Lifestyle Psychologia Zdrowie Związek

Życie z partnerem z borderline jest jak życie na tykającej bombie. Kiedy przestać walczyć?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 czerwca 2017
Fot. istock/Mixmike
 

Życiem z partnerem z  pogranicznym zaburzeniem osobowości  to jak przejażdżka kolejką górską, podczas której dowiadujesz się na przemian, że jesteś kimś wspaniałym i beznadziejnym, dobrym i złym, pięknym i brzydkim. Ukochana osoba, balansuje natomiast na granicy normalności i nieznośnego bólu psychicznego, a w ciężkich przypadkach, na pograniczu rzeczywistości i psychozy. Dysfunkcja zniekształca jej postrzeganie rzeczywistości, ciebie i własnych zachowań. Czy taki związek ma szansę przetrwać? Za jaką cenę?

Partner o osobowości bordeline

Dla osób z pogranicznym zaburzeniem osobowości, wszystko jest czarno-białe. Ich ocena partnera zmienia się nieustannie od idealizowania do dewaluacji, nawet kilka razy w ciągu dnia. Nigdy nie wiadomo, czego właściwie można się po nich spodziewać. Intensywność z jaką osoby typu borderline odczuwają emocje, sprawiają, ze „latasz”, gdy jesteś w dobrym nastroju, ale miażdżą, jeśli aktualnie jesteś w dołku. Jesteś księciem lub złodziejem, księżniczką lub wiedźmą. Twój partner może być mściwy i karać cię za pomocą słów, ciszy, lub innych manipulacji. W pewnym momencie zrozumiesz jak bardzo to jest destrukcyjne dla twojej samooceny. Zaczniesz się zastanawiać: ile jeszcze jestem w stanie wytrzymać? Czy lojalność i moje uczucie są silniejsze niż miłość własna i instynkt samozachowawczy?

Odejść czy zostać

Temu związkowi daleko do stabilizacji, pewności, szczęścia. Twój partner ufa ci i nie uda jednocześnie, a kiedy nie ufa, postrzega cię jako wroga i manipulując albo doprowadzi do przekonania, że wszystko to twoja wina, albo do kwestionowania stanu zdrowia twojego stanu psychicznego. Ale co, jeśli naprawdę, szczerze kochasz? Czy odejście to jedyne rozwiązanie? Oczywiście, że nie. Możesz podjąć próbę pracy nad tą bardzo trudną relacją, możesz „spróbować”, jeśli czujesz, że twój partner jest gdzieś w głębi osobą, o którą walczyć trzeba. Jesteś jedyną osobą, która może podjąć tę decyzję. Jeśli jednak zdecydujesz się zostać, musisz pamiętać o kilku, podstawowych sprawach.

Przede wszystkim, dowiedz się wszystkiego na temat tej choroby, i to z „poważnych” źródeł. Borderline to poważna diagnoza, jak wszystkie zaburzenia psychiczne. Poszukaj informacji w Internecie na specjalistycznych stronach poświęconych temu tematowi, i poszukaj osób, którym nie jest on obcy.

Zrozum, że to niekoniecznie jedyny problem, który występuje w waszej relacji. Twój partner może również cierpieć na zaburzenia osobowości narcystycznej, może nadużywać jakiejś substancji, lub być uzależnionym od pornografii (te problemy występują równolegle przy zaburzeniach borderline). W każdym razie, diagnozę pozostaw specjaliście.

Pracuj nad komunikacją w waszym związku. Istnieje pięć umiejętności, na których powinny skupić się osoby pozostające w bliskiej relacji z cierpiącymi na zaburzenia borderline. Są to (ważna jest tutaj właśnie taka kolejność!):

1.Dbanie o samego siebie

2. Odkrywanie tego, co sprawia ci trudność w tej relacji

3. Komunikowanie się w taki sposób, by zostać wysłuchanym

4. Ustanowienie granic

5. Wzmacnienie właściwych zachowań u partnera

Przyjmij do wiadomości, że jeśli zdecydujesz się pozostać w tym związku, niektóre zachowania twojego partnera powinnaś nauczyć się tolerować. Jego zniekształcone emocje, myśli, zachowania, wahania nastroju, niekontrolowane uczucia, poczucie wyższości, a czasem i samobójcze gesty, to nic innego niż objaw zaburzeń osobowości.

 


Na podstawie: psychologytoday.com

Więcej o osobowości borderline przeczytasz tutaj.

 

 


Lifestyle Psychologia Zdrowie Związek

10 małych kroków do szczęścia, gdy wszystko idzie źle. Odzyskaj radość życia i… marszcz się mniej, a uśmiechaj częściej

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
9 czerwca 2017
Fot. iStock/freemixer
 

Jak być szczęśliwym, kiedy wszystko wokół nas i wszystko wewnątrz nas wydaje się „takie skomplikowane” i denerwujące? Kiedy czujemy, że to wcale nie nasze miejsce, nie ten czas, a być może i nie ten człowiek, z którym chcielibyśmy spędzić resztę życia? Kiedy natłok negatywnych zdarzeń, splot nieszczęśliwych okoliczności i wiatr, który zaczął wiać nam w oczy, a nie popychać do przodu, odbierają nam radość i wiarę w sens? Jak być szczęśliwym? Małymi krokami. A dokładnie – dziesięcioma, małymi krokami.

