Go to content

Zasady samuraja – jak prowadzić zrównoważone życie

Fot. iStock

Chcesz być odważny jak samuraj i iść przez życie z podniesiona wysoko głową? Sprawdź, jakimi zasadami kierowali się ci wyjątkowi wojownicy. Zainspirowali miliony, dzięki swojej życiowej równowadze. Gotowy?

Samurajowie to niezwykli wojownicy. Ich artyzm i mistrzostwo sięgają każdej dziedziny życia – od onieśmielającej wydajności zaczynając na uczynieniu z walki prawdziwej sztuki.  Żyją inspirującym życiem, kierując się zestawem zdrowych filozoficznych zasad Bushido.

Co jeszcze ich wyróżnia? Niesamowita aura i piękno japońskiej kultury.

Wojownik z miecza w XXI wieku nie ma większego pożytku. Niemniej jednak Droga Wojownika, czyli samurajski kodeks etyczny, zwany Bushido, jest przydatnym zestawem zasad, które pomogą ci prowadzić bardziej zrównoważone życie. Poza tym tak się składa, że ​​są to zasady, które są dziś przydatne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

 „Wojownik jest bezwartościowy, jeśli nie wzniesie się ponad innych i nie stanie silny w środku burzy.” – Yamamoto Tsunetomo

Oto osiem samurajskich zasad Bushido

Współczucie

Jedną z pierwszych zasad samurajów jest współczucie. Z ogromną mocą przychodzi duża odpowiedzialność. Musisz szukać okazji, by użyć swojej mocy dla większego dobra, zrozumieć ból innych i słabszych. Pragnąć w głębi serca pomóc im w każdy możliwy sposób.

Prawdziwe współczucie to zrozumienie. Trzeba widzieć i rozumieć więcej niż własne potrzeby i pragnienia, zrozumieć, jak nasze działania wpływają na innych, wpływają na świat. Być miłosiernym.

Prawość

Ta zasada jest często nazywana sprawiedliwością i polega na dążeniu do tego, aby postępować właściwie. Nie możesz kontrolować reszty świata, ale możesz starać się podążać drogą prawości we własnym życiu.

Pamiętaj, że bycie prawym to znacznie więcej niż zwykłe robienie właściwych rzeczy w kontaktach z innymi ludźmi. Ta wspaniała zasada obejmuje również zachowanie integralności, gdy nikt nie patrzy.

Prawdomówność

Prawdomówność obejmuje dwie różne cechy – rzetelność i uczciwość.  Słowo ma wielką wartość, ale wartość tych słów z czasem maleje, gdy buduje się  ją kłamstwami lub niedotrzymanymi obietnicami.

Aby postępować zgodnie z tą zasadą, powinieneś dążyć do szczerości w tym, co mówisz. Tylko w ten sposób inni ludzie będą wiedzieć, że nie tylko mówisz prawdę, ale także, że mogą na ciebie liczyć.

Lojalność

Bądź lojalny. Każdy samuraj naprawdę rozumie swoje miejsce na świecie. Osoby, na których ci zależy i z którymi pracujesz, powinny wiedzieć, że mogą na Ciebie liczyć bez względu na wszystko. Powinny być ciebie pewne.

Ten rodzaj lojalności nie tylko pomaga innym, ale także pomaga tworzyć nierozerwalne więzi. To wyższy poziom uczciwych relacji –  komunikuje i odzwierciedla ich wartość dla ciebie samego. Ta nauka samuraja działa prawie we wszystkich życiowych zakamarkach: w pracy, w domu, w miłości… wszędzie.

Honor

Największy skarb samuraja? Honor! Stoi on ponad wszelką inną cechą czy zaletą wojownika.

Jeśli byłbyś samurajem, twój honor byłby wszystkim, a jego utrata kosztowała życie. W rzeczywistości dla samuraja hańba często kończyła się popełnieniem przez samuraja harakiri, czyli rytualnym samobójstwem z użyciem katany.

Oczywiście nie chodzi o to, by interpretować dawne zasady dosłownie! Jednak honor ma kluczowe znaczenie dla urzeczywistnienia swojego najlepszego JA. Honor to reprezentacja tego, kim jesteś jako osoba. To twoje słowa, twoje czyny i twoja wielka wartość. Honor pokazuje ci, kim jesteś dla siebie i dla świata.

Szacunek

Kiedy ktoś ma władzę, musi również wiedzieć, kiedy i jak mądrze z niej korzystać. W przypadku samurajów, władza oznaczała łatwość odbierania życia. Dziś to może być moc decydowania o czyimś życiu w mniejszym lub większym stopniu, zależność w związku, w pracy. To moc, którą należy się posługiwać z wielkim szacunkiem i mądrością. Nie tylko dla innych, ale dla siebie, aby uniknąć zepsucia własnej duszy.

Na świecie istnieje wiele form władzy i praktycznie wszystkie z nich można wykorzystać do zranienia lub pomocy. Wybieraj mądrze!

Odwaga

Gdyby samurajowie byli bohaterami Harrego Pottera, z całą pewnością należeliby do Gryfonów!

Nic dziwnego,  samurajski wojownik musi być odważny. Pamiętaj jednak, że odwaga to coś więcej niż umiejętność stawienia czoła niebezpieczeństwu i śmierci w walce.

Aby być całkowicie odważnym, trzeba stawiać czoła całemu życiu! Odwaga to pewność siebie niezbędna do urzeczywistnienia szczęścia i pokonywania zwykłych, codziennych wyzwań.

Samokontrola

Ostatnią cechą z listy samurajskich zasad Bushido jest samokontrola. Bez niej nie wypełnisz żadnej z poprzednich zasad.

Choć zasady brzmią poetycko, jeśli nie masz silnej woli, aby faktycznie ich przestrzegać, są całkowicie bezużyteczne.

Mam nadzieję, że zasady samurajów zainspirują cię do prowadzenia zrównoważonego życia. Bądź dobrym i uczciwym wojownikiem. A świat odwdzięczy ci się dobrym życiem.


źródło: exploringyourmind.com