Listy do redakcji

Potrzebowaliśmy trzydziestu lat i przebycia długich, krętych dróg, by zrozumieć i na powrót dotrzeć do siebie… Akcja #Niewysłany List

Listy do redakcji
Listy do redakcji
26 lutego 2020
Akcja #Niewysłany List
 

Drogi W.,

„Albo czarów nie ma, albo jest ich aż nadto.”

Takie stwierdzenie znajduję w mojej ulubionej książce autorstwa Susan Fletcher. Zgadzam się z nim w pełni; To, co dzieje się teraz w moim i w Twoim życiu zdaje się tę opinię potwierdzać.

Nasze spotkanie po latach – efekt niezwykłych zrządzeń losu i przypadków. To Magia.

Długie rozmowy, wyjaśnienia, wspólne milczenie. Powrót do młodości po to, by wyjaśnić, zrozumieć, by wypełnić pustkę, naprawić krzywdę.

Przeskoczyć czas. Domknąć ziejącą ranę. Dać się jej zabliźnić. Wreszcie. I poczuć spokój. Błogość. Lekkość. Uwolnić się od ciężaru winy. Od zawstydzenia.

Radość. Odzyskany spokój.

Stało się, co się stało. Młodość ze swą niecierpliwością i bezwzględnością kazała mi Cię porzucić. Każde z nas poszło swoją drogą. Przeżyło, co było do przeżycia. Osiągnęło, co było do osiągnięcia. Powołało do życia dzieci. Każde z nas żyło, jak umiało, raz lepiej, raz gorzej.

Decyzje, kroki, wybory, zaniechania, zaniedbania, konsekwencje. Sukcesy i porażki życia.

Przypadki rządzą nami i wszystkim, co nas otacza. Efekt motyla albo domino zależności.

Magia spotkania po latach – jak powrót do domu z dalekiej podróży.

Przytulenie. Wymiana ciepła. Uważność. Ciekawość.

Trudno uwierzyć, że to nie sen. Piękny sen o spełnieniu. O dopełnieniu.

Niczym brakujący element, na który ułożone częściowo puzzle życia czekały od lat.

Wreszcie jest: Skarb odnaleziony.

Odkąd Cię spotkałam chodzę odmieniona. Promienieję. Czasem też płaczę gorącymi łzami. Jakby młodość wróciła. Jakby tych trzydziestu lat bez Ciebie nie było. Tego czasu, kiedy na dnie mojej duszy i mojego serca tkwiła drzazga albo wbity kawałek szkła.

Raniąc przed laty Ciebie zostawiłam odłamek we własnym sercu. Mam wrażenie, że teraz wyjęłam szkło z Twojego serca, uwalniając jednocześnie od bólu siebie samą.

Nie wiem, co czułeś. Nie wiem, co czujesz. Chcę wierzyć, że mi wybaczyłeś. Chcę wierzyć, że już się nie zranimy. Że już się nie rozstaniemy.

I tylko czasem się boję, że teraz to Ty odejdziesz, a ja będę bardzo cierpieć.

A może jednak nie. Może nie odejdziesz.

Gdyby jednak tak się stało, to będę czekać na Ciebie do końca, niczym Puchatek czekający na swojego Krzysia.

Zresztą, zastanawianie się i zwłaszcza martwienie o to, co będzie, lub co stać się może, absolutnie nie ma sensu. Warto pamiętać o poczwórnej prawdzie Buddy, że ważna jest radość z dzisiejszego dnia, ale nie należy pragnąć, by trwała ona też jutro. Jutro przyjdzie inny smutek lub radość, a pojutrze inna radość albo smutek. Samsara. Trzeba im zostawić miejsce.

Staram się więc cieszyć chwilą obecną.

Każda komórka mojego ciała otwiera się na Ciebie i uśmiecha.

Potrzebowaliśmy trzydziestu lat i przebycia długich, krętych dróg, by zrozumieć i na powrót dotrzeć do siebie. To ogromna wartość, której z całą pewnością nie wolno zniszczyć czy zaprzepaścić.

Bądź ze mną już zawsze, przyjacielu. Nie opuszczaj mnie.

Twoja M.

O akcji „Niewysłany list”

Każdy ma swój niewysłany list. Czasem zapisany tylko w sercu. Czekający w szufladzie niezałatwionych spraw. Na wysłanie niektórych jest już za późno, na inne brak odwagi, brak aktualnego adresu…  A może wszystko byłoby inne, gdyby się tylko od nich uwolnić?

