Listy do redakcji

Nie umiem będąc z kimś nieustannie trzymać go za rękę i oddychać jego powietrzem. Akcja #Niewysłany List

Listy do redakcji
Listy do redakcji
10 lutego 2020
Akcja #Niewysłany List
 

A czas wciąż płynie. Nie zatrzymał się nawet ,kiedy my się zatrzymaliśmy, a nasza relacja się zakończyła.

Nie miało się tak potoczyć. Myślę, że do dziś nie jesteś w stanie mi wybaczyć i uwierzyć, że zostawiłam Ciebie dla ,,samej siebie”. Mam do siebie żal, że decyzję odkładałam miesiącami dając Ci nadzieję, że będziemy razem iść przez życie.

Ja po prostu się dusiłam, brakowało mi powietrza dla moich pasji, przyjaciół i prywatnego życia. Nie umiem będąc z kimś nieustannie trzymać go za rękę i oddychać jego powietrzem. Potrzebuję, potrzebowałam przestrzeni…

Ty usilnie dopatrywałeś się mojej nieczystej gry, byłeś zazdrosny o każdą godzinę spędzoną bez Ciebie.
Czas goi rany, mam nadzieje, że jesteś szczęśliwy i nie masz do mnie żalu.

Kilka miesięcy temu zobaczyłam Cię z daleka i choć nie widziałam Cię kilkanaście lat od razu Cię rozpoznałam. Serce waliło mi jak szalone, ale zabrakło mi odwagi do spotkania. Często zastanawiam się jakby ono wyglądało? Czy było by miło, czy wręcz odwrotnie.

Ja mam rodzinę, męża i dzieci, Ty chyba jesteś singlem. Czasem jestem ciekawa co u Ciebie, co robisz, czy nadal masz hopla na punkcie samochodów , słodyczy i nie cierpisz aktywności fizycznej?
To dziwne, bo czasem zwyczajnie tęsknię, miałeś tyle wspaniałych cech i traktowałeś mnie jak księżniczkę. Nie potrafiłam okłamywać dłużej siebie i Ciebie i wiem, że podjęłam słuszną decyzję. Bo dobre chęci  w związku nie wystarczą na długo.

Cały świat się mi dziwił, wszyscy stanęli po Twojej stronie, bo „jak to rzuciła takiego dobrego chłopaka”. A ja poczułam się wolna jak ptak. I z doświadczenia swojego mogę dziś napisać, że można być w związku i mieć poczucie wolności.

Nasze rozstanie nastąpiło szybko, nie miałam nawet chwili na wyjaśnienia. To trochę smutne, że nie dałeś, nie daliśmy sobie możliwości rozmowy. Przez to pozostał jakiś niesmak i niewiadoma, co się wydarzy, kiedy się spotkamy.

Ale ja wierzę w ludzi, w dobro i mam nadzieję, że następnym razem ,kiedy los sprawi, że na siebie najdziemy, uśmiechniemy się do siebie życzliwie i porozmawiamy przez chwilę przez wzgląd na wiele szczęśliwych momentów w przeszłości, wspólnej przeszłości…..

Wz

O akcji „Niewysłany list”

Każdy ma swój niewysłany list. Czasem zapisany tylko w sercu. Czekający w szufladzie niezałatwionych spraw. Na wysłanie niektórych jest już za późno, na inne brak odwagi, brak aktualnego adresu…  A może wszystko byłoby inne, gdyby się tylko od nich uwolnić?

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wyślijcie wreszcie swoje listy i poczujcie ulgę. Wybrane listy opublikujemy, a kilka z nich nagrodzimy.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Niewysłany list” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw nagród, składający się z:

 • 2 części zbiory opowiadań Opowiem ci o zbrodni

 • ekologiczna torba na zakupy

 • zawieszka na torebkę z grafiką Porysunki

www.lifetimetv.pl

LifetimePolska

lifetimepolska5 x zestaw nagród, składający się z:

1 x zestaw nagród, składający się z:

www.floradix.pl

www.naszazielarnia.pl

Floradixpolska

naszazielarnia


 

5 x komplet bielizny Alles (biustonosz i majtki, do wyboru na stronie www.alles.pl – w dostępnych rozmiarach i modelach))

