Lifestyle

„Wyobraź sobie, że za pomocą potraw możesz wpływać na emocje innych ludzi…”

Oh!Books
Oh!Books
23 maja 2018
Fot. iStock / ferrantraite
 

To niezwykła historia, która potwierdza, że przez żołądek można trafić… w różne miejsca, choćby do pałacu sułtana. Wysmakowane opisy dań, kultury i zwyczajów przenoszą nas do Turcji XVII wieku i pozwalają poczuć aromat miejsca, które do dziś inspiruje nie tylko smakoszy, lecz także artystów. To jedna z tych książek, dzięki której możemy się przenieść w czasie i poczuć zapach, smak oraz zobaczyć kolory orientalnego miasta. Absolutnie do zjedzenia!
Samar Khanafer
Autorka kulinarna

Basza smaku

Basza smaku

Fot. Materiały prasowe

Saygin Ersin
Przekład: Izabella Mazurek
Premiera: 23 maja 2018 

Wyobraź sobie, że za pomocą potraw możesz wpływać na emocje innych ludzi. Wyobraź sobie, że jesteś w stanie odkryć wszystkie istniejące smaki. Jeśli to potrafisz, jesteś… baszą smaku.

Imperium osmańskie, XVII wiek. Młody, wybitnie utalentowany kucharz, dzięki ogromnej biegłości w sztuce przyrządzania dań, dostaje się do pałacowej kuchni. Jego celem nie są jednak uznanie czy bogactwa, ale zemsta. Gdy chłopak przekracza mury pałacu, prawda powoli zaczyna wychodzić na jaw. Czyżby już tu kiedyś był? Stopniowo poznajemy sekrety jego dzieciństwa: brutalna masakra na rodzinie sułtańskiej, ucieczka z pałacu, droga do doskonalenia się w sztuce kulinarnej, niezwykli przewodnicy pomagający zdobyć niecodzienne umiejętności, a także Kamer – jego jedyna miłość i największa strata.

Historia pełna aromatycznych opowieści o pasji gotowania, splendorze tureckiego dworu i wielkiej miłości, dzięki której życie smakuje jeszcze wspanialej.

Informacja o autorze:

Saygin Ersin urodził się w 1975 roku w Manisie w zachodniej Anatolii. Studiował socjologię, a następnie pracował jako dziennikarz, scenarzysta i pisarz. Znany jest przede wszystkim z powieści detektywistycznych. Obecnie mieszka w Izmirze.

Książkę „Basza smaku” kupisz tutaj: sklep-basza-smaku

Wydawca:

Wydawnictwo SQN powstało w połowie 2010 roku. Ideą, która przyświeca założycielom, jest publikowanie książek „z pasją”. Dla jednych pasją jest piłka nożna, dla innych film, trzeci interesuje się sztuką współczesną, a jeszcze kolejny dobrą beletrystyką. Każdy jednak ma możliwość dzielenia się swoją pasją właśnie poprzez książki.

W oparciu o te założenia działa Sine Qua Non. Wśród pozycji, które ukazały się nakładem wydawnictwa, można znaleźć książki między innymi o tematyce sportowej i muzycznej, komiksy oraz fantastykę.

Strona www: www.wsqn.pl


Lifestyle

Czy znacie jedne z najstarszych zwierząt na świecie? Nie? To koniecznie ze swoimi dziećmi przeczytajcie „Zgubę zębiełków”

Oh!Books
Oh!Books
24 maja 2018
Fot. iStock/bogdankosanovic
 

Lubiliście w dzieciństwie czytać komiksy? Ja pasjami połykałam wszystkie części Kajko i Kokosza, oczywiście Tytus, Romek i Atomek także byli na topie.

Chyba nic tak dobrze nie działa na dziecięcą wyobraźnię jak książki. Tak wiem, dzisiaj trudniej dzieciaki zagonić do czytania, zresztą zmuszanie nic tu nie da. Wszyscy wiemy, że chcąc coś przepchnąć na siłę, mamy raczej marne szanse na sukces. Od zawsze twierdzę, że pasja czytania książek zaczyna się od tej jednej, wyjątkowej, która nagle skupia naszą uwagę i sprawia, że chcemy więcej i więcej. Zresztą widzę to po moich dzieciach, którym zupełnie bez presji czytania podsuwałam kolejne lektury, aż każde z nich trafiło na tę, która ich zafascynowała i rozpoczęła przygodę z książkami.

