, który przyjedzie do Kazimierza Dolnego  ze swoim nowym  filmem „Genezis”.

W programie tegorocznego festiwalu nie zabrakło również znakomitych dokumentów. Dzięki współpracy z Against Gravity pokazane zostaną filmy, które odzwierciedlają zarówno atuty jak i problemy współczesnego świata.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia: www.dwabrzegi.pl


Zobacz także

Przestań harować jak wół. 6 powodów, dla których nie warto

Przestań harować jak wół. 6 powodów, dla których nie warto

Wprowadź do relacji z mamą cotygodniowy 5’o’clock. Zobacz, ile na tym zyskasz

Regulamin konkursu „Pokaż swojego pupila i napisz, dlaczego jest dla ciebie ważny!”