Lifestyle

Jak wyleczyć rany z przeszłości. Czas nie sprawi, że „to minie”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 listopada 2017
Fot. istock/oatawa
 

Kiedy podnosisz się z upadku, wyruszasz w nową podróż. Także tę, w wymiarze duchowym – starasz się skupić na tym wszystkim, co dobre wokół ciebie. Czujesz wdzięczność za to, co doceniasz, ale nie zapominaj o ranach, których nie możesz dłużej ukrywać przed samym sobą i przed całym światem. „Uzdrowienie” z przeszłości nie polega na ukrywaniu tego, co się wydarzyło, ale na uświadomieniu sobie w jaki sposób te nasz rany wpływają na nasze ciało, nasze myśli, na naszą teraźniejszość.

Jak pozbyć się bólu

Są takie momenty, kiedy opanowuje cię lęk i frustracja, kiedy czujesz się zdezorientowany. Zatrzymaj się, weź głęboki oddech. Niech ta przerwa trwa wystarczająco długo, byś mógł zadać sobie pytanie: „Co to konkretne wydarzenie miało mi pokazać, czego nauczyć?”. Naucz się rozpoznawać swoje reakcje, mechanizm w jaki próbujesz poradzić sobie z emocjami.

Przeżyj to i puść wolno

Pomyśl o tych chwilach, które wyzwalają coś w rodzaju „zakłóceń” – niespokojne serce, napięcie, smutek. Stres jest częścią naszego życia, ale kiedy zaczyna nas dosłownie zabijać i okradać ze spokoju ducha, sięgamy po leki uspokajające, alkohol, uzależniamy się od niebezpiecznych, krótkotrwałych przyjemności. Problem w tym, że żadna pigułka nie wyleczy naszego serca.

Zmień podejście do czasu

Nasze postrzeganie czasu zmienia się zależnie od tego na jakim etapie świadomości się znajdujemy. Oznacza to, że to właśnie nasza świadomość może być potężnym czynnikiem uzdrawiającym przeszłość. Słyszeliście powiedzenie „czas leczy rany”? To nie jest dokładnie tak. Czas może spowodować, że pwene zdarzenia „zatrą się” nieco w naszej pamięci, ale nie wyleczy wszystkich ran. Jeśli tak myślicie, prawdopodobnie biernie czekacie, aż to wszystko „minie”. Żeby uporać się z przeszłością, musimy działać. Potrzebujemy świadomych reakcji. Inaczej negatywne doświadczenia, niezależnie od tego, czy wydarzyły się wczoraj czy lata temu, pozostają w naszej pamięci jako rany.

Emocjonalny dług

Ilekroć przeżywamy przeszłość lub przewidujemy, że przeszłość będzie równie bolesna, pozwalamy starym ranom wpływać na nasze nowe życie. Niektórzy psychologowie nazywają ten proces emocjonalnym długiem z przeszłości.

Jak to działa? Na każde nowe negatywne doświadczenie reagujemy po prostu schylając głowę i pozostając biernym. Gniew, poczucie zranienie, stres i żal zabierają nam energię, podczas gdy świadoma obserwacja samego siebie, opanowanie technik relaksacyjnych i wola walki o siebie nam jej dodają.

Rzeczy, na które mamy wpływ, które znajdują się w sferze naszego wyboru: nasze postawy, przekonania, styl życia i troska o samych siebie to, coś co pozwoli nam wyleczyć się z przeszłości. Jak?

Uzdrawiające podejście do czasu zaczyna się od uważnego obserwowania twojej reakcji w danym momencie, na daną sytuację. Kiedy znajdujesz się w stresującej sytuacji lub przypominasz sobie bolesne doświadczenia z przeszłości, weź kilka głębokich, długich oddechów i zapytaj samego siebie, jak się z tym wszystkim czujesz. Zwróć uwagę na swoje emocje. Bądź świadomy wszelkich instynktownych reakcji, nawet chęci odwetu na kimś lub ucieczki. Zrozum, że te reakcje są związane z twoją przeszłością, ale nie ograniczają cię.  Teraz jesteś w innym punkcie, w innym czasie. Spróbuj otworzyć się na to, co się wydarza i zareagować tak, jakby przeszłość nie istniała, z czystą kartą.

Nie chodzi o to, żeby zapomnieć, zepchnąć coś do podświadomości. Chodzi o to, by zrozumieć, co jest etapem zamknietym. Przeszłość jest etapem zamkniętym, dokonanym, pamiętajmy o tym. Znaczenie ma tylko każda, następna chwila. Tu i teraz.

 


Lifestyle

9 rzeczy, których twoje zęby nie wybaczą. Ty też popełniasz te błędy?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
12 listopada 2017
Fot. iStock/Drazen Lovric
 

Zęby! Każdy ma swoje – jedni dłużej, inni krócej. Często niestety krócej na własne życzenie. Codzienna pielęgnacja jamy ustnej ma ogromne znaczenie. Jeśli chcesz zachwycać uśmiechem, powinnaś jak najszybciej zmienić swoje codzienne nawyki. Wiem, trochę wstyd, ale czas spojrzeć prawdzie w oczy.

Bagatelizujesz niepokojące sygnały

Ząb zaczyna delikatnie cię pobolewać, ale ty udajesz, że nic się nie dzieje. Przez kilka dni po prostu gryzie drugą stroną, potem jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki mija, by znów za jakiś czas powrócić. Niekiedy mija całkiem sporo czasu, zanim pójdziesz po rozum do głowy. Umawiasz się do stomatologa wtedy, gdy już zwijasz się z bólu. Wtedy najczęściej zwykła plomba już może nie wystarczyć. Teraz niezbędne okazuje się leczenie kanałowe. Nie tylko znacznie dłuższe, ale także bardziej kosztowne. – W żadnym przypadku nie należy bagatelizować bólu zęba. Zazwyczaj, gdy się on pojawia, problem jest już poważny. Zwlekanie nie dość, że ma negatywny wpływ na zdrowie to jeszcze utrudnia leczenie i zwiększa jego koszty. Zatem gdy zaczyna nas pobolewać ząb, najlepiej tego samego dnia pojawić się w gabinecie – ostrzega Karolina Janowska-Kroner, lekarz dentysta i autorka bloga „Matka dentystka”.

Unikasz regularnych przeglądów

Do dentysty chodzisz tylko wtedy, gdy naprawdę musisz, zamiast regularnie, chociaż raz w roku zaliczać przegląd. No bo po co na bieżąco leczyć drobne ubytki czy stosować zabiegi oczyszczające szkliwo zębów? Lepiej przecież iść wtedy, gdy już nie jeden, a kilka czy kilkanaście zębów wymaga pilnej pomocy dentysty. – Nie bez przyczyny mówi się o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dentysta w gabinecie ma cały wachlarz narzędzi, które wspomagają zapobieganie próchnicy. Co więcej, nawet jeżeli ząb zaatakowała już próchnica nie zawsze wiąże się to z użyciem wiertła. Dlatego tak ważne są częste przeglądy oraz zabiegi higienizacyjne. To one pomagają zapobiegać problemom z zębami lub pozbyć się problemu na bardzo wczesnym etapie – radzi ekspert.

Kupujesz pierwszą lepszą szczoteczkę

Pewnie tę, która akurat jest w promocji? Nie ma się co dziwić, że stan twoich zębów pozostawia wiele do życzenia. – Kwestia wyboru szczoteczki do zębów to nie tylko problem finansowy. Na rynku poza tradycyjnymi, manualnymi szczoteczkami mamy do wyboru bogatą gamę szczoteczek elektrycznych, sonicznych czy ultradźwiękowych. Mało kto wie, że inaczej czyścimy zęby szczoteczką ręczną a inaczej elektryczną. Nieumiejętne użytkowanie szczoteczki może skończyć się problemami z dziąsłami lub pojawieniem się nowych ubytków. Dlatego wybór szczoteczki najlepiej skonsultować ze swoim dentystom. On doradzi jak twarde ma być włosie, jaką techniką czyścić i jak długo, żeby efekty były jak najlepsze – wyjaśnia dentysta.

Rezygnujesz z nitki dentystycznej

Dokładne czyszczenie przestrzeni między zębami ma ogromne znaczenie. Właśnie tak najczęściej zalegają resztki pokarmu. Większość szczoteczek nie może tam dotrzeć. Właśnie dlatego ktoś wymyślił nić dentystyczną. Z jej pomocą można dokładnie i bezboleśnie usunąć zalegające resztki, będące pożywką dla bakterii. – Przestrzenie międzyzębowe to bardzo newralgiczne miejsca jeżeli chodzi o higienę jamy ustnej. Aby je doczyścić, trzeba wspomóc się nitką dentystyczną lub irygatorem. Na następnej wizycie w gabinecie, koniecznie poproś dentystę, aby pokazał Ci jak to robić w prawidłowy sposób, a potem wprowadź ten rytuał w swoje życie. Praktyka czyni mistrza! – pociesza Janowska-Kroner.

Zapominasz o języku

Brodawkowata powierzchnia języka jest idealnym podłożem dla bakterii. Co z tego, że dokładnie szorujesz zęby, skoro zapominasz o języku? Jego higiena również ma znaczenie, jeśli chcemy dbać o stan jamy ustnej. Język należy czyścić za każdym razem, gdy myjemy zęby. – Osad na języku może być jedną z przyczyn brzydkiego zapachu z ust. Dlatego warto o nim pamiętać podczas szczotkowania. Mało kto wie o tym, że w sklepach z artykułami do higieny jamy ustnej dostępne są specjalne szczoteczki służące do oczyszczania języka.

Gryziesz długopisy i landrynki

Zapewne zdarza ci się w zamyśleniu podgryzać długopis, skuwkę lub ołówek. Twoje zęby tego nie wybaczą. Tak samo jak rozgryzania kostek lodu czy landrynek. Chociaż zdrowe zęby są bardzo silne, ich szkliwo może ulec mikrouszkodzeniom podczas gryzienia bardzo twardych przedmiotów/pokarmów. Efekcie zęby są nadwrażliwe, mogą się kruszyć, a na ich powierzchni szybciej pojawiają się ubytki. – Wspomniane parafunkcje, nie tylko źle wpływają na zęb, ale i na staw łączący obie szczęki. Jeżeli ciągle boli cię głowa, czujesz zmęczenie od razu po przebudzeniu, a przy otwieraniu ust coś dziwie trzeszczy „w zawiasach” to istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz przeciążony staw skroniowo-żuchwowy. Koniecznie poinformuj o tych dolegliwościach swojego dentystę! Razem znajdziecie przyczynę i ją wyeliminujcie – zapewnia specjalista i radzi, by o swoich nawykach rozmawiać szczerze.

Źle się odżywiasz

Zjadasz te wszystkie słodkie i kleiste słodycze, które wchodzą między zęby i zalegają na ich powierzchni przez długie godziny. Potem zapewne popijasz słodkimi, gazowanymi napojami? Brawo!  – Częste podjadanie słodyczy oraz popijanie kwaśnych napoi bogatych w cukry sprzyja powstawania próchnicy. Pomiędzy posiłkami powinna być zachowana ok. 3 h przerwa, która pozwoli naszej ślinie przywrócić prawidłowe pH w jamie ustnej. Jeżeli nie będzie ona zachowana zęby będą stale osłabione a przez to podatniejsze na działanie bakterii – mówi stomatolog. -Ciągłe traktowanie zębów kwaśnymi produktami (takimi jak soki, napoje gazowane, wino) może doprowadzić także do ich erozji, czyli inaczej mówiąc powierzchniowego rozpuszczenia tkanek zęba. Problem nie tylko dotyczy estetyki zębów, ale powoduje ich osłabienie i może wywołać nadwrażliwość.

Nie potrafisz właściwie myć zębów

Po pierwsze, zęby należy myć przez minimum 2 minuty. To naprawdę ważne. Poza tym należy też pamiętać o odpowiedniej technice. Jeżeli zawsze zaczynasz w tym samym miejscu (a zakładam, że od górnych jedynek), czas zmienić swoje przyzwyczajenia. A może stosujesz metodę, która polega na myciu tylko tych zębów, które widać wtedy, gdy się uśmiechasz? Nie jesteś jedyna. – U niektórych pacjentów łatwo można wychwycić, gdzie zaczynają myć zęby i gdzie kończą. Aby dobrze poznać technikę mycia warto poprosić w gabinecie o instruktaż higieny. Lekarz lub higienistka z przyjemnością zdradzą Wam kilka trików na dokładne mycie jamy ustnej. Podpowiedzą jak dobrze wykorzystać te 5 minut w łazience.

Wybielasz zęby domowymi sposobami

Och, każda z nas chciałaby mieć śnieżnobiałe ząbki. Niestety, nie istnieją czarodziejskie sposoby, by uzyskać taki efekt w mgnieniu oka. Zamiast wcierać w zęby sodę, truskawki czy wodę utlenioną, zasięgnij porady specjalisty. Wybielanie zębów domowymi sposobami, które wyszukało się w internecie, może przynieść więcej szkody niż pożytku.  – Wybielanie zębów to nie regulacja brwi. Jest to zabieg obarczony ryzykiem wystąpienia różnych powikłań, dlatego powinien go przeprowadzać lekarz, który najpierw zakwalifikuje cię do zabiegu, a następnie prawidłowo go przeprowadzi. Nadużywanie past wybielających może doprowadzić do powstania ostrej nadwrażliwości – ostrzega Karolina Janowska-Kroner, lekarz dentysta i autorka bloga „Matka dentystka”.


Lifestyle

Wsiadamy na rower jesienią i zimą. Jak jeździć bezpiecznie i komfortowo przy parszywej pogodzie?

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
11 listopada 2017
Fot. iStock/Voyagerix

Na północy wymyślono na to nawet nazwę – viking biking. Bo prawda jest taka, że nie ma złej pogody na dwa kółka. Może się wydawać inaczej tylko rowerzystom nieprzygotowanym do pluchy i siarczystego mrozu. Wystarczy jedynie starannie zadbać o sprzęt i odpowiednio się ubrać, by czerpać z jazdy nie mniej przyjemności niż podczas sezonu. 

Od listopada do marca kilometry kręcą tylko hardcore’owcy, bo przecież  kto „normalny” wytrzyma na siodełku na zimnie, w deszczu i po zmroku. Takie przekonanie pokutuje wśród wielu entuzjastów dwóch kółek, którzy w chłodne miesiące poddają się, chowając swój sprzęt do piwnicy lub szafy. A to poważny błąd. W rzeczywistości tylko tracą okazję do treningu i wielu ciekawych wycieczek rowerowych w – to fakt, surowych – ale wcale nie tragicznych warunkach atmosferycznych. Pamiętajmy, że swoje robi ogólne ocieplenie klimatu, a regularne przejażdżki przy takiej aurze doskonale zahartują organizm.

Oto 4 żelazne zasady, dzięki którym można swobodnie dać ujście potrzebie wskoczenia na rower mimo odstraszającej pogody.

Fot. Mat. prasowe

Fot. Mat. prasowe

1. Uważnie przygotujmy rower

– W tym okresie warto wsiadać raczej na rower górski, który jest bardziej stabilny niż szosowy, co daje większy komfort i pozwala na bezpieczniejszą jazdę. Upuśćmy powietrze w oponach o ¼, zwiększy to trakcję  podczas jazdy po liściach lub śniegu. Dla poprawienia przyczepności lepiej dobierzmy szersze opony ze względu na większą powierzchnię styku z podłożem – radzi Bartłomiej Wawak, kolarz górski, wielokrotny mistrz Polski w różnych kategoriach i zawodnik KROSS Racing Team.

Zasada jest prosta – im niższa temperatura, tym łatwiej niszczeje sprzęt rowerowy. Dlatego przed wyruszeniem w trasę należy dokładnie przejrzeć każdy jego element, a linki hamulcowe potraktować smarem odpornym na chłód. Natomiast łańcuch cierpi w wyniku kontaktu z solą i błotem pośniegowym, po jeździe niezbędnym zabiegiem jest więc wyczyszczenie go specjalnym specyfikiem.

Przed koniecznością nastawiania pralki na najwyższe obroty po każdej przejażdżce uchronią nas błotniki – im dłuższe tym lepsze (np. superlekkie KROSS ADHD SDS o widełkowej konstrukcji).

2. Bądźmy widoczni na drodze

Nie wolno zapomnieć o oświetleniu, nie tylko odblaskowym. Najlepiej wybrać mocną lampę przednią i tylną, które zagwarantują nam widoczność oraz umożliwią samemu w porę zauważyć przeszkody. Szczególnie szeroka jest oferta lamp przednich, na baterie lub takich ładowanych przez port USB. Najbardziej zaawansowane modele, takie jak z serii KROSS Parsec, można zamontować zarówno na kierownicy jak i na kasku. Świetnie zastąpią więc latarkę czołową i pozwolą rozproszyć ciemności. Dobrym pomysłem będzie również zaopatrzyć się w różne elementy odblaskowe odzieży.

3.Ubierzmy się na cebulkę

Gdy za oknem panuje szaruga, a temperatura oscyluje wokół zera stopni, ciepłe i szczelne odzienie to podstawa. Niezbędnym zestawem jest koszulka termoaktywna (najlepsza będzie z jonami srebra i włóknami polipropylenu), koszulka kolarska z długim rękawem, składana w rulonik kamizelka, kurtka chroniąca przed wiatrem oraz deszczem, a także długie spodnie. Przy siarczystym mroźnie poważnym błędem byłoby także nie założyć kominiarki, maski chroniącej twarz (w dużych miastach zalecane są modele antysmogowe z aktywnym węglem, filtrującym zanieczyszczenia), wodoodpornych ochraniaczy na buty, grubych rękawic i czapeczki kolarskiej pod kask. Taki komplet świetnie uzupełnią fotochromowe okulary przeciwsłoneczne, gdyż światło łatwo odbija się od śniegu i razi oczy.

Fot. Mat. prasowe

Fot. Mat. prasowe

4. Dostosujmy technikę jazdy

 Należy przede wszystkim pamiętać, żeby podczas ruszania i przyspieszania używać raczej niższych biegów, zapobiegając w ten sposób utracie przyczepności. Wystrzegajmy się też używania tylnej przerzutki, która na mrozie może zamarznąć. Oczywiście hamujmy delikatniej, a na zakrętach nie przechylajmy nadmiernie roweru. A co z jazdą na lodzie? Jeśli tylko będziemy jechać prosto i nie skręcać gwałtownie, nie skończy się ona traumatycznym przeżyciem.

– Ale tak naprawdę z własnego doświadczenia wiem, że trudno mówić o konkretnej technice jazdy, opracowanej specjalnie na jesienne i zimowe warunki. Trzeba zachować ostrożność w każdej sytuacji i przed wyjazdem na trening zawsze dokładnie sprawdzić sprzęt, aby zapobiec niemiłym niespodziankom – zaznacza Bartłomiej Wawak.

 


Zobacz także

Gdyby to kobieta udzielała wywiadu dla BBC… Obejrzyjcie parodię rozmowy, którą profesorowi przerwały jego własne dzieci

11 snów, których zdaniem terapeuty, nie powinnaś ignorować

„Nie jestem dziwką, ja tylko tańczę. Najczęściej dla żonatych” Striptizerka o tym, czego nie wiemy o mężczyznach