Go to content

„Nie zmieniamy się tylko po to, by zadowolić innych”. Ważna lekcja, jaką daje swojej córce, ale też nam wszystkim, Pink

Fot. Screen/You Tube

Podczas gali Video Music Awards jedną z nagród odbierała Pink. I choć nie miała zbyt wiele czasu na wypowiedź, to w ciągu niecałych trzech minut zawarła to, co każde dziecko powinno w chwilach zwątpienia w siebie powinno usłyszeć od rodzica. Co każdy człowiek, który nie wierzy w siebie, powinien usłyszeć.

To naprawdę niezwykłe kilka minut niosące bardzo ważne przesłanie. Obejrzyjcie i, jeśli chcecie, przeczytajcie tłumaczenie. I podajcie dalej, niech nikt nie myśli, że musi się zmieniać, by przypodobać się innym.

„Moja córka Willow lubi ubierać się po męsku. Pewnego dnia, gdy wiozłam ją do szkoły, Willow powiedziała: <Mamo, ja jestem chyba najbrzydszą dziewczyną w szkole! Wyglądam jak chłopak z długimi włosami> Chętnie bym się zemściła na tych, co wpuścili Willow w taki kanał myślenia o sobie – ale jak? Mścić się na 6-latkach?

Pokazałam Willow zdjęcia artystów, którzy nie odpowiadali kanonom płci, żyli według własnych prawd. Może i ktoś ich obśmiewał, a oni i tak dumnie <obnosili się>. Pokazałam jej Freddie’ego Mercury’ego, Janis Joplin, George’a Michaela, Eltona Johna, Michaela Jacksona, Davida Bowie, Prince’a, Annie Lennox.

Zapytałam też Willow: „Kochanie, a ja sama? Spójrz jak wyglądam.

„Jesteś bardzo ładna” – odpowiedziała Willow.

„Mówią mi, że wyglądam jak facet, że jestem zbyt męska, ze moja ciało jest zbyt <mocne>. No i co? Zapuszczam włosy, bo mi tak mówią?”
„Nie”
„Staram się, by moje ciało wyglądało na mniej <mocne>”
„Nie”
„Robię cokolwiek, by zmienić swój wizerunek wg ich opinii?”
„Nie”
„A mam na koncertach tłumy?”
„Masz”
„No, więc kochanie, nie zmieniamy się tylko po to, by zadowolić innych. Jesteśmy sobą. Raczej pokazujemy innym, że jest na świecie wiele rodzajów piękna. I Ty też jesteś piękna i Cię kocham”.*

*tłumaczenie za Replika