Listy do redakcji

Odrzuć gniew, złość, zawiść, zazdrość… w ogóle nie pasują do szczęśliwego życia. Akcja #BeMumSelf

Listy do redakcji
Listy do redakcji
5 czerwca 2020
Akcja #BeMumSelf
Fot. iStock
 

Kochana dziewczynko.

Chcę Cię zawsze tulić i kochać. Jesteś dla mnie najważniejsza. Tylko ja znam Twoje słabe i mocne strony, wiem co lubisz i czego nie znosisz i nie akceptujesz. Twoje niedoskonałości są magiczne, dzięki nim jesteś niepowtarzalna. Wiem, że często zakładasz maskę by nikt Cię nie skrzywdził – niepotrzebnie, ludzie, którzy są Ci pisani odnajdą Cię i zostaną z Tobą bez względu na wszystko.

Odrzuć gniew, złość, zawiść, zazdrość to bardzo złe uczucia, w ogóle nie pasują do szczęśliwego życia.

Nigdy nie pozwól, żeby ktoś Cię krzywdził (psychicznie czy fizycznie). Pamiętaj, że jesteś zaradna i zawsze dasz radę. Proszę, nie proś się o miłość, ona powinna być obopólna, lekka i sprawiać tylko radość. Przede wszystkim dbaj o siebie, o swoje dobre samopoczucie, swoje ciało i duszę.

Stawiaj się na pierwszym miejscu przed wszystkimi, bo będziesz codziennie patrzeć na swoją twarz w lustrze do końca swoich dni. Ważne, żebyś robiła to z dumą, radością, przyjaźnią i miłością. Spełniaj swoje marzenia i plany, nie rezygnuj choćby było ciężko jak cholera. Kocham Cię na zawsze.

Monika

List nadesłany w ramach akcji #BeMumSelf

#BeMumSelf – zostań najpierw mamą dla samej siebie – O AKCJI

Wyobraź sobie, że ty jesteś za siebie odpowiedzialna, co byś dla siebie zrobiła, jak zaopiekowałabyś się tą małą dziewczynką, która jest w tobie. Co byś jej chciała powiedzieć, co dla niej zrobić? Poczujmy się mamami, spójrzmy na nasze macierzyństwo całkowicie od środka i dajmy sobie przestrzeń na to, by nazwać to, czego w głębi duszy pragniemy, o jakiej mamie marzymy i w efekcie – jaką same byśmy chciały być.

A gdy już o tym pomyślisz – napisz do nas!

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy, dzięki naszym wspaniałym Partnerom.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „#BeMumSelf ” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw kosmetyków Lumissima Dr Irena Eris składający się z:

1 x Brightening & Anti-Aging Day Cream SPF 20

Krem do codziennej pielęgnacji skóry z przebarwieniami, o niejednolitym kolorze, pozbawionej blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex, peptydy pobudzające produkcję kolagenu, ceramidy zapobiegające utracie wilgoci oraz filtr SPF 20 chroniący skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, które są jednym z głównych czynników powodujących przebarwienia. Stosowany regularnie ujednolica koloryt skóry, chroni ją przed hiperpigmentacją, nawilża, zmiękcza, wygładza zmarszczki, odmładza wygląd całej twarzy. Idealny pod makijaż.

Cena: 185 PLN / 50 ml

1 x Whitening & Regenerating Night Cream

Krem do codziennej wieczornej pielęgnacji skóry z przebarwieniami, o niejednolitym kolorze, pozbawionej blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex, peptydy pobudzające produkcję kolagenu, emolienty i ceramidy zapobiegające utracie wilgoci. Stosowany regularnie ujednolica koloryt skóry, chroni ją przed hiperpigmentacją, nawilża, zmiękcza, wygładza zmarszczki, odmładza wygląd całej twarzy. Intensywnie regeneruje skórę nocą, zapewniając jej zdrowy, promienny wygląd po przebudzeniu.

