Dom i wnętrze

10 najpiękniejszych filmów dla dzieci, które powinny zobaczyć dorośli!

Agnieszka Żukowska
Agnieszka Żukowska
24 kwietnia 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Są jak najpiękniejszy powrót do dzieciństwa, ale ich przesłanie i mądrość zostaje w nas znacznie dłużej. To obowiązkowa lista, którą musicie  nadrobić, żeby zrozumieć i przypomnieć sobie, co jest najważniejsze i za czym całe życie tęsknicie… Będzie dużo łez i radości. Zróbcie to dla Waszych pociech – obejrzyjcie obowiązkową listę!

Możecie zacząć już dzisiaj, platforma www.cineman.pl to prawdziwy familijny, i nie tylko, rarytas!

1. Był sobie pies

Fot. Materiały prasowe

To, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies, nikt nie ma wątpliwości. A kto jest najlepszym przyjacielem psa? Bailey, czworonożny bohater tego filmu również jej nie ma: jego psie życie ma sens tylko u boku chłopca o imieniu Ethan. Bailey jest szczęśliwy, bo czuje się w życiu potrzebny. Nadchodzi jednak moment, w którym drogi przyjaciół się rozchodzą, a życie przestaje rozpieszczać . Wtedy Bailey musi wykazać się nad-psią siłą, by odnaleźć przyjaciela i podać mu pomocną łapę. Jak żyjemy, nie widziałyśmy czegoś równie wzruszającego…

2. Był sobie pies 2

Fot. Materiały prasowe

Musimy sprostować powyższe stwierdzenie – paczka chusteczek przy oglądaniu drugiej części to zdecydowanie za mało… Wszystkich dorosłych wrażliwców uprzedzamy – oglądacie na własną odpowiedzialność. Bailey dostaje od swojego ukochanego Ethana nowy cel: ma opiekować się jego wnuczką – CJ. Dopóki dziewczynka jest mała, zadanie jest dość proste. Na szczęście Bailey przeżył już wiele żyć i sporo się o ludziach nauczył. Tym razem będzie musiał pomóc swojej ukochanej pani odnaleźć prawdziwą miłość, zrealizować marzenia i przede wszystkim pogodzić skłóconą rodzinę. Czasem będzie musiał odejść, by zaraz znów powrócić w nowym wcieleniu. Bo jedno wie na pewno: życie jest na tyle pomerdane, że zawsze warto trzymać się razem.

Film właśnie ma swoją premierę na DVD (https://www.empik.com/byl-sobie-pies-tom-2-cameron-bruce-w,p1228817692,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMI7p_emPiA6QIVj4GyCh2oBg8hEAQYASABEgJK2PD_BwE&gclsrc=aw.ds)

 

3. Cudowny chłopak

Fot. Materiały prasowe

Dla 10-letniego Auggiego nie ma niczego bardziej niezwykłego niż „zwykły dzień w szkole”. Urodzony z licznymi deformacjami twarzy, dotąd uczył się w domu pod okiem mamy. Teraz jednak, zaczynając 5 klasę w normalnej szkole, ma nadzieję, że koledzy potraktują go jak zwyczajnego chłopca. Jego wygląd sprawia jednak, że staje się szkolną sensacją, a dla wielu wręcz „dziwadłem”. Jedni się z niego śmieją, inni wytykają palcami, ale nikt tak naprawdę niczego o nim nie wie. Wszystko zacznie się zmieniać, gdy w szkole pojawi się nowa uczennica. Urocza Summer potrafi dostrzec w Auggiem coś więcej niż nietypowy wygląd. Wystarczy jeden przyjazny gest, jedna pomocna dłoń, by obudzić w chłopcu siłę, dzięki której będzie potrafił udowodnić, że nie tylko twarz czyni go kimś niezwykłym.

Wspaniały film o tolerancji, przyjaźni i wszystkim, co w życiu ważne i potrzebne.

 

4. Chłopiec z burzy

Kilkuletni Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży znajduje trzy osierocone malutkie pelikany. Tak zaczyna się niezwykle wzruszająca, pełna humoru i przygód opowieść o przyjaźni chłopca z jednym z pelikanów, zwanym Panem Percivalem. Historia o tym, jak wiele potrafią sobie dać i jak wiele mogą się od siebie nauczyć. Mozolna nauka latania, walka z kłusownikami polującymi na nadmorskie ptaki i niekończące się wspólne wygłupy zacieśniają niezwykłą więź między Michaelem a zwierzęciem. W końcu jednak przychodzi moment, gdy pelikan dorasta, a chłopiec musi opuścić domek na plaży.

