Listy do redakcji

Dziś kobiecość, szczęście, spełnienie… wszystko to ma zupełnie inną definicję. Akcja #Jestem Kobietą

Listy do redakcji
Listy do redakcji
3 kwietnia 2020
Akcja #Jestem Kobietą
Fot. iStock – Akcja #Jestem Kobietą
 

Jeszcze kilka lat temu moja kobiecość to były szpilki, sukienka i makijaż. Kobiecość na 100%? Nic bardziej mylnego. Wewnętrznie byłam wciąż małą zagubioną dziewczynką. Na zewnątrz żona, matka, pracownik, a w środku zagubione dziecko. Wbite w społecznie akceptowalny schemat. Z pozoru zwyczajna, spełniona zawodowo i prywatnie. Żyłam sobie w tym swoim świecie. Stop! Nie, nie swoim. Takim jakiego oczekiwało ode mnie otoczenie.

Dziś mam 40 lat i wciąż nie dowierzam, że tak długo nie próbowałam tego zmieniać. Gdybym wiedziała to, co wiem dziś… Gdyby życie nie dało mi solidnego kopniaka pewnie wciąż byłabym tą poukładaną i nijaką sobą sprzed kilku lat. Szarą myszką siedzącą w kącie. Pracownikiem od…do… Żoną mimo wszystko. Może odrobinę nadopiekuńczą matką… Uczącą ludzi asertywności nie mając jej ani grama. Każdego poranka wbijającą się w cisnące mnie ramki…

Dziś kobiecość, szczęście, spełnienie… wszystko to ma zupełnie inną definicję. Teraz mogę powiedzieć, że jestem szczęśliwa. Nie potrzebuję do tego maski. Kobiecością nie są dla mnie piękne fryzury czy ubrania… Kobiecość to nie tylko bycie żoną i matką. To życie w zgodzie z sobą. Swoimi potrzebami, pasjami, ludźmi, którzy są bliscy naprawdę, a nie „bo tak wypada”.

Jeden z moich ulubionych cytatów to słowa Reginy Brett „O mojej kobiecości świadczy moje serce i moja dusza.” Tak, to najlepsze podsumowanie mojego obecnego spojrzenia na świat.

Dziś żyję w pełnym znaczeniu tego słowa. Musiałam wprawdzie zrezygnować z pracy zawodowej na rzecz opieki nad moją młodszą, niepełnosprawną córką, ale nie traktuję tego jak poświęcenia. Dlaczego? Bo to ona zmieniła moje życie. To jej narodziny i problemy zdrowotne, z którymi przyszło nam się mierzyć, paradoksalnie otworzyły mi oczy na lepszy świat. Wreszcie odważyłam się wsłuchać w siebie. Zrobić krok w inną stronę. Spróbować tego, co kiedyś wydawało mi się być poza moim zasięgiem. Docenić to co mam tu i teraz i mieć odwagę walczyć o więcej. Nigdy wcześniej tego nie potrafiłam, albo po prostu nie wierzyłam w sens walki… Dopiero sytuacja, w której znalazłyśmy się zmusiła mnie do spojrzenia z innej perspektywy.

Wyrzuciłam ze swojego życia wszystko to, co mi szkodzi – rzeczy i ludzi. Zrobiłam miejsce na nowe. Na to co daje mi energię i radość. Dostrzegam to, na co dawniej nie zwróciłabym uwagi. Nie tworzę czarnych scenariuszy. Nie ma potrzeby zamartwiać się na zapas. Cieszę się tym, co mam tu i teraz. Zaprzyjaźniłam się z moją kuchnią. Dawniej byłam tak skoncentrowana na życiu zawodowym, że gotowanie było wyłącznie przykrym obowiązkiem. Dziś gotuję, piekę ciasta, odkrywam przepisy mojego dzieciństwa. W kuchni odpoczywam. Każdego dnia uczę się nowych rzeczy. Staram się nie tylko być na bieżąco z tematami medyczno-rehabilitacyjnymi, ale również ze swoim zawodem, do którego mam nadzieję wrócić. Pomagam innym i dzięki temu czuję się lepiej. W miarę potrzeb i możliwości wspieram innych rodziców dzieci niepełnosprawnych. Dzielę się wiedzą, którą już mam i podpowiadam tak zwyczajnie po ludzku jak zmienić myślenie o „inności” dziecka. Odkryłam w sobie umiejętności, o których nie miałam pojęcia. Tworzę kompozycje kwiatowe, remontuję mieszkanie, naprawiam drobne usterki, bawię się masą cukrową, zimną porcelaną i gipsem. Robię świeczki i uczę się szyć. Każdego dnia uczę się cierpliwości. Poznałam wielu cudownych ludzi, którzy są dla mnie inspiracją. Gdyby nie niepełnosprawność córki pewnie nigdy nie spotkałabym ich i nie zyskałabym tyle życiowej mądrości. Pewnie wciąż byłabym tą poukładaną, wsadzoną w ramki zwyczajności żoną i matką. Ja jednak wolę być niezwyczajną, albo jak ktoś woli nienormalną samodzielną matką.