Cena: 195,00 PLN / 50 ml

1 x Luminizing Age Correcting Day Serum

Intensywne serum na dzień rozjaśniające przebarwienia i dodające skórze blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex oraz peptydy pobudzające produkcję kolagenu. Intensyfikuje działanie kremu na dzień, natychmiastowo nadaje skórze promienny blask i zdrowy kolor. Regeneruje, nawilża, zapewnia skórze miękkość i gładkość. Do stosowania pod krem na dzień z gamy Lumissima, doskonale nadaje się pod makijaż.

Cena: 175 PLN / 30 ml

www.sklep.drirenaeris.com

drirenaeriscosmetics

drirenaeris

 

3 x zestaw nagród ze sklepu eyes69.com, składający się z:

1 x voucher na zakup okularów w sklepie online eyes69.com  o wartości 500 zł

Fot. Materiały prasowe

Nagrody do realizacji online lub w stacjonarnym sklepie w Wola Park w Warszawie. Zarówno na okulary przeciwsłoneczne oraz na oprawy i szkła korekcyjne. 

1 x przyłbica ochronna  Mask69

Fot. Materiały prasowe

www.eyes69.com

eyes69official

eyes69com

1 x Komplet dwóch sztuk poszewek pikowanych z welwetu 

1 x Obraz na płótnie Peacock Eye

1 x komplet zasłon na taśmie marszczącej (2 szt.)

2 x Etui na tablet / kosmetyczka Velvet Green

 

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl

 

5 x bon podarunkowy na zakupy w sklepie vippidesign.com o wartości 200 zł

10 x zestaw 4 maseczek (do wyboru ze strony) 

vippidesign.com

VippiDesignPolska

vippidesign

Akcja trwa od 26.05 do 19.06.2020 roku. Wyniki zostaną opublikowane do 29.06.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


 

* Jedna z mam z naszego zespołu bardzo dziękuje swojej ukochanej córce za hasło tej akcji.


Listy do redakcji

10 rzeczy, o których możesz zapomnieć, jeśli naprawdę siebie kochasz

Redakcja
Redakcja
5 czerwca 2020
Fot. iStock/PeopleImages
 

Często znajdujesz się w takich sytuacjach, w których czujesz się zobowiązany, by coś komuś udowodnić, by zadowolić czyjeś ego? Prawda jest taka, że ​​nie zawsze ponosisz odpowiedzialność za dobre samopoczucie innych. A miłość własna jest niezbędna, aby zapewnić szczęście sobie samemu. Najpierw musisz zatem nauczyć się kochać siebie, zanim zaczniesz pomagać innym. Oto 10 rzeczy, o których powinieneś zapomnieć, jeśli naprawdę kochasz siebie.

1. Zapomnij o tym, że wszyscy powinni cię lubić

Chociaż miło jest mieć wokół siebie jedynie ludzi, którzy darzą cię sympatią i uznaniem, zaakceptuj fakt, że każdy z nas jest inny i ma inne preferencje dotyczące rzeczy i osób, które lubi. Tylko w ten sposób będziesz w stanie docenić tych, którzy naprawdę cenią twoje towarzystwo. I nie miej za złe pozostałym tego, że za tobą nie przepadają.

2. Zapomnij o tym, że powinieneś zadowolić innych

Nigdy ci się nie uda jednocześnie żyć w zgodzie ze sobą i zadowolić wszystkich wokół. Ważne jest, aby być miłym, życzliwym. I mieć świadomość, że nigdy nie spełnisz oczekiwań wszystkich osób. Pomagaj, gdy jesteś w stanie pomóc, i wiedz, kiedy jest właściwy czas, aby powiedzieć „stop”.

3. Zapomnij, o tym, że zawsze potrzebujesz zgody lub akceptacji innych

Jedyną osobą, od której powinieneś ubiegać się o zgodę w swoich życiowych sprawach, jesteś ty sam. Możesz myśleć, że spełnianie oczekiwań innych sprawi, że będziesz szczęśliwy, ale w końcu są zaczniesz mieć pretensje do wszystkich wokół i do siebie za to, że tak naprawdę… nie żyjesz dla siebie. Znalezienie swojej pasji i życie w zgodzie z nią to właściwy sposób na samoakceptację.

