Lifestyle

Wzruszająca animacja o przyjaźni. W tym kocie się zakochacie!

Redakcja
Redakcja
25 lutego 2019
Fot. Screen z Youtube
 

Ta krótka animacja od Pixar jest nie tylko dla miłośników kotów czy Pitbulli. To wzruszająca historia o przyjaźni łamiąca stereotypy. Ci, którzy na początku wydają się nam groźni, w rzeczywistości mogą okazać się tymi o gołębim sercu, trzeba tylko dać im szansę. Obejrzyjcie ten filmik, niech dzieci usiądą przy was, pośmiejcie się, wzruszycie, a na końcu możecie podzielić się refleksją nie tylko o traktowaniu zwierząt, ale też o tym, co w naszym życiu jest najważniejsze. 


Lifestyle

Jeśli boisz się odejść, bo myślisz, że nie spotkasz nikogo „lepszego” – przeczytaj ten list

Listy do redakcji
Listy do redakcji
25 lutego 2019
Wyszłam za mąż z rozsądku
Fot. iStock / Lorraine Boogich
 

Moja Droga! Nie jesteś szczęśliwa. Powiedz to sobie szczerze, przyznaj się.  Jeśli boisz się teraz odpuścić, odejść, to prawdopodobnie nie dlatego, że naprawdę jesteś zakochana w tym, co masz. Nie kochasz tego życia, ani tego mężczyzny. Kiedy dojdziesz do punktu, w którym czujesz, że musisz z nim być, a nie, że tego pragniesz, prawdopodobnie wyobrażałaś już sobie życie w pojedynkę. Jeśli boisz się zakończyć tę relację, lub jeśli myślisz, że nie możesz tego zrobić, to dlatego, że obawiasz się nieznanego. Zakładasz, że nigdy nie znajdziesz kogoś lepszego niż on – mężczyzna, z którym jesteś. Lub raczej – u którego boku trwasz, wegetujesz.

Tak się dzieje, kiedy pokładasz swoją wiarę w świecie zewnętrznym, a nie w sobie. Zastanawiasz się, czy twoja decyzja zostanie zaakceptowana. Zakładasz, że nie znajdziesz innej miłości, ponieważ krążysz w poszukiwaniu aprobaty. Nie widzisz innych możliwych opcji; zakładasz, że nigdy nie znajdziesz nikogo lepszego, bo nie możesz sobie tego wyobrazić. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że jeśli masz złamane serce i jesteś zagubiona, to dlatego, że jesteś w miejscu, w którym nie powinno cię być. Utknęłaś. Są rzeczy dotyczące ciebie, o których możesz się dowiedzieć tylko wtedy, kiedy przestajesz polegasz na kimś, kto daje ci poczucie własnej wartości.

Nie martw się. Są wybory, których możesz dokonać tylko wtedy, gdy czujesz się absolutnie zagubiona i bezradna, to one pokażą ci drogę ku temu, czego zawsze chciałaś, ale nigdy wcześnie tego nie wybrałaś. Nie wybrałaś, bo się pomyliłaś, bo błądziłaś, bo nie wiedziałaś czego chcesz, bo nie zaznałaś nigdy dobrego uczucia. A dobre uczucia w dzieciństwie są jak drogowskazy do dobrego związku w życiu dorosłym.

Wszystko potoczyło się nie tak, jak powinno. Pomyśl, twój związek nie jest dla ciebie dobry, w twoim życiu jest więcej smutku niż radości. Jeśli jednak nie próbowałaś wystarczająco mocno tego zmienić, to dlatego, że nie chciałaś zaufać, że zasługujesz na szczęście. Wydawało ci się, że relacja, którą masz, to najwięcej na co cię stać. A może to już i tak „zbyt wiele”? Może myślisz, że na miłość nie zasługujesz w ogóle, wiec powinnaś się cieszyć tym, co masz i nie marzyć o prawdziwym, pełnym, szczęściu?