Jestem kobietą… upartą, szczęśliwą i spełnioną. Walczącą o zwyczajność bez jęku o strasznym samotnym macierzyństwie, dramacie matki niepełnosprawnego biedactwa itp. Nienaturalnie jak na matkę niepełnosprawnej córki uśmiechniętą. Dziwnie nie przejmującą się tym, co ludzie powiedzą. Piękną wewnętrznie i niebrzydką zewnętrznie. Dziś mając 40 lat lubię siebie bardziej niż kiedy miałam 20. Nawet patrząc na stare zdjęcia dochodzę do wniosku, że teraz wyglądam lepiej. Bez szpilek i makijażu też. Czuję się również znacznie lepiej. Jest mi po prostu dobrze z samą sobą. Tak, dziś jestem najlepszą i najbardziej kobiecą (chociaż w trampkach i legginsach) wersją siebie.

Chciałabym tego samego dla moich córek. Tego, aby umiały kochać życie i siebie w pełni. Aby zawsze były sobą. Kochały siebie za to jakie są, a nie koncentrowały się na tym co im nie wychodzi lub ogranicza. Nie traciły czasu i energii na ludzi, którzy im szkodzą, a otaczały się tymi, przy których dostają skrzydeł. Chciałabym, aby dla nich również kobiecość była czymś więcej niż tylko ładnym obrazkiem.

Nie-dzielna mama

 

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Listy do redakcji

Życie to nie bajka i nie każda kobieta może pochwalić się ciepłymi relacjami z innymi kobietami. Akcja #Jestem Kobietą

Listy do redakcji
Listy do redakcji
3 kwietnia 2020
Akcja #Jestem Kobietą
Fot. iStock – Akcja #Jestem Kobietą
 

Życie to nie bajka i nie każda kobieta może pochwalić się ciepłymi relacjami z innymi kobietami.

Matka czasami jest katem, siostry szarymi eminencjami niepowodzeń, przyjaciółka okazuję się zazdrośnicą rozpowiadającą na Twój temat najgorętsze plotki .

Ja , jako już dojrzała kobieta pragnę powiedzieć Ci , że mimo wszystko warto poznawać ludzi i przekonywać się , że potrafią być także wspaniali . Poznałam wyjątkowe postacie, które po cichu poprawią koronę i szepną ciepłe słowo, gdy myślisz, że jesteś nic nie warta, a w życiu nic Ci nie wyszło.

Mówi się ,że nadzieja umiera ostatnia, ja dopowiem, że nadziei nigdy nie możemy pozwolić na śmierć .

Otwórz szeroko uczy, umysł i zamiast oceniania więcej rozum, staraj się by ten świat był lepszy.

Kiedyś denerwowała mnie niesprawiedliwość, złościła niedotrzymana tajemnica, knucie za plecami. Dziś myślę, że nic nie dzieje się bez przyczyny, a tacy ludzie są gdzieś na początku drogi  swojego rozwoju. Może nigdy nie wyjdą z tego początku, jedyne co ja mogę z tym zrobić to być ponad to. Wspierać , nie wdawać się w plotkowanie, knucie, ocenienia i dopatrywania się drugiego dnia.

Każda historia ma wiele wątków, widzimy tylko małą część.

Ja pragnę być kobietą ciepłą i serdeczną , obecną w życiu , pomachałam więc na pożegnanie rywalizacji, karierze,  oczekiwaniu zarabianiu wielu pieniędzy.

