Go to content

Nigdy nie przestawaj robić tych 6 rzeczy, nieważne, ile będziesz mieć lat

Fot. iStock

Z czego nie chcielibyście zrezygnować, bez względu na to, ile będziecie mieli lat? Podróże, zabawa, a  może jazda na rowerze? Być może dziś uważacie, że miarą wewnętrznej młodości będzie spontaniczność, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji czy podróż stopem przez kraj. A może wystarczy chęć, by co sobotę pojechać na basen albo wyjść do teatru?

Są takie rzeczy, których nigdy nie wolno nam przestać robić. Choćby nie wiem co! Choćby świat walił się i palił. Choćbyśmy byli na najgorszym zakręcie, w najgłębszym dole świata, otoczeni przez tych, przed którymi najchętniej chcielibyśmy uciekać, co tchu… Usłyszałam ostatnio piękne zdanie mówiące o tym, że gdy świat zacznie cię rozciągać jak gumę i ciągnąć w przeciwnych kierunkach, ty musisz zrobić tylko jedno – ustalić swoje priorytety. To, co najważniejsze lubi skrywać się w codzienności.

Bo nieważne ile lat figuruje w naszej metryce. I ile łez przyszło lub przyjdzie nam uronić, zawsze warto robić te kilka, małych rzeczy…

Marzyć

Bo twoje marzenia, to twoja wolność, jak banalnie by to nie zabrzmiało. Aby marzyć nie potrzebujesz pieniędzy, czasu, siły, ani nawet innych ludzi. A gdy tylko będziesz dość silna, każde z tych marzeń możesz zacząć spełniać.

Nasze życie to wieczna droga. Tak często to ktoś za nas decyduje, gdzie musimy się zatrzymać, gdzie zakręcić czasem zawrócić – ale zawsze tylko od nas zależy, gdzie tymi drogami chcemy dojść.

Mówić „kocham”

Miłość to uczucie , które zawsze jest warte wysiłku, troski i czasu. Bo tak długo, jak możesz powiedzieć komuś „kocham”, masz jeszcze wiele do zrobienia i do odkrycia.

Doceń swoją miłość, nie uciekaj od niej. Na miłość nigdy nie można być za starym, zbyt poważnym czy zajętym. Czy nie tracimy jej zbyt często przez nieuwagę, bo wydaje się nam, że się nam należy i już nic nie musimy dla niej robić?

Doceniać siebie

Być może, dopiero teraz zaczniemy to robić. Ile razy słyszałaś, że dopiero teraz po 30-tce, 40-tce odkrywamy zupełnie inny świat, że dopiero widzimy go naprawdę? Nie mają z tym nic wspólnego ckliwe historie o pokonywaniu kryzysów czy ucieczce z korporacji… Są piękne, ale tak naprawdę razem z dojrzałością dostajemy od życia coś niepowtarzalnego.

Nigdy nie przestawaj z tego korzystać.

Doceniaj to, co już potrafisz.

Doceniaj to, kim dziś jesteś.

Doceniaj to, co pozwala ci cieszyć się poranną kawą i awansem w pracy, i to do czego dążysz.

Bo to wszystko, to kawałek ciebie, to ty. Doceniaj siebie, a wtedy na pewno nie zgubisz ani jednej cennej chwili ani siebie samej.

Wierzyć

Obojętnie czy wierzysz w Boga, czy w to, że na świecie jest jeszcze dość dobra, by coś zmienić.

Nie przestawaj wierzyć w to, co dla ciebie ważne. To wiara często daje nam siłę i do motywacji do pracy nad sobą. Właśnie wtedy zaczynamy zmieniać najlepsze tak wiele.

Mieć nadzieję

Bo bez niej nie mielibyśmy dość powodów, by żyć dobrze. By wciąż chcieć zmieniać świat – chociaż ten swój, mały.

Uczyć się

Dlaczego? Pamiętasz, jak przez większość szkoły i studiów marzyłaś o tym, żeby już nigdy więcej nie musieć się uczyć? A gdy już przestałaś przyszedł czas, w którym sama zaczęłaś odkrywać jak wiele daje ci nauka nawet najdrobniejszych nowych umiejętności?

Uczymy się całe życie, dopóki chcemy to robić, życie zawsze będzie miało nam wiele do zaoferowania.