Lifestyle

Zadbać o siebie, wyjechać na chwilę, zakochać na krótko, ale intensywnie

Anika Zadylak
Anika Zadylak
22 lipca 2016
Fot. iStock / knape
 

Ktoś mi kiedyś powiedział, że porażka i upadek świadczą o tym, że próbujesz. Jasne, wszystko pięknie, tylko w końcu zabraknie sił na kolejną bitwę, i co wtedy? A może ty się bijesz niepotrzebnie? Bo nie umiesz odpuścić, dać sobie pocierpieć i zwariować. Nie umiesz pozwolić sobie pomyśleć, że może niekoniecznie wszystko jest twoją winą, a nawet jeśli coś sknociłaś, to znasz kogoś idealnego? Nikt nie zna. Starasz się, nie śpisz, chodzisz, prosisz i nic. Głową muru nie przebijesz – udajesz, że nie znasz tego powiedzenia. Robisz wszystko i spadasz w dół. W najlepszym przypadku stoisz w miejscu.

Każdego ranka udajesz, że otwierasz oczy. Każdego dnia przekonujesz innych, że oddychasz. Za każdym razem, gdy stawiasz kolejny krok, usiłujesz komuś udowodnić, że dokądś zmierzasz. Uśmiechasz się, bo wszyscy mówią, że tak lżej znieść to, co się dzieje. Patrzysz w lustro i usilnie wmawiasz sobie, że to odbicie to nadal ty. Wierzysz w niemożliwe, bo w coś trzeba wierzyć. Myślisz, że masz przyjaciół i rodzinę, żeby nagle się rozczarować. I że wszystko jest nie tak, bo zresztą to prawda.

Ale nadal w to brniesz, nie zatrzymasz się nawet na chwilę. Nie zastanowisz, nie odpoczniesz. Nie zapytasz siebie i innych, czy słusznie tak przesz i dźwigasz niemożliwe. I kompletnie, choć tobie wydaje się, że jest odwrotnie, nie dajesz sobie szansy na zmianę. Na życie. Sama się z tego obdzierasz, ciągle wszystkim coś udowadniając. Siląc się na coś ponad twoje możliwości, wmawiając, że dajesz radę. Pozwalasz sobą pomiatać, nie szanować się, krzywdzić. Nie widzisz drzwi, furtki, która okazuje się być tak niewiarygodnie blisko. I była tam  zawsze! I łatwo przez nią przejść.

Aż któregoś pięknego dnia odpuszczasz. Nie dlatego, że nareszcie coś zrozumiałaś. Po prostu zaczyna ci być wszystko jedno, prawie się poddałaś. Prawie, bo co prawda już leżysz ale jeszcze oddychasz. I tak lewitujesz dobrą chwilę i bardzo powoli zauważasz, że przede wszystkim świat dalej istnieje. A przecież według ciebie, miało się stać inaczej. Obserwujesz, że się nie pali, wszyscy żyją, mają się dobrze. Ty zresztą również. Wcale nie zostałaś sama, wręcz przeciwnie, dostajesz najwięcej od tych, od których się najmniej spodziewałaś. Zaczynasz dostrzegać urok odsłaniania rolet w oknach. I lustro patrzy na ciebie łaskawiej. Zaczynasz myśleć, ale już nie tak, jak przez całe ostatnie lata.

Myślisz, co jeszcze możesz dla siebie zrobić. Tak, dla siebie. Ciągle na baczność, bo mąż i dzieci, bo rodzice i teściowie, bo sąsiedzi. Bo trzeba to zrobić i tamto, temu pomóc, o tego zadbać. A później i tak słyszysz za plecami, że jesteś nie taka, albo już niepotrzebna. I że się do niczego nie nadajesz, do pracy też nie. Więc po co? Nie lepiej być sobą? Skoro i tak jest byle jak? Założyć ulubione choć dziurawe jeansy, rozesłać kilka cv i przypomnieć ludzkości, jaka jesteś dobra. Odciąć się od każdego toksycznego istnienia, życząc wszystkiego dobrego. Przestać tracić siły na bezsensowne bójki i szarpaniny. Zadbać o siebie, wyjechać na chwilę, zakochać na krótko, ale intensywnie. Żeby przypomnieć sobie, że jesteś kobietą. Wrócić i działać ale bez spięcia i oczekiwań. Spać po trzy godziny i budzić się rano przed dzwonkiem. Bo szkoda spać. Życie przecież takie piękne!