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wyślijcie wreszcie swoje listy i poczujcie ulgę. Wybrane listy opublikujemy, a kilka z nich nagrodzimy.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Niewysłany list” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw nagród, składający się z:

  • 2 części zbiory opowiadań Opowiem ci o zbrodni

  • ekologiczna torba na zakupy

  • zawieszka na torebkę z grafiką Porysunki

www.lifetimetv.pl

LifetimePolska

lifetimepolska5 x zestaw nagród, składający się z:

1 x zestaw nagród, składający się z:

www.floradix.pl

www.naszazielarnia.pl

Floradixpolska

naszazielarnia


 

5 x komplet bielizny Alles (biustonosz i majtki, do wyboru na stronie www.alles.pl – w dostępnych rozmiarach i modelach))

Rozważna czy romantyczna? Spokojna czy energiczna? Niezależnie od tego, jaka jesteś, zakochaj się w bieliźnie Alles! Weź udział w walentynkowym konkursie Oh!Me i wygraj dowolny komplet niezwykle kobiecej bielizny, która doskonale podkreśli twój styl i temperament!

www.alles.pl

BieliznaAlles

alles.bielizna


1 x  EMILIA KIPPER – Bransoletka z serduszkiem

1 x EMILIA KIPPER – Sztywna bransoletka z turkusową emalią

1 x MIŁOŚĆ TO OGIEŃ – Łańcuszek z sercem

1 x ANNE HULTQUIST – Krótki pozłacany wisiorek z napisem

1 x MYA BAY – Sztywna bransoletka z napisem

 

www.kateandkate.pl

kateandkate.bizuteria

kate_and_kate

Wszystkie „Niewysłane listy” możecie przeczytać tutaj.

Akcja trwa 03.02.2020 od 29.02.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 15.03.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Listy do redakcji

Socjopata może wyglądać zwyczajnie. Po jakich zachowaniach można go rozpoznać?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 lutego 2020
socjopata - kto to jest i jakie ma cechy
Fot. iStock – Kto to jest socjopata i jakie ma cechy
 

Socjopata to typ człowieka, z którym mało kto ma ochotę na bliższy kontakt. I nawet to, że socjopata a psychopata to odrębne pojęcia, niewiele tu zmienia. Trzymanie bezpiecznego dystansu z takimi ludźmi pozwoli zadbać o własny komfort psychiczny. Kim jest socjopata i jakie ma cechy?

Można sądzić, że przynajmniej choć raz w życiu każdy człowiek spotkał kogoś o cechach socjopaty. Dane mówią, że nawet co piąta osoba może mieć jego cechy lub po prostu taką osobowość.

Kto to jest socjopata i jakie ma cechy?

Kto to jest socjopata? Można powiedzieć, że socjopata to osoba, u której doszło do nieprawidłowego ukształtowania się rozumienia norm społecznych. Socjopata posiada cechy, które pozwalają rozpoznać w nim zaburzenie. Przede wszystkim taka osoba nie respektuje przyjętych ogólnie norm i wzorców, robiąc wszystko na swój sposób, często podążając po przysłowiowych trupach do celu. Socjopata potrafi znakomicie się maskować i wbrew stereotypowi, nie zawsze jest to osoba z niechęcią, czy wręcz nienawiścią wypisaną na twarzy. Socjopaci potrafią stwarzać pozory sympatycznych i uśmiechniętych osób, uprzejmych. Rzeczywistość jest jednak inna i prędzej czy później prawdziwe cechy charakteru socjopaty wychodzą na jaw. Nie brakuje im także inteligencji i wykształcenia, często można ich spotkać na kierowniczych stanowiskach.

socjopata - kto to jest i jakie ma cechy

Fot. iStock

Socjopaci są agresywni i impulsywni, wystarczy iskra, by wyprowadzić ich z równowagi. Nie można w ich przypadku liczyć na szczerość i dobre intencję, za to są znakomici w manipulowaniu otoczeniem. Działają wyłącznie zgodnie z własnym „widzimisię”, bez chęci przestrzegania norm obowiązujących w społeczeństwie. Bywają nieodpowiedzialni i nie troszczą się o innych. Jeśli socjopata uczyni komuś krzywdę, by osiągnąć to, na czym mu zależy, nie odczuwa wobec ofiary wyrzutów sumienia.

Skąd się bierze socjopata?

