Go to content

Wystarczy, że zmienisz jedną małą rzecz w swoim życiu, a już nigdy nie zabraknie ci motywacji do działania

Fot. iStock/Bliznetsov

Budzisz się rano i… nie masz siły wstać, nic ci się nie chce. I nie chodzi o to, że jesteś zmęczona, że się nie wyspałaś, zarwałaś noc oglądając film do bardzo późnych godzin nocnych. Po prostu masz poczucie, że dzisiejszy dzień nie przyniesie ci nic ekscytującego. Będzie taki jak wszystkie, rutyna, w której trudno ci znaleźć chęć do działania.

Leżysz w łóżku i myślisz, że kurczę masz fajną pracę, dobry związek, jesteś zdrowa, więc dlaczego tak ciężko ci się podnieść i ruszyć w dzień? To trochę przygnębiające, prawda? Czasami tak ciężko się nam zmotywować, wykrzesać z siebie energię. Motywację musimy zastąpić samodyscypliną, żeby w końcu wstać i umyć te cholerne zęby licząc na to, że za chwilę jakoś to będzie. Uwierz, każdemu się to zdarza, tylko każdy różnie z tym sobie radzi.

Zdradzę ci pewną rzecz – wystarczy wprowadzić jeden prosty nawyk, by nie mieć problemu z motywacją, z poszukiwaniem sensu w tym, co na co dzień robimy. Pytasz siebie – jak to zrobić?

No właśnie tutaj ukryty jest problem, bo pytanie, nie powinno brzmieć JAK tylko DLACZEGO. To właśnie zmiana JAK na DLACZEGO ma kluczowe znaczenie. Zobacz, już w szkole, kiedy zmagałaś się z zadaniem domowy, pytałaś: „Jak mam to zrobić”, podobnie teraz w pracy, gdy dostajesz zadanie, pojawia się: „Jak?”, kiedy ktoś mówi: „Wyjedź na wakacje, spełniaj swoje marzenia”, także pytasz siebie „jak?”. Jesteśmy tak zajęci szukaniem odpowiedzi na „jak”, że nie cofamy się i nie pytamy „dlaczego” i właśnie tak cierpi nasza motywacja. Musimy wiedzieć, dlaczego coś robimy, by znaleźć motywację do działania, by ustalić, co dla mnie dzisiaj jest ważne. Dlaczego mam to robić? Dlaczego mam jechać na wakacje? Dlaczego mam znaleźć chwilę dla siebie? Nie pytaj, jak mam schudnąć, tylko dlaczego. Najpierw znajdź powody, dla których masz coś zrobić, a chwilę później spytaj siebie „jak”. W ten sposób odzyskasz kontrolę nad tym, co jest dla ciebie istotne.

Ćwicząc najpierw myślenie „Dlaczego”, a dopiero chwilę potem „Jak” możesz spodziewać się dwóch świetnych rezultatów:

  • łatwiej będzie ci znaleźć motywację do działania, ponieważ szybciej będziesz dostrzegać po co coś robisz, jaki jest cel, co daje to tobie
  • staniesz się bardziej świadoma tego, co dla ciebie jest naprawdę ważne, co przybliża cię do postawionego tobie celu, czy realizacji planów.

Dlaczego nie spróbować? Ten mały nawyk, który wprowadzimy w nasze życie, może naprawdę wywołać rewolucję korzystną dla nas.


 

źródło: pickthebrain.com