Niebywałą wartością filmu, oprócz wzruszającej historii, są niezwykłe zdjęcia z udziałem prawdziwych pelikanów.

5. Bella i Sebastian

Fot. Materiały prasowe

Ośmioletni Sebastian mieszka z dziadkiem w niewielkiej wiosce we francuskiej części Alp. Od pewnego czasu spokój tutejszych mieszkańców burzy wieść o grasującym w okolicy tajemniczym dzikim zwierzęciu. Pewnego dnia podczas spaceru po górach Sebastian spotyka na swojej drodze bezpańskiego owczarka. Udaje mu się zdobyć zaufanie zwierzęcia. Jest szczęśliwy, że znalazł przyjaciela. Wkrótce jednak okazuje się, że w psie, któremu chłopiec dał na imię Bella, dorośli widzą niebezpieczne zwierzę, dziesiątkujące stada owiec. Czy chłopcu uda się ich przekonać, że to nie sprawka sympatycznej Belli i wraz z nią wytropić prawdziwych winowajców? Sebastian z niecierpliwością czeka na powrót swej ciotki Angeliny. Na wieść o tym, że awionetka, którą podróżowała dziewczyna zaginęła gdzieś w górach, Sebastian i jego wierne psisko Bella wyruszają jej na pomoc. Niebezpieczna wyprawa obfitować będzie w dramatyczne, ale i zabawne wydarzenia. Pożar lasu, zetknięcie się oko w oko z niedźwiedziem, wysokogórska wspinaczka, a przede wszystkim spotkanie z nieznajomym pilotem okażą się dla chłopca i jego psa początkiem zupełnie nowej, niespodziewanej przygody. W jej trakcie Sebastian trafi na ślad swego zaginionego ojca.

Film doczekał się już trzech części i jest jedną z najważniejszych trylogii o przyjaźni, męstwie i odwadze.

 

6. Paddington

Fot. Materiały prasowe

Któż nie zaopiekowałby się małym sympatycznym misiem siedzącym samotnie na wielkim dworcu kolejowym? Państwo Brown z dziećmi po chwili wahania przygarnęli uroczego niedźwiadka w czerwonym kapeluszu i…. odtąd już nic nie było jak dawniej. Do Londynu miś Paddington przybył w tajemniczy sposób aż z Peru, ale ta podróż to dopiero początek przygód niezwykłego zwierzaka. Spokojne życie rodziny Brown nabierze barw – przezabawne sytuacje będą przeplatać się z niesamowitymi, magicznymi, a nawet niebezpiecznymi zdarzeniami.

7. Mój przyjaciel Hachiko

Fot. Materiały prasowe

Profesor Wilson (Richard Gere) znajduje na stacji kolejowej uroczego, puchatego szczeniaka rasy Akita. Zabiera go do domu, aby udzielić schronienia aż do chwili, kiedy zgłosi się po niego właściciel. Jednak nikt nie poszukuje psiaka, a rodzina profesora szybko przyzwyczaja się do obecności puchatej kulki. Pies dostaje na imię Hachiko, wyrasta na dużego i mądrego czworonoga, który staje się najwierniejszym i najbardziej oddanym przyjacielem profesora. Codziennie rano odprowadza go na stację, a po południu czeka na niego na peronie. Ten rytuał powtarza się przez lata, dzień w dzień, niezależnie od pory roku i pogody. Ale pewnego dnia profesor nie wraca z pracy… Od tego dnia Hachiko daje dowód tak wielkiej miłości i wierności wobec swego pana, że legenda o tym najlepszym z przyjaciół trwa po dziś dzień.