Osobowość socjopatyczna tworzy się najczęściej w wyniku zaniedbania środowiskowego. Taka postawa gruntuje się u dzieci i młodzieży, która otrzymała niewłaściwy wzorzec we wczesnych latach życia. Bywa tak np. w rodzinach patologicznych, gdzie nie ma prawidłowych norm moralnych. Socjopata może wywodzić się także z pozoru normalnej rodziny, w której zabrakło miłości dla dziecka. Bardzo często wymagania wobec niego i stosowane restrykcje były bardzo wysokie i dziecko nie było w stanie im sprostać. Socjopata może także wykształcić się w domu, w którym niczego nie brakowało, ale rodzice nastawieni byli nie na potrzeby emocjonalne dziecka, ale robienie kariery i koncentrowanie się na sobie.

Socjopata a psychopata

Niegdyś stosowano obie nazwy zamiennie, ale obecnie rozgraniczono je. Socjopata a psychopata to nie jest to samo, choć mają pewne wspólne cechy. Psychopaci są kompulsywni, nie panują nad emocjami, znają zasady moralne, ale bez skrupułów je depczą. Psychopatię uznaje się za efekt predyspozycji genetycznej – ktoś się po prostu rodzi psychopatą. To zaburzenie może być związane z fizjologicznymi różnicami w mózgu, w związku z czym tacy ludzie słabo kontrolują emocje i impulsy. Socjopata to „efekt” niewłaściwego wychowania – nie jest nauczony poprawnych norm społecznych, stąd ich nie przestrzega i nie widzi w tym nic złego. Socjopaci zazwyczaj nie są groźni tak jak psychopaci, ale przebywanie z nimi nie należy do najłatwiejszych przeżyć.

socjopata - kto to jest i jakie ma cechy

Fot. iStock

Socjopata a związek

Związek z socjopatą nie należy do łatwych. Partner socjopaty często musi iść na ustępstwa, łagodzić powstające konflikty. Ponieważ osoba z osobowością socjopatyczną uważa siebie za ideał, nie widzi powodów, by cokolwiek w sobie zmieniać i wszelka winę zrzuca na innych. Partner socjopata nie posiada empatii, więc nie próbuje zrozumieć drugiej osoby w związku. Ponieważ taka osoba najczęściej miała deficyty uwagi i miłości w dzieciństwie, nie potrafi zbudować reakcji opartej na miłości i uczuciach. Oczywiście zdarzają się przypadki związków, w których socjopaci posiadają także żony (lub mężów) oraz dzieci. Nie są to jednak satysfakcjonujące więzi, ponieważ stawiają oni wobec bliskich wysokie wymagania i angażują się tylko wtedy, gdy mogą coś zyskać. Codzienność u boku socjopaty bywa bardzo trudna.

Socjopata – czy można go wyleczyć?

W wielu przypadkach zaburzeń psychicznych proponuje się pacjentowi podjęcie odpowiedniej psychoterapii. W tym przypadku bywa to jednak trudne, ponieważ socjopata nie widzi problemu w sobie, wiec rzeczą niezwykle wymagającą będzie namówienie go do zmian. Jeśli dojdzie do psychoterapii, może ona w pewnych przypadkach przynieść oczekiwane efekty, ale tylko wtedy, gdy pacjent w pełni się zaangażuje.


źródło:  www.health.com 

Listy do redakcji

Wiesz… nigdy nie wierzyłam w miłość od pierwszego wejrzenia… Akcja #Niewysłany List

Listy do redakcji
Listy do redakcji
26 lutego 2020
Akcja #Niewysłany List

Pamiętam jak się poznaliśmy, Ty ustatkowany żonaty mężczyzna po 40-tce, Ja młoda dziewczyna przed 30-stką zaczynająca pracę w firmie swojego narzeczonego. Przyjechałeś załatwić jakąś sprawę, wpadłeś do biura jak burza z myślą, że jak zawsze będzie siedział tam P. mój narzeczony i nagle zobaczyłeś mnie… Nigdy nie zapomnę tego błysku w oku i Twojego zaskoczenia moją osobą.