Otwórz oczy. Naucz się patrzeć i dostrzegać. I słuchać, używając do tego więcej serca niż ucha. I ciesz się tym, co odkrywasz. Drobnostki, które tworzą piękną ogromną całość.
I śmiej się!

Chociażby z tego, że pytasz kolegę o motywację dla kogoś a on ci odpisuje, jak mój dziś: ” Mowa motywacyjna niekoniecznie . Bo weźmy takie przemówienia Gomułki – stanęliśmy nad przepaścią i zrobiliśmy krok w przód i tak dalej”.

A już niech wam do głowy nie przyjdzie koleżankom w pracy się pożalić, że rozważacie skok z balkonu. Bo możecie usłyszeć, żeby koniecznie po drodze zdjęcia robić!
Udanego weekendu i każdego innego dnia.


Lifestyle

„Ona tak histerycznie szuka tej miłości… Nic się nie zmieniło, każdy jej potrzebuje”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
22 lipca 2016
"Ona tak histerycznie szuka tej miłości... Nic się nie zmieniło, każdy jej potrzebuje"
Fot. iStock / Lise Gagne
 

Lubię tę kawiarnię. Jestem w takim wieku, że co mam robić. Wchodzę, siadam przy stoliku dla dwóch osób i obserwuję. Widzę te kobiety, które przychodzą tu na randki, o różnych godzinach, z różnymi mężczyznami.

To stało się trochę moim nałogiem. Te obserwacje. Myślałem już jakiś czas temu, żeby komuś o tym opowiedzieć. „Mój” stolik, to ten po prawej stronie baru. Widać z niego właściwie cały lokal, jak ktoś wchodzi i wychodzi. Z kim rozmawia, w jakim jest nastroju. Czy się spieszy czy nie.

Nazwałem ją Ola, bo przypomina mi moją dawną miłość

Bywa, że jest tu codziennie. Pewna siebie, wysoka blondynka, wchodzi i wzrokiem obejmuje wszystkie stoliki. Mruży oczy. Podchodzi do stolika, przy którym siedzi mężczyzna. Widać, że się nie znają, bo on wstaje, podaje jej rękę. Przedstawiają się sobie. Ona macha ręką na kelnerkę zamawia wodę. Wiadomo – zawsze można szybko wypić i wyjść, powiedzieć, że gdzieś się spieszy, że już musi lecieć.

Siedzi spięta, próbuje opanować nerwowe stukanie nogą. To oznaka zniecierpliwienia. Jakby cały czas się gdzieś spieszyła. Usta ściśnięte, zerka co chwilę w telefon, na zegarek. Zaczynają rozmawiać. Co jakiś czas wybucha głośnym śmiechem, na tyle sztucznym, że każdy by się na nim poznał.

On to zawsze wysoki brunet, w skrojonym garniturze. To pora lunchu, pewnie ma przerwę w pracy, ona też. Więc spotykają się na szybką randkę. Nazywam to „rozpoznaniem”. Po jej minie od razu widać, czy on się jej spodobał, czy ją zainteresował. Jeśli pochyla się lekko do przodu, to znaczy, że zaczyna go uważniej słuchać. Gdy odchylona na krześle siedzi, to mam ochotę podejść do faceta i powiedzieć: „Nic z tego nie będzie”.

Skąd wiem, że się jej spodobał? Bo nie przychodzi przez jakiś czas. Po takim maratonie, kiedy codziennie jest tu z innym facetem, znika właśnie z jednym z tych, których słuchała uważniej. Z którym wyszła, nie zakończyła spotkaniem z telefonem w ręce pokazując, że już musi lecieć. Bywa, że nie widzę jej nawet z miesiąc, wtedy sobie myślę: „W końcu się jej udało, ktoś zapanował nad jej nerwowością, uspokoił ją, może się zakochała i już nie stuka nogą przy każdym spotkaniu”. Najdłużej nie było jej ponad sześć tygodni. Aż pewnego dnia – wchodzi. Żal mi się jej zrobiło… Ona tak histerycznie szuka tej miłości. Jakby miała się zjawić w określonym czasie, spełnić jej wszystkie wymagania i już, po sprawie.

