Psychologia

Nie pozwól im ukraść całej twojej energii. Jak sobie radzić z pasywno – agresywnymi

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
1 marca 2018
Następny

Ludzie, którzy stale unikają konfliktów, wydają nam się bardziej spokojni,  bardziej bierni niż agresywni. W rzeczywistości jedynie przywdziewają maskę i jest to sposób, w jaki ukrywają swoją wrogość i gniew. Wciąż odczuwają te emocje, mimo, że zdają się ich nie okazywać. Z czasem tłumione uczucia z nich „wychodzą”, a wtedy ich pozornie nieuzasadnione zachowanie może być mylące dla odbiorcy. I nagle okazuje się, że ktoś, kto wydawał się nam miły, teraz  jawi się jako osoba z wrogimi intencjami.  

Większość z nas spotyka pasywno- agresywnych ludzi choć raz w tygodniu, jeśli nie codziennie. Z nimi nigdy nic nie wiadomo. Mogą sprawić, że poczujesz się jak w emocjonalnym rollercoasterze. Nie okażą ci jawnie złości, ale zachowają się w taki sposób, że poczujesz się bardzo źle. Wystarczy, że znacząco przewrócą oczami, nie odbiorą od ciebie telefony, na twój widok wyjdą z pomieszczenia, albo użyją jakiekolwiek innej formy wrogości.  Pasywno – agresywna osoba celuje w emocjonalnej manipulacji. Myślisz, że to ktoś, kogo powinieneś unikać? Uświadom sobie, że to może być również twoja przyjaciółka, która nie potrafi powiedzieć „nie”, bo obawia się odrzucenia lub chce wszystkich zadowolić.

Katalog zachowań pasywno-agresywnych

 • Sarkazm
 • Kunktatorstwo
 • Subtelny sabotaż
 • Udawanie, że nie rozumie o co ci chodzi
 • Unikanie
 • Spóźnianie się
 • Celowe izolowanie innych
 • Wzajemne komplementy
 • Granie „w pojedynkę”
 • Brak współpracy
 • Przewracanie oczami
 • Dąsanie lub wycofywanie się

Wampiry energii

To może być bardzo frustrujące, energochłonne, czasochłonne i po prostu denerwujące, obcować z pasywno -agresywnymi i ciągłe zgadywanie o co im tak właściwie chodzi.  To wampiry energetyczne, które sprawiają, że nie masz siły, by radzić sobie z własnymi problemami, bo oni tak bardzo absorbują cię swoimi emocjami i swoim zachowaniem. Wbrew logice zaczynasz się zastanawiać, czy wina przypadkiem jednak rzeczywiście nie leży po twojej stronie, ale się tego i tak nie dowiesz. Oni nic nie mówią wprost, jedynie sugerują. I grają ofiary.

Chroń się przed wampirami energetycznymi

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla radzenia sobie z wampirami energetycznymi. Zależy ono od wielu czynników, w tym od tego, czy musisz regularnie się z nimi spotykać (np. w pracy), czy możesz lub chcesz ograniczyć swój czas spędzony w ich towarzystwie.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

„Surowa woda”. Nowy kulinarny trend, którego lepiej unikać

Redakcja
Redakcja
1 marca 2018
Fot. iStock/ljubaphoto
 

Woda jest podstawą życia, bez niej nie mielibyśmy szans na przetrwanie. Dzięki niej procesy w organizmie przebiegają sprawnie, a toksyny są skuteczniej usuwane. Już niewielkie odwodnienie negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, ale zazwyczaj nie pamiętamy, by pić jej wystarczające ilości nie dopuszczając do powstania uczucia pragnienia.

Dużo mówi się o zaletach picia gorącej wody lub w temperaturze pokojowej z plasterkiem cytryny. Można sięgać także po domowe wody smakowe z kawałkami owoców, które poza nawodnieniem, dostarczają także witaminy.

Trend picia wody cały czas jest podkreślany i powstają coraz to nowe pomysły, jak tę wodę pić, by była najzdrowsza. Obecnie zainteresowaniem cieszy się trend zachęcający do picia „surowej wody”, który wcale nie jest taki zdrowy.

„Raw water” czyli „surowa woda”

Triumfy święcił już „raw food” czyli witarianizm, który zachęcał do spożywania surowych lub poddanych krótkiej obróbce termicznej warzyw i owoców. Nie każdemu on jednak służył i narażał na niedobory pewnych składników odżywczych. Z kolei trend „raw water”, czyli zachęta do picia „surowej wody” może być bardzo szkodliwe.

„Raw water” polega na odrzuceniu zwykłej wody butelkowanej i tej z kranu, na rzecz wody nieoczyszczonej. Woda pochodzi z naturalnych źródeł i nie jest poddawana procesom oczyszczania przy użyciu chloru, ozonu czy  promieni UV. Zwolennicy „raw water” podkreślają, że woda z kranów jest zatruta, gdyż pochodzi z toalet, a obecne w niej substancje takie jak fluor i np. środki antykoncepcyjne szkodzą każdemu.

Ryzykowny wybór

Znawcy tematu ostrzegają przed piciem takiej wody. Niefiltrowana, nieoczyszczona woda, nawet z najczystszych strumieni, może zawierać zwierzęce odchody. Przez to „surowa woda” może zawierać bakterie chorobotwórcze, w tym E. coli, wirus zapalenia wątroby typu A i pasożyty, np. lamblię. Mimo to chętnych nie brakuje. Kupują oni za spore pieniądze zabutelkowaną, nieoczyszczoną wodę w sklepach ze zdrową żywnością — niecałe 10 litrów kosztuje 37 dolarów, czyli ok. 130 zł.

Macie na nią ochotę?


 

źródło: www.businessinsider.comwww.elle.pl

 


Psychologia

10 postaci bólu brzucha, które powinny skłonić cię do wizyty u lekarza

Redakcja
Redakcja
1 marca 2018
Następny

Ból, mimo iż nielubiany przez nas, jest sygnałem bardzo potrzebnym ze strony organizmu. Służy on informacji, że coś dzieje się nie tak, jak powinno i sytuacja wymaga interwencji. Oczywiście nie każdy ból musi być sygnałem, że coś zagraża naszemu zdrowiu czy życiu, jednak nigdy nie powinno się go ignorować.

Przyczyn jego powstawania może być wiele, podobnie jak różny może być czas trwania, stopień nasilenia objawów oraz miejsce jego powstania. W jednym przypadku ból w okolicy żołądka będzie sygnalizować zwykłą niestrawność, a u kogoś innego, ból kurczowy w środkowej części brzucha będzie zwiastował poważne kłopoty. W razie niepewności czy dokuczliwych objawów, lepiej nie diagnozować się i leczyć na własną rękę, tylko zasięgnąć porady lekarza. Należy pamiętać, że nawet typowe objawy dla pewnych dolegliwości mogą być mylne, a ból promieniujący, swoje źródło może mieć gdzie indziej.

Poznaj 10 postaci bólu brzucha, które powinny cię zaniepokoić
Czytaj dalej na następnej stronie


 

źródło: zdrowie.gazeta.plwww.poradnikzdrowie.pl, gastrologia.mp.pl

Zobacz także

„To był gwałt w białych rękawiczkach”. Przestańmy anonimowo mówić o przemocy seksualnej

Powiedz mi jak reagujesz i działasz, a powiem ci co przeżyłeś. Nie bądź swoim lękiem

Co kolor oczu mówi o twoim zdrowiu i osobowości?