Wiesz… nigdy nie wierzyłam w miłość od pierwszego wejrzenia – do dnia spotkania Ciebie. Od tamtej chwili czułam się jak na haju, ciągle czekałam na Ciebie, szukałam pretekstu by z Tobą porozmawiać, zobaczyć Cię. Dla mnie to była abstrakcja, coś czego nie potrafiłam zrozumieć, co się ze mną dzieje, przecież dzieliło nas 15 lat różnicy wieku i to, że Ty miałeś żonę a ja narzeczonego. Pamiętasz? Przez pół roku przyjeżdżałeś do naszej firmy z byle pretekstem, byle ze mną porozmawiać, aż nagle napisałeś wiadomość z prośbą o spotkanie poza pracą. Wtedy pocałowaliśmy się pierwszy raz, a ja utonęłam w Twoich niebieskich oczach, wtedy już wiedziałam, że to jest TO.  Byliśmy „razem” ponad rok… 12 miesięcy pełne szaleńczych i namiętnych spotkań, wiadomości pisanych ukradkiem i planowaniem wspólnej przyszłości we dwoje. Było nam tak cudownie, nigdy nie kochałam nikogo tak jak  Ciebie… Aż nagle przyjechałeś do mojego mieszkania powiedzieć, że to koniec, że to nie wyjdzie… że Ty jesteś dla mnie za stary i zniszczysz mi moje młode lata. Na nic zdały się moje prośby, błagania…

Kochanie, minął rok od kiedy nie jesteśmy razem, moje życie wróciło na swoje dawne tory, nadal jestem narzeczoną. Ale to jest wegetacja, rano gdy otwieram oczy pierwszą myślą jesteś Ty i ostatnią gdy idę spać. Ten rok spędzony z Tobą to najlepsze chwile w moim życiu i ciągle mam nadzieję, że wrócisz… że jeszcze możemy zacząć wszystko od nowa, razem-tylko ja i Ty.

Teraz już wiem, że jesteś miłością mojego życia i zrobiłabym wszystko byleby z Tobą być, ale niestety wyjechałeś i nawet nie wiem gdzie Cię szukać. Chcę byś tylko wiedział, że zawsze będę czekać na Ciebie i do końca moich dni zostaniesz moją niespełnioną miłością.

Twoja sikorka.

O akcji „Niewysłany list”

Każdy ma swój niewysłany list. Czasem zapisany tylko w sercu. Czekający w szufladzie niezałatwionych spraw. Na wysłanie niektórych jest już za późno, na inne brak odwagi, brak aktualnego adresu…  A może wszystko byłoby inne, gdyby się tylko od nich uwolnić?

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wyślijcie wreszcie swoje listy i poczujcie ulgę. Wybrane listy opublikujemy, a kilka z nich nagrodzimy.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Niewysłany list” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw nagród, składający się z:

  • 2 części zbiory opowiadań Opowiem ci o zbrodni

  • ekologiczna torba na zakupy

  • zawieszka na torebkę z grafiką Porysunki

www.lifetimetv.pl

LifetimePolska

lifetimepolska5 x zestaw nagród, składający się z:

1 x zestaw nagród, składający się z:

www.floradix.pl

www.naszazielarnia.pl

Floradixpolska

naszazielarnia


 

5 x komplet bielizny Alles (biustonosz i majtki, do wyboru na stronie www.alles.pl – w dostępnych rozmiarach i modelach))

Rozważna czy romantyczna? Spokojna czy energiczna? Niezależnie od tego, jaka jesteś, zakochaj się w bieliźnie Alles! Weź udział w walentynkowym konkursie Oh!Me i wygraj dowolny komplet niezwykle kobiecej bielizny, która doskonale podkreśli twój styl i temperament!

www.alles.pl

BieliznaAlles

alles.bielizna


1 x  EMILIA KIPPER – Bransoletka z serduszkiem

1 x EMILIA KIPPER – Sztywna bransoletka z turkusową emalią

1 x MIŁOŚĆ TO OGIEŃ – Łańcuszek z sercem

1 x ANNE HULTQUIST – Krótki pozłacany wisiorek z napisem

1 x MYA BAY – Sztywna bransoletka z napisem

 

www.kateandkate.pl

kateandkate.bizuteria

kate_and_kate

Wszystkie „Niewysłane listy” możecie przeczytać tutaj.

Akcja trwa 03.02.2020 od 29.02.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 15.03.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zobacz także

Wracaliśmy do tych wszystkich miejsc tak bardzo sobie bliscy a jednak coraz bardziej dalecy od siebie

Każdy ma swój niewysłany list. „Wydawało mi się, że znam Cię na pamięć, a tak naprawdę znałam tylko wyobrażenie”

„WSPOMNIENIA Z DZIECIŃSTWA”. Akcja „List do dziecka”