Go to content

Zmarszczki mimiczne – jak powstają i czy można się ich pozbyć?

fot. Gabriel Silverio/Unsplash

Bez uśmiechu, smutku i złości trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Dziesiątki emocji wyrażane są przez twarz każdego dnia. Wynikiem intensywnej pracy mięśni twarzy są zmarszczki mimiczne, które pojawiają się nie tylko u osób starszych. Co warto wiedzieć o zmarszczkach mimicznych i czy można się ich pozbyć?

Zmarszczki mimiczne – co to takiego?

Zmarszczki mimiczne związane są z intensywną pracą mięśni twarzy, które każdego dnia wykonują ponad 10 tysięcy skurczów. Skóra kurczy się, rozkurcza, potem ponownie kurczy i tak przez większość dnia. W końcu, pod kątem prostym do linii naprężenia mięśnia powstaje zmarszczka. Choć w głównej mierze za powstawanie zmarszczek mimicznych odpowiedzialne są emocje, to istotną rolę odgrywa również proces starzenia się skóry. Wraz z upływem czasu skóra produkuje mniejszą ilość substancji odpowiedzialnych ze jej elastyczność i sprężystość – kolagenu i elastyny. Dodatkowo zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego mającego wpływ na nawilżenie. Wszystko to sprawia, że zmarszczki mimiczne pogłębiają się i stają się coraz bardziej widoczne.

Kiedy zaczynają powstawać zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki mimiczne to pierwsze zmarszczki, które pojawiają się na twarzy. U osób o bogatej mimice twarzy uwidaczniają się już po ukończeniu 25. roku życia. Początkowo widoczne są jedynie podczas pracy mięśni twarzy, jednak z czasem utrwalają się i przestają znikać. Powstawaniu zmarszczek mimicznych sprzyjają również czynniki zewnętrzne np. stres oksydacyjny, promieniowanie UV.

Gdzie powstają zmarszczki mimiczne?

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów zmarszczek mimicznych:

  • Kurze łapki – zmarszczki pojawiające się w okolicy oczu, najczęściej zewnętrznych kącików. Są wynikiem silnej pracy mięśnia okrężnego oka, który kurczy się podczas uśmiechu czy mrużenia oka.
  • Lwia zmarszczka – to pionowa zmarszczka pojawiająca się między brwiami. Powstaje w wyniku częstego marszczenia brwi.
  • Zmarszczki na czole – poziome zmarszczki pojawiające się na czole. Zazwyczaj uwidaczniają się u osób skłonnych do marszczenia czoła.
  • Zmarszczki palacza – położone tuż nad górną wargą. Pojawiają się nie tylko u osób palących papierosy, choć to właśnie one najczęściej się z nimi zmagają.

Domowe sposoby na spłycenie zmarszczek

O ile niektórzy nie zwracają na nie uwagi, inni nieustannie starają się ich pozbyć. Jak spłycić zmarszczki mimiczne domowymi sposobami? By zmniejszyć zmarszczki mimiczne będące wynikiem nadmiernej pracy mięśni twarzy, warto wyciszyć się, zrelaksować i pozbyć negatywnych emocji. Istotną rolę odgrywa odpowiednie nawodnienie i dotlenienie organizmu. Na skórę zły wpływ ma nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Dlatego warto zmienić styl życia, do codziennego menu wprowadzić produkty o potencjale antyoksydacyjnym – głównie owoce i warzywa oraz ograniczyć lub całkowicie wyeliminować wszystkie używki. Kluczową rolę odgrywa właściwy sposób pielęgnacji skóry – dokładne zmywanie makijażu, nawilżenie i odżywienie cery odpowiednio dobranymi kosmetykami. Pożądanymi składnikami w kosmetykach przeciw zmarszczkom są głównie: kwas hialuronowy, koenzym Q10, witamina A (retinol), witamina C, witamina B3, witamina E, beta-glukany. Do codziennej pielęgnacji warto wybierać kosmetyki z filtrem UV.

Zobacz również: Zmarszczki wokół ust są problemem nie tylko palaczy. Jak pozbyć nieestetycznych zmian?

Profesjonalne zabiegi

By pozbyć się zmarszczek mimicznych można poddać się profesjonalnym zabiegom kosmetycznym. Do inwazyjnych, które szybko zredukują zmarszczki należą: zastrzyki z kwasem hialuronowym, zastrzyki z toksyną botulinową czyli tzw. botoks, modelowanie wypełniaczami, nici APTOS, mezoterapia igłowa.

Z kolei do nieinwazyjnych zabiegów poprawiających kondycję skóry kosmetolodzy wykorzystują kwas hialuronowy, peptydy, glinki.


źródło: doz