4. Zapomnij, co myślą o tobie inni

To, co myślą inni, może służyć jako punkt odniesienia do rozwijania się, ale nie powinno ci spędzać snu z powiek. Każda osoba ma inne wartości i przekonania, inne doświadczenia życiowe. Tak długo, jak znasz swój cel i motywacje, to, co myślą inni, tak naprawdę nie ma znaczenia.

5. Zapomnij, że próbujesz być doskonały

Dążenie do systematyczności i jak najlepszego wykonywania swoich obowiązków jest godne podziwu, ale przecież zawsze można coś zrobić lepiej. Ważne jest, aby stale się rozwijać. Dopóki wkładasz w to swoje serce i duszę, powinieneś być wdzięczny za tę możliwość i cieszyć się tym procesem.

6. Zapomnij o strachu przed porażką

Strach jest wyborem. Sprawia, że nie dostrzegasz możliwości i nie potrafisz z nich skorzystać.

7. Zapomnij o nadmiernym rozczulaniu się nad sobą

Nawyk nadmiernego pobłażania sobie i litowania się nad sobą jest bardzo szkodliwy. Każdy z nas miewa ciężkie chwile w życiu, ważne by zachować równowagę: umieć sobie wybaczyć, ale i potrafić wymagać od siebie odpowiedniego działania, gdy jest to niezbędne.

8. Zapomnij o próbach wyjaśnienia wszystkiego wszystkim

Bez względu na to, jak bardzo chciałbyś, aby inni zrozumieli ciebie lub twoją sytuację, znajdą się ludzie, którzy zawsze będą trzymać się własnych perspektyw i przekonań. Nie zawsze zgodzą się z decyzjami, które podejmujesz. Każda osoba ma własne wartości i przekonania. Dopóki wiesz, że to, co robisz, jest dla ciebie odpowiednie, a twoja decyzja nikomu nie zaszkodzi, masz prawo dążyć do jej realizacji.

9. Zapomnij o próbach stania się kimś, kim nie jesteś

Prawdziwa wolność pojawia się, gdy możesz być prawdziwy i uczciwy wobec siebie. Ukrywanie swojego autentycznego „ja” na dłuższą metę sprawi, że będziesz nieszczęśliwy. Żyj w pełni, będąc wiernym sobie.

10. Zapomnij o angażowaniu się w pomoc na rzecz zbyt wielu osób

Bycie pomocnym i życzliwym wobec innych to cudowna rzecz. Jeśli jednak wyczerpuje cię to tak bardzo, że nie śpisz i nie jesz ze stresu- coś jest nie tak. Nie możesz uratować wszystkich przed ich problemami. Czasami dobrze jest pozwolić im samodzielnie znaleźć rozwiązanie, ponieważ pomoże im to stać się silniejszymi. Pozwalając innym zatroszczyć się o siebie, wyświadczasz im przysługę i pokazujesz, że wierzysz w ich umiejętności.


Listy do redakcji

Gołąbki klasyczne lub bez zawijania. Przepisy pełne smaku

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
5 czerwca 2020
Gołąbki klasyczne i bez zawijania - z ryżem i mięsem, kaszą
Fot. i Stock

Gołąbki to danie, które Polacy kochają. Podane z aromatycznym pomidorowym sosem pasują zarówno na zwykły obiad, jak i na większe uroczystości. Pełne smaku i sycące gołąbki doczekały się różnych wersji – klasycznej i bez zawijania. Można przyrządzić je nie tylko z ryżem i mięsem, ale i z kaszą gryczaną z pieczarkami. Jak przyrządzić idealne gołąbki?

Gołąbki to słowo klucz, po którym od razu zaczyna burczeć w brzuchu. Trudno sobie wyobrazić tradycyjny polski stół bez tego dania. Mimo że ich przyrządzenie wymaga pewnego zachodu, smak gołąbków rekompensuje każdą minutę spędzoną w kuchni. Wiele gospodyń ma własne, rodzinne receptury na gołąbki, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ci, którzy nie mają takiego szczęścia, powinni spróbować swych kulinarnych sił w starciu z gołąbkami przy pomocy poniższych przepisów. Internet jest pełen inspiracji, z których na pewno trafi się na tę najsmaczniejszą.