Monika – jakoś pasuje mi do niej te imię

Umawia się o stałej godzinie. Zawsze jest pierwsza. Choć pięć minut przed spotkaniem. Uważnie patrzy na każdego, kto wchodzi. Co trzy minuty poprawia włosy, co chwilę usta błyszczykiem maluje. Zamawia herbatę, ale w ogóle jej nie pije. Prostuje plecy, kiedy wchodzi facet, z którym ma randkę. Skąd wiem, że to randka? Raczej nie flirtuje się z kimś podczas zawodowych rozmów. Poza tym, ona przychodzi zawsze koło 17-tej. Czasami, żeby sprawdzić, co u niej, przychodzę tu na popołudniową kawę. No więc prostuje plecy. Uśmiecha się niepewnie. Wstaje, kiedy on odwzajemnia jej uśmiech. Podanie ręki, czasami ktoś się odważy na buziaka w policzek, czasami całują w rękę – tak, tacy też się jeszcze trafiają, dla niej szarmanccy. Monika ma cudowny uśmiech. Zastanawiam się dlaczego dziewczyna z takim uśmiechem szuka miłości. Przecież ta prędzej czy później do niej przyjdzie. Ale ona się umawia z różnymi mężczyznami. Oni przy niej, nie wiem, jak to nazwać – mężnieją. Są tacy pewni siebie, żartują, dużo mówią, podczas gdy ona tylko słucha, zachęca do opowiadania. Może jest za dobra dla nich? Może naiwna? Nie wiem. Bywa, że trzy razy nawet spotyka się z tym samym facetem, zawsze o tej samej porze. A później przez jakiś czas przychodzi sama. Taka smutna, zamyślona. Miesza wolno herbatę, zerka w telefon i wzdycha… Szkoda mi wtedy jej, myślę sobie: „Uśmiechnij się”, ale ona tym swoim promiennym uśmiechem obdarza tylko facetów, z którymi się spotyka. Może gdyby uśmiechnęła się do kogoś ot tak… Może tak przegapia swoją wielką miłość. Widzę jak trze na palcu ślad po obrączce.

Jest jeszcze Olga. Szczerze – kiedyś w jakiś erotycznym filmie była Olga

A ona jest taka trochę. Wyzywająca, z dużym dekoltem, czerwoną szminką na ustach. Zawsze w obcisłych spodniach. Łapie się na tym, że myślę, czy tym razem jej pękną na pupie… Jak ona się w nie wciska… Buty na obcasie oczywiście. Nie ma dla niej granicy fizyczności. Każdego faceta całuje w policzek, jak wychodzą, pozwala się obejmować. Rozmawiając dotyka jego ręki, kiedy wstaje do toalety ręką zawsze dotyka jego ramienia. Wiesz, ja myślę, że ona właściwie szuka tylko seksu. Nie miłości. Jest uśmiechnięta, ciągle coś opowiada, gestykuluje, faceci są w nią wpatrzeni jak w obrazek. Trochę na początku onieśmieleni, ale jak już się z nią oswoją, to chyba sami wyczuwają co w trawie, a raczej w tych obcisłych spodniach piszczy.

Bywa, że przychodzi raz w tygodniu. Czasami nie mam jej dłużej. Raz tylko widziałem ją samą. To było takie dziwne, jak przyszła, usiadła przy barze, zamówiła kawę. Tylko wtedy zobaczyłem zmęczenie na jej twarzy… Ale chwilę później usiadł jakiś klient obok niej, zaczepiła go i zaczęła tę swoją podsycaną erotyzmem zabawę – wyszli już razem.

