Lifestyle

Zasady samuraja – jak prowadzić zrównoważone życie

Redakcja
Redakcja
26 stycznia 2021
Fot. iStock
 

Chcesz być odważny jak samuraj i iść przez życie z podniesiona wysoko głową? Sprawdź, jakimi zasadami kierowali się ci wyjątkowi wojownicy. Zainspirowali miliony, dzięki swojej życiowej równowadze. Gotowy?

Samurajowie to niezwykli wojownicy. Ich artyzm i mistrzostwo sięgają każdej dziedziny życia – od onieśmielającej wydajności zaczynając na uczynieniu z walki prawdziwej sztuki.  Żyją inspirującym życiem, kierując się zestawem zdrowych filozoficznych zasad Bushido.

Co jeszcze ich wyróżnia? Niesamowita aura i piękno japońskiej kultury.

Wojownik z mieczaw XXI wieku nie ma większego pożytku. Niemniej jednak Droga Wojownika, czyli samurajski kodeks etyczny, zwany Bushido, jest przydatnym zestawem zasad, które pomogą ci prowadzić bardziej zrównoważone życie. Poza tym tak się składa, że ​​są to zasady, które są dziś przydatne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

 „Wojownik jest bezwartościowy, jeśli nie wzniesie się ponad innych i nie stanie silny w środku burzy.” – Yamamoto Tsunetomo

Oto osiem samurajskich zasad Bushido

Współczucie

Jedną z pierwszych zasad samurajów jest współczucie. Z ogromną mocą przychodzi duża odpowiedzialność. Musisz szukać okazji, by użyć swojej mocy dla większego dobra, zrozumieć ból innych i słabszych. Pragnąć w głębi serca pomóc im w każdy możliwy sposób.

Prawdziwe współczucie to zrozumienie. Trzeba widzieć i rozumieć więcej niż własne potrzeby i pragnienia, zrozumieć, jak nasze działania wpływają na innych, wpływają na świat. Być miłosiernym.

Prawość

Ta zasada jest często nazywana sprawiedliwością i polega na dążeniu do tego, aby postępować właściwie. Nie możesz kontrolować reszty świata, ale możesz starać się podążać drogą prawości we własnym życiu.

Pamiętaj, że bycie prawym to znacznie więcej niż zwykłe robienie właściwych rzeczy w kontaktach z innymi ludźmi. Ta wspaniała zasada obejmuje również zachowanie integralności, gdy nikt nie patrzy.

Prawdomówność

Prawdomówność obejmuje dwie różne cechy – rzetelność i uczciwość.  Słowo ma wielką wartość, ale wartość tych słów z czasem maleje, gdy buduje się  ją kłamstwami lub niedotrzymanymi obietnicami.

Aby postępować zgodnie z tą zasadą, powinieneś dążyć do szczerości w tym, co mówisz. Tylko w ten sposób inni ludzie będą wiedzieć, że nie tylko mówisz prawdę, ale także, że mogą na ciebie liczyć.

Lojalność

Bądź lojalny. Każdy samuraj naprawdę rozumie swoje miejsce na świecie. Osoby, na których ci zależy i z którymi pracujesz, powinny wiedzieć, że mogą na Ciebie liczyć bez względu na wszystko. Powinny być ciebie pewne.

Ten rodzaj lojalności nie tylko pomaga innym, ale także pomaga tworzyć nierozerwalne więzi. To wyższy poziom uczciwych relacji –  komunikuje i odzwierciedla ich wartość dla ciebie samego. Ta nauka samuraja działa prawie we wszystkich życiowych zakamarkach: w pracy, w domu, w miłości… wszędzie.

Honor

Największy skarb samuraja? Honor! Stoi on ponad wszelką inną cechą czy zaletą wojownika.

Jeśli byłbyś samurajem, twój honor byłby wszystkim, a jego utrata kosztowała życie. W rzeczywistości dla samuraja hańba często kończyła się popełnieniem przez samuraja harakiri, czyli rytualnym samobójstwem z użyciem katany.

Oczywiście nie chodzi o to, by interpretować dawne zasady dosłownie! Jednak honor ma kluczowe znaczenie dla urzeczywistnienia swojego najlepszego JA. Honor to reprezentacja tego, kim jesteś jako osoba. To twoje słowa, twoje czyny i twoja wielka wartość. Honor pokazuje ci, kim jesteś dla siebie i dla świata.

Szacunek

Kiedy ktoś ma władzę, musi również wiedzieć, kiedy i jak mądrze z niej korzystać. W przypadku samurajów, władza oznaczała łatwość odbierania życia. Dziś to może być moc decydowania o czyimś życiu w mniejszym lub większym stopniu, zależność w związku, w pracy. To moc, którą należy się posługiwać z wielkim szacunkiem i mądrością. Nie tylko dla innych, ale dla siebie, aby uniknąć zepsucia własnej duszy.

Na świecie istnieje wiele form władzy i praktycznie wszystkie z nich można wykorzystać do zranienia lub pomocy. Wybieraj mądrze!

Odwaga

Gdyby samurajowie byli bohaterami Harrego Pottera, z całą pewnością należeliby do Gryfonów!

Nic dziwnego,  samurajski wojownik musi być odważny. Pamiętaj jednak, że odwaga to coś więcej niż umiejętność stawienia czoła niebezpieczeństwu i śmierci w walce.

Aby być całkowicie odważnym, trzeba stawiać czoła całemu życiu! Odwaga to pewność siebie niezbędna do urzeczywistnienia szczęścia i pokonywania zwykłych, codziennych wyzwań.

Samokontrola

Ostatnią cechą z listy samurajskich zasad Bushido jest samokontrola. Bez niej nie wypełnisz żadnej z poprzednich zasad.

Choć zasady brzmią poetycko, jeśli nie masz silnej woli, aby faktycznie ich przestrzegać, są całkowicie bezużyteczne.

Mam nadzieję, że zasady samurajów zainspirują cię do prowadzenia zrównoważonego życia. Bądź dobrym i uczciwym wojownikiem. A świat odwdzięczy ci się dobrym życiem.


źródło: exploringyourmind.com

Lifestyle

Dieta cytrynowa dla szybkiej utraty wagi. Jakie efekty może przynieść cytrynowy detoks?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 stycznia 2021
Dieta cytrynowa - zasady, zalety, wady, efekty
Fot. iStock/Dieta cytrynowa
 

Dieta cytrynowa to pomysł na detoks, który przy okazji pozwoli zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Nie jest to nowy sposób na szczupłą sylwetkę. Dietę tą szeroko rozpropagowały gwiazdy Hollywood, takie jak Heidi Klum, Jennifer Aniston. Na czym polega dieta cytrynowa, jakie ma wady i zalety oraz jakich efektów można po niej się spodziewać? 

Dieta cytrynowa — skąd się wziął pomysł na cytrynowy detoks?

Dieta cytrynowa została opracowana już w 1941 r., jako remedium na problemy zdrowotne osób cierpiących z powodu wrzodów żołądka. Pomysł na oczyszczenie organizmu przy pomocy cytryn miał przy okazji skutek uboczny. Osoby stosujące tę kurację traciły zbędne kilogramy. Nic więc dziwnego, że kilka dekad później dieta cytrynowa ponownie znalazła się w centrum zainteresowania, jako potencjalny sposób na redukcję nadmiernej masy ciała.

Dieta cytrynowa - zasady, zalety, wady, efekty

Fot. iStock/Dieta cytrynowa

Dieta cytrynowa — zasady 

Dieta cytrynowa może przynieść pozytywne efekty, ale wymaga wyrzeczeń. Jadłospis nie jest szczególnie rozbudowany. Podstawę diety stanowi napój z cytryny, czyli lemoniada z dodatkiem pieprzu cayenne lub imbiru, oraz z syropem klonowym. Do tego zalecało się wypijanie rano, na czczo roztwór 2 łyżeczek soli na 950 ml ciepłej wody. Kuracja trwa 10 dni. Czasu trwania diety nie należy przedłużać, ponieważ na dłuższą metę jest ona szkodliwa dla zdrowia. Nie wolno podczas jej trwania ciężko fizycznie pracować oraz uprawiać sportu. Oryginalna receptura diety zakłada wypijanie wyłącznie lemoniady i roztworu solnego, jednak dla własnego bezpieczeństwa warto zasady diety nieco zmodyfikować.

 • I dnia pij wyłącznie lemoniadę;
 • II dnia nadal sięgaj po lemoniadę, ale możesz wprowadzić lekkie zupy i kremy warzywne;
 • III dnia wprowadź do diety świeże owoce i warzywa;
 • od IV dnia wprowadzaj inne składniki zbilansowanej diety.

Wypijanie napoju cytrynowego przy kontynuowaniu niezdrowej diety nie przyniesie żadnych rezultatów. Po zakończeniu cytrynowego detoksu dieta powinna zdrowa i zbilansowana, aby utrzymać szczupłą sylwetkę. Ważna jest także odpowiednio dobrana aktywność fizyczna.

Dieta cytrynowa - zasady, zalety, wady, efekty

Fot. iStock/Dieta cytrynowa

Aby przygotować lemoniadę (porcja 250 ml), potrzebujesz: 

 • 250 ml wody
 • sok z połowy cytryny (około 2 łyżek)
 • 2 łyżeczki syropu klonowego
 • szczypta pieprzu cayenne lub imbiru

Podane składniki wymieszaj i wypij. Za każdym razem przygotuj świeżą porcję napoju cytrynowego.

Dieta cytrynowa — zalety, wady, efekty

Dieta cytrynowa chwalona jest przez zwolenników za szybki spadek wagi, który może sięgnąć nawet 4- 6 kg tygodniowo. Jednak utrata wagi to nie jest jedynym skutkiem stosowania kuracji cytrynowej.  Cytryny są źródłem witamin C, A, B i E, a także wapnia i żelaza. Do jej niewątpliwych zalet należy wsparcie oczyszczania organizmu z toksyn oraz przyspieszenie procesu trawienia. Obecne w cytrynie pektyny osłaniają ścianki układu pokarmowego, dzięki czemu pokarm przechodzi przez niego w szybszym tempie, wpływają na lepszą perystaltykę jelit, ułatwiają wypróżnianie i pomagają usunąć zaparcia. Pektyny wpływają także na dłuższe odczuwanie sytości i zapobiegają napadom głodu. Dodatki takie jak imbir, czy pieprz  cayenne, wpływają na przyspieszenie metabolizmu, co jest pomocne w trakcie diety. Woda z sokiem z cytryny sprawia, że nerki pracują intensywniej, by wraz z moczem usunąć nadmiar kwasu moczowego z organizmu i toksyny.

Dieta cytrynowa, według jej zwolenników, dodaje energii ze względu na sam pobudzający zapach cytrusów. Cytryna dostarcza potas, który chroni układ nerwowy i serce. Zawiera także witaminę C, która wpływa na lepszą odporność oraz zdrowszy wygląd skóry. Nie brakuje w niej także antyoksydantów hamujących działanie wolnych rodników. Dzięki temu między innymi zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się komórek i powstawaniu zmarszczek. Witamina C zapobiega również tworzeniu się stanów zapalnych dziąseł.

Fot. iStock/Dieta cytrynowa

Wady diety cytrynowej

Dieta cytrynowa ma także wady, których istnienia nie można pominąć milczeniem. Przede wszystkim przeciąganie czasu jej trwania powyżej 10 dni jest bardzo ryzykowne. W wersji rygorystycznej, bez udziału innych posiłków, bardzo przypomina głodówki, które są szkodliwe dla organizmu. W tej wersji jest to dieta bardzo okrojona i nie dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników do funkcjonowania. Mogą pojawić się przykre skutki uboczne, takie jak: mdłości, bóle głowy, senność, rozdrażnienie czy biegunki.

Nagłe chudnięcie na diecie cytrynowej może skutkować efektem jojo, czyli powrotem do wagi sprzed czasu odchudzania. Tak niestety działają wszystkie szybkie diety cud — najpierw usuwają nadmiar wody z organizmu, dalej naruszając mięśnie, więc ubytek wagi  nie jest zasługą „spalania” tkanki tłuszczowej. Po powrocie do normalnego sposobu żywienia najpewniej kilogramy utracone podczas diety wrócą.

Dieta cytrynowa może okazać się szkodliwa i zdecydowanie nie jest polecana przez lekarzy. Aby uniknąć negatywnych skutków kuracji cytrynowej, lepiej zmienić styl żywienia na zdrowszy i regularnie wypijać rano szklankę ciepłej wody z cytryną na czczo. Takie działanie pozwoli mądrzej zadbać o sylwetkę.


 źródło: www.naturalneoczyszczanie.pl , zdrowie.wprost.pl 

Lifestyle

Biała dieta dla pięknego uśmiechu. Co można jeść po zabiegu wybielania zębów?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 stycznia 2021
Biała dieta - zasady, co jeść, produkty zakazane
Fot. iStock

Biała dieta najczęściej jest wyszukiwana przez osoby, które planują wybielanie zębów. Jej zastosowanie ma na celu ochronę bieli zębów przez wykluczenie z jadłospisu pokarmów o intensywnym zabarwieniu. Warto skorzystać z jej zasad, by w pełni cieszyć się efektami zabiegu. Jak wygląda biała dieta, co jeść, a czego należy bezwzględnie unikać?

Biała dieta — dlaczego jest konieczna po wybielaniu zębów?

Mało kto dostał prezent od losu w postaci olśniewająco białych zębów. Najczęściej ich kolor jest daleki od ideału, na co wpływ ma wiele czynników. Najwięcej zależy od naturalnej równowagi między przeziernością szkliwa a nasyceniem barwy zębiny. Z wiekiem jej kolor ciemnieje, na co wpływ ma wiele czynników. Wiele zależy od pielęgnacji szkliwa, faktu przyjmowania lekarstw, zamiłowania do kawy lub wina, palenia papierosów, które ma niewątpliwy wpływ na ciemnienie szkliwa. Na rynku pasty wybielające, które można zastosować do domowego wybielania zębów, ale nie zawsze dają one szybki, trwały i pożądany rezultat. Wiele osób decyduje się więc na profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Ale nawet profesjonalne wybielanie nie zmienia faktu, że przez pewien czas trzeba przestrzegać zaleceń, by utrwalić uzyskany efekt.

W tym przypadku zalecana jest biała dieta. Jest to najbardziej skuteczny sposób po wybielaniu zębów na uniknięcie powtórnego zabarwienia zębów tuż po zabiegu. Można z niej skorzystać także w przypadku zestawów do szybkiego wybielania zębów.

Biała dieta - zasady, co jeść, produkty zakazane

Fot. iStock/Biała dieta

Biała dieta — zasady 

Biała dieta zalecana jest najczęściej od 24 do 48 godzin po wybielaniu. Jednak czas zastosowania może się wydłużyć nawet do 14 dni, co zależy od metody wybielania. Tego czasu nie należy wydłużać, aby uniknąć niedoboru pewnych pokarmów w diecie. Należy pamiętać, że warzywa i owoce o ciemnym zabarwieniu zawierają najwięcej cennych dla zdrowia antyoksydantów i witamin. O dokładne wytyczne należy zapytać stomatologa wykonującego zabieg wybielania.

Biała dieta jest prosta w zastosowaniu. Wymaga unikania produktów spożywczych do jedzenia i picia, które zawierają naturalne lub sztuczne barwniki.

Biała dieta — produkty zakazane

Zdecydowanie nie zaleca się podczas białej diety spożywania pokarmów o intensywnym zabarwieniu. Należy unikać  jedzenia produktów przetworzonych z barwnikami oraz doprawianych silnie barwiącymi przyprawami (curry, kurkuma, chili, papryka słodka lub ostra, cynamon). Niewskazane są także:

 • kolorowe owoce i warzywa o barwiącym soku (szczególnie wiśnie, jagody, czerwona kapusta, marchew, buraki);
 • lepiej unikać spożywania sosów, przecierów, dżemów i konfitur;
 • zakazane jest czerwone wino, barwiące soki, kawy i każdego rodzaju herbaty. Nawet biała herbata, która wydaje się być neutralna dla zębów, zawiera związki, które mogą przyczynić się do powstania przebarwień na szkliwie.
 • warto zrezygnować z czerwonego mięsa, pasztetów, a także np. kakao, czy kolorowego makaronu, który zawiera sztuczne barwniki. Każdy produkt o intensywnym zabarwieniu powinien zostać wykluczony z białej diety.
Biała dieta - zasady, co jeść, produkty zakazane

Fot. iStock/Biała dieta

Biała dieta — co jeść?

Biała dieta zezwala na spożywanie pokarmów, które są koloru białego lub o jasnej barwie. One nie niosą ryzyka zabarwienia szkliwa tuż po procesie wybielania. Produktami dozwolonymi w trakcie stosowania białej diety są na przykład:

 • warzywa takie jak: kalafior, biała kapusta, korzeń selera, korzeń pietruszki, ogórki, fasola, cukinia, białe szparagi, kalarepa;
 • bez obaw można jeść także nabiał — mięso drobiowe, ryby, białka jaj;
 • można pić napoje, które nie zawierają barwników. Zaliczają się do nich głównie wody źródlane, a nawet białe wino;
 • z owoców można śmiało sięgać po banany i jabłka, które nie zabarwiają szkliwa, lub kokos i jego pochodne — mleczko kokosowe i wiórki;
 • można sięgać także po ser typu: twaróg, ser kozi, mozzarella, jogurty naturalne, jogurt grecki, maślanka czy kefir naturalny;
 • można spożywać produkty zbożowe niebarwione, na przykład: płatki owsiane, kaszę różnego typu, ryż, białe pieczywo i białe makarony.

Najlepiej, by potrawy były nie smażone, ale gotowane, duszone lub pieczone.

Biała dieta - zasady, co jeść, produkty zakazane

Fot. iStock/Biała dieta

Jak dbać o zęby po zakończeniu białej diety?

Szczęśliwe przebrnięcie przez białą dietę nie oznacza jednak, że kończy się okres szczególnej dbałości o wybielony uśmiech. Po tym czasie, by zachować biały kolor zębów, warto pamiętać o ważnych zasadach. Przede wszystkim zadbać higienę jamy ustnej, czyli standardowo mycie zębów, nitkowanie oraz regularna kontrola i oczyszczanie zębów z osadu u stomatologa. Warto na stałe ograniczyć w diecie ilość spożywanej kawy i herbaty, oraz zrezygnować z palenia papierosów. W diecie na stałe powinny zagościć produkty mleczne, które są bogate w wapń wzmacniający zęby. Poza tym białe pokarmy nie zawierają barwników, które mogłyby wpływać na kolor zębów. Ponadto efekt wybielenia można podtrzymać wybielającymi specyfikami dostępnymi w drogeriach. Pomagają one usuwać powierzchniowe przebarwienia zębów, ale  warto najpierw skonsultować tę decyzję ze stomatologiem.


źródło: www.domowystomatolog.pl , dermaestetic.pl 

Zobacz także

7 rzeczy, o których musisz pamiętać, jeśli twój partner jest uzależniony od seksu

Są rzeczy, o których nie mówią szczęśliwi ludzie. Chcesz poznać ich tajemnice?

Kochasz słodycze? Czy wiesz, co to mówi o twojej osobowości?