Go to content

10 rzeczy, które powinni wiedzieć ojcowie córek. Nauczyć się robić koński ogon, to nie wstyd

Jeśli jesteś ojcem córki, być może zdarzyło ci się usłyszeć stereotypy takie jak „o, twoja mała na pewno jest córeczkę tatusia”, albo „wychować dziewczynkę jest dużo trudniej niż chłopca”. Czas płynie, a ty z każdym dniem rozumiesz, że to wszystko zupełnie nie tak. Że twoja córka jest absolutnie wyjątkowym człowiekiem, który zasługuje na to, by dostać od ciebie jak najlepszy start w życie. I wreszcie, że od tego jakim jesteś ojcem, zależy bardzo dużo.

Być może, wiesz już także, że:

1. Ona chce być kochana i chce kochać ciebie

I nie kupisz jej miłości drogimi zabawkami. Nikt inny nie powinien „wypełniać” twojej roli, nawet jeśli nie mieszkasz już z mamą twojej córki. Serce córki uporczywie wybacza ojcowskie błędy, jeśli tylko czuje, że on kocha. Mów jej, że ją kochasz, często.

2. Masz wpływ na wybór jej przyszłego partnera

Być może to obciążająca myśl, ale to, jakim typem człowieka jesteś będzie miało bezpośredni wpływ na to, z kim zwiąże się twoja córka. Weź więc odpowiedzialność za to, co wydarzy się w przyszłości – bądź świadomy.

3. Powinieneś posłuchać jej muzyki

Nie krytykować, nie ganić za jej gust, jeśli akurat ma „etap Justina Biebera”. To mija, ale wasza więź i okazane jej zainteresowanie tym, co należy do jej świata – zostaną w sercu twojej córki na zawsze. Nie wyśmiewaj, nie kpij, pokaż jej, czego ty słuchasz, szukaj porozumienia, a nauczysz ją otwartości.

4. Ona widzi jak traktujesz jej matkę

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojej córki, to dobrze kochać jej mamę. A jeśli nie kochasz, to przynajmniej okazywać jej szacunek. Jeśli twój partnerka i wspólne życie, są dla ciebie prawdziwym priorytetem – jesteś na najlepszej drodze do sukcesu. Prędzej czy później zauważysz, że te trudne momenty małżeńskiego życia są także trudnymi momentami w życiu waszej córki.

5. Nie wycofuj się, kiedy zaczyna dorastać

Wielu ojców traci bliski kontakt ze swoimi córkami, kiedy te stają się nastolatkami. Boją się emocji, zmian, uciekają przed trudnymi sytuacjami i wyrzutami, zaraz rozmawiać i okazywać bezwarunkową miłość. To olbrzymi błąd, który może wiele kosztować obie strony tej relacji. Twoja nastoletnia córka potrzebuje cię bardziej niż kiedykolwiek.

6. Naucz ją co to znaczy się rozwijać

W każdej dziedzinie – w nauce, w życiu, w  sporcie.  Uświadom jej, że powiedzenie „nieźle, jak na dziewczynę”, jest obraźliwe. Naucz ją odporności psychicznej i radzenia sobie w trudnych emocjonalnie sytuacjach. Słowem – staraj się przygotować do życia.

7. Pielęgnuj wspólne wspomnienia

Świętuj wspólne z nią „wielkie” rzeczy, jak wymarzoną wakacyjną podróż, ale i te mniejsze, drobne – jak wspólne śniadanie w weekend, kiedy nikomu nigdzie się nie spieszy. To nie musi być kosztowne ani skomplikowane, ale powinno być intencjonalne. Postaraj się o to, by twoja córka miała wiele dobrych wspomnień z waszych wspólnych chwil.

8.Naucz ją, że nie zawsze chodzi o nią

Dzieje się coś niezwykłego, gdy uświadomimy sobie, że wszechświat nie obraca się wokół nas. Nie wychowuj księżniczki, zamkniętej w wieży i czekającej na wybawiciela. Wychowuj człowieka, zdolnego do dobrej, zdrowej interakcji z innymi. Człowieka, który popełnia błędy i potrafi się do nich przyznać, człowieka zdolnego do kompromisów, tam, gdzie to potrzebne.

9. Odległość nie usprawiedliwia twojej nieobecności

Dzieciństwo twojej córki przypada prawdopodobnie na okres twojej największej aktywności zawodowej. Taka jest naturalna kolej rzeczy, nic na to nie poradzisz. Ale kiedy jesteś z nią, odłóż telefon. Kiedy wyjeżdżasz w delegację, pamiętaj żeby zadzwonić. Kiedy jest weekend, wyciągnij rowery, albo planszówki. I bądź, słuchaj.

10. Nauczyć się robić koński ogon, to nie wstyd

Praktyka czyni mistrza. Zupełnie tak samo jest z rozmową i zabawą – nieważne czy lalkami, czy klockami Lego.


Na podstawie: huffingtonpost.com