Rozważna czy romantyczna? Spokojna czy energiczna? Niezależnie od tego, jaka jesteś, zakochaj się w bieliźnie Alles! Weź udział w walentynkowym konkursie Oh!Me i wygraj dowolny komplet niezwykle kobiecej bielizny, która doskonale podkreśli twój styl i temperament!

www.alles.pl

BieliznaAlles

alles.bielizna


1 x  EMILIA KIPPER – Bransoletka z serduszkiem

1 x EMILIA KIPPER – Sztywna bransoletka z turkusową emalią

1 x MIŁOŚĆ TO OGIEŃ – Łańcuszek z sercem

1 x ANNE HULTQUIST – Krótki pozłacany wisiorek z napisem

1 x MYA BAY – Sztywna bransoletka z napisem

 

www.kateandkate.pl

kateandkate.bizuteria

kate_and_kate

Wszystkie „Niewysłane listy” możecie przeczytać tutaj.

Akcja trwa 03.02.2020 od 29.02.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 15.03.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Listy do redakcji

Niedoczynność tarczycy – duże kłopoty małego narządu. Co trzeba o niej wiedzieć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 lutego 2020
hashimoto niedoczynność tarczycy
Fot. iStock / Bojan fatur
 

Niedoczynność tarczycy to często diagnozowane zaburzenie. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego niewielkiego narządu może spowodować duże problemy zdrowotne. Czym jest niedoczynność tarczycy i na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę?

Niedoczynność tarczycy – tę diagnozę każdego roku słyszy wiele osób. Schorzenie to występuje znacznie częściej u kobiet, cierpi na nie ok. 5% dorosłych kobiet i ok. 1% mężczyzn. Najczęściej diagnozuje się je u osób po 60 roku życia, ale pacjentów z niedoczynnością tarczycy nie brakuje także wśród dzieci i młodych osób.

Niedoczynność tarczycy – na czym polega?

Tarczyca to niewielki narząd w kształcie motyla, zlokalizowany u podstawy szyi, który zaliczamy do gruczołów wydzielania wewnętrznego. Tarczyca jest odpowiedzialna za wytwarzanie i uwalnianie trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). Te hormony wpływają na funkcjonowanie różnych tkanek, a także na metabolizm oraz wytwarzane ciepła przez organizm. Tarczyca nie działa jednak w osamotnieniu – jej pracę kontroluje przysadka mózgowa, pobudzając ją dzięki wydzielaniu hormonu tyreotropowego (TSH) do produkcji wspomnianych hormonów T3 i T4. Problem niedoczynności wynika z zaburzonej produkcji hormonów przez tarczycę – jest ich mniej, niż potrzebuje tego organizm.

Subkliniczną, czyli łagodną niedoczynność tarczycy określa się w przypadku, gdy stężenie w surowicy hormonów tarczycy jest w normie, ale stężenie hormonu TSH jest nieznacznie podwyższone. Najczęściej dotyczy to kobiet, a ryzyko pojawienia się subklinicznej postaci zwiększa się wraz z wiekiem. Następstwem subklinicznej niedoczynności tarczycy jest prawdopodobieństwo przeistoczenia się w jawną (kliniczną) niedoczynność tarczycy, która jest bardziej dokuczliwa niż wersja subkliniczna.

Niedoczynność tarczycy – przyczyny

Niedoczynność tarczycy może mieć różne przyczyny. Najczęściej problemy wynikają z następujących powodów:

 • choroba Hashimoto – (przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy). Choroba Hashimoto to choroba autoimmunologiczna. W jej przebiegu własne przeciwciała organizmu atakują tarczycę i powodują stan zapalny w niej, co prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów oraz niszczenia tego narządu.
 • operacyjnie usunięta tarczyca lub jej część – zabieg usuwający całą tarczycę powoduje trwałą niedoczynność. W przypadku przypadku usunięcia części tarczycy, stopień niedoczynności uzależniony jest od ilości wyciętego narządu.
 • leczenie jodem promieniotwórczym – stosowane np. w chorobie Gravesa i Basedowa.

Niedoczynność tarczycy przyczyny może mieć także w:

 • innych zapaleniach tarczycy – często w tych przypadkach problem z niedoczynnością tarczycy bywa przemijająca
 • polekowej niedoczynności tarczycy  
 • wtórnej niedoczynności tarczycy – w przypadku chorób przysadki mózgowej, występuje jednak stosunkowo rzadko, np. na skutek urazu głowy i uszkodzenia przysadki lub guza w samej przysadce.