10 małych kroków do szczęścia, gdy wszystko idzie źle

1. Nienawidź mniej, kochaj więcej

Nie tylko ludzi, których spotykasz na swojej drodze, ale także znajdź więcej rzeczy, czynności, które lubisz, które sprawiają ci przyjemność i na nich się koncentruj. Nie myśl zbyt wiele o tym, czego nie lubisz. Spędzaj czas z tymi, których kochasz, lubisz, szanujesz, a nie z tymi, którzy cię dołują. Odrzucaj negatywne emocje, w stosunku do rzeczy czy ludzi, którzy sprawiają, że jest ci źle, smutno, że się denerwujesz. To ty im na to pozwalasz…

2. Martw się mniej, tańcz częściej

Bo życie jest krótkie i smutne, jeśli patrzysz na nie tylko z tej jednej, niezbyt szczęśliwej perspektywy. Jeśli wprowadzisz do niego radość płynącą z zabawy, z drobnych przyjemności i nauczysz się nie zamartwiać (zwłaszcza bez powodu), nagle okaże się, że ono może być długie i wspaniałe.

3. Bierz mniej, dawaj więcej

Bo dawanie innym, czy dzielenie się z nimi, uszczęśliwia. Bo dając komuś coś od serca, możesz poczuć się lepszym człowiekiem. I wcale nie chodzi tu tylko o to, co materialne. Czas, chęć wysłuchania drugiej osoby, wsparcie, ciepło, życzliwość, pozytywne uczucia – to o wiele bardziej istotne „prezenty”.

4. Kupuj mniej, twórz więcej

Bez ilu rzeczy, które kupiłeś, bo „tak wyszło”, byłbyś się w stanie doskonale obyć? Ile przedmiotów, których nie potrzebujesz, zgromadziłeś przez lata? One potrafią przytłaczać, zabierać ci przestrzeń – również w znaczeniu psychologicznym. Zamiast kupować, spróbuj czasem cos stworzyć. Radość z tworzenia i efektu końcowego, to wspaniała nagroda, która pozwoli ci docenić samego siebie.

5. Marszcz się mniej, uśmiechaj się częściej

Twoja twarz wysyła w świat komunikat, a świat na ten komunikat odpowiada. Jeśli pokażesz mu zmarszczoną brew i chmurne czoło, zazwyczaj w odpowiedzi dostaniesz tak samo chmurne spojrzenia. Uśmiech to zaproszenie do nawiązania pozytywnej relacji. To twoje lekarstwo na chandrę, które możesz podarować także innym, nawet nieznajomym. Zobaczyć swój uśmiech w lustrze, aby dostać go w zamian od niekoniecznie bliskiej osoby, to wspaniałe remedium na codzienne smutki i smuteczki. Istna magia.

6. Mów mniej, słuchaj uważniej

Uważność na to, co mają do powiedzenia inni ludzie, pozwala ci być lepszym przyjacielem, partnerem, współpracownikiem, rodzicem. Egocentryzm, nadmierna koncentracja na sobie i swoich emocjach, racjach, myślach unieszczęśliwiają, na dłuższą metę, bo niszczą twoje relacje z bliskimi. Ich podstawą jest dobra komunikacja.

7. Bój się rzadziej, próbuj częściej

Wychodzenie ze strefy komfortu, kiedy paraliżuje nas strach o to, co się za chwilę wydarzy, jest bardzo trudno. Ale czasem warto zaryzykować, choćby po to, by poznać to uczucie przełamywania lęku, dumy z samego siebie, osiągnięcia wymarzonego celu. Bycia wolnym, życia zgodnie z samym sobą. Szczęścia.

8. Oceniaj mniej, akceptuj częściej

Ocenianie, porównywanie – to narzędzia do „kategoryzowania” ludzi. Takiej podejście nie sprawi, że poczujesz się lepiej. Szczęście przychodzi razem ze świadomością, że różnice między nami są piękne, bo pozwalają nam się wzajemnie uzupełniać, uczyć się od siebie. I zmuszają nas do pracy nad sobą – przełamywania lęków, stereotypów. Ciesz się tym, że każdy z nas jest inny.

9. Obserwuj mniej, działaj częściej

Chcesz coś zmienić? Nie marnuj życia na kanapie, na obserwowaniu innych, tego, czego dokonali, co udało im się osiągnąć. Opracuj plan działania dla siebie samego. Decyduj. Kochasz sport? Nie ograniczaj tej miłości do oglądania go w telewizji – kup rower, zacznij biegać, zapisz się na siłownię. To są proste czynności, które dają nam dużo „drobnych”, szczęśliwych chwil. Zbieraj je, jedną po drugiej.