Mylisz się. Nieprawdziwa miłość, nieudana relacja, brak zrozumienia ze strony partnera to pułapka, w której tkwisz. Pułapka bez wyjścia. Nie licz na to, że sytuacja naprawi się sama, że twój partner dozna olśnienia, zmieni się, a ty poczujesz się jakbyś wygrała milion na loterii. To nie nastąpi. Ale nie bój się też, że jeśli go zostawisz, nie znajdziesz nikogo „lepszego” dla ciebie. To nie strach powinien być twoją motywacją, by coś zmienić. Prawidłowa motywacja to chęć zawalczenia o siebie, o swoją miłość własną. A twój problem leży w braku świadomości, że powinnaś zmienić swoje priorytety. Nie obawiaj się, że nie znajdziesz partnera. Postaw na siebie samą, na swoje wnętrze, swoje potrzeby. Nie myśl o związku, w ogóle. Myśl o tym, jak odzyskać wewnętrzną harmonię i na nowo nauczyć się być samą. Przecież na początku naszej związkowej drogi każdy z nas jest sam. Dopiero potem nasza historia zapisuje się bardziej lub mniej udanymi miłościami.

Przestań się bać radykalnych zmian. Zły związek blokuje cię na każdym polu i nie pozwala ci iść do przodu. Trwanie w tym, co negatywne i przytłaczające przesłania ci możliwości, które się przed tobą rysują.

 


Lifestyle

Twój prywatny język miłości własnej. Czy robisz te wszystkie rzeczy?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 lutego 2019
Fot. iStock/m-gucci

Czy zadałeś sobie choć raz w życiu pytanie, co robisz dla siebie samego, by poczuć się lepiej, by być szczęśliwym? Czy umiesz okazać sobie miłość? Czy znasz język miłości własnej i jego podstawowe elementy? Umiesz zadbać o siebie, o twoje samopoczucie i poczucie wartości?

Elementy języka miłości własnej

Miłość do własnego ciała

Wszystko, co robisz dla dobrej kondycji fizycznej lub po to, by czuć się dobrze we własnej skórze. To może być seria ćwiczeń albo kąpiel przy świecach w pachnącym płynie. To może być zabieg kosmetyczny, masaż, odpoczynek pod miękkim kocykiem albo sam fakt akceptacji tego, jak wyglądamy, jak wygląda nasze ciało. Czy podobasz się sobie?

Umiejętność działania na swoją korzyść

Wszystko, co robisz, by żyć w zgodzie z samym sobą. Chodzisz na terapię? Medytujesz? Otaczasz się ludzmi, którzy cię szanują, lubią i doceniają? Czy spotykasz się z bliskimi, by porozmawiać? Czy umiesz poprosić o pomoc?

Umiejętność otrzymywania

Pewnie umiesz dawać siebie innym, ale czy umiesz też brać? Czy wiesz, na co w życiu zasługujesz? Co powinieneś otrzymywać od innych, ale również od siebie? Czy inwestujesz w swój rozwój, podróżujesz? Czy potrafisz sobie wybaczyć błędy, być dla siebie wyrozumiałym?

Szacunek dla własnego czasu

Czy spędzasz czas sam na sam ze sobą? Potrafisz zorganizować swój grafik tak, by móc robić to, co lubisz? Masz hobby? Zdarza ci się zaszyć pod kocem z książką i zrelaksować nie myśląc o niczym innym?

Znajomość afirmacji

Potrafisz mówić do siebie pięknymi, pozytywnymi zdaniami? Masz swoją prywatną mantrę, kilka powtarzanych słów, które sprawiają, że robi ci się cieplej na sercu? Umiesz się zmotywować, mówiąc do siebie w ciepły, troskliwy sposób?

A Ty? W jaki sposób mówisz sobie codziennie „kocham cię?”…


Na podstawie: GottmanInstitute


Zobacz także

Masz kłopot ze wczesnym wstawaniem? Budzik z wibratorem obudzi cię od razu!

10 zdań, których nigdy nie powinnaś sobie mówić. Dla własnego dobra zapomnij o nich

Dzień #12. Zadbaj o siebie naprawdę. #SlimemGO