Niedoczynność tarczycy – objawy

Niedoczynność tarczycy objawy może mieć różnorodne, od nasilenie łagodnego, ledwie zauważalnego (postać subkliniczna), po bardziej dokuczliwe, nawet zagrażające zdrowiu (kliniczna niedoczynność). Osoba, u której w sposób skryty rozwija się niedoczynność, nie ma pojęcia o problemie, ale stan się zaostrza. Bez odpowiedniej diagnozy i leczenia skutki zaawansowanej niedoczynności tarczycy mogą spowodować niepłodność, choroby serca, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączkę.

Szczególnie powinny nas zaniepokoić objawy, które niedoczynność tarczycy najczęściej powoduje. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

 • odczuwanie ciągłego zimna
 • zmęczenie/senność
 • spowolnienie czynności serca, niskie ciśnienie tętnicze
 • zaburzenia miesiączkowania, niepłodność
 • depresję
 • zaburzenia pamięci
 • problem z rzadszymi wypróżnieniami
 • przyrost masy ciała
 • łuszcząca się, przesuszona i blada skóra,
 • suche, matowe włosy.

Jak zdiagnozować niedoczynność tarczycy?

Wykonanie badań hormonalnych oceniających czynność tarczycy (stężenie TSH we krwi) uwidoczni istniejący problem. Nieprawidłowy wynik tego badania, sięgający powyżej górnej granicy normy, wymaga wykonania pomiaru stężenia tyroksyny (FT4). Jeżeli w wyniku podwyższonemu stężeniu TSH towarzyszy obniżone stężenie FT4, mamy do czynienia z niedoczynnością. Można także wykonać oznaczenie stężeń przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy, szczególnie anty-TPO, którego podwyższone stężenie jest charakterystyczne dla choroby Hashimoto. Przy niedoczynności tarczycy, badania laboratoryjne mogą wykazać niedokrwistość oraz podwyższone stężenie cholesterolu.

Innym badaniem pomocnym w diagnozowaniu problemów z niedoczynnością tarczycy, jest obrazowe badanie USG tego narządu.

Niedoczynność tarczycy – leczenie, leki

Niedoczynność tarczycy wymaga, by leki zostały dobrane pod indywidualne potrzeby pacjenta. Leczenie tego zaburzenia wymaga regularnego przyjmowania brakujących hormonów tarczycy, takich jak lewotyroksyna. Odpowiednie przyjmowanie zaleconych hormonów normalizuje stężenie TSH, umożliwiając poprawne funkcjonowanie organizmu. Warto zaznaczyć, że preparatów zawierających lewotyroksynę jest wiele i mogą się one od siebie różnić działaniem, więc najlepiej jest zdecydować się na jeden, konkretny lek i pozostać przy nim. Lekarz indywidualnie ustala dawkę początkową leku, którą modyfikuje po badaniu kontrolnym stężenia TSH, na podstawie uzyskanego wyniku.

Niedoczynność tarczycy – dieta

Dieta i niedoczynność tarczycy są często poruszanym tematem. Nie bez znaczenia jest to, co trafia na talerz osoby chorej. Dieta w niedoczynności tarczycy powinna obfitować w białko i jod. Jod jest konieczny do produkcji hormonów tarczycy, a białko wspiera metabolizm organizmu. Nie powinno brakować także substancji takich jak:

 • żelazo – znajdziemy je w w wielu produktach spożywczych. Najwięcej żelaza zawierają: mięso i podroby, ryby, żółtko jaja kurzego, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa (bób, boćwina, burak, groszek zielony, pietruszka, szczaw, szpinak) oraz owoce (porzeczki, poziomki, maliny, awokado, owoce suszone). Żelazo znajdziemy także w pestkach dyni i nasionach roślin strączkowych.
 • selen – jego dobrym źródłem są orzechy brazylijskie, ryby morskie, nasiona roślin strączkowych, mięso z indyka, wołowina i grzyby.
 • cynk – znajduje się w mięsie, jajach, nasionach słonecznika i dyni, nasionach lnu, fasoli, ciecierzycy, kiełkach i otrębach pszennych, czosnku, cebuli, ostryg i grzybów.

Te substancje niezbędne są do prawidłowego działania gruczołu tarczowego.