10. Narzekaj mniej, doceniaj częściej

Dlaczego lepiej i wyraźniej widzimy to, co złe, nieudane, niż to, co wspaniałe i dobre? Nie doceniamy innych ludzi, pozytywnych wydarzeń w naszym życiu, możliwości, które dostajemy od losu, a wreszcie – samych siebie. Przestań koncertować się na deficytach, porażkach, wadach. Dostrzegaj to, co się udało, co jest godne podziwu. Doceniaj innych za ich starania, za wsparcie jakie od nich dostajesz, za pozytywną energię. A przede wszystkim – porzuć perfekcjonizm.

Poczucie spełnienia, bez względu na okoliczności pojawi się w końcu i będziesz mógł powiedzieć, że jesteś szczęśliwy. Mimo wszystko.


Lifestyle Psychologia Zdrowie Związek

Jak wytrenować mózg, aby być bardziej kreatywnym i twórczym? Poznaj 8 prostych sposobów

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
8 czerwca 2017
5 zaskakujących rzeczy, które mogą obniżyć twoją inteligencję
iStock / Johannes Gerhardus Swanepoel

Kreatywność według definicji to zdolność tworzenia czegoś nowego. Jest pożądana w wielu zawodach oraz przydaje się w codziennym życiu, a osoby kreatywne są uznawane za bardziej intersujące i ciekawe. Jeśli czujesz, że nie należy ona do twoich mocnych stron i nie jesteś z tego powodu zadowolona, możesz nad tym popracować. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym poszerzysz umiejętności twórcze umysłu. Nie wymagają wiele wysiłku, a ty szybko zobaczysz efekty.

Zapomnij o wyniku

Tworząc coś, nie myśl o wyniku. Skup się na samym procesie, poświęcaj uwagę każdemu etapowi zadania. W ten sposób dopracujesz szczegóły, więc dobre zakończenie jest bardziej prawdopodobne. Ciesz się procesem, rezultat przyjdzie sam:)

Nie krytykuj swojej pracy

Krytykowanie swojej pracy wpływa negatywnie na jakość. Kiedy coś tworzysz, nie myśl, że coś jest źle. Skupiając się na tym, możesz rzeczywiście zacząć popełniać błędy, stracisz zapał i przestaniesz się starać. Dlatego odrzuć od siebie negatywne myśli. Zobaczysz, że nowe pomysły zaczną pojawiać się same.

Zrelaksuj się

Stres jest jednym z najgorszych towarzyszy kreatywności. Dobre pomysły nie przyjdą, kiedy będziesz spięta. Dlatego zrób wszystko, aby się zrelaksować. Popracuj z oddechem, medytuj lub udaj się na spacer do parku bądź lasu. Wielu artystów docenia także moc spokojnego snu i odprężenia, podczas którego doznawali olśnienia i wstawali z gotowym pomysłem w głowie.

Zapisuj swoje pomysły

Zapisywanie pomysłów to świetna metoda. Jeśli masz fizyczny zapis tego, co chcesz wykonać,  staje się bardziej prawdopodobne, że coś z tego wyjdzie. Nie umyka, więc bardziej się na nim skupiasz i automatycznie zaczynasz się zastanawiać, jak go zrealizować. Poza tym czytając go rodzą się inne pomysły.

Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj

Nic tak nie rozwija kreatywności jak czytanie. Podczas tej czynności w mózgu powstają nowe połączenia nerwowe – proces znany jako neuroplastyczność. Wystarczy pół godziny każdego dnia, a szybko pojawią się efekty.

Słuchaj muzyki

Kreatywnemu myśleniu sprzyja słuchanie niezbyt głośnej muzyki. Wyniki pokazują, że lecące w tle dźwięki lepiej wpływają na powstawanie pomysłów niż cisza. Według wielu badań najlepiej słuchać muzyki Mozarta, która może wywoływać krótkoterminową poprawę zdolności przestrzennych i inteligencji ogólnej.

Medytuj

Medytacja przynosi wiele korzyści. Sprzyja kreatywnemu myśleniu, wycisza i rozluźnia umysł. Wpływa na neuroplastyczność mózgu, dzięki czemu jesteśmy otwarci na nowe bodźce i wpadają nam do głowy nowe pomysły.

Ćwicz ciało i mózg

Ćwiczenia fizyczne pomagają w utrzymaniu zdrowia i energii. Wpływają pozytywnie nie tylko na kondycję ciała, lecz także na funkcjonowanie mózgu. Ale nie można zapominać, że ćwiczenie umysłu jest równie ważne. Zagadki i abstrakcyjne czynności zmieniają myślenie i pozwalają podejść do problemu od innej strony i z innego punktu widzenia.

Dzięki zwiększeniu kreatywności poprawi się jakość twojego życia. Zaczniesz patrzeć na niektóre sprawy z innej perspektywy i staniesz się osobą bardziej twórczą. Pomysły zaczną płynąć same, a ty będziesz czuć się spełniona i usatysfakcjonowana.


Zobacz także

Herbata, która pomaga spalić tłuszcz z brzucha. Poznaj przepis

To zdjęcie stało się symbolem masakry w Buczy

Tętniak mózgu. Sygnały ostrzegawcze, których nie wolno bagatelizować