Jeśli myślicie teraz: „Moje dziecko chyba nigdy nic nie przeczyta”, nie ma co się zamartwiać, bo obecnie oferta czytelnicza dla dzieci jest ogromna, a ja dzisiaj polecam wam: „Zgubę zębiełków” Tomasza Samojlika.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Jest to komiks opowiadający o tym, jak to ryjówki i inne zwierzęta szykowały się do zimy. Brzmi banalnie? Niech was nie zmyli jednozdaniowy opis. Komiks „Zguba zębiełków” to napisana z dowcipem historia przyjaciół, którzy próbują przetrwać w świecie pełnym pułapek, ale też przygód. Tomasz Samojlik w swoim komiksie ukrył wiele ważnych kwestii, które opowiedziane nie wprost z całą pewnością łatwiej i szybciej trafiają do młodego czytelnika.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Dlaczego ryjówki? Bo to ryjówkowate to jedne z najbardziej fascynujących zwierząt, które zamieszkują naszą planetę od UWAGA 45 milionów lat. To jedne z najstarszych żyjących ssaków, dlatego warto poznać je bliżej. Nie są to zwykłe zwierzaki – potrafią zmniejszać się na zimę, by móc przetrwać, ta umiejętność do dzisiaj ciekawi naukowców. W końcu kto z nas nie marzył, żeby choć na chwilę zmieścić się do czyjejś kieszeni? Ryjówkowate, kiedy nadchodzą mrozy, zmieniają swoje futerko, gromadzą zapasy. Zresztą nie tylko ryjówki są bohaterami komiksu. Znajdziemy tam tytułowe zębiełki, łasicę, kreta, norniki, a także lisa, puchacza i srokosza i dowiemy się wielu interesujących rzeczy na temat tych zwierząt, które trudno znaleźć w szkolnych podręcznikach.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Zabawna, z wieloma zwrotami akcji, opowiedziane dowcipnym zwłaszcza dla dzieci językiem, które czytając „Zgubę zębiełków” mogą się pośmiać nawet z dorosłych nie przestrzegających prawa. Jeśli szukacie prezentu na Dzień Dziecka – ten komiks może okazać się strzałem w dziesiątkę, a co więcej… zachęcić dzieci do sięgnięcia po kolejne książki, a kto wie – może same będą chciały poszerzyć swoją wiedzę na temat otaczającej nas i tak fascynującej przyrody. Książkę kupić możecie pod TYM linkiem. (KLIK)

Zebielki_3D


Lifestyle

Nawet bardzo MALI mogą mieć WIELKIE przygody!

Oh!Books
Oh!Books
17 maja 2018
Fot. Materiały prasowe

Już dziś ukaże się komiks Tomasza Samojlika dla dzieci i dorosłych Zguba zębiełków. Jest to 4 tom z serii Saga o Ryjówce, przedstawiającej świat najmniejszych ssaków w Polsce:  ryjówek, rzęsorków i zębiełków. Niesamowite przygody oraz mnóstwo fascynujących informacji o życiu przyrody czeka na dzieci i ich rodziców!

Tomasz Samojlik powraca. Zguba zębiełków to już czwarta opowieść o ryjówce Dobrzyku i innych mieszkańcach puszczy, ich przygodach i niebezpiecznych zdarzeniach, jakim przyjdzie im stawić czoło. Bycie ryjówką przeznaczenia to nic przyjemnego! Wszędzie czyhają zagrożenia: zaczyna się spełniać starożytna przepowiednia o zagładzie, norki amerykańskie dokonują inwazji na spokojną Dolinę Ryjówek, wreszcie pożar zagraża życiu wszystkich mieszkańców lasu. O dziwo, Dobrzykowi udało się wyjść cało z dotychczasowych opresji, nie bez pomocy wiernej drużyny śmiałków. Co się jednak stanie, kiedy drużyna się rozpadnie? Czy Dobrzyk poradzi sobie z największym do tej pory wyzwaniem? Zima nadchodzi. I nie zna litości!

Czwarty tom bestsellerowej opowieści z życia ryjówek, rzęsorków i zębiełków to mrożąca krew w żyłach przygoda oraz mnóstwo prawdziwych informacji o życiu tych fascynujących zwierząt. Warto poznać komiksy o przygodach Dobrzyka i jego przyjaciół!

Wartka akcja, dużo śmiechu, prawa natury i ekologia. Tomasz Samojlik bawi i uczy. Razem z nim, oprócz przygód Dobrzyka i jego drużyny, poznajemy coraz to więcej ciekawostek z życia zwierząt, nie odczuwając przy tym nudy. To doskonała pozycja dla dzieci i rodziców, będąca nie tylko doskonałą rozrywką, ale też uzupełnieniem wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych.

Tomasz Samojlik jest biologiem – zawodowo zajmuje się badaniem historii wpływu człowieka na środowisko Puszczy Białowieskiej, czyli tego jak człowiek chronił i niszczył Puszczę.

– Chodząc po Puszczy jestem zajęty rozmyślaniem, jakie ślady dawnej obecności i działalności człowieka kryje w sobie dany zakątek lasu, gdzie polowali polscy królowie, którędy wiodły ścieżki wykorzystywane przed wiekami przez bartników… co sprawia, że zwykle potykam się o wystające korzenie lub stukam głową w nisko rosnące konary – opowiada na swojej stronie internetowej Tomasz Samojlik. – Nocami, zamiast spać, przekładam wiedzę przyrodniczą (i nie tylko) na język książek dla najmłodszych, książek obrazkowych i komiksów. Bywam w związku z tym niewyspany, ale warto…

Każdy z tomów serii Ryjówka przeznaczenia wieńczy podsumowanie wiedzy o przedstawionych w historii zwierzętach. Zebrane najważniejsze informacje i ciekawostki stanowią zaproszenie autora dla dzieci, dorosłych i nauczycieli, by wykorzystywać komiksy, jako pomoce do nauki.

Jednak w komiksach o ryjówce obserwujemy nie tylko przygody zwierząt zamieszkujących puszczę, ale również współegzystowanie ich świata ze światem człowieka. Problemy natury z ludźmi są cennym elementem komiksu, uwrażliwiającym dzieci i dorosłych na dbanie o ekologię oraz na świadomość skutków ingerencji człowieka w przyrodę. Palenie śmieciami w piecach – gorący, wciąż aktualny temat z przestrzeni publicznej – zostaje wykorzystany przez autora, jako przykład świadomego zaburzania przez człowieka równowagi w przyrodzie. Jak bohaterowie Zguby zębiełków poradzą sobie z najgroźniejszym efektem tego szkodliwego działania – smogiem, czyli  „morderczą mgłą”? Dowiecie się z komiksu.

Zebielki_3D

Emocje. Świetne postacie. Doskonałe poczucie humoru. Przewrotne nawiązania do popkultury. I mnóstwo konkretnej, biologicznej wiedzy ukrytej w całej historii. Czteroczęściową trylogię ryjówkową za dnia czytamy z dziećmi, a wieczorem – sami.

Piotr Stanisławski CrazyNauka.pl

Tomasz Samojlik (ur. 1978 w Hajnówce) – polski biolog i popularyzator przyrody oraz rysownik i twórca komiksów. Po ukończeniu studiów w Lublinie, w 2002 podjął pracę w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. W 2007 roku uzyskał stopień doktora nauk biologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako rysownik zadebiutował w 1994, tworząc paski publikowane w lokalnej prasie. Prawdziwą popularność przyniosły mu komiksy edukacyjne, w których popularyzuje naukę i wiedzę o przyrodzie i jej historii. W komiksach wykorzystuje motywy swojej pracy jako biologa, ich bohaterami są zwierzęta, m.in. żubry, czy ryjówki.

Wydawcą serii Ryjówka przeznaczenia jest wydawnictwo Kultura Gniewu. Komiks ukazuje się w ramach serii tytułów dla dzieci Krótkie Gatki.

Ryjowka_1576x394

Tomasz Samojlik spotka się z czytelnikami podczas Warszawskich Targów Książki – będzie podpisywał swoje komiksy na stoisku wydawnictwa Kultura Gniewu (nr 58) w sobotę 19 maja, w godzinach 12:30 – 14:00

ZZs28 ZZs28b ZZs28c