Niedoczynność tarczycy – dieta, produkty zakazane:

Przy niedoczynności tarczycy unikać należy warzyw takich jak kapusta, brukselka, jarmuż, kalafior, rzepa i kalarepa, ponieważ zawierają one goitrogeny, które mogą wpływać na metabolizm jodu, prowadząc do zmniejszenia jego stężenia w organizmie. To w efekcie może skutkować przerostem gruczołu tarczycy, czyli utworzeniem się tzw. wola.


Źródło: www.mp.pl ,  okiemdoktorluizy.pl 

Listy do redakcji

Nie wiem kim naprawdę byłam dla ciebie. Bałam się zapytać. Nadal boję się odpowiedzi. Akcja #Niewysłany List

Listy do redakcji
Listy do redakcji
10 lutego 2020
Akcja #Niewysłany List

Drogi K.,

minęło tyle lat od naszego ostatniego spotkania. Spotkania, na którym stało się jasne, ze nigdy więcej cie nie zobaczę. Już nic nie było takie samo. Zniknęły wszystkie moje marzenia. Marzenia młodej, zakochanej dziewczyny, która chciała pokonać przeciwności losu dla ciebie. Dla nas.

Naprawdę w to wierzyłam. Do tamtego spotkania… Ostatni uścisk. Ostatni uśmiech…. Trzymaj się… Nie wiem kim naprawdę byłam dla ciebie. Bałam się zapytać. Nadal boję się odpowiedzi. Wolę wierzyć że po prostu Bóg miał wobec nas inne plany.

Masz żonę i córkę. Ja tez założyłam rodzinę. Mam wspaniałego męża, z którym chce się zestarzeć. Wiem, że to jemu jestem przeznaczona. Czasem, gdy usłyszę piosenkę, która mi ciebie przypomina – uśmiechnę sie lekko. Pamiętam. Nigdy nie zapomnę.

Życzę ci szczęśliwego życia.
Twoja W.

O akcji „Niewysłany list”

Każdy ma swój niewysłany list. Czasem zapisany tylko w sercu. Czekający w szufladzie niezałatwionych spraw. Na wysłanie niektórych jest już za późno, na inne brak odwagi, brak aktualnego adresu…  A może wszystko byłoby inne, gdyby się tylko od nich uwolnić?

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wyślijcie wreszcie swoje listy i poczujcie ulgę. Wybrane listy opublikujemy, a kilka z nich nagrodzimy.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Niewysłany list” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw nagród, składający się z:

 • 2 części zbiory opowiadań Opowiem ci o zbrodni

 • ekologiczna torba na zakupy

 • zawieszka na torebkę z grafiką Porysunki

www.lifetimetv.pl

LifetimePolska

lifetimepolska5 x zestaw nagród, składający się z:

1 x zestaw nagród, składający się z:

www.floradix.pl

www.naszazielarnia.pl

Floradixpolska

naszazielarnia


 

5 x komplet bielizny Alles (biustonosz i majtki, do wyboru na stronie www.alles.pl – w dostępnych rozmiarach i modelach))

Rozważna czy romantyczna? Spokojna czy energiczna? Niezależnie od tego, jaka jesteś, zakochaj się w bieliźnie Alles! Weź udział w walentynkowym konkursie Oh!Me i wygraj dowolny komplet niezwykle kobiecej bielizny, która doskonale podkreśli twój styl i temperament!

www.alles.pl

BieliznaAlles

alles.bielizna


1 x  EMILIA KIPPER – Bransoletka z serduszkiem

1 x EMILIA KIPPER – Sztywna bransoletka z turkusową emalią

1 x MIŁOŚĆ TO OGIEŃ – Łańcuszek z sercem

1 x ANNE HULTQUIST – Krótki pozłacany wisiorek z napisem

1 x MYA BAY – Sztywna bransoletka z napisem

 

www.kateandkate.pl

kateandkate.bizuteria

kate_and_kate

Wszystkie „Niewysłane listy” możecie przeczytać tutaj.

Akcja trwa 03.02.2020 od 29.02.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 15.03.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zobacz także

Czy możemy być źli na siebie za to, o czym marzymy? Akcja List do Mikołaja

Najbardziej proszę Cię o Miłość. I to wystarczy. Z tym, że to ma być Miłość Szczególna. Akcja „A co ty byś sobie podarowała w prezencie”

„Drogie siostry w nadwadze! Postanawiam po prostu polubić siebie”. 🎉 Akcja „Mówię dość niezrealizowanym postanowieniom noworocznym”