Go to content

Jak zmanipulować narcyza? „Załatw go” jego własną bronią

Narcyz jest agresywny, ale bardzo przewidywalny i jeśli dobrze go poobserwujesz, z łatwością znajdziesz skuteczne strategie, które pozwolą ci obrócić jego działanie przeciwko niemu samemu i zminimalizować ich szkodę w stosunku do ciebie. Twoja decyzja o odejściu lub zmianie dotychczasowego (akceptującego) zachowania rozwścieczy go i będzie walczył na śmierć, by z tobą wygrać. To, czego obawia się najbardziej, to ujawnienie prawdy o tym, jaki jest naprawdę przez tych, którzy go najlepiej znają.

Narcyz nie zawaha się wytoczyć najcięższych dział w walce o swoje dobre imię. Zachowaj spokój i skup się na tym, że już niebawem odzyskasz emocjonalną wolność.

Oto kilka porad, jak zmanipulować narcyza, czyli jak walczyć jego własną bronią

1. Działaj strategicznie, nie mścij się

Narcyzowie są wampirami energetycznymi i żywią się twoją negatywną energią. Dając się w to wciągnąć , ryzykujesz, że utkniesz w roli ofiary. Zemsta to wyraz poczucia bezsilności względem Narcyza i oddanie mu całej twojej energii, którą nadal będzie wykorzystywał przeciwko tobie i waszym dzieciom. Najlepszy rodzaj zemsty to osobiste i emocjonalne uzdrowienie twoje i twoich dzieci.

2. Wykorzystaj inteligencję emocjonalną

Odgrywaj przewidywalne narcystyczne reakcje i nastroje. Zamiast działać agresywnie, skup się na tworzeniu iluzji, że wygrana jest po jego stronie. Nie reaguj agresją na agresję. Jeśli się rozwodzicie i on chce zabrać ci większość waszych wspólnych rzeczy, powiedz, że się zgadzasz, że na nie zasłużył. Efekt cię zaskoczy.

3. Kontaktuj się z nimi tylko w te dni, kiedy sprawy idą po jego myśli

To wtedy jest najbardziej „elastyczny”. Pamiętaj, że w te gorsze, zawsze będzie wyżywał na tobie swój gniew, tak jak to robił w przeszłości. Twoim celem jest podjęcie działań, które przynoszą ci korzyści, nie powodując dalszych szkód i utrzymują cię na tej drodze do emocjonalnej wolności.

4. Unikaj walki, w tym osądu, za wszelką cenę

Narcyzi są przewidywalni, ale skomplikowani i nienawistni. Źle znoszą poczucie wstydu i krytykę i będą walczyć do śmierci, aby ich uniknąć. Nigdy nie pozwól, by zobaczyli jak  okazujesz emocje, które mogą interpretować jako brak równowagi emocjonalnej. Inaczej on natychmiast wykorzysta to przeciw tobie.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

1/1 Jak zmanipulować narcyza - "załatw go" jego własną bronią

5. Karm go złudzeniami

Daj mu uwierzyć, że wygrywa. Narcyz ma agresywną osobowość i po prostu musi wygrywać, za wszelką cenę. Stwórz iluzję, niech myśli, że cię pokonał, gdy ty tymczasem uzyskasz to, czego chcesz.

6. Mów mu komplementy

To zaspokoi jego potrzebę uwagi i uwielbienia. Nawet jeśli jesteś w trakcie rozwodu, powiedz mu, że „był najlepszy w tym czy tamtym. Powiedz mu, że wygląda świetnie, że jest w czymś ekspertem, jest najmądrzejszy. Cokolwiek, co uśpi jego czujność.

7. Zgadzaj się z nimi, nawet jeśli nie zgadasz

A jeśli nie pozwala ci na to twoje sumienie, wypowiadaj się neutralnie.

Nie myśl kategoriami „nie, ja się nie zniżę do tego poziomu”. Masz do czynienia z osobą z olbrzymimi problemami osobowościowymi, nie ma się co zastanawiać nad tym, czy naprawdę tak myślisz, czy nie. Twoim celem jest jak naszybciej odejść i nie dać się już więcej skrzywdzić.


Na podstawie: yourlifelifter.com