8. Niekończąca się opowieść

Fot. Materiały prasowe

To kultowy już film, ze znaną na całym świecie piosenką Limalha. Po śmierci matki jedenastoletni Bastian zamyka się w sobie. Nie ma przyjaciół, nie potrafi też nawiązać kontaktu z ojcem. Pewnego dnia, uciekając przed prześladującymi go kolegami ze szkoły, trafia do księgarni, gdzie znajduje pewną tajemniczą, cudowną książkę. Otwiera ona wrota do fantastycznego świata pełnego bajkowych stworzeń. Niestety, magicznej krainie grozi zagłada, a jedyną szansa na jej uratowanie jest mały Bastian. Chłopiec musi przede wszystkim ocalić pewną piękną księżniczkę…

9. Zebra z klasą

Fot. Materiały prasowe

„Zebra z klasą” to opowieść o zebrze, która dorasta w przekonaniu, że jest … koniem wyścigowym. Z pomocą dwóch much – kumpli z obejścia i nastolatki marzącej o karierze dżokeja,  zebra przezwycięża stereotypy by zrealizować swoje marzenie o bieganiu łeb w łeb z rumakami pełnej krwi. Bo kto powiedział, że jesteś tym, za kogo cię uważają inni…?.

Pełen humoru film, który uczy przekraczania granic i sięgania po swoje marzenia.

10. Mój przyjaciel orzeł

Fot. Materiały prasowe

Mieszkający w górskiej okolicy chłopiec o imieniu Lukas znajduje w lesie ranne pisklę orła. Postanawia wyleczyć jego złamane skrzydło i nauczyć życia w dzikich ostępach. Zadanie jest bardzo trudne, bo ojciec chłopca nie pochwala jego planów, a sam orzeł jest na początku bardzo nieufny. Z czasem jednak relacja Lukasa z dzikim zwierzęciem zmienia się w niezwykłą przyjaźń i prowadzi do fascynujących przygód. Wielkim wsparciem dla Lukasa jest tajemniczy Danzer (Jean Reno), który jak nikt inny zna się na obyczajach dzikich zwierząt i otwiera przed chłopcem ich niezwykły świat.

Artykuł powstał we współpracy z Monolith Films


Dom i wnętrze

Różaniec – co warto wiedzieć i jak odmawiać tę modlitwę?

Redakcja
Redakcja
24 kwietnia 2020
Różaniec - zwykły, na rękę i palec, Różaniec do granic . Jak odmawiać różaniec?
Ft. iStock

Różaniec to modlitwa maryjna, która dla osób ją odmawiających ma ogromne znaczenie duchowe. Znany jest od czasów średniowiecznych, choć dawnej określano ją mianem Psałterza Najświętszej Maryi Panny. Tradycję różańcową kultywuje się po dziś dzień, istnieje również wiele inicjatyw prowadzących do jednoczenia się w tej modlitwie. Jak poprawnie odmawiać różaniec?

Czym jest różaniec?

Nazwa różaniec, czyli różany wieniec, wywodzi się od łacińskiego słowa „rosa”, oznaczającego różę. Termin pojawił się w czasach średniowiecza i uważany był za jednoznaczny z ofiarowaniem Matce Boskiej symbolicznych wieńców z „duchowych” róż. Modlitwa ta ma swoje źródło ma w Biblii i symbolizuje duchowe zjednoczenie z Maryją. Papież Polak, Jan Paweł II, na początku swojego pontyfikatu powiedział, że różaniec jest jego ulubioną modlitwą. W ślady Ojca Świętego poszło wielu ludzi, ponownie sięgając do tej modlitwy.

Różaniec - zwykły, na rękę i palec, Różaniec do granic . Jak odmawiać różaniec?

Fot. iStock

Wierni modląc się, sięgają po paciorki połączone ze sobą za pomocą drucików i łańcuszków lub nawleczone na sznurek, którego końce są połączone. Paciorki służą do liczenia odmawianych modlitw. Nie licząc różańca w tradycyjnej formie, można odmawiać modlitwę sięgając po podręczny różaniec na palec lub na rękę. Odmawianie tej modlitwy upamiętnia wydarzenia z życia Jezusa i Maryi.

Różaniec – jak odmawiać?

Często pojawia się wątpliwość, jak odmawiać w domu różaniec, by robić to dobrze. Pełna Modlitwa Różańcowa składa się z czterech części (tajemnic), wymagających każdorazowo odmówienia całego różańca. Zaliczamy do nich: Część radosną, Część Świetlista, Część Bolesną i Część Chwalebną. Każdą z tych części odmawia się w innym dniu:

  • Część Radosna – poniedziałek i sobota
  • Świetlista – czwartek
  • Bolesna – wtorek i piątek
  • Chwalebna – środa i niedziela

Można również odmówić pełną modlitwę, czyli wszystkie części, jednego dnia.

