Go to content

Zatrzymaj się i znajdź swoje JA. Kolor daje ukojenie

Fot. iStock / vvvita

Dzisiejszy świat pędzi i zmusza nas do działania na najwyższych obrotach. Sekundy, minuty, godziny, dni, a nawet tygonie miesiące czy lata mijają tak szybką, że za nim się obejrzymy już jesteśmy starsze o pare wiosen. Praca, dom, dzieci wszystko to sprawia, że zaczyna nam brakować czasu dla siebie. Wtedy dopada nas frustracja, zmęczenie, zniechęcenie. Zaczynamy zastanawiać się, gdzie w tym wszystkim jestem JA. Czasami w biegu zapominamy zadbać o siebie, bo przecież wszystko wokoło ważniejsze. Wybiegamy rano z domu z prowizorycznym makijażem, ukrywającym nasze zmęczenie. Biegniemy do pracy, gdzie robimy wszystko czego od nas wymagają i wracamy do obowiązków domowych i tak mija nam codziennie każdy dzień. Żyjemy w takim pędzie, że nie zastanawiamy się nad tym, by zrobić coś dla siebie. Niektóre kobiety nawet nie widzą tej potrzeby, ponieważ ich potrzeba została zagłuszona przez codzienność.

Wieczorami siadamy w fotelu, by poczytać w końcu leżącą od miesięcy książkę, ale po pięciu minutach zasypiamy. Zmęczenie jest za duże. Książka na kolejne tygodnie zostaje odłożona, bo przecież rano znowu trzeba wstać, zrobić ten prowizoryczny makijaż i biec. Tylko dokąd?

W tym biegu nie zauważamy jak otaczający nas świat jest piękny, jakie otaczają nas kolory. Trudno zatrzymać się w tym pędzie, bo rozpędzoną machinę trudno zatrzymać. Ona bardzo dobrze działa. Jednak po latach tego pędu, powoli zatrzymujemy się i zastanawiamy się, gdzie w tym wszystkim jestem JA. Dbałam o dom, pracę, dzieci, męża – a JA? Gdzie jestem ja?

Gdy koleżanka namawia byśmy wybrały się z nią na wystawę, do kina, teatru czy zwyczajnie na krótki spacer, często mówimy nie mam czasu, nie mogę, muszę ….. i tak mija ten kolejny dzień naszego szarego życia.

Kolor daje ukojenie

Kolor daje nam wyciszenie, kolor życia sprawia jakie mamy nastawienie. Zwolnij trochę, pomyśl o sobie, daj sobie chwile na wyciszenie, na odnalezienie siebie. Sposobów na to jest tak wiele. Tylko daj sobie szansę. Szansę na to, by w twoje szare, czasami nudne życie wszedł kolor twojej pasji. Odnajdź ją. Spraw, byś znalazła czas na swoje marzenia. Przecież dobrze wiesz, że to co kochamy robimy najlepiej.

Pasja sprawia, że nie może się nam cos nie udać. Gdy robisz to co kochasz, ładujesz akumulatory na działania, które sprawiają ci mniej radości, które musisz wykonać. To nie przypadek, że ludzie szukają tego co pokochają, by znaleźć w nim ukojenie. A TY wiesz już co kochasz, wiesz co sprawia ci przyjemność, czy może w pędzie życia nawet nie pomyślałaś, by cokolwiek w nim zmieniać?

Nie wiem jaka jest twoja pasja, nie wiem czy odnalazłaś ją już w życiu, nie wiem co sprawia ci radość, ale wiem, że jest taki jeden sposób, który pozwala na odreagowanie, wyciszenie, radość. Wiesz, ważne, byś potrafiła zapomnieć o tym, co cię otacza, zapomnieć o tym co sprawia ci ból, zapomnieć o tych problemach z którymi codziennie się zmierzasz. Przecież tobie też należy się oddech, ty jesteś ważna, to ty zmierzając się z górą problemów musisz wiedzieć, że życie daje ci szansę. Gdy znajdziesz w sobie siłę na odpoczynek, na relaks, na wyciszenie gwarantuję Ci, że będziesz mogła góry przenosić, a twoje życie nabierze kolorów.

Zacznij myśleć o sobie, zacznij realizować swoje marzenia, nie spełniaj oczekiwań swoich bliskich, tylko zacznij realizować  swoje. Przecież ty wiesz najlepiej co jest dla ciebie najlepsze.

Fot. iStock

Fot. iStock

Jednym z takich momentów, które daje chwilę oddechu jest sztuka, ale nie myśl, że sztuka przez wielkie S. Jest taki sposób na to, byś znalazła swoje JA, bo sztuka daje czas na przemyślenia, daje siłę do dalszego działania. Daj sobie szansę.

ArtTerapia to sztuka, która przyciąga wszystkich, to sztuka, która kocha każdego, to sztuka, która daje ukojenie, to sztuka, która daje wyciszenie. ArtTerapia to malowanie, rysowanie, tworzenie. To czas, w którym na chwilę zapominasz o tym co cię gnębi, a zagłębiasz się w swoich myślach, zaczyna powoli docierać do ciebie, że TY jesteś ważna. I wcale nie chodzi o to, by tworzyć dzieła na miarę Picassa, ale chodzi o to, byś pobyła z sobą,  a na koniec powiedziała – tak to ja zrobiłam.

Jeśli masz dzieci, albo z nimi pracujesz artterapia jest przecudownym elementem układanki wychowania, który pozwala na bycie z dzieckiem, na wyciszenie jego i jego emocji, daje mu moment, w którym i ono odnajduje swoje JA. Wiesz artterapia daje również możliwość wspólnego spędzania czasu na twórczej zabawie, która scala matkę i dziecko, która buduje autorytet nauczyciela u dzieci. Ale pamiętaj nie oceniaj nigdy stworznej przez dziecko pracy, chwal i buduj – niech stanie się mądrym, pewnym siebie dorosłym.

Artterapia leczy, dlatego jeśli masz w otoczeniu kogoś kto choruje, pozwól mu tworzyć, zobaczysz jak dzięki temu inaczej spojrzy na to co się mu przydarzyło.

Artterapia to sztuka malowania, rysowania, tworzenia jeśli nie  masz pomysłu na to co mogłabyś zrobić, albo chciałabyś dostać jeden dzień dla siebie zapraszamy Cię na warsztaty, które wskażą kierunek. Akademia ARTE przez całe wakacje zaprasza na warsztaty TERAPII KOLOREM.

Są to warsztaty, które pokażą pewien kierunek. Pokażą ci, że d pracy można wykorzystać szkło w różnej postaci, płótno, materiał a nawet kamienie. Stworzyli swoje warsztaty, by zarażać ludzi kolorem. Warsztaty są dla każdego, nauczycieli, rodziców, ale również tych, którzy zwyczajnie chcą odpocząć. Daj sobie ten jeden dzień. W sztuce możesz odnaleźć swoje marzenia i wcale nie musisz jej uprawiać, możesz zwyczajnie znaleźć motywację do działania.

Wejdź na stronę https://www.facebook.com/szkoleniadlanauczycieli/events i wyślij zgłoszenie, ta szansa czeka właśnie na ciebie. Na warsztatach nie ma dużo miejsc. Weź w nich udział właśnie TY i zacznij myśleć o sobie.