Lifestyle

Zrób sobie prezent na Gwiazdkę i zerwij z nałogami

Redakcja
Redakcja
7 grudnia 2021
fot. XtockImages/iStock
 

Pewnie zastanawiasz się co kupić swoim bliskim pod choinkę. Ale może warto też pomyśleć o prezencie dla siebie i rozstać się z nałogami? Na przykład rzucić palenie. Pomysł doskonały, ale czy wykonalny?

Część z nas – tych najbardziej zdeterminowanych – jest w stanie porzucić nałóg z dnia na dzień, ale większości nie uda się ta sztuka. Trudno bowiem szybko zrezygnować z wprawdzie bardzo szkodliwej, ale bądź co bądź przyjemności. Większości przychodzi w sukurs nauka – istnieją bowiem o 90-95 proc. mniej szkodliwe alternatywy dla tradycyjnych papierosów, wielokrotnie przebadane przez specjalistów z wielu państw na świecie. Zaliczają się do nich na przykład papierosy elektroniczne i podgrzewacze tytoniu. Tym różnią się od standardowych papierosów, że nie zawierają najbardziej szkodliwych dla zdrowia substancji smolistych, czyli dymu. Nie chodzi tu jednak o to, by przejść z tradycyjnego „dymka” na produkty alternatywne, ale by wykorzystać te ostatnie do całkowitego rozstania się z nałogiem.

Naukowcy badający wpływ szkodliwych czynników na organizm człowieka stworzyli tzw. skalę obniżania ryzyka (risk continuum), wg której najmniej szkodliwa jest tzw. nikotynowa terapia zastępcza (NRT), potem produkty doustne, w tym saszetki nikotynowe, następnie e-papierosy dostępne w systemach otwartych oraz zamkniętych, jak np. Vuse ePod, sproszkowany tytoń i podgrzewacze tytoniu, a na końcu tradycyjne papierosy i cygara.

O polityce redukcji ryzyka związanej z paleniem papierosów mówi się coraz głośniej, szczególnie w krajach Europy Zachodniej. Wszystko wskazuje na to, że Wielka Brytania stanie się pierwszym krajem na świecie, w którym e-papierosy będą przepisywane przez lekarzy publicznej służby zdrowia jako produkt medyczny dla osób chcących rzucić palenie. Pod koniec października brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) zaktualizowała wytyczne dla osób chcących rzucić palenie i poinformowała, że producenci e-papierosów mogą zgłaszać swoje produkty do takiego samego procesu zatwierdzania, jaki obowiązuje w przypadku innych leków.

Naukowcy nieustannie podkreślają, by sięgać wyłącznie po sprawdzone, przebadane produkty i chociaż na rynku oczywiście można wybierać spośród wielu, to jednym z najbardziej istotnych elementów, na które powinno się zwracać uwagę, jest bezpieczeństwo użytkowania oraz jakość gwarantowana systemem testów. I tak, np. podgrzewacze glo hyper + poddano w ostatnim czasie wnikliwym badaniom w czterech brytyjskich klinikach, w których przebadano 500 woluntariuszy w wieku od 23 do 55 lat. Uzyskane wyniki zaprezentowane w naukowej publikacji wykazały, że całkowite przejście na glo spowodowało statystycznie istotne zmiany w zakresie tzw. „biomarkerów narażenia” oraz „biomarkerów potencjalnej szkody” w porównaniu z kontynuacją palenia. W przypadku większości mierzonych wskaźników, redukcje szkód zaobserwowane u osób korzystających z tego urządzenia były podobne do tych obecnych u osób, które całkowicie przestały palić.

Wiadomo – całkowite zerwanie z nałogiem to chyba najlepszy prezent, jaki możemy sobie sprawić na te święta, ale większość z nas musi zacząć od drobnych kroków. Lepiej tak, niż nadal wdychać szkodliwy dym.Lifestyle

Zmarszczki wokół ust są problemem nie tylko palaczy. Jak pozbyć nieestetycznych zmian?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 grudnia 2021
Zmarszczki palacza
Fot. iStock

Zmarszczki palacza, czyli zmarszczki wokół ust, są nieestetycznymi zmianami, które, wbrew nazwie, dotyczą nie tylko palaczy. Takie zmiany nie tylko dodają lat, ale także nadają smutny wyraz twarzy. W jaki sposób powstają zmarszczki palacza, i jak można się ich pozbyć?

Zmarszczki palacza — kiedy powstają?

Zmarszczki to specyficzna „ozdoba” twarzy, z której mało kto jest zadowolony. Są to zagłębienia uwidaczniające się skórze, które zazwyczaj powstają najpierw wokół ust, pod oczami, oraz na czole, szczególnie pomiędzy brwiami (lwia zmarszczka). Powstają ze względu na stopniową utratę przez skórę włókien kolagenu i elastyny, które stanowią dla niej specyficzne rusztowanie. Równie negatywnie na stan skory wpływa ubytek kwasu hialuronowego, który odpowiada za jej sprężystość i jędrność. Warto przy tym zaznaczyć, że procesy te są w pełni naturalne, natomiast do powstawania zmarszczek przyczyniają się inne działania.

Twarz, którą znaczą zmarszczki wydaje się starsza, często smutniejsza, co obniża często samoocenę kobiet. Zmarszczki palacza pojawiają się jako jedne z pierwszych i zdecydowanie zaliczamy je do zmian w strukturze skóry, do których nikomu nie spieszno.