Różaniec – kolejność odmawiania modlitw 

Na samym początku uczyń znak Krzyża Świętego i na krzyżyku odmów modlitwę Wierzę w Boga.
Przy pierwszym paciorku odmów modlitwę Ojcze nasz.
Na trzech kolejnych odmów trzykrotnie modlitwę Zdrowaś Mario.
Przy kolejnym paciorku odmów modlitwę Chwała Ojcu.
Następnie zapowiedz daną część i tajemnicę jako temat do rozważania na tle powtarzanych modlitw: Ojcze nasz, dziesięć razy Zdrowaś Mario, a na końcu Chwała Ojcu.
Po tym odmów tzw. modlitwę fatimską, która brzmi następująco:

O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

Na zakończenie odmów modlitwę Pod Twoją obronę.

Powyższy schemat powtarzaj pięciokrotnie, przesuwając palce po kolejnych paciorkach wokół różańca. Podczas odmawiania różańca najważniejsze jest skupienie się na rozważaniu poszczególnych tajemnic.

Różaniec - zwykły, na rękę i palec, Różaniec do granic . Jak odmawiać różaniec?

Fot. iStock

Różaniec tradycyjny, na rękę czy na palec?

Różaniec postrzegamy przede wszystkimi ujęciu tradycyjnym, czyli paciorków nanizanych na sznurek. Tymczasem powodzeniem cieszy się także różaniec na rękę i palec, które są zdecydowanie wygodniejsze i bardziej dyskretne podczas modlitwy w chwili, gdy nie można wyjąć tradycyjnego różańca. Cenią je także osoby, które chcą mieć go stale przy sobie, by zawsze być gotowym na modlitwę. Inną zaletą „podręcznego ” różańca jest fakt, że stale jest na widoku, więc przypomina osobie wierzącej o modlitwie.

Różaniec na rękę wyglądem przypomina bransoletkę, natomiast na palec – obrączkę. Obie formy różańca mają mniej koralików/paciorków – obrączka 10, bransoletka 20, co wynika z niewielkich rozmiarów obu. Niemniej jednak pozwalają one na wygodne odliczanie kolejnych modlitw.

Różaniec 20.30

Różaniec 20.30 to pomysł odmawiania różańca na trudny czas pandemii koronawirusa, gdy kościoły są zamknięte dla większej ilości wiernych. Przewodniczący Episkopatu Polski ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, zaapelował, by księża każdego dnia o godzinie 20.30 odmawiali w kościele tę modlitwę w intencji chorych i ich opiekunów, oraz służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Różaniec 20.30 dostępny jest na stronach internetowych i portalach społecznościowych wielu parafii, w formie transmisji on-line.

Różaniec - zwykły, na rękę i palec, Różaniec do granic . Jak odmawiać różaniec?

Fot. iStock

Różaniec do Granic

Ogólnopolską inicjatywę „Różaniec do Granic” zaplanowano z myślą o setnej rocznicy objawień fatimskich, na dzień 07.10.2017 roku. Inicjatywa miała na celu zachętę Polaków do odłożenia codziennych przyzwyczajeń i wygód, by modlitwą podjąć duchową walkę o ratunek dla świata. Główną intencją stał się pokój dla Polski i Świata. Zaproszenie organizatorów dotyczyło nie tylko fizycznego do wyjścia na granice Polski, ale modlitwę w domu, w szpitalach i w wielu innych miejscach. „Różaniec do Granic” organizatorzy mogli uznać za sukces – inicjatywa zgromadziła ponad milion ludzi na modlitwie wzdłuż granic Polski.

źródło: deon.pl ,modlitwarozancowa.pl 

Zobacz także

modliszki hodowla terrarium czy gryzą

Modliszki – owady, które zachwycają. Każdy może je hodować

Wróbel - ciekawostki i zwyczaje, czym go dokarmiać

Wróbel – mały ptak pod ścisłą ochroną. Jak mu pomóc, by nie zniknął z polskiego krajobrazu?

Jak optycznie powiększyć mały pokój? Poznaj kilka prostych trików, dzięki którym stanie się on ciepły i przytulny