Związek

Czy facet musi być bohaterem? Nie, ale każdy z nas chce czuć się potrzebny

Redakcja
Redakcja
12 czerwca 2019
Prawdziwa miłość jest dla realistów. Romantyzm potrafi być męczący...
Fot. iStock / AleksandarNakic
 

Jeśli macie ze sobą choć jeden dłuższy związek, to pewnie zdajecie sobie sprawę z tego, że instynkt bohatera wcale nie drzemie w każdym facecie. To nieprawda, że każdy mężczyzna czeka tylko na tę kobietę, która uruchomi w nim wrażliwą cząstkę duszy i sprawi, że rozwinie się w nim opiekuńcza żyłka. Tak jak nieprawdą jest, że każda kobieta w głębi serca marzy o partnerze, który się nią zaopiekuje. To tylko stereotypy, które powielane bezmyślnie więcej mogą zdziałać złego, niż dobrego.

Prawdziwą, zaniedbywaną przez większość z nas potrzebą jest pewne emocjonalne pragnienie. Jeśli nie zostaje spełnione, czujemy się z związku samotnie, źle. I zaczynamy się od siebie oddalać. Nie chodzi tu o podziw i wieczny zachwyt. Chodzi o to, by czuć się potrzebnym drugiej osobie. Tylko tyle i aż tyle.

Nic nie zabija atrakcyjności człowieka szybciej niż związek, w którym nie czujemy się potrzebni partnerowi. To uczucie jest wpisane w miłość – chcemy dla naszego partnera jak najlepiej, chcemy być częścią wszystkiego dobrego, co mu się przydarza. Chcemy być pomocni i pewni, że osoba, którą kochamy jest szczęśliwa i bezpieczna. Ta potrzeba jest naturalna i rodzi się spontanicznie.

To nie jest kwestia męskiego czy kobiecego ego. To raczej istota szczerego uczucia. Im bardziej ci zależy, tym bardziej chcesz czuć się potrzebny, chcesz wiedzieć, że twoja obecność, pomoc i rada są doceniane i ważne. Niezależnie od tego, czy jesteśmy słabi, czy silni, czy radzimy sobie z życiowymi problemami lepiej czy gorzej, potrzebujemy partnera, który jest dla nas oparciem w sensie emocjonalnym i psychicznym. Kogoś, ktoś samą swoją obecnością, dobrym słowem, czułym spojrzeniem, czy nawet dotykiem pokaże nam „jestem dla ciebie, zależy mi, nie jesteś sama”. Kogoś, kto „będzie”, nie tylko ciałem.

Kiedy miłość, dbanie o partnera, o związek staje się naszym życiowym (nie jedynym oczywiście, ale ważnym) celem i ten wysiłek zostaje zauważony, a także odwzajemniony – relacja staje się pełna. W ten sposób tworzymy coś naprawdę ważnego i trwałego – okazujemy sobie wzajemnie zaufanie i dajemy znak „jestem tu, cokolwiek by się działo”. Bycie bohaterem nie ma w tym wypadku płci, nie jest ani męskie, ani kobiece. To istota dobrej, pewnej miłości dwojga, świadomych swoich pragnień i wartości ludzi. Zwykłe, proste gesty zapewniające nas o uczuciu partnera i o tym, że on o nas naprawdę dba, to codzienne „bohaterstwo”. Dlaczego bohaterstwo?  Bo zdarza się nierzadko, że okazanie pozytywnych emocji, okazanie uczuć i troski to dla mężczyzny spore wyzwanie. Wciąż nie potrafimy nauczyć naszych synów, że okazywanie emocji oraz miłości jest potrzebne i naturalne. A przecież o wiele łatwiej byłoby nam w związkach, gdyby nasi partnerzy potrafili wyrażać to, co czują i nie wstydzili się o tym mówić. W codziennym życiu nie potrzebujemy „filmowych” dowodów miłości. Potrzebujemy komunikacji, która nie zawodzi, prostych, ciepłych słów, czasem kawy do łóżka i kocyka, którym on otuli nas jak swoją miłością.

Pamiętajmy tylko jeszcze o jednym – dbanie o ukochaną osobę, to również zapewnienie jej możliwości rozwoju, przestrzeni osobistej oraz okazywanie szacunku. Kontrola, podejmowanie decyzji za kogoś, sterowanie jego życiem, nie ma nic wspólnego z troską o jego dobro – to raczej troska o nasze ego i naszą pozycję w związku. Dbanie to nie „wchodzenie komuś na głowę”, to wzajemne respektowanie i akceptowanie swoich potrzeb.

On nie musi być bohaterem. Ale musi czuć się chciany i potrzebny. Ty też.


Na podstawie: feelingbutterflies.com


Związek

Ostrzeżenie meteorologiczne: upały w całej Polsce. Sprawdź, co robić (12.06.2019)

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
12 czerwca 2019
Fotomontaż / iStock
 

IMiGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia. Upały, które występują praktycznie w całym kraju są niebezpieczne. Nie wychodź na słońce i uważaj, żeby się nie przegrzać. Pamiętaj, że taka pogoda jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci, osób starszych oraz osób chorych i osłabionych.

Ostrzeżenie meteorologiczne: Upały w całej Polsce.( 12.06.2019)

Fot. Screen ze strony IMiGW pogodynka.pl

Bieżące ostrzeżenia są aktualizowane na stronie IMiGW.

Jak przetrwać upał?

  1. Unikaj gwałtownych zmian temperatur

  2. Jeśli jesteś na słońcu, nie pij lodowatych napojów

  3. Unikaj nadmiernego przegrzewania się

  4. Unikaj gwałtownego schładzania ciała

  5. Korzystaj z klimatyzacji (i wiatraka) rozsądnie

  6. Pij dużo wody!

  7. Uważaj na słońce!

  8. Pamiętaj o kapeluszu

  9. Unikaj wychodzenia między 10.00 a 18.00


Związek

Opuchnięte gardło – przyczyny i sposoby leczenia

Redakcja
Redakcja
12 czerwca 2019
Fot. Materiały prasowe

Opuchnięte gardło to obrzęk błony śluzowej gardła, łuków oraz migdałków podniebiennych, który towarzyszy różnym stanom chorobowym. Czasem opuchnięte gardło oznacza powiększenie węzłów chłonnych czy obrzęk tkanek miękkich szyi, którego przyczyną jest reakcja uczuleniowa. Spuchnięte gardło powoduje trudności podczas przełykania i dolegliwości bólowe. Najczęściej pojawia się podczas infekcji i jest tylko jednym z nieprzyjemnych objawów. Dodatkowo występuje drapanie w gardle, uczucie suchości, może pojawić się chrypka, katar, ogólne osłabienie, a nawet gorączka. Opuchlizna gardła, czyli obrzęk, powstaje najczęściej na skutek rozwijającego się stanu zapalnego (na tle wirusowym czy bakteryjnym) lub z powodu działania jakiegoś czynnika drażniącego (pyły, dym tytoniowy, substancje toksyczne, suche powietrze, alergeny). Obrzęk spowodowany infekcją jest zwykle niegroźny, bywają jednak sytuacje, gdy z jego powodu występują duszności, które mogą powodować zagrożenie życia. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia np. w przypadku ostrego zapalenia krtani u dziecka.

Opuchnięte gardło w przebiegu infekcji

Najczęściej o opuchniętym gardle mówią osoby zmagające się np. z zapaleniem gardła i migdałków. Uczucie ucisku w gardle i przeszkody to objawy, które zgłaszają zarówno dzieci, jak i dorośli w przebiegu infekcji. Dodatkowo pojawia się ból gardła, często utrudnione połykanie, a co za tym idzie, brak apetytu. Lekarz stwierdza w badaniu rozpulchnienie gardła, zaczerwienienie, możliwe jest również rozpulchnienie i powiększenie migdałków podniebiennych, a także pojawienie się na nich nalotu. Diagnoza to zapalenie gardła lub zapalenie migdałków. Objawy podobne do anginy daje choroba zakaźna zwana mononukleozą (wywołana wirusem EBV), a należą do nich: silny ból gardła, naloty na migdałkach, ogólne osłabienie i złe samopoczucie. Powiększenie migdałków bywa tak duże, że daje uczucie istnienia przeszkody, a chorzy mówią o spuchniętym gardle. W zależności od podłoża infekcji, zastosowane leczenie może polegać na podaniu antybiotyków lub leków działających doraźnie. Często wystarczą tabletki do ssania na bazie benzydaminy, działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Chorzy mogą próbować naturalnych, domowych metod leczenia infekcji i minimalizowania przykrych dolegliwości. Dobrze działa płukanie gardła roztworem wody z solą lub naparami z ziół (rumianku, szałwii). Niezmiernie ważne, przy każdej infekcji, zwłaszcza związanej z bólem gardła czy gorączką, jest przyjmowanie większej ilości płynów oraz nawilżanie powietrza. Podczas infekcji pojawiają się również trudności z drożnością nosa, chorzy zaczynają oddychać przez usta, co dodatkowo podrażnia i wysusza śluzówkę, nasilając dolegliwości. Dobrze więc sięgnąć po krople do nosa, które oczyszczają, nawilżają i przywracają drożność.

Niebezpieczny obrzęk

Obrzęk gardła może być również niebezpieczny dla życia. Do schorzeń, w których się pojawia, należy zapalenie nagłośni często przebiegające z dusznością. Przyczyną choroby jest zakażenie bakteryjne (Haemophilus influenzae), które wymaga podania antybiotyków. Zdarza się, że z powodu szybko narastającego obrzęku nagłośni chory musi być hospitalizowany, a czasem nawet intubowany. Niebezpieczne może być również zapalenie krtani u dziecka, które jest chorobą pojawiającą się nagle, utrudniającą oddychanie. Objawami są: szczekający kaszel, piejący odgłos wdechu (stridor), duszność. Leczenie polega na rozkurczaniu dróg oddechowych.

Opuchnięte gardło a reakcja alergiczna

Obrzęk gardła może być związany z wystąpieniem reakcji alergicznej. Tzw. zespół alergii jamy ustnej dotyczy osób, które są uczulone na pyłki drzew, jednak objawy pojawiają się po spożyciu pewnych określonych pokarmów (alergia krzyżowa). Chorzy odczuwają najczęściej swędzenie i drapanie w gardle, czasem pojawia się chrypka. Występuje obrzęk warg, błon śluzowych jamy ustnej, gardła, języka, ale zdarza się również obrzęk dróg oddechowych. Osoby z zespołem alergii jamy ustnej powinny unikać spożywania pokarmów, które wywołują niepokojące objawy. W sytuacji zaostrzenia dolegliwości podaje się leki przeciwhistaminowe.


Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Do zakochania jeden krok? To chyba za mało, ale te 36 pytań może pomóc

„Mężczyźni nie lubią silnych kobiet? To bzdura. Nie lubimy kobiet, które nie okazują słabości". Mężczyzna o miłości

„Mężczyźni nie lubią silnych kobiet? To bzdura. Nie lubimy kobiet, które nie okazują słabości”. Mężczyzna o miłości

„Chodź kochana, musimy szybko”. Zakochać się i odkochać w sześć dni. Dramat wirtualnego „zwiazku” w kilku aktach