Zmarszczki palacza

Fot. iStock/Zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza — jak wyglądają?

Zmiany te, czyli zmarszczki palacza uwidaczniają się jako niewielkie, pionowe wgłębienia w skórze wokół ust. Bywają czasem mylone z bruzdami nosowo-wargowymi, czyli dwiema wyraźnymi kreskami łączącymi nos i kąciki ust. Zmarszczki palacza charakteryzują się obecnością na skórze drobnych linii nad górną wargą.

Przyczyny powstawania zmarszczek palacza

Zmarszczki palacza mogą formować się już od 25 roku życia, co może przyspieszać kilka czynników. Niezdrowy tryb życia i stosowanie  używek fatalnie wpływają na stan cery, a przez to przyspieszają pojawienie się zmarszczek. Szczególnie destrukcyjnie działa palenie papierosów. Zaciąganie się papierosem oznacza częste napinanie mięśni nad ustami, co powoduje szybsze wiotczenie skóry. Czynność palenia zmusza skórę do ciągłego wysiłku, a wchłanianie szkodliwych substancji obecnych w dymie papierosowym truje ją i prowadzi do nadmiernego wysuszenia i osłabienia, opóźniając proces regeneracji.

Zmarszczki palacza o częściej dotyczą również osób z wadami zgryzu, oraz z ubytkami w uzębieniu. Pogłębia je notoryczne korzystanie ze słomek do picia, oraz picie bezpośrednio z butelki. Szkodliwe jest także częste żucie gumy, które nadmiernie obciąża mięśnie w okolicach ust, a to z kolei prowadzi do spadku elastyczności skóry.

Zmarszczki palacza

Fot. iStock/Zmarszczki palacza

Skórze szkodzi również narażenie na działanie promienie UV, które pogłębia naturalne zmiany postępujące z wiekiem. Zmarszczki palacza pogłębiają także normalne codzienne czynności, bez których trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie. A chodzi o mówienie, uśmiechanie się, przeżuwanie pokarmu, przybieranie grymasów, np. bezwiedne układanie ust w tzw. dzióbek. Także życie w stresie przekłada się na szybsze powstawanie problemu zmarszczek.

Zmarszczki palacza — jak się pozbyć problemu?

Nie da się uniknąć powstawania zmarszczek wokół ust, ale można zrobić wiele, by spowolnić ten nieunikniony proces. Przede wszystkim trzeba odstawić nałogi i zmienić przyzwyczajenia, które przyczyniają się do tworzenia się zmarszczek palacza. Równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja, stosowanie kremów, które zawierają w składzie jedną z cennych dla skóry substancji: kwas hialuronowy zapewniający elastyczność skóry i wysoki poziom jej nawilżenia; kolagen, odpowiedzialny za młody wygląd skóry; koenzym Q10, zwiększający możliwość regeneracji skóry; oraz witaminę C, która jest silnym antyoksydantem i jest konieczna do właściwej produkcji kolagenu.

Część z tych składników można dostarczyć do organizmu wraz z pożywieniem. Witaminę C dostarczają warzywa i owoce, koenzym Q10 znajdziemy w a mięsie tłustych ryb morskich, natomiast kolagen można dostarczyć wraz z galaretkami i żelatyną, z podrobami zwierzęcymi oraz w zupach  gotowanych na kościach. Ponieważ niełatwo jest zadbać o zbilansowaną dietę, pomocne może się okazać stosowanie suplementów diet zawierających powyższe, wartościowe dla skóry substancje.

Aby zahamować zmarszczki palacza, raz w tygodniu dobrze jest wykonać delikatny peeling naskórka warg i skóry wokół ust. Należy czynność wykonywać bardzo delikatnie, by nie uszkodzić cienkiego naskórka. Peeling nie tylko usunie martwy naskórek, ale usprawni mikrokrążenie i przygotuje na nałożenie kosmetyków, które będą wchłaniały się lepiej.

Duże znaczenie ma masaż twarzy, oraz ćwiczenia (joga twarzy), które warto połączyć z nakładaniem na obszar wokół ust odpowiedniego preparatu pielęgnacyjnego. Takie połączenie lepiej dotleni i odżywią skórę wokół ust. Konieczna jest również codzienna ochrona, szczególnie latem przed promieniami słonecznymi oraz zimą przed mrozem.

Zmarszczki palacza

Fot. iStock/Zmarszczki palacza

Jeśli powyższe metody nie przyniosą właściwego rezultatu, można skorzystać z możliwości redukcja zmarszczek przy pomocy botoksu. Poradzi on sobie nawet w przypadku głębszych bruzd. Wstrzyknięcie botoksu paraliżuje mięśnie wokół ust, co powoduje wygładzenie skóry i pozbycie się zmarszczek palacza. Zabieg utrzymuje się do 6 miesięcy, po czym należy go powtórzyć, aby podtrzymać efekt.

FB/ohmepl

 


Zobacz także

Nie bądźcie tacy święci, nie oceniajcie innych. Spałam z szefem, nie widzę problemu

Albo wstań, zabierz płaszcz i odejdź, albo zostań i pogódź się ze sobą. Ze sobą – nie z nim

Trochę inny głos w dyskusji o tolerancji

Przejawom rasizmu w Polsce winni są też obcokrajowcy. Trochę inny głos w dyskusji o tolerancji