Gołąbki klasyczne i bez zawijania - z ryżem i mięsem, kaszą

Fot. iStock

Gołąbki z ryżem i mięsem – przepis 

Klasyczne gołąbki zawijane goszczą na talerzach bardzo często. Ta wersja dania znana jest przez każdego i mało kto potrafi się oprzeć tradycji.

Gołąbki klasyczne i bez zawijania - z ryżem i mięsem, kaszą

Fot. iStock/gołąbki

Gołąbki z ryżem i mięsem – składniki

 • 1 kapusta włoska
 • 2 szklanki ryżu
 • 500 g mięsa mielonego
 • 500 ml bulionu
 • jajko
 • cebula
 • sól, pieprz

Gołąbki z ryżem i mięsem – przygotowanie:

 1. W dużym garnku zagotuj wodę. Wytnij głąb z kapusty i sparz we wrzącej wodzie. Jeszcze gorącą kapustę obierz i z liści zetnij nożem gruby nerw.
 2. Ryż ugotuj w litrze osolonej wody, aż wchłonie wodę.
 3. Na patelni zeszklij cebulę okrojoną w kostkę. Do ryżu dołóż surowe mięso mielone razem z jajkami i podsmażoną wcześniej cebulą, dopraw farsz solą i pieprzem.
 4. Na liście nałóż farsz z ryżu i mięsa. Złóż boki liści kapusty do środka i zwiń w zwarty rulon.
 5. Gołąbki ułóż w dużym garnku, zalej bulionem, przykryj pokrywką i na małym ogniu gotuj ok 30 minut. Jeśli nie masz garnka z grubym dniem i obawiasz się, że gołąbki mogą się przypalić, wyłóż dno garnka warstwą niewykorzystanych liści z kapusty.

Fot. iStock

Składniki na sos pomidorowy z koncentratu:

 • 3 łyżki koncentratu pomidorowego,
 • 1/2 litra bulionu,
 • łyżka mąki pszennej,
 • łyżka masła,
 • sól, pieprz,
 • przyprawa typu vegeta, maggi,
 • odrobina śmietanki 30% – opcjonalnie

Sos pomidorowy  z koncentratu – przygotowanie:

 1. Bulion zagotuj, dodaj koncentrat.
 2. W 1/2 szklanki zimnej wody rozmieszaj mąki i ostrożnie wlej do bulionu z koncentratem, mieszając, by nie utworzyły się grudki. Gotuj kilka minut i na koniec dodaj masło, dopraw solą, pieprzem, dodaj odrobinę przyprawy typu vegeta/maggi. Jeśli lubisz, możesz zabielić sos odrobiną śmietanki.

Gotowe gołąbki podawaj gorące, polane sosem pomidorowym.

Gołąbki bez zawijania (gołąbki inaczej) – przepis

Alternatywne gołąbki bez zawijania (gołąbki inaczej) również cieszą się dużą popularnością, choć jeszcze nie prześcignęły w niej tradycyjnych gołąbków. Są łatwiejsze w przygotowaniu, ale nie ustępują w smaku tradycyjnym gołąbkom.

Gołąbki klasyczne i bez zawijania - z ryżem i mięsem, kaszą

Fot. iStock

Gołąbki bez zawijania – składniki:

 • 500 g mielonej łopatki wieprzowej
 • 500 g kapusty
 • duża cebula
 • 3 łyżki oleju
 • jajko
 • niecałe pół szklanki ryżu
 • koperek
 • sól, pieprz, przyprawa typu Vegeta

Składniki na sos pomidorowy:

 • 1,5 l bulionu
 • 3 łyżki koncentratu pomidorowego
 • płaska łyżka mąki pszennej
 • odrobina śmietanki 30% – opcjonalnie

Składniki na gołąbki bez zawijania – przygotowanie:

 1. Kapustę drobno poszatkuj. Dodaj do niej łyżeczkę soli, ugnieć kapustę i zostaw na ok. 15 minut, aż lekko zmięknie.
 2. Po upływie czasu kapustę dokładnie odciśnij z puszczonego przez nią soku i włóż do miski ze zmielonym mięsem.
 3. W międzyczasie ugotuj niecałe pół szklanki ryżu i odsącz.
 4. Na patelni z grubym dnem rozgrzej olej do smażenia i zeszklij poszatkowaną cebulę.
 5. Do miski z mięsem i kapustą dorzuć podsmażoną cebulkę i lekko przestudzony ryż. Dodaj jajko i garść drobno posiekanego kopru, dodaj sól, pieprz i jeśli używasz –  Vegetę dla smaku.
 6. Wyrób dokładnie masę, by składniki się połączyły. Jeśli jej konsystencja będzie zbyt luźna, możesz dodać do niej odrobinę bułki tartej lub kaszy manny, która mocniej zwiąże masę.
 7. Uformuj w dłoniach kotleciki i spłaszcz je lekko. Smaż na patelni po kilka kotletów na raz, ok minuty na stronę na średnim ogniu.
 8. Gdy staną się rumiane, kotlety przełóż do garnka. Zalej je bulionem, dołóż pół szklanki koncentratu pomidorowego, dopraw, jeśli trzeba.
 9. Gotuj na małym ogniu ok 30 minut. Gdy sos wyjdzie za rzadki,  zagęść go płaską łyżką mąki pszennej. Jeśli lubisz, możesz też zabielić odrobiną śmietanki.

Gołąbki z kaszą gryczaną i pieczarkami – przepis

Gołąbki, choć kojarzą się przede wszystkim ryżem i mięsem, wspaniale smakują z kaszą gryczaną i pieczarkami. Ten wegetariański farsz jest pełen smaku i aromatu, nic dziwnego, że cieszy się coraz większym powodzeniem.

Gołąbki klasyczne i bez zawijania - z ryżem i mięsem, kaszą

Fot. iStock/gołąbki z kaszą gryczaną pieczarkami

Gołąbki z kaszą gryczaną i pieczarkami – składniki:

 • 300 g kaszy gryczanej (3 torebki)
 • główka włoskiej kapusty
 • 100 g pieczarek
 • 1 l bulionu drobiowego
 • 2 cebule
 • 1 jajko
 • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
 • sól
 • pieprz
 • 2 łyżki oleju

Gołąbki z kaszą gryczaną i pieczarkami – przygotowanie:

 1. Do garnka wlej połowę bulionu i wstaw na ogień. Gdy się zagotuje, wsyp kaszę i gotuj ją do miękkości, aż wchłonie płyn. Mieszaj co jakiś czas. Gotową kaszę ostudź.
 2. W dużym garnku zagotuj wodę. Wytnij głąb z kapusty i sparz we wrzącej wodzie. Jeszcze gorącą kapustę obierz i z liści zetnij nożem gruby nerw.
 3. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż posiekaną cebulę oraz drobno pokrojone pieczarki. Gdy zmiękną, przełóż je do kaszy, dodaj jajko, sól i pieprz do smaku.
 4. Na liście nałóż farsz z kaszy i pieczarek. Złóż boki liści kapusty do środka i zwiń w zwarty rulon.
 5. Gołąbki ułóż w dużym garnku – jeśli obawiasz się, że gołąbki mogą się przypalić, wyłóż dno garnka warstwą niewykorzystanych liści z kapusty.
 6. Pozostały bulion wlej do osobnego garnka, dodaj mąkę ziemniaczaną i gotuj, aż sos zgęstnieje. Sos przelej do gołąbków, przykryj go pokrywką i duś na małym ogniu  ok. 30 minut.

źródło: www.kwestiasmaku.com, kuchnialidla.pl 

Zobacz także

Każdy ma swój niewysłany list. „Każdego dnia budzę się w dwóch światach. W tym z nim i w tym bez niego, ale z Tobą”

Akcja #Niewysłany List

To ja króluję dziś nad Tobą, bo mam szczęśliwą, kochającą się rodzinę. Akcja #Niewysłany List

„Zatroszcz się o wszystkie zwierzęta, zwłaszcza te bezdomne. Nie pozwól, by cierpiały”. Akcja List do Mikołaja