Go to content

Zero waste w Twojej szafie, czyli jak przedłużyć trwałość ubrań lub dać im drugie życie

fot. Angela Bailey/Unsplash

Ekologiczny styl życia wchodzi również do naszych szaf, co oznacza ni mniej ni więcej tylko tyle, że zaczynamy zwracać uwagę na jakość ubrań jakie kupujemy, a także na to, jak zapewnić im trwałość na lata. Dzięki temu albo możemy je dłużej użytkować albo odsprzedać, by zrobić miejsce w szafie. Jak zrealizować zero waste w swojej szafie, czyli przedłużyć trwałość ubrań, dać im drugie życie, a ponadto nie kupować rzeczy, które będą zbierać tylko kurz?

Zero waste w Twojej szafie – sprawdź czy nie ma w niej niczego niepotrzebnego

Na pewno, aby realizować zasadę zero waste, nie tylko trzeba dbać o ubrania i wybierać ponadczasowe kroje, które nie wychodzą z mody, czy stawiać na dobrej jakości tkaniny, ale również nie kupować pod wpływem impulsu. Pierwszym krokiem do stworzenia eko szafy jest więc sprawdzenie, czy nie ma w niej niczego niepotrzebnego, czego nie założyło się ani razu. Niechciane rzeczy do kosza na śmieci powinny trafić tylko w ostateczności. Możesz je zatem przekazać potrzebującym albo sprzedać w Internecie, pod warunkiem, że nie są znoszone. Aby tak nie było o ubrania musisz odpowiednio dbać. Dowiedz się też więcej, jak żyć w zgodzie z naturą i realizować zasadę zero waste w Twojej szafie. Znajdziesz tam informacje, gdzie możesz oddać ubrania dobrej jakości, w których już nie chodzisz.

Jak dbać o ubrania, by przetrwały wiele sezonów?

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo pielęgnować ubrania, to musisz zacząć od spojrzenia na metkę. Tam znajdziesz informacje, w jakiej temperaturze możesz prać, czy możesz daną rzecz wirować, a także w jakiej temperaturze możesz ja prasować. Oczywiście to tylko podstawy, bo istotne znaczenie ma dobór odpowiednich środków piorących i zmiękczających tkaniny. Ubrania przede wszystkim musisz prać regularnie, to znaczy zawsze wtedy, gdy nie są już pierwszej świeżości, a to możesz łatwo sprawdzić, wystarczy, że je powąchasz. Oczywiście czasami kosmetyki, np. antyperspirant czy perfumy, skutecznie zabijają nieprzyjemne zapachy i w takiej sytuacji do częstotliwości prania musisz podejść racjonalnie. Jesienią i zimą sprawa jest o tyle łatwiejsza, że ubrania często przesiąkają zapachem zanieczyszczeń powietrza i pachną niczym popielniczka. Wtedy od razu trafiają do pralki czy też automatu. Ubrania warto wirować, kiedy jest to możliwe, bo wtedy ogranicza się ilość wilgoci we włóknach. W zbyt wilgotnych ubraniach może rozwijać się pleśń. Suszenie na zewnątrz też nie zawsze jest dobre, gdyż promieniowanie UV wpływa nie tylko na to, że kolory stają się wyblakłe, ale również osłabia same tkaniny. Uporczywe plamy na tkaninach najlepiej od razu zapierać, a później wkładać do automatu, bo wrzucanie takich rzeczy do kubła na pranie, a potem po jakimś czasie do automatu może skutkować tym, że plama po praniu nie całkiem zniknie, choć oczywiście tutaj wiele zależy od jakości stosowanych środków piorących.

Poznaj najlepsze metody pielęgnacji ubrań

Jeżeli zastanawiasz się, jak przedłużyć trwałość ubrań, to mamy dla Ciebie jeszcze kilka wskazówek. Pamiętaj, by przed praniem kardiganów czy koszul zawsze zapiąć guziki, a w przypadku kurtek zapiąć suwak. Dzięki temu uniknie się nadmiernego tarcia czy zahaczenia materiału. Są takie tkaniny, które należy prać jak najrzadziej i należą do nich jedwab, kaszmir, wełna, a także denim. Pamiętaj, że takie tkaniny należy prać w niższych temperaturach. Możesz też prać niektóre rzeczy na lewej stronie. Jest to polecane zwłaszcza w przypadku tych, które się mechacą. Poznaj też naturalne sposoby pielęgnacji ubrań, które pozwolą Ci przedłużyć ich trwałość.