Pytasz, ile mają lat? Dla mnie to młódki, ale to dziewczyny dobrze po 30-tce. Chyba bliżej im do 40-tki. Lubię te kobiety. Bo są dojrzałe, świadome siebie. One zupełnie inaczej poruszają się niż młodsze od nich. Mają w sobie zdecydowanie więcej kobiecości. O każdej z nich układam sobie historię. Czy mają dzieci? Ola – myślę, że jedno, córkę. Dlatego umawia się w trakcie pracy. Monika? Jest po jakimś nieszczęśliwym małżeństwie… Ktoś jej zrobił krzywdę, tak czuję. Olga – żyje romansami, przecież nie jestem ślepy, a wzrok mam wyjątkowo dobry. Widzę czasami obrączki na palcach facetów, z którymi się widuje. Z którymi wsiada do swojego czerwonego auta – nie wiem, co to za marka. Wolę obserwować ludzi niż przedmioty…

Łączy je jedno – każda szuka kogoś, kto przy niej będzie, kto zaśnie obok. Kto uspokoi ich obawy, lęki. Stary jestem, ale pamiętam, jak to było. Miłość się nie zmienia. Każdy jej potrzebuje. Nawet Olga, która udaje, że to tylko seks.


Lifestyle

Koniec z wymówkami! Każdy sport jest dla ciebie!

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
22 lipca 2016
fot. iStock/gruizza

Że sport to zdrowie wiemy wszystkie. Co rusz natykamy się na reklamy nowych klubów fitness, motywacyjne teksty najpopularniejszych trenerek czy piękne, kolorowe kolekcje sportowe. Sport stał się także modą, za którą staramy się nadążać. Jako, że tegoroczne lato pełne jest sportowych emocji, które my Polacy kochamy, pora przenieść odrobinę treningu naszych bohaterów do swojego domowego zacisza!

A co, jak i dlaczego warto trenować? Przeczytajcie!

Nordic walking

Myślisz, że chodzi tylko o spacery z kijkami po parku? Błąd! Nordic walking to najlepszy i najłatwiejszy trening na jaki możesz sobie pozwolić. To sport narodowy krajów skandynawskich, gdzie uprawiają go dosłownie wszyscy. Przed pracą, po pracy, czasem nawet przerwy lunchowe Szwedzi poświęcają na szybki spacer z kijkami. W Polsce ta moda dopiero dochodzi do głosu, ale co ciekawe, nordic walking jest także przedmiotem na uczelniach sportowych.

Na początku strasznie się śmialiśmy się z tego, teraz jestem wielką fanką tego sportu! – mówi Kasia Skałecka, studentka AWF Katowice. – Poprawia kondycję całego ciała, układ odpornościowy i układ krążenia zaczynają lepiej funkcjonować, a krok staje się szybszy. No i najważniejsze, chodząc regularnie, mięśnie zaczynają się kształtować, a ty po prostu chudniesz!

fot. iStock

fot. iStock

Pływanie

Gimnastyka i ulga w upalne dni – czy można wymyślić lepsze połączenie? Pływanie to aktywność fizyczna, którą powinni uprawiać wszyscy. Jest zalecana dla osób z kontuzjami, bo nie obciąża stawów tak bardzo, jak zwykłe ćwiczenia, ale także dla wszystkich, którzy chcą się trochę poruszać dla swojej własnej przyjemności. Godzina na basenie wzmacnia kręgosłup, hartuje organizm przez równomierne oddychanie, ale także poprawia ogólną koordynację ruchową. Jeżeli zawsze miałaś problem ze zgrabnym poruszaniem się, pora na basen!

Jakim cudem poprawi to twoje zdolności? Żeby utrzymać się na wodzie, musisz zsynchronizować pracę rąk, nóg i nauczyć się odpowiednio ustawiać głowę. Oczywiście ta nauka najłatwiej wychodzi dzieciom, ale zacząć można w każdym wieku. Warto także dodać, że pływanie poprawia wydajność płuc, dlatego jest tak ważne dla wszystkich astmatyków. Bardziej „wyćwiczone” płuca, plus dla mięśni klatki piersiowej, które dzięki ćwiczeniom zaczynają lepiej pracować.

fot. iStock

fot. iStock

Futsal

Jeżeli właśnie zastanawiasz się, czym jest ta dziwna dyscyplina, spieszę z wyjaśnieniem! Futsal to halowa piłka nożna. Od tradycyjnej wersji tego sportu odróżnia go nie tylko miejsce rozgrywek, ale także ilość zawodników na boisku zmniejszona do 10 z 22. Czego poza świetnym gustem możemy uczyć się od piłkarzy?