Jestem kobietą a nie maszyną , która musi być seksowna, oczytana, bystra, inteligentna i dopisz przymiotnik jaki tylko chcesz. Ja chce być autentyczna i chce żyć, a nie biec za „marchewką „, którą akurat ktoś, coś mi zawiesi.

Chce tylko przekazać , że nie dajmy sobą manipulować , a najważniejsze naprawdę jest niewidoczne dla oczu.

Jestem kobietą – jesteś kobietą więc zastanów się kim jesteś, czego oczekujesz od życia i w jaki sposób chcesz zaznaczyć swoją obecność na tym świecie.

Czasami wystarczy spróbować sobie odpowiedzieć na pytanie : „Być czy mieć ?”

Dojrzała Pani

 

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Listy do redakcji

Jestem Kobietą…Silną. Akcja #Jestem Kobietą

Listy do redakcji
Listy do redakcji
3 kwietnia 2020
Pretty sporty girl showing stretching exercises outdoor, black and white

Rok temu o tej porze cierpiałam. Miałam bardzo poparzoną i obolałą prawą pierś po 5-tygodniowej radioterapii. Miałam jedno marzenie – chciałam być zdrowa. Chciałam, żeby rak był tylko „epizodem” w moim życiu. Jednym wielkim nieporozumieniem na mojej drodze, które mogłabym wymazać…Minął rok.
Z rakiem wygrałam. Tego „epizodu” nie mogę wymazać z głowy, serca, ciała. Jestem silniejsza i szczęśliwsza niż kiedykolwiek. Tak sobie myślę, że człowiek nie ma świadomości tego, jak bardzo jest silny, dopóki nie musi zmierzyć się  z prawdziwym „potworem”. Nie muszę niczego i nikomu nic udowadniać. Wygrałam własne życie. Mam zdrowie, mam wszystko.

 Jestem pocięta. Mam pociętą pierś, serce i głowę. Zaakceptowałam te wszystkie cięcia. Myślę, że oddałabym wszystko, żeby nie mieć blizny na piersi, bo wtedy to wszystko by się po prostu nigdy nie wydarzyło… Ale się wydarzyło. Moja blizna jest moją historią.
Moja Siostra nazywa mnie Bohaterką.

Mam 32 lata. Lubię wyglądać jak milion dolarów i tańczyć przed lustrem, kiedy nikt nie widzi. Lubię malować usta fuksjową szminką, napić się wina i zjeść włoski makaron o nieprzyzwoicie późnej porze w dobrym towarzystwie. Lubię iść ulicą i uśmiechać się sama do siebie. Lubię marzyć o tych wszystkich podróżach, które przede mną. Chcę zatańczyć salsę na Kubie i wrócić do Azji. Chciałabym mieć kiedyś drugiego męża.
Chyba się „starzeję”, bo zaczyna mi się podobać kolor czerwony😊

1 grudnia 2018 r. wróciłam z Azji, szczęśliwa z bezcennymi wspomnieniami i rozjaśnionymi od słońca włosami. Poleciałyśmy z Siostrą w ponad 3-tygodniową „podróż życia” z plecakami do Tajlandii, Singapuru, na Bali i Gili Islands w Indonezji. To zupełnie inna historia, ale kiedy nie mogłam uspokoić oddechu leżąc na stole podczas radioterapii, myślałam o wielkich żółwiach na Gili, które dotykałam zanurzona w ciepłej wodzie Morza Balijskiego. Te wspomnienia były moim marzeniem, wytchnieniem, motorem, nadzieją.

12 grudnia 2018 r. w wieku 31 lat skończył mi się świat… Otrzymałam wyniki biopsji i założono mi „Zieloną kartę onkologiczną”. Zdiagnozowano u mnie nowotwór złośliwy piersi prawej. Życie ze mnie zakpiło…Życie zmusiło mnie do walki za wszelką cenę. Swoją walkę wygrałam. Mój „rok z rakiem” zakończyłam jako najmłodsza modelka podczas I Gali Opolskiego Centrum Onkologii w październiku 2019 r. Namawiam do profilaktyki i troski o własne zdrowie, pomogłam i na pewno jeszcze pomogę wielu kobietom, którym los „zafunduję” ciężką, rakową drogę. Ale drogę do przejścia i do wygrania.

Lubię słowa Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiety wielkiej, odważnej, bezkompromisowej i genialnej. „Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę”– słowa noblistki były moją mantrą. Miałam wytrwałość, miałam wiarę i jeden cel – pokonać raka piersi za wszelką cenę najszybciej, jak to możliwe. Miałam operację, potem 5-tygodniową radioterapię, jestem w trakcie leczenia: 5-letniej hormonoterapii (rok już za mną). W tak zwanym „między czasie” miałam półpaśca, rehabilitację ręki, depresję i złamane serce przez mężczyznę, na którym mi zależało. Bolało. Przeżyłam wszystko.

Do raka podeszłam zadaniowo. Leczenie jest trudne, wieloetapowe, długie. Rak uczy pokory, cierpliwości, czekania. Mój rak – inwazyjny przewodowy, który „jest najczęstszą postacią raka zagrażającego przerzutami u kobiet i stanowi 65-80% wszystkich przypadków raka piersi” (http://onkologia.org.pl/rak-piersi-kobiet/), okazał się dla mnie dobry.

Walczyłam. Wygrałam. Upadłam. Wstałam. To taka dziwna rakowa karuzela.
Ból fizyczny jest dla mnie bez znaczenia. Najbardziej bolał strach, niepewność i bezradność w oczach ludzi, których kocham. Bolały myśli i demony, które torpedowały moją głowę i serce, strach paraliżował ciało i zmienił zapach potu, a odbicie w lustrze czasem po ludzku sobie nie radziło. Ale to odbicie chciało i chce żyć. Żyć zdrowo i szczęśliwie. Za wszelką cenę.

Co miesiąc jestem „na onkologii”. Nad niczym się nie zastanawiam. Po prostu wpadam na chwilę do szpitala, robią mi zastrzyk, wpisuję do kalendarza datę następnej wizyty i idę przed siebie. Coraz rzadziej, otwieram rakową szufladę z tyłu głowy.

Myślę, że jak na trzydziestolatkę mój bagaż życiowy jest ciężki. Ale nigdy nie przygniótł mnie za bardzo. Zawsze się podniosłam. Zawsze byłam w stanie iść do przodu. Zawsze w siebie wierzyłam i wierzę. Nie czekam aż życie mi cokolwiek „wynagrodzi”. Przecież nic nie straciłam. Zyskałam doświadczenie. Zyskałam siłę.

Oprócz tego, że jestem „Kobietą z rakiem” to jestem córką, siostrą, przyjaciółką, profesjonalistką, optymistką, zumbiarą, a przede wszystkim dobrym człowiekiem. Mam pracę, którą uwielbiam, pasje, które mnie uskrzydlają, plany na przyszłość oraz ludzi, od których zawsze odbieram telefon.

Jestem kobietą silną. I tutaj nie chodzi o modne, motywujące cytaty w ramkach na ścianach ani o kubek do porannej kawy z napisem „Hello Beautiful”. Nie chodzi o 100 par na tinderze, z których nie wynika absolutnie nic ani o inne bzdury współczesnego świata, który przez pandemię koronawirusa musiał się na chwilę zatrzymać…Tu chodzi o to, że codziennie rano – bez makijażu, permanentnych brwi i doczepianych rzęs mogę spojrzeć w lustro i kochać siebie. Jestem wdzięczna za moje dobre życie oraz za moją rodzinę, dla której warto żyć.

Moja Mama – piękna i mądra kobieta – zawsze powtarzała mi i mojej Siostrze, że „Możesz stać w miejscu, ale nigdy się nie cofaj. Możesz iść powoli, ale idź do przodu”.
Siła jest kobietą. Szczera miłość i wiara jest magią. Zdrowie jest wszystkim.
A życie jest po prostu cudem.

Zuzanna

 

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Zobacz także

Chciałabym w oczach ludzi być PIELĘGNIARKĄ, ale chciałabym również przez inną pielęgniarkę traktowana jak pielęgniarka.

Jesteś moją córką wymarzoną,oczekiwaną i kochaną. Akcja „List do dziecka”

Proszę Cię Mikołaju o odwagę w tworzeniu nieidealnego domu