W futsalu, ale i tak ogólnie w życiu, ważna jest porządna rozgrzewka.– mówi Robert Świtoń, zawodnik Cleraxu Chorzów. – Zarówno ta ogólnorozwojowa w postaci biegów, jak i stabilizacyjna, w formie ćwiczeń rozciągających poszczególnych partii mięśni. Stretching dokładnie rozciąga każdy mięsień przed wysiłkiem, jaki czeka nas na hali.

Przepis na najprostsze ćwiczenie prosto z rozgrzewki piłkarzy? Stań w lekkim rozkroku, unieś wyprostowane ręce, a biodra wypchnij do przodu. Wspinając się na palce i jednocześnie sięgając wysoko dłońmi, rozciągnij wszystkie mięśnie, szczególną uwagę zwróć na brzuch, klatkę piersiową i obręcz barkową. Policz w myślach do 10–15. Banalne, prawda?

fot. iStock

fot. iStock

Kolarstwo

Cierpiałaś przez zamknięte ulice, spowodowane Tour de Pologne i przeklinałaś każdy rower, przez który stałaś w korkach? Pora się z rowerem przeprosić! Jazda na rowerze to ulubiona aktywność Polaków, chyba nawet bardziej niż bieganie. Kochamy wycieczki w mniej i bardziej odległe miejsca, ale przede wszystkim lubimy niezależność, którą daje nam nasz własny, dwukołowy środek transportu. Amatorskie kolarstwo to cudowny sposób na wzmocnienie mięśni pleców, które podtrzymują lędźwiowy odcinek kręgosłupa.

Dodatkowo kształtujesz nogi, bo w czasie przejażdżki najmocniej pracują łydki, ale włączają się także mięśnie pośladków oraz ud, zwłaszcza dwugłowy i czworogłowy. Wystarczy, że w ciągu tygodnia pokonasz na rowerze ok. 90 km, a szybko wzmocnisz muskulaturę i zlikwidujesz tkankę tłuszczową na biodrach i udach.

fot. iStock

fot. iStock

Biegi narciarskie

Justyna Kowalczyk, nasza cudowna Królowa Zimy, udowodniła wszystkim jak twarda może być kobieta zdobywając złoty medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich ze złamaną stopą. Tak, wiem – mamy środek lata i tylko sportowcy zimowi myślą o listopadzie, ale to nie przekreśla twojej szansy na rozpoczęcie przygody z biegami narciarskimi. Latem narty zamienia się na nartorolki, a jak mówi Martyna Galewicz, reprezentantka Polski, taki trening to prawdziwa szkoła przetrwania.

– Poprzez bieganie na nartach kształtują i wzmacniają wszystkie partie mięśniowe. To sport indywidualny, który uczy pokory i samodyscypliny. – Martyna przekonuje, że to aktywność dla każdego, nie tylko mieszkańców górskich rejonów Polski. – Dobre bieganie może wyjść samoistnie, aczkolwiek lepie byłoby zainwestować w chociaż dwie lekcje u instruktora lub znajomego, który jakiś czas już biega na nartach. Letnie bieganie na nartach to połączenie nordic walkingu i rolek, które naprawdę daje wycisk. Pora spróbować czegoś nowego!

fot. iStock

fot. iStock


Zobacz także

QUIZ: Czy potrafisz kochać również siebie?

Kobiecość, pewność siebie, zgrabna figura i bliskość w związku - jak je zdobyć? Zatańcz

Kobiecość, pewność siebie, zgrabna figura i bliskość w związku – jak je zdobyć? Zatańcz

I po co tak głupio marzymy, by być tam